Iz Ništa je sve nastalo?

teodor.francic

Primećen član
Banovan
Poruka
729
Mnogi ljudi kada čuju to da neki misle da je baš sve iz Ništa nastalo kažu da je to nemoguće.

Ali je li to baš tako?

Kada znanstvenici to kažu misle koliko znam na vakuum, iz kojega nastaju čestice, jer je taj vakuum nestabilan.

Ali vakuum jeste nešto a ne ništa, ili?

I kako je on nastao je onda pitanje, ali i zašto baš u određenom trenutku nastanu neke čestice a ne prije ili poslije.

Ima tu puno nerazrješenih pitanja.

Ja sa recimo uvjeren da je moguće da sve nastane baš iz Ništa, ali pri tome ne mislim ni na kakav vakuum nego na doslovno Ništa, ništavilo u apsolutnom smislu te riječi.

U kojemu nema ni prostora ni vremena, ni energije, ni materije, ni svijesti, niti bilo čega što postoji u našem svijetu.

Uostalom, ako naš svijet sa svime što postoji ima početak, onda je zbilja prije toga moglo biti to apsolutno Ništa o kojemu govorim.

Kako je onda iz toga Ništavila bilo što nastalo, pitanje je za Nobelovu nagradu! :think:
 
Poslednja izmena:
posle velikog širenja dolazi do velikog skupljanja
za ovaj proces nikad neće moći da bude svedoka

ko zna zašto su prazne tolike planete... možda bio atomski rat?

a ako nas napadnu vanzemaljci onda će ovi patološki slučajevi što veruju da postoji nešto više od ovog šta oči vide da im spočitavaju iz knjiga...
 
Mnogi ljudi kada čuju to da neki misle da je baš sve iz Ništa nastalo kažu da je to nemoguće.

Ali je li to baš tako?

Kada znanstvenici to kažu misle koliko znam na vakuum, iz kojega nastaju čestice, jer je taj vakuum nestabilan.

Ali vakuum jeste nešto a ne ništa, ili?

I kako je on nastao je onda pitanje, ali i zašto baš u određenom trenutku nastanu neke čestice a ne prije ili poslije.

Ima tu puno nerazrješnih pitanja.

Ja sa recimo uvjeren da je moguće da sve nastane baš iz Ništa, ali pro tome ne mislim ni na kakav vakuum nego na doslovno Ništa, ništavilo u apsolutnom smislu te riječi.

U kojemu nema ni prostota ni vremena, ni energije, ni materije, ni sivjesti, niti bilo čega što postoji u našem svijetu.

Uostalom, ako naš svijet sa svime što postoji ima početak, onda je zbilja prije toga moglo biti to apsolutno Ništa o kojemu govorim.

Kako je onda iz toga Ništavila bilo što nastalo, pitanje je za Nobelovu nagradu! :think:
sviranje kujcu,zna se sta je za potpalu potrebno
 
A ovo eliminiše mnoga nerešena pitanja u startu:
Svemir postoji od uvek, uvek će da postoji, beskonačan je, ne širi se! :super:

To bi bilo kada bi bilo moguće to što kažeš, ali nije.

Niti svemir postoji oduvijek, niti će postojati zauvijek, niti je beskonačan.

Ali se širi.

Hoćemo prvo ovo da svemir ne postoji oduvijek razmotriti? :ok:

- - - - - - - - - -

ja pročito iz Niša je sve nestalo :eek:

Kako? :think:
 
ja pročito iz Niša je sve nestalo :eek:

Evo dokaza teorije širenja /kolapsa: Iz Niša sve nastalo, i u Niš(t)a i nestalo!

- - - - - - - - - -

To
Niti svemir postoji oduvijek, niti će postojati zauvijek, niti je beskonačan.

Ali se širi.

Hoćemo prvo ovo da svemir ne postoji oduvijek razmotriti? :ok:

k:

Ako je i nastao iz Ništa/nešto/whatever bilo kada, to Ništa/nešto je znači postojalo i pre toga.
Od kada: Pa beskonačno dugo, kao što reče neko, samo je promenio 'agregatno' stanje....
 
Evo dokaza teorije širenja /kolapsa: Iz Niša sve nastalo, i u Niš(t)a i nestalo!

- - - - - - - - - -



Ako je i nastao iz Ništa/nešto/whatever bilo kada, to Ništa/nešto je znači postojalo i pre toga.
Od kada: Pa beskonačno dugo, kao što reče neko, samo je promenio 'agregatno' stanje....

Ništa je jedno i uzrok je svemu a svemir je posljedica znači ne može oduvijek svemir postojati, jedino uzrok postoji oduvijek.
 
Ili da se pitamo postoji li najmanja "cigla" materije, od koje nema manje?

Koja se više ne može dijeliti jer je najmanje što postoji?

Takvo nešto sastojalo bi se samo od sebe, i ne bi imalo nikakvu veličinu, bilo bi doslovno Ništa u fizičkom smislu, ali bi moglo bez problema egzistirati, i čak nitko to ne bi morao napraviti, jer Ništa ne treba uzrok da bi postojalo već Nešto,

Kada bi dodali još jedan takav prostor pored toga Ništa, ne bi imali više nešto što nema velilčinu, jer bi onda imali nešto što ima početnu točku (prvi prostor), i završnu točku (drugi prostor), pa to više ne bi bilo ništa nego nešto.

Ak dodamo treći takav prostor dobijamo još nešto veće.

A ako dodamo beskonačno mnogo takvih najmanjih prostora dobivamo nešto čak i fizički beskonačno veliko, eto ukratko.

A u nečemu takvome moguće je da nastane i ovako veliki svemir kao što je naš, zašto ne. :)
 
Ili da se pitamo postoji li najmanja "cigla" materije, od koje nema manje?

Koja se više ne može dijeliti jer je najmanje što postoji?

Takvo nešto sastojalo bi se samo od sebe, i ne bi imalo nikakvu veličinu, bilo bi doslovno Ništa u fizičkom smislu, ali bi moglo bez problema egzistirati, i čak nitko to ne bi morao napraviti, jer Ništa ne treba uzrok da bi postojalo već Nešto,
. :)

A šta ako nema najsitnije 'cigle'? Da se materija može do u 'beskonačno sitno' deliti, kao što se može do beskonačno veliko grupirati:
elementarne čestice u atome, pa molekule, pa zvezdani sistemi, pa galaksije, pa jato galaksija, pa......
I onda smo došli na tvoj mlin: Kao što kila našeg mozga 'stvara' inteligenciju, tako celi svemir ima svoju globalnu, kosmičku inteligenciju?
 
A šta ako nema najsitnije 'cigle'? Da se materija može do u 'beskonačno sitno' deliti, kao što se može do beskonačno veliko grupirati:
elementarne čestice u atome, pa molekule, pa zvezdani sistemi, pa galaksije, pa jato galaksija, pa......
I onda smo došli na tvoj mlin: Kao što kila našeg mozga 'stvara' inteligenciju, tako celi svemir ima svoju globalnu, kosmičku inteligenciju?

Ja sam uvjeren da galaksije ne popunjavaju beskonačan prostor već samo prostor ogromne ali KONAČNE veličine, jer ako se svemir širi nije se mogao beskonačno proširiti kojom se god brzinom širio u ovih nekoliko možda desetaka milijardi godina, nešto manje ili više svejedno.

Dakle ne grupira se materija beskonačno u sve veće i veće jedinice, negdje je KRAJ tome, garant.

Isto tako je slučaj i sa onim u sva manje i manje.

Nitko to ne zna da li se može beskonačno dijeliti materija na sve manje i manje, nemamo mi tehnologiju da bi to mogli saznati.

Ali zato postoji logika, ili metafizika, kojom se ja bavim (i Nikola Tesla se malo s time bavio ali prekratko vrijeme koliko znam), i ona nam može lako odgovoriti na pitanje može li se materija beskonačno dijeliti ili postoji najmanja cigla materije od koje jednostavno više manje nema, i to bez upotrebe mikroskopa ili bilo kojega instrumenta.

Prvo nijedna naša prostorna veličina nije beskonačna, znači nešto što je veliko recimo jedan metar nije beskonačno velika, nego KONAČNO velika, pa se shodno tome mora sastojati od KONAČNOGA broja jedinica, dakle moramo prije ili kasnije doći do zadnje najmanje "cigle" materije, od koje manje nema (to je daleko daleko manje od Planckove duljine).

Zatim, pošto se mi krećemo, MORA postojati PRVI POKRET, prvi impuls da bi se kretanje uopće dogodilo, a to znači opet da POSTOJI najmanje u materiji OD ČEGA kreće taj impuls prema sve većim i većim cjelinama, pa tako i do atoma i molekula, i do onda većim materijalnih objekata.

Nema za mene nikakvoga čuda u prirodi, ona isto funkcionira kao i recimo naš automobil, pokret započinje od najmanjih dijelova pa se dalje manifestira do sve većih i većih, do recimo kotača automobila, i TAKO započinje kretanje odnosno vožnja, ne može drukčije.

Kako bi bilo bedasto zbilja vjerovati da kada ne bi znali od koliko se dijelova automobil sastoji, da vjerujemo kako se automobil MOŽE beskonačno dijeliti na sve manje i manje dijelove, pa kako.kada postoji PRVI POKRET, koji se mora dogoditi u najmanjim dijelovima da bi se pokrenulo ono veće, znači postoje najmanji dijelovi automobila od kojih manjih jednostavno nema.

Ne moram ja ići to uopće provjeravati kod auomobila, ja po PRVOM POKRETU znam da je to tako jer se to vozilo kreće.

Isto tako KREĆE SE i materija, na isti način, znači ni tu ne moram provjeravati da li postoji najmanji dio jer MORA postojati zbog prvog pokreta, jer se i sva materija kreće.

A ono najmanje u materiji mora biti tako malo da nema ništa manje u sebi, znači nema dva dijela nego je samo jedan dio, a to znači da je taj dio NULTE DIMENZIJE.

Poredaš pored takvoga dijela još jedan, pa još, i tako koliko hoćeš, pa dobiješ i nešto subatomske veličine, pa atomske, pa molekule, pa onda organe, pa sve do planeta i zvijezda, čak možeš i beskonaćno dodavati, pa dobiješ zbilja nešto prostorno beskonačne dimenzije, a to je ja sam uvjeren naše prostor-vrijeme, koje nema kraja.

Uvjeren sam, da se naše prostor-vrijeme ne može beskonačno dijeliti na sve manje i manje, već da postoji najmanja "cigla", od koje se dalje u našoj dimenziji ne može, ali se može i te kako beskonačno dodavati sve više i više prostora, jer prostoru kraja nema, garant (svemir kao materija je samo za mene jedan mali sićušni dio toga zbilja ogromnoga doslovno beskonačnoga prostora u kojemu svi postojimo).

Nije bilo kratko, ali pokušao sam objasniti svoje viđenje kako ja gledam na našu stvarnost, pa možda sam u krivu, a možda sam i sasvim u pravu, nadam se. Pozdrav
 
Poslednja izmena:
Kod pokretanja automobila prvo krene reakcija između molekula u akumulatoru koja daje struju!
A molekule delimo na atome, atome na protone/neutrone/elektrone pa na subčestice....pa...
pa tako u beskonačno sitno?

Ne može to ići do u beskonačno sitno, jer onda ne bi imao PRVI POKRET pa samim time ni kretanje.

Kontaš?

Pa trebalo bi onda beskonačno vrijeme samo da se neka subatomska čestica pokrene, pa onda opet beskonačno mnogo da se atom, pokrene, pa zatim još beskonačno mnogo da se neka molekula pokrene i tako dalje.

Pa je li naša stvarnost tako funkcionira?

Sto posto da ne.

Onda je jedini ispravan zaključak da MORA postojati najmanja "cigla" materije koja učini taj prvi pokret, pa se onda on "širi" na sve veće i veće cjeline pa tako i do nas ljudi i većih objekata koji postoje.

Ako nema prvoga pokreta nema onda ni te najmanje "cigle" ali onda nema ni kretanja.

Pa ti vidi da li postoji u svemiru kretanje ili ne, ne misliš da svi valjda stojimo na istom mjestu i da je kretanje zapravo ILUZIJA? Ili? :think:
 
posle velikog širenja dolazi do velikog skupljanja
za ovaj proces nikad neće moći da bude svedoka

ko zna zašto su prazne tolike planete... možda bio atomski rat?

a ako nas napadnu vanzemaljci onda će ovi patološki slučajevi što veruju da postoji nešto više od ovog šta oči vide da im spočitavaju iz knjiga...


Dobro je da su mnoge planete pogodne za život prazne, barem će ljudi imati kamo da odu kada dovoljno tehnološki se razviju, a u slučaju neke planetarne prirodne kataklizme.
 
NIšta, iz čega je sve nastalo nije moguće svesti samo na jednu veličinu, da kažemo da je to toliko veliko, to ne ide.

Ništa je u isto vrijeme veliko kao doslovno ništa, ali i kao čitav svemir čak je veće i od multisvemira, jer se cijeli nalazi u samo jednoj točci, u tome Ništa.

To znači da Ništa ima dimenzije, svako recimo prostor-vrijeme je dimenzija za sebe.

U svakom prostor-vremenu postoji svemir isto kao i u našem.

Ali u neku drugu dimenziju prostor-vremena sa svemirom koliko mi je poznato nitko nikada neće moći kročiti.
 
Prva stvar koja se mora shvatiti ako se želi zbilja znati kako je iz Ništa sve nastalo je ta da to Ništa jeste nešto što je ne samo postojalo nego i sada postoji, zapravo smo svi mi, i sa svemirom ali i cijelim multisvemirom i sada u tome Ništa.

Zašto ja tvrdim da mora postojati najmanja "cigla" materije koja se više ne može dijeliti?

Ne samo zato jer je to neophodno da se uopće nešto kreće (uzrok prvoga pokreta), nego jer ta "cigla" nije drugo nego "ništa" po našem poimanju stavri, jer ako se samo od sebe sastoji onda joj je na istome mjestu i početak, i središte i kraj, mjereno to je nulte dimenzije.

Međutim ako dodamo još jednu takvu "ciglu", onda već imamo ne ništa nego "nešto", što ima i početak (prva cigla), i kraj (druga cigla).

Ako dodamo i treću ciglu (možemo tako bez kraja dodavati), onda pak imamo i početak (prva cigla), i sredinu (druga cigla) i kraj (treća cigla).

E sada netko me pitao ajde jedna cigla može biti ako je to malo kao ništa ali gdje si ostale dvije našao, a osobito ako ih možeš dodavati bez kraja?

O tome i drugim takvim zanimljivim stvarima otvorio sam na ovom forumu na "filozofiji" temu "teorija svega" pa ću to tamo i pokušati objasniti ako to bude nekoga zanimalo dakako. :cool:
 
Mnogi ljudi kada čuju to da neki misle da je baš sve iz Ništa nastalo kažu da je to nemoguće.

Ali je li to baš tako?

Kada znanstvenici to kažu misle koliko znam na vakuum, iz kojega nastaju čestice, jer je taj vakuum nestabilan.

Ali vakuum jeste nešto a ne ništa, ili?

To što ti pominješ jesu zapravo fluktuacije vakuuma. Postojanje kvantnih fluktuacija je poznata osobina vakuuma koja proizilazi iz Hajzenbergovog principa neodređenosti, jednog od glavnih stubova kvantne mehanike. Ovaj princip diktira da magnetno i električno polje nikada ne može nestati u isto vreme. Ili poznatija definicija da ne možemo u isto vreme znati položaj i brzinu objekta. Kao posledica toga, čak i potpuni mrak je ispunjen ograničenim fluktuacijama elektromagnetnog polja koje predstavlja kvant osnovnog stanja svetlosti i radio talasa. Vakuum ne može da postoji, jer bi to značilo, postojanje čestice sa impulsom nula i položajem - nula. Imao bi dve potpuno poznate kanonski konjugovane veličine, što je prema Hajzenbergu - nemoguće. Na isti način je i Hoking došao do zaključka da crne rupe nisu baš tako crne, tj da se emituje zračenje sa horizonta (tzv.Hokingovo zračenje). Međutim, do sada se smatralo da ne postoji dirktan način da se ove fluktuacije uoče. Umesto toga smatralo se da se fluktuacije mogu uočiti samo indirektnim metodama. Od sponatne emisije svetlosti pobuđenih atoma na primer u fluorescentnim cevima do uticaja na univerzum tokom Velikog Praska. Ovo su samo neki od slučajeva koji ukazuju na permanentni uticaj kvantnih fluktuacija vakuuma i njihove uloge u fizičkom objašnjenju i opisu sveta.

I kako je on nastao je onda pitanje, ali i zašto baš u određenom trenutku nastanu neke čestice a ne prije ili poslije.
Čestice koje nastaju su virtuelne, dakle nastaju u vremenu koje je manje od Plankovog, za njih ne važe zakoni održanja (Energije recimo) ali to nije ni bitno jer se ne mogu detektovati. I sam pojam vremena, manjeg od Plankovog nema isti smisao kao naš intuitivni pojam, jer se definiše preko verovatnoće pojavljivanja razlišitih objekata (kažem objekata, jer ne mislim na čestice). To je zapravo oblast takozvane kvantne pene... Danas to deluje kao naučna fantastika, ali to nije prvi put u nauci da izgleda tako.

Ja sa recimo uvjeren da je moguće da sve nastane baš iz Ništa, ali pri tome ne mislim ni na kakav vakuum nego na doslovno Ništa, ništavilo u apsolutnom smislu te riječi.

U kojemu nema ni prostora ni vremena, ni energije, ni materije, ni svijesti, niti bilo čega što postoji u našem svijetu.

Ovde mi deluješ nekako - kontradiktorno. Ja baš i ne mogu da zamislim nešto što ne postoji. To je van mojih mogućnosti. Ništavilo pa još u apsolutnom smislu, mi je potpuno besmislen pojam. Ili bolje rečeno, ako nema ni prostora ni vremena ni energije ni materije.... ni smisla - onda je besmislen pojam. Jer smisao pripada ovom "našem svetu".

Uostalom, ako naš svijet sa svime što postoji ima početak, onda je zbilja prije toga moglo biti to apsolutno Ništa o kojemu govorim.

Kako je onda iz toga Ništavila bilo što nastalo, pitanje je za Nobelovu nagradu! :think:

Nema početak."Vaseljena bez granica u prostoru, bez početka ili kraja u vremenu, i bez ičega što bi Tvorac tu radio." Stiven Hoking - Kratka povest vremena
 

Back
Top