Knjige iz oblasti kinematografije

момоа

Legenda
Poruka
71.649
Pročitao sam neki dan "Filmski klub" Davida Gilmura, i baš mi se svidela, pravo osveženje. Autor i njegov sin tri puta nedeljno gledaju film i komentarišu, daju kritike, itd. Filmovi koje gledaju su uglavnom kultni, ali ima i nekih manje značajnih, ali isto tako fantastičnih ostvarenja. Imate li neku preporuku ?
 
Ne znam za romane, ali sve one knjige koje je je svojevremeno izdao Institut za film su dobre, pogotovo su mi se dopali Kurosava i Forman.

26.2.09.2_0046_3.jpg


Odlična je i Bunjuelova autobiografija,mislim da se zvala Do poslednjeg daha. A najdraži su mi razgovori Hičkok-Trifo, to smo već spominjali na filmskom pdf-u...
I Tarkovski dobro piše, on je izdao nekoliko knjiga/dnevnika, teška filozofija : )
 
Evo jedna fina knjiga, stari kadar : )

Milan Vlajčić, Noć u Kazablanki
11948_1.jpg


"U ovoj dragocenoj knjizi Milana Vlajčića, filmske devedesete dobijaju svoje prvo sistemsko vrednovanje. Mnogo više od pukog zbira nagomilanih tekstova, reč je o korpusu sa više nego razrađenim i profilisanim konceptom. Zastupljen je podjednak broj prikaza filmova domaće produkcije spram onih inostrane."
 
Poslednja izmena:
Радио Београд 2
10.00 – 11.00
ЧИТАЧ
Тематско издање емисије Читач насловили смо "Последњи дани Вајмарске републике". С разлогом. Пре неколико дана, у књижарама се појавио нови превод на српски језик ремек-дела светске књижевности "Берлин Александерплац", немачког писца Алфреда Деблина. Управо због овог романа, од 1. до 12. марта, у Београду трају разговори о књигама и приказују се филмови који нас подсећају на ово важно историјско раздобље, које је имало и своје битне књижевне представнике, попут Ханса Фаладе, Ернста Хафнера, Фолкера Кучера и, свакако најславнијег, Алфреда Деблина.
Вајмарска република трајала је само 14 година, а интересовање за овај период у историји Немачке проузрокован је чињеницом да ју је управо срушио Адолф Хитлер. Да ли је тај долазак на власт било могуће избећи, то је дебата која међу историчарима још увек траје.

Гости у емисији су: проф. др Јелена Костић-Томовић, германиста и преводилац, проф. др Милан Ристовић, историчар и филмски и књижевни критичар Иван Велисављевић.

http://www.radiobeograd.rs/download/mp3s/radiobeograd2.asx



--------------------------------------------------------------------------------------
„Имају тако много деце. Бог им дао још више!“
 

Zabavna knjiga!
p078319b0.jpg



Slobodan Šijan, Filmus


"Eksperimentalna filmska priča jednog od najvećih i najzanimljivijih multimedijalnih autora. Reč je o filmskim pričama o velikim stvaraocima srpskog filma: Bošku Tokinu – pioniru moderne filmske kritike u srpskoj kulturi, Dušanu Makavejevu, Aleksandru Petroviću, Živojinu Pavloviću, ali i o specifičnoj filmskoj storiji o Vukici Đilas. Ovo je čudesna knjiga o junacima Šijanovog filmskog sveta (Tom Gotovac, B. Vučićević, V. Pogačić, Šejka itd.), koja je istovremeno i neka vrsta autobiografije njegovog stvaralaštva."
 

Back
Top