Месечна тема - обрада

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Не знам, можда од оних једноставих ствари којима се много може да уради , а корусно би било и навести неке од програма за обраду који се најчешће користе и показати њихове добре , али и слабе стране.
 
Па можда би сада било време и да пређемо на алатке које се користе за обраду и које су њихове могућности .
оргинал

ZKj5k1O.jpg


овако може да изгледа, ако нам се то свиђа и то желимо да добијемо, обрађена са само неколико потеза у фотошопу

riVZ3IF.jpg

ovo bi u lajtrumu moglo sjajno da se obradi, samo kad se ima inspiracija, da se poigra sa ovim svetlom na vodi
a i za ovakve fotke majka je polarizacioni filter

- - - - - - - - - -

Не знам, можда од оних једноставих ствари којима се много може да уради , а корусно би било и навести неке од програма за обраду који се најчешће користе и показати њихове добре , али и слабе стране.

postoje sajtovi sa tutoprijalima za sve sto ti padne na pamet da radis u ps, zasto bi mi sad ovde tupili sve to isto, kad je na klik odavde ;)
ja licno lr i ps, s tim sto jako retko ps koristim, lr mi je glavni, tako volim
 
Opet ja :D
Pokusavala sam na PS da se rijesim tog coska dole, ali nije ispalo onako kako sam ja zamislila.
Recimo da ne mogu da fotkam ponovo i da ne mogu na netu da nadjem tutorial koji mi treba.
Ovo je orginal, korak po korak sta i kako ? Koje je najbolje rijesenje?

Zci3GUW.jpg


Покушавала си Френки немогућу мисију, јер никаквом обрадом не можеш да промениш угао из кога је снимано.Наук за следећи пут, такве објекте треба снимати из више различитих углова.
Ја овде ништа не бих дирао је са фотке јасно на чега се фокусира пажња а шта отвара перспектива која одлази у неоштрину.
По мени је , ако баш хоћеш да је мењаш, једино решење кроп и измена формата , тако да оставиш само онај део који је у фокусу.
 
Френки, не само теби, мада није утеха. Од када постоји колор фотографија како у филмском тако и електронском запису она представља проблем и велику муку чак и за професионалце.
 
Ја мало касним, али ово видим лепо иде... кансије ћу да смућкам моју верзију с овом таблом и накитом, а што се цвета тиче, он ми је сјајан... ccd сензори су подложнији губитку детаља код већих површина хомогене боје, али ако је светло слабо, динамика лоша, мали сензори телефона умеју да имају проблеме... од којих ја ни један овде не видим....
 
E'o како сам ја то...

Gz7w4nr.jpg


јес' да није најпедантније али у најкраћим цртама...

прво отворио и рецнуо перспективу.
8mpJerN.jpg


то је иначе много моћна алаткица јер може много флека да повади и да се покаже као силно олакшавајућа у многим озбиљнијим ситуацијама...
Овде, конкретно избацује потребу за крпљењем тог бочног краја слике и збија тај истегнути, изгубљени ћошак у овај оквир кадра, без потребе да се и горњи део сече, не би ли се исправила косина...

Тим алатом се селектује цела слика
K77VTRD.jpg



па се онда искосе стране које треба исправити, повлачењем ћошка...
а може и да се исцрта са четири тачке, ако је тако лакше...

kIEaV0J.jpg

програм тад то што је унутар те области између те четири тачке, развуче на правоугаону форму фајла, тако да дође до деформације која је супротна оној насталој при фотографисању, чиме се то анулира и добије леп, прав поглед...има ту и других примена, али за ову потребу, доста је ово...

кад се то тако исече, онда... онда остаје крпеж...

k5BGq9E.jpg


селектује се део који ваља уклонити и стопити с околином

па десни клик/fill

UD4NqQD.jpg


и изабере се content aware ...
Иначе силно корисна стварчица...
биће речи и о томе једном...

pdgxXIs.jpg


то углавном испадне одлично, програм анализира окружење селектованог дела, направи неку предпоставку шта се уствари од њега очекује и да своје виђење решења... зависно од више фактора, то може да буде успешно и катастрофално, али кад се мало проникне у начин на који ради, није тешко дати му оно шпто му треба, да би он за узврат избацио жељени резултат...

после тога се мало почисти са clone/heal алатићима и то испадне овако некако
LOB4NXa.jpg


и још мало неких детаља кад се исправи, опет clone/heal, добије се оно горе показано...
пар минута...
 
Бојим се да ту ништа не помаже док само од себе не прође. То је " тренд" и погађа све области и нивое дружтвеног живота. Све је у нападном и најчешће вулгарном претеривању и дрчавости.
Има томе већ доста како сам повредио једну моју малу комшиницу, која је кренула на неки рођендан и питала ме да ли ми се свиђа како се удесила.
Ја сам јој рекао да се тако код мене у Амстердаму облаче девојке у излогу у кварту Red Light, а она се растужила. Било ми је жао што сам је повредио, али нисам могао да се уздржим. При том је она имала неких 14, 14 година.
 
evo i mene, drugari, svaka cast svima ovde, sjajno je ovo sa ovim pitanjima i odgovorima, meni bar pomaze sve sto procitam ovde i hvala svima, obozavam i vas, i ovu temicu :obozavam:

mene muci ravan, teskom mukom uspostavim paralelnost povrsine onoga sto zelim da uslikam i povrsine senzora fotoaparata, i pored onoga sagni se - cucni - ustani, budi u visini fokusiranog...
'aj sto moram uvek u obradi da muljam distorziju (koja ne zavisi od mene), nego moram cesto da muljam i perspektivu (koja i te kako zavisi od mene), pa rastezem coskove na sve strane, kako bih dobila zeljeni efekat
a kako volim ulicu i obozavam ulicnu fotografiju, i kako se desavanja na ulici mere u sekundama, cesto mi se desava da moram da obrisem zeljenje kadrove, bas zato jer mi pobegne ravan, da ne mogu cak ni obradom to da sredim
ako je nesto staticno, preslikam taj objekat dok sam tamo, ali ako je neko desavanje u pitanju, onda izludim od nervoze, kad vidim da mi uslikano nista ne valja, a momenat otisao nepovratno

drugari, savet? ulica je prepuna linijama, desavanjima, pricama, fasadama, sagni se - cucni -ustani... nije niti lako, niti tesko da se valjano nesto ufotka, ali, eto, meni je veliki problem jer ravan i ja ratujemo konstantno :malav:

nemojte samo: Lunjo, aparat u ruke i slikaj, vezbaj, sve to dodje sa iskustvom! :lol: to znam, nego mi treba savet kako da imam vise uspesnih, upravnih i ravnih kadrova sa moje ulice, kojima cu i vama da se pohvalim :hvala:
 
Poslednja izmena:
...
mene muci ravan, teskom mukom uspostavim paralelnost povrsine onoga sto zelim da uslikam i povrsine senzora fotoaparata, i pored onoga sagni se - cucni - ustani, budi u visini fokusiranog...
'aj sto moram uvek u obradi da muljam distorziju (koja ne zavisi od mene), nego moram cesto da muljam i perspektivu (koja i te kako zavisi od mene), pa rastezem coskove na sve strane, kako bih dobila zeljeni efekat
...



uh, od silnih obaveza i jos silnijih lunjanja, vec danima ne stizem da okacim konkretan primer mog problema
evo jedna fotkica, nista nisam dirala obradom, cak ni distorziju, samo sam umanjila fotku, koja je primer kad mi ravan pobegne
nije mi problem da zid preslikam, jer je statican objekt, ali kako da izbegnem ovo bezanje perspektive?
po cemu poravnati, da mi je povrsina uslikanog paralelna povrsini senzora aparata?
znam da svaki ugao fotkanja nudi ravnjanje po razlicitoj liniji, ali eto, i dalje imam ovaj problem

pa, drugari, kako vi ovo nadilazite? savet? :ceka:

Ua1UZUY.jpg
 
cek ja ne kontam sta pitas sad
pa na viewfinder-u (koja je srpska rec za ovo cudo) imas linije uz pomoc kojih ravnas kadar
druga fora ti je ravnanje aparata sa fokusnom tackom

te dve stvari kad iskombinujes nemas frku

ja za street foto nisam bas strucna, pa nemam neki pametniji savet, mozda ce neko iskusniji u toj oblasti da ti da bolji savet...
 
Мислим да би у овом конкретном случају корак у десно или корак ипо дао жељени резултат. Али имам утисак да то није суштина проблема о коме Луња говори. Има један трик који често користе филмски сниматељи када не раде са статива ( сваки статив има либелу па тако да не долази до таквих ситуација).
пошто филмски кадар траје много дуже траје од фотографског окидања они левим оком контролишу оно што виде кроз зухер или вјуфајндер, па се тако коригују ако треба.
 
Па, од најлакшег да кренемо...
viewfinder се у нас најчешће преводи као тражило, мада га од како имам апарат од милоште зовем -прозорче.
:mrgreen:

А Луња и ја смо раније причали о тој проблематици, па сам мало и упућен у то што њу мучи...
Оно што се јавља као проблем можда и није најрепрезентативније приказано на тој слици, а односи се на перспективу...
Дисторзија самог објектива и није толико проблематична, колико та перспектива која бежи на све стране и коју је тешко упарити с ивицама кадра...
Код ширих углова је много израженија дубина простора па се због тога тај прблем јавља обично на тим мањим жижним даљинама...
Нисам успео да наћем боље примере али се ндам да ће ово да послужи...
Овде рецимо имамо неке три основне равни, које се среу у некој бесконачности што лепо иде у прилог тој перспективи

1.jpg

Зелена раван десно, за овај ред кућа, црвена раван лево, са ове тарабе која је исто прилично масивна и тешка у кадру и ова плава раван пута...
али, то овде није проблем, иако је шиток кадар јер се све оне срећу тамо, негде на крају

ни овде то није неки проблем иако су све те равни свака ка своју страну, јер се срећу негде, овог пута ту, испред нас, на том ћошку зграде па то даје неки ослонац оку, да зна одакле да крене или куда да иде( као у првом примеру)
2.jpg


Прави проблем настаје у ситауцијама где имамо те равни које се не секу под правим углом, или се не састају у неком маниру који одговара нашем углу гледања...
као што је пример овде
3.jpg

Овде је ова зелена и плава раван доминантне а ако поставимо зелену да нам је у складу с ивицом кадра, прозори су грдно исечени, плава раван је нахерена и крива и није то то...
ако исправимо то да плава раван буде у складу с ивицом кадра, зелена се претури на страну
4.JPG


а кад се све то натегне, да буде у равни и у складу с ивицама, тек тад ни на шта не личи јер се геометрија и перспектива начисто поремете...
5.jpg


ово су рудиментални примери и неко грубо и примитивно појашње, али ако сам добро разумео, то је проблем...
а њега је могуће решити неки тако, благим натезањем, (с' опроштењем) приликом кроповања, или тако, неким интервенцијама при обради ако није превелико то искривљење...
а много је практичније и лакше то избећи при самом фотографисању...
сад, да не улазим дубоко у како и зашто, то се јавља код малмих жићних даљина, широкух угова...
и што је више тих равни у кадру, то их је теже уклопити и усагласити...
То се најлакше да избећи променом места са ког се фотографише...
Ваља тазумети површину објектива или сензора као раван и онда ту раван користити да би се ускалдиле оне друге у кадру... ако је тачка перспективе нормална на раван апарата, то ће да буде први пример... то ће да да задовољавајућу композицију, а ако раван апарата није нормална или паралелна са неком од доминантних равни у кадру, имаћемо овај задњи пример, где те равни не могу да се уклопе и где свака цури на своју страну.
Код широких кадрова је неопходно да та раван апарата буде у складу са неком доминантном равни...
Или паралелна, да апарат гледа равно на њу, или да ивица те равни, углавном ивица зграде, буде у равни с ивицом кадра... али често то није довољно, јер, како је овде био пример, ивица зелене равни је добра, али прозори су опет криви код ивице кадра...
Ту је проблем што је раван земље под углом другачијим од управног на раван апарата...
То можда делује мало апстрактније за разумети, али кад се кадар сагледа кроз те равни и кад се апарат урачуна као основна раван према којој се остале управљају, мали корак на страну или блага промена угла могу да реше многе од тих проблема...
како сам на почетку написао, код широких углова малих жижних дужина, ти проблеми су много израженији због веће просторне дубине, а код већих жићних дужина, 50мм па на даље, то је много мање проблематично јер мањи угао видљивости не дозвољава да се те разроке равни у топликој емри сагледају и много је лакше управити раван објектива са онима које су у кадру...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top