nešto što učesnici pdf-a obično ne znaju. tema o metodologiji

Hisp

Obećava
Banovan
Poruka
68
U VEZI TOGA ŠTO JE TEORIJA A ŠTO HIPOTEZA, A ŠTO NAUČNA HIPOTEZA A ŠTA METAFIZIKA
♦h i p o t e z a
Hipoteza, υπόθεση, je pretpostavka. Radna-h i p o t e z a je, da kad nešto mora biti ili tako ili onako, uzimamo, u planu eksperimenta, da provjerimo to da li je tako, a ne to da li je onako, iako rezultat daje istinu o tome kako je. Naučna h i p o t e z a je ona h i p o t e z a koja može (dokazano) biti provjerljiva.
♦n a u č n o s t
Zamorno za čitanje, ali da mi bRu zLi ne nađe rupu u znanju, koje nemam. Da izbjegnemo subjektivnost u hipotezama, moramo utvriti baš operacionalne definicije pojmova u hipotezi. Recimo, ako oćemo da ispitujemo nešto u vezi učenja, i to na lavirintu, moramo imati operacionu definiciju učenja i lavirinta. Za lavirint bi ona bila ono što ga razlikuje od drugih vrsta učenja (operaciono, A-uslovljavanje, B-uslovljavanje). Recimo A-uslovljavanje je uslovljavanje koje se odnosi na autonomne ili autoimune karakteristične reakcije organizma, žljezde, glatko mišićno tkivo (tkivo koje ne kontroliše volja, osim u slučajevima meditacije, "metode progresivne relaksacije", biofidbeka itd.), i procesi metabolizma neki: operaciona definicija, B-uslovljavanje: uslovljavanje onoga što ima veze sa skeletnom muskulaturom, onom na koju djeluje volja. Lavirint, operaciona definicija: ono gdje se uče sekvence pravilnih reakcija, čije učenje nije postepeno nagrađivano, kao u Skinerovom oblikovanju.
♦m e to o d (provjere hipoteze)
Eksperiment je, kao i studija slučaja, i drugo (npr. opservacija, posebno vidi "etološka opservacija" ako nađeš na net), je metod provjere hipoteze.
S - R∙∙∙d e f i n i c i j a∙∙∙e k s p e r i m e n t a
Svaki e k s p e r i m e n t se sastoji od eksperimentalne varijable, tj. nezavisne varijable - one koju variramo i držimo kontrolisanu, kvantitativno, kvalitativno...i zavisne varijable, koja je ono što se mijenja pod dejstvom (pretpostavlja se, vidi dalje) e k s p e r i m e n t a l n e, reakcija subjekta (ispitanika, ako je u pitanju psihologija, mozga nekog naučnika, ako je u pitanju neurologija i t. s.) iz date populacije, a p o p u l a c i j a: ono iz čega se izabira uzorak (broj, "masa" ispitanika) (koji, uz to rečeno, treba da bude reprezentativan, metodom slučajne selekcije, ili dr. metodama, onom koja će pružiti najveću reprezentativnost, na pr. W. Sheldon je radio sa oko 2000 ispitanika u jednom eksperimentu).
♦e k o l o š k a ∙∙∙v a l i d n o s t
Ekološka validnost je obavezna za psihološke eksperimente, jer ona objezbjeđuje razlog za ili protiv toga da se misli da laboratorija imitira stvarnu, egzistencijalnu prirodu fenomena u svakidašnjosti ili slučaju koji nas zanima..
♦t u m a č e nj e ∙∙∙e k s p e r i m e n t a
Konfundirajuća varijabla je ono što pored/ili ustvari u potpunosti ima dejstvo na z a v i s n u .v a r i j a b l u, iako mi (ustvari) mislimo da je to e k s p e r i m e n t a l n a, a to nije ona, nego konfundirajuća. Primjer za ovo je eksperiment u kome eksperimentatori sami glume kako su dobili električni šok kao kaznu za učenje loše od ispitanika voluntera kojima kazaše da provjeravaju dejstvo kazni na učenje (koji nisu), bilo je ovako, recimo, i pisalo je pored količine V još i to što to izaziva, recimo: "50 V (izaziva jake bolove), 100 V (izaziva oštećenja koja traju jedan dan, i jake bolove), 250 V (izaziva oštećenja polutrajna), 400 V (izaziva oštećenja trajna)" a k o n f u n d i r a j u ć a .v a r i j a b l a je to da sam ispitanik (nesvjesno, ili svjesno) zna da se eksperimentator folira, što daje neprimjenjivost rezultata eksperimenta. Dakle, intenzitet elekrošoka tu nije mjera sadizma/agresivnosti s u b j e k t a. Zato su i ispitanici davali šokove koji prelaze i ovo zadnje od 400 V, recimo.
♦i z v o đ e nj e ∙∙∙z a kj u č k a
Da bi se iz eksperimenta izveo zaključak neophodna je INTERPRETACIJA DOBIJENIH REZULTATA, kao provjera njihovog statističkog značaja, ili drugog, ono što govori koliko je rezultat apodiktična/apsolutna istina a koliko slučajnost.
Stepen kontrole eksperimenta je ono što varira, jer neki eksperimentatori su ili aljkavi, ili "zbor zbore kad ne mogu zborit" jer rade eskperimente iako nemaju dovoljno para da obezbijede dovoljnu kontrolu laboratorije, a Pavov je poznat po kontroli izuzetnoj, jer je u "kuli tišine", najtišoj situaciji, izlagao nešto, dok je pas vezan sa "kaiševima", i u "tačno određeno vrijeme" itd.
♦r e l a c i j a (p o v e z a n o s t) ∙∙∙m e t o d e∙∙∙i∙∙∙p r e d m e t a∙∙∙i s p i t i v a nj a
p r i m j e r (a)
Sa druge strane, metoda studije slučaja (Frojd, poznat po njoj) omogućuje da predmet ispitivanja postane i ono što inače ne bi moglo to da bude u laboratorijskim uslovima, na pr. tajne nečije. Psihologija mora da bude i nauka o tajnama, iako bihejvioristima i kognitivistima i kognitivno-bihejvioralim, a i konekcionističi orijentisanim psiholozima to i ne pada na pamet, kamo li Ruskoj fiziološkoj školi. Pod tim uslovima, on je dao apsoultne i s t i n e o procesu konverzije, o i n t e r p r e t a b i l n o s t i sna (Tumačenje sna I, Tumačenje sna II, O snu, San i okultizam i dr.), a eksperimentalno, on je tako otrkio i vezu okultizma sa snovima, čime je metafizičku dimenziju dodatne jačine nijanse dobila njegova ioanko već metafizička psihoanaliza.
p r i m j e r (b)
Etologija je apsolutno e k o l o š k i .v a l i d n a jer ona ispituje ponašanje životinja u uslovima u kojima one nisu svjesne eksperimentatora, i na njihovom prirodnom mjestu života a ne u laboratoriji. Recimo, kad ptica o ne vidi, mi joj, sa h i p o t e z o m da će da snosi iako vidi da je dno gnijezda izbušeno, isijecamo dno gnijezda. Zato su Timbergenovi zaključci o životinjama tako značajni i opaki.
♦t e o r i j a
Je dokazima putem metode neke (nabrojali smo, nabrojaću sve) kada se utvrđene činjenice uzmu, dakle, kada se uzmu činjenice, i na osnovu njih se formira pretpostavka o objašnjenju nekog fenomena. Dakle: hipoteza, provera hipoteze, tumačenje rezltata, formiranje modela na osnovu rezultata (to zadnje je teorija). Njena vrijednost, tj. jedna od njene vrijednosti je u prediktabilnosti, tj. tome što nam omogućava znanje o tome što će se desiti ako izazovemo situaciju A, neko B. Druga vrijednost može da bude u tome što ima praktičnu primjenu, kao psihoanalitičke teorije. PSIHOTERAPIJE nisu igra, kako misli necijenjeni eklekticista "bRu zLi" i nije dovoljno da raspolažemo sa znanjima o, recimo, 5 teorija sa 100% prediktabilnom vrijednošću, da bi se upustili u ispravljanje nečega, jer se često dešava iznenađujući faktor, kao što je za Brojera (Breuer) i Frojda to bio fenomen transfera, baš zbog koga je Brojer morao da se premjesti sa ženom u drugi grad, jer je pacijentkinja, iako joj je pomogo, počela odjednom da priča kako joj je on "onomad" napravio dijete.
m e t o d e:
♣Studija slučaja (najpouzdanija)
♣Eksperiment
♣Laboratorijska opservacija
♣Ekološki valdina opservacija
♣Metoda testa (zadavanje upitnika, testova ili intervjua)
♣Metoda dnevnika (istine izvučene iz, jako korisne stvari, dnevnika. Recimo istraživanja o memoriji gdje neko provjerava pouzdanost i lažnost sjećanja na osnovu dnevnika u kome je piso osnovne događanjee svakog dana u toku od 3 godine u Kognitivnoj psihologiji)
♣Analitička metoda - to je primjena dijajektičke filozofije (one koja razmatra dejstvo suprotstavljenih sila unutar subjekta na njegovo ponašanje, u psihologiji). ♣Kombinacija analitičke metode sa opservacijama daje i n t e r p r e t a c i j e, suštinu psihoanalize.
♣Metoda potpune indukcije i dedukcije - indukcija: polaženjem od pojedinačnih slučaja (nepotpuna: ne svih/ne znamo da li svih, potpuna: svih) zaključivanje o opštem, apstraktnom ili generalnom, dedukcija: primjena opštih znanja i aksioma na tumačenje pojedinačnih slučajeva.
♣Zaključivanje upotrebom askioma, i onoga što svi znaju i što je pojava svakidašnjeg života (Aristotelova metoda)
♦t e o r e m a
Kad, iako ne možemo da dokažemo da će nešto uvjek da se dešava pod uslovima A, uvjek kada smo do sada probali to pod uslovima A to se i desilo.
Nešto što se ne može dokazati nekom od m e t o d a, ali uvek kad se provjerava daje iste rezultate. Recimo teorema Pitagorina, da je hipotenuza (najduža linija pravouglog trougla) jednaka tome kad se uzme zbir kvadrata kateta (druge dvije strane, oko "normalnog" ugla) i iz njega izvuče korijen.
♦t e o r i j e∙∙∙o s n o v a n e∙∙∙n a∙∙∙t e o r e m a m a∙∙∙i∙∙∙r e z u l t a t i m a∙∙∙ n e k e∙∙∙ m e t o d e.
Kao recimo teorija nagona Klarka Hala. To nisu validne teorije, jer uključuju teoreme, tj. znanja da, iako ne možemo da dokažemo da će nešto uvjek da se dešava pod uslovima A, uvjek kada smo do sada probali to pod uslovima A to se i desilo.


SAD PITAM "bRu zLi"-ja i "N3W"-a, što to ja, koji imam C (a trebalo A) iz metodologije, ne znam o njoj? Pošto na drugoj temi tvrde da ne znam šta je šta.
 
Poslednja izmena:
Da je dovoljno znati nabrojati i razumeti metod (a jeste vazno) svi bi pre ili kasnije bili vrhunski analiticari i terapeuti i naucnici i sve sta hoces....

Pronicljivost, lucidnost, inteligencija, nisu navedeni, nauka tezi da ih izbaci iz uticaja direktno nego da ostanu samo u procesu postavljanja hipoteze , teze ili teorije.....
Ali .....to odmah ogranicava proces ili naucni proces kako si ga ti nazvao na 1 korak....ne na vise....
Jer uvodjenjem path=2, tj dva nivoa provere i zakljucivanja, A>b>c odjednom muka.....jer A>B samo po sebi nema nikakvog smisla.....niti svrhe....(motiv).

Tako da , odmah u cugu nauka pada na path=1 a to je teznja svih koji se teze snalaze sa path=2 ili 3 ,4,5,....

Inteligencija i pronicljivost ili jos vise vestina procene vaznosti uticaja nekih cinilaca daje mogucnost da se od n^^path kombinacija za n cinilaca odabere dovoljno mali broj a ne premali broj kombinacija sa path dubinom zavisnosti....A>B>C...

Da skratim...mozes znati metodologiju koliko hoces a da si dobar samo za institut kao laborant.....statisticar i sekretar.....
Naravno to ne znaci da te ja tamo stavljam, pojma nemam o tvojim sposobnostima kombinatorike, procene vaznosti cinilaca, koja naravno zavisi od poznavanja prakse ali i teorije...

Kod metafizike imas dve masovna i jedno nemasovno tumacenje sta je metafizika....
Misticno , i slozeno kauzalno a nepoznato do kraja, kao masovne, a neuralna mreza kao nemasovna....tj sve je sa svim povezano i uslovljeno, samo je k razlicito yi=ki*xi
Saglasno tome, metafizicar mora imati path koji je zabrinjavajuce veliki.....ili rekurzivno sposoban....ogromna potrosnja stack memorije je potrebna za takvo zakljucivanje....

A sta ti oni zameraju , to ne znam...
Sve je moguce...
Zamisli analizu dok lakiras nokte.....jel daje neke vazne rezultate ili je vise prica....

- - - - - - - - - -

Usput, podrzavam diskusiju i uvodni tekst kao korisno , sve i da je u pitanju licno merenje ciji je duzi...
 
Da je dovoljno znati nabrojati i razumeti metod (a jeste vazno) svi bi pre ili kasnije bili vrhunski analiticari i terapeuti i naucnici i sve sta hoces....

Pronicljivost, lucidnost, inteligencija, nisu navedeni, nauka tezi da ih izbaci iz uticaja direktno nego da ostanu samo u procesu postavljanja hipoteze , teze ili teorije.....
Ali .....to odmah ogranicava proces ili naucni proces kako si ga ti nazvao na 1 korak....ne na vise....
Jer uvodjenjem path=2, tj dva nivoa provere i zakljucivanja, A>b>c odjednom muka.....jer A>B samo po sebi nema nikakvog smisla.....niti svrhe....(motiv).

Tako da , odmah u cugu nauka pada na path=1 a to je teznja svih koji se teze snalaze sa path=2 ili 3 ,4,5,....

Inteligencija i pronicljivost ili jos vise vestina procene vaznosti uticaja nekih cinilaca daje mogucnost da se od n^^path kombinacija za n cinilaca odabere dovoljno mali broj a ne premali broj kombinacija sa path dubinom zavisnosti....A>B>C...

Da skratim...mozes znati metodologiju koliko hoces a da si dobar samo za institut kao laborant.....statisticar i sekretar.....
Naravno to ne znaci da te ja tamo stavljam, pojma nemam o tvojim sposobnostima kombinatorike, procene vaznosti cinilaca, koja naravno zavisi od poznavanja prakse ali i teorije...

Kod metafizike imas dve masovna i jedno nemasovno tumacenje sta je metafizika....
Misticno , i slozeno kauzalno a nepoznato do kraja, kao masovne, a neuralna mreza kao nemasovna....tj sve je sa svim povezano i uslovljeno, samo je k razlicito yi=ki*xi
Saglasno tome, metafizicar mora imati path koji je zabrinjavajuce veliki.....ili rekurzivno sposoban....ogromna potrosnja stack memorije je potrebna za takvo zakljucivanje....

A sta ti oni zameraju , to ne znam...
Sve je moguce...
Zamisli analizu dok lakiras nokte.....jel daje neke vazne rezultate ili je vise prica....

- - - - - - - - - -

Usput, podrzavam diskusiju i uvodni tekst kao korisno , sve i da je u pitanju licno merenje ciji je duzi...
Više je priča...

To što si ti rekao je definicija mistike, a ne metafizike, to da je sve povezano sa vas-svim je ustvari mistika, ne metafizika...U to vjeruju čak i materijalisti.

Zamjeraju mi da ne znam što je teorija iako ja prije trenutka kad ustvari mi to zamjeriše nisam rekao ništa iz čega bi se makar indirektno moglo izvući to da sam ja nešto, eto, rekao o tome...onda, da ne znam ni što je hipoteza, pa prema tome ni sve ostalo. A eto, e nemam pametnija posla nego da se "tabam" intelektualno sa njima, pa neka na ovoj temi kažu šta to ja ne znam...
ALI TEMA JE KORISNA JER INFORMATIVNA JE ZA JAVNOST I TO JE p-r-i-m-a c-a-u-s-a MOTIVA OTVARANJA...
 
Pade mi na pamet nesto sto sam radio u Petnici...

Bilo je neko proucavanje oko pravljenja sablona i procesa pravljenja sablona....
I njih 4 je postavilo hipoteze i eksperimente i dobili da ne kako su dobili...
A ja sam dobio totalno suprotno od toga....a iste metode je bilo bitno ispitati, posto je bilo bitno i nauciti naucne metode obrade rezultata...
Zasto?

Pa zato sto je ono sto je njima bila osnova hipoteze bilo A>B , a meni je bilo A>b>c>D , a posto je D dovoljno nezavisno od A>B deo, to sam dobio za isto pitanje totalno suprotne zakljucke...

Stvaranje sablona u video igri npr...
Ako gledas bukvalno sta pise, gledaces posle koliko igranja , iskustveni i neiskustveni igraci stvaraju sablon koji ih vodi dalje...
Medjutim, ja sam odmah rasclanio bezstresni sablon, plodonosni sablon, bodovni sablon....
Tako da eksperiment odjednom nije precizan....jer bilo je nekoliko igraca koji su pravili bezstresni sablon, tj cilj im je zavrsiti nivo....dovesti figuricu do kraja...
Ali vecina igraca gleda bodove jer postoji rang lista , pa je bilo okrenuto bodovnom sablonu, koji se sporije pravi , to je sigurno , potrebno je vise info, ali je za njega potrebno manje inteligencije...
I na kraju plodonosni sablon je sablon koji se stvara samo kad se vise puta odigra igra, jer zahteva znanje sta je bitno na visim nivoima....a to ukljucuje nekad kompromis, tj uzdrzavanje od upotrebe nekog oruzja da bi se sacuvalo za kasnije....

Jasno je da svodjenje sve na sablon donosi neku cudnu mesavinu zakljucaka, ali ja ne mogu reci da li je svodjenjem TV u boji na crno beli stvarno prepoznatljiva slika....nisam bas siguran...

- - - - - - - - - -

Više je priča...

To što si ti rekao je definicija mistike, a ne metafizike, to da je sve povezano sa vas-svim je ustvari mistika, ne metafizika...U to vjeruju čak i materijalisti.

Zamjeraju mi da ne znam što je teorija iako ja prije trenutka kad ustvari mi to zamjeriše nisam rekao ništa iz čega bi se makar indirektno moglo izvući to da sam ja nešto, eto, rekao o tome...onda, da ne znam ni što je hipoteza, pa prema tome ni sve ostalo. A eto, e nemam pametnija posla nego da se "tabam" intelektualno sa njima, pa neka na ovoj temi kažu šta to ja ne znam...
ALI TEMA JE KORISNA JER INFORMATIVNA JE ZA JAVNOST I TO JE p-r-i-m-a c-a-u-s-a MOTIVA OTVARANJA...

Zasto takvo misljenje...
Mistika je mistika, a povezanost svega sa svim je nesto sasvim drugo....
Tu pokazujes povrsnost kod tumacenja ovog sto je receno.....
Druga je stvar sto linearac, deduktivac ne moze dobro da radi metafizicki nacin misljenja, jer ga svodi na deduktivno pa ne radi nista korisno...nego mozda i usporava i steti...
 
Pade mi na pamet nesto sto sam radio u Petnici...

Bilo je neko proucavanje oko pravljenja sablona i procesa pravljenja sablona....
I njih 4 je postavilo hipoteze i eksperimente i dobili da ne kako su dobili...
A ja sam dobio totalno suprotno od toga....a iste metode je bilo bitno ispitati, posto je bilo bitno i nauciti naucne metode obrade rezultata...
Zasto?

Pa zato sto je ono sto je njima bila osnova hipoteze bilo A>B , a meni je bilo A>b>c>D , a posto je D dovoljno nezavisno od A>B deo, to sam dobio za isto pitanje totalno suprotne zakljucke...

Stvaranje sablona u video igri npr...
Ako gledas bukvalno sta pise, gledaces posle koliko igranja , iskustveni i neiskustveni igraci stvaraju sablon koji ih vodi dalje...
Medjutim, ja sam odmah rasclanio bezstresni sablon, plodonosni sablon, bodovni sablon....
Tako da eksperiment odjednom nije precizan....jer bilo je nekoliko igraca koji su pravili bezstresni sablon, tj cilj im je zavrsiti nivo....dovesti figuricu do kraja...
Ali vecina igraca gleda bodove jer postoji rang lista , pa je bilo okrenuto bodovnom sablonu, koji se sporije pravi , to je sigurno , potrebno je vise info, ali je za njega potrebno manje inteligencije...
I na kraju plodonosni sablon je sablon koji se stvara samo kad se vise puta odigra igra, jer zahteva znanje sta je bitno na visim nivoima....a to ukljucuje nekad kompromis, tj uzdrzavanje od upotrebe nekog oruzja da bi se sacuvalo za kasnije....

Jasno je da svodjenje sve na sablon donosi neku cudnu mesavinu zakljucaka, ali ja ne mogu reci da li je svodjenjem TV u boji na crno beli stvarno prepoznatljiva slika....nisam bas siguran...

- - - - - - - - - -



Zasto takvo misljenje...
Mistika je mistika, a povezanost svega sa svim je nesto sasvim drugo....
Tu pokazujes povrsnost kod tumacenja ovog sto je receno.....
Druga je stvar sto linearac, deduktivac ne moze dobro da radi metafizicki nacin misljenja, jer ga svodi na deduktivno pa ne radi nista korisno...nego mozda i usporava i steti...
zato što je definicija mistike koju sam čitao na mnogo mjesta upravo "povezanost svega sa svim", a metafizika ne implicira, recimo, iako je, po definiciji, tu može i biti, povezanost tvoje volje da jedeš baš luk, jer je zdrav, bijeli, sa mojom voljom da, iako to redovno rado bi izbjego, perem ipak zube da bi bio lijep...
 
Pa metafizika nista ne implicira, ako implicira to nije metafizika.....kako moze da ista implicira....
Evo ti malo bolji primer...bar za mene bolji...

Ide oblak , prognoza kaze kisa ceo dan....dedukcija kaze pasce kisa kad oblak dodje.....i izgleda tako , to kaze indukcija....
A metafizika.....e ona kaze moguce je.....ali ako se isprazni pre , mozda i nece....mozda se bas tada javi potreba za dopunjavanjem sadrzaja sa jezgrima za kondenzaciju....i ostane bas to polje gde jesi bez kise...
Metafizika ce samo odgovoriti, sansa je velika da kisa pada jer ide oblak, jer ima dovoljno jezgara za kondenzaciju a oblak je veliki i primeti kako gomilam argumente koji svaki za sebe ne znace nista....ali kad se spajaju dobijaju siguricu.....

To je upravo najjaci alat metafizike.....kad pustis dedukciju i indukciju ili neke druge metode logickog razmisljanja, da rade posao , one stanu....
A metafizika tada da rezultat koji kaze....izvesnost tog dogadjaja je velika.....a sve A>D , B>D , C>D relacije nisu prisutne u nekom verovatnom i ocekvianom obimu...
Samo da bude jasno , metafizika nije statisticka metoda......ona u sebi sadrzi i iskljucivost kao metodu...
Tj ako je prisutan detalj koji sprecava dogadjaj u nekoj izvesnoj meri, metafizika donosi zakljucak da dogadjaj nece izvesno da se desi iako dedukcija i indukcija imaju rezultat da hoce....statistika tek ima rezultat da hoce...
 
U
SAD PITAM "bRu zLi"-ja i "N3W"-a, što to ja, koji imam C (a trebalo A) iz metodologije, ne znam o njoj? Pošto na drugoj temi tvrde da ne znam šta je šta.


HAha kakav C, kakav A, je l ti to polazes za moped, kamion ili auto? :cepanje:

Salu na stranu, jeste, ti imas C a "trebalo je A", jer ono ti si genije, imas IQ 140+ mozda i 150, mozda omasili i evaluatori u provcenjivanju, ti si neshvacen kao Tesla.
Jeste, odrzi ti predavanje svojim profesorima i podrobno im objasni zasto su ti morali dati ocenu A a ne C, sta oni znaju, nemaju pojma.

P.s. Pssssst, posto si funkcionalno nepismen i ometen u razvoju, da ti objasnim "Sta ej pisac hteo reci" odn sta sam zaista napisao, da se ne blamiras kao juce ispred Breine koja te sprdacinom ismejala, sarkasticno te spustila na zemlju a ti joj se iskreno zahvaljujes jer mislis da te pohvalima - i ja to sada isto radim, dakle nepismeni, nisam te pohvalio vec sarkasticno trolerski ti se podsmevam i ironican sam.
A yebati kada imas posla sa funkcionalno nepismenim spodobama, pa ih ne mozes ni uvrediti kroz sarkazam, jer nece ni to da shvati kako treba, nego moras sam sebi da razrusis foru i da mu obojis da bi shvatio, jer toliko je zaostao da mozes da ga izvredjas kulturno a on da se ne naljuti i da ne primeti... Tja....
 
HAha kakav C, kakav A, je l ti to polazes za moped, kamion ili auto? :cepanje:

Salu na stranu, jeste, ti imas C a "trebalo je A", jer ono ti si genije, imas IQ 140+ mozda i 150, mozda omasili i evaluatori u provcenjivanju, ti si neshvacen kao Tesla.
Jeste, odrzi ti predavanje svojim profesorima i podrobno im objasni zasto su ti morali dati ocenu A a ne C, sta oni znaju, nemaju pojma.

P.s. Pssssst, posto si funkcionalno nepismen i ometen u razvoju, da ti objasnim "Sta ej pisac hteo reci" odn sta sam zaista napisao, da se ne blamiras kao juce ispred Breine koja te sprdacinom ismejala, sarkasticno te spustila na zemlju a ti joj se iskreno zahvaljujes jer mislis da te pohvalima - i ja to sada isto radim, dakle nepismeni, nisam te pohvalio vec sarkasticno trolerski ti se podsmevam i ironican sam.
A yebati kada imas posla sa funkcionalno nepismenim spodobama, pa ih ne mozes ni uvrediti kroz sarkazam, jer nece ni to da shvati kako treba, nego moras sam sebi da razrusis foru i da mu obojis da bi shvatio, jer toliko je zaostao da mozes da ga izvredjas kulturno a on da se ne naljuti i da ne primeti... Tja....
neko ko piše
"pa ih ne možeš...jer neće ni to da shvati"
"a on da se ne naljuti i da ne primeti"
mi kaže da sam ometen u razvoju? Dobro...
https://forum.krstarica.com/showthr...hoterapija?p=33813564&viewfull=1#post33813564
A kaže da ima diplomu, da je stigo dalje od druge godine psihologije...a kaže "desenzacije" (senzcija ne zna što je, ne zna ni što je senzitizacija na koju se tu misli, dakle nije učio psihologiju, a ne zna ni što je bihejvioralna terapija, za koju kaže da se ovo, "desenzacija", primjenjuje u njoj) - pa ga pitam dje je kupio diplomu, i kako to, ako nije ometen u razvoju, da se nije nadao da će doći neko ko stvarno ima pune dvije godine završene pa zna što je desenzitizacija, pa će da provali da se predstavlja lažno? Odgovor mogu da zamislim, dobro... SAMO da je student psihologije bio, koji je zaradio diplomu, dobro bi znao tu riječ, jer se lomi glava oku učenja te Sokolovljeve, te ove, te one, te četvrte i pete teorije senzitizacije i habituacije.
 
Poslednja izmena:
Pa metafizika nista ne implicira, ako implicira to nije metafizika.....kako moze da ista implicira....
Evo ti malo bolji primer...bar za mene bolji...

Ide oblak , prognoza kaze kisa ceo dan....dedukcija kaze pasce kisa kad oblak dodje.....i izgleda tako , to kaze indukcija....
A metafizika.....e ona kaze moguce je.....ali ako se isprazni pre , mozda i nece....mozda se bas tada javi potreba za dopunjavanjem sadrzaja sa jezgrima za kondenzaciju....i ostane bas to polje gde jesi bez kise...
Metafizika ce samo odgovoriti, sansa je velika da kisa pada jer ide oblak, jer ima dovoljno jezgara za kondenzaciju a oblak je veliki i primeti kako gomilam argumente koji svaki za sebe ne znace nista....ali kad se spajaju dobijaju siguricu.....

To je upravo najjaci alat metafizike.....kad pustis dedukciju i indukciju ili neke druge metode logickog razmisljanja, da rade posao , one stanu....
A metafizika tada da rezultat koji kaze....izvesnost tog dogadjaja je velika.....a sve A>D , B>D , C>D relacije nisu prisutne u nekom verovatnom i ocekvianom obimu...
Samo da bude jasno , metafizika nije statisticka metoda......ona u sebi sadrzi i iskljucivost kao metodu...
Tj ako je prisutan detalj koji sprecava dogadjaj u nekoj izvesnoj meri, metafizika donosi zakljucak da dogadjaj nece izvesno da se desi iako dedukcija i indukcija imaju rezultat da hoce....statistika tek ima rezultat da hoce...
E, nemam što da kažem osim da ponovim da ako oćeš i sam po knjigama i u čitaonicama provjeriš dobro da li je definicija mistike sveopšta povezanost...I da dam lijepu dopunu tvog teksta...
Tj. kad smo već uzeli da pametujemo ajde da nastavimo..."intelektualno", ali na drugu eto temu jer ne mogu da pišem o metafizici koja ima "301" definciju. Zato se treba držati definicije koju je dao tvorac eto termina, Aristotel, i to u bukvalnom prevodu znači "poslije fizike", jer μετὰ τὰ φυσικά znači to "after the phyisics", a Aristotelova svrha kovanice je da označi da je to knjiga koja se čita nakon knjige "Fizika" (ko ne postupi tako gotovo da nije normalan, jer ni uz najbolje fusnote neće moći da je shvati, iako će moći da misli da je shvatio), koju Aristotel negdje naziva "O fizici" pa nije jasno kako se zove...jer su originali izguljeni. Baš to što su originali izgubljeni neki misle da im daje za pravo da za riječ "metafizika" daju svoje definicije.
Da, kao i sve kreativno, metafizika dopunjava svijet, i lični pogled na svijet. Neizvjesnošću, kako se to seljački kad se misli naziva, a mogućnostima, kako se isto to kreativno kad se misli naziva. Vrlo je bino kako će čovjek u sebi da označi neke termine, da li će metafiziku nazvati unositeljkom neizvjesnosti, dakle i straha od mogućeg svog možda neuspjeha zbog neznanja, recimo "neizvjesnost u odnosu sa ženama", ili će da nazove istu stvar "mogućnošću u odnosu sa ženama", i to mogućnost da nazove, ako nije maliciozna i od Sotone no od Boga (metafore, alegorija), "kreativnom", a ne "statističkom" sačiniteljkom svijeta...ili, beskrvno da je nazove samo "metafizičkom". Ovo zavisi od ličnosti, i dokaz je ako ćemo pravo da ličnost postoji, ovo što sam ja rekao, pa je time ovaj moj post jedna antiargumentacija za bihejviorizam, argumentacija protiv.
Psihoanalitičar sam. A mistik nisam. Ali metafizičar da, samim tim što sam psihoanalitičar. Mrzim bihejviorizam, i većina mojih pisanja na forumu svodi se na pokušaj da svim terapeutima koji imaju "B" u nazivu skraćenice oduzmem "leb iz usta"...
 
Poslednja izmena:
A inače-moj stav prema flipnutima je empatičan...I razumem i saosećam s tegobama,skoro
da ih preživljavam s onima koje znam...
Nije tema (a tema je školsko gradivo 1.godine studija ili 2. psihologije na Filozofskom:lol:),ali
neproduktivno je ići flipnutima niz dlaku u njihovim iracionalnostima ili preteranim racionalnostima
(šta je ovde slučaj!)-bolje je pokazati im određene simpatije,ali ne onom šta trućaju,već prema
njima kao ljudima! To ih leči! Biti im prijatelj i brat!:D
 

Back
Top