Molekularna biologija upis

Alwayshope

Početnik
Poruka
3
Planiram ove godine da upisem molekularnu biologiju.. pocela sam sa spremanjem oktobra i spremam paralelno i farmaciju... cilj mi je odlazak u inostranstvo za master studije. Da li neko ima informacije o tome nakon kog fakulteta je lakse otici i sta je perspektivnije? Hvala unapred ????
 
Најприје упиши студије.

Da, svakako! Ali koje, pitanje je sad?
Btw: NIje ni čudo da i Srbija i RH odlaze u *****:
Ovde se recimo relativno jeftino o trošku proračuna obavi barem 16 godina školovanja,
i onda se to u inostranstvu vraća u proračun tih država!

Btw: JNA je imala dobru politiku:
Školovali su te 8 godina, imaš OBAVEZU crnčiti za njih 16 godina, ili vrati pare!:zskace:
 
Planiram ove godine da upisem molekularnu biologiju.. pocela sam sa spremanjem oktobra i spremam paralelno i farmaciju... cilj mi je odlazak u inostranstvo za master studije. Da li neko ima informacije o tome nakon kog fakulteta je lakse otici i sta je perspektivnije? Hvala unapred ????

Sa molekularnom biologijom možeš relativno lako da odeš gde god želiš, i nikakva nostrifikacija diplome ti ne treba. Završila sam istu, i znam bar jedno 20 molekularaca koji su otišli za ovih par godina i niko nema nameru da se vrati. Svako ko je hteo da upiše master, doktorske ili postdoktorske studije u inostranstvu je u tome i uspeo. Mislim da često ni prosek nije nešto bitan, samo treba da znaš dobro engleski, da pošalješ dobar CV, motivaciono pismo ili šta već traže i da se dobro snađeš na razgovoru, i upašćeš negde. Razgovor mnogi inače obavljaju i preko skajpa, tako možda nećeš ni morati da putuješ u drugu državu samo da bi popričala sa tim ljudima.

Međutim, ako planiraš da se vratiš u Srbiju posle mastera, nikako ne upisuj molekularnu jer ti to što si napolju završila master neće puno značiti ovde. U najboljem slučaju ćeš se zaposliti u školi, na fakultetu ili institutu, živećeš bedno i raditi u bednim uslovima (kao i svi meni poznati molekularci koji su se u Srbiji zaposlili u struci). Ako se zaposliš na fakultetu ili institutu moći ćeš da doguraš do neke pristojne plate posle par decenija. Tako je bar u državnom sektoru, ne znam kakve su šanse za zaposlenje i napredovanje u privatnom.
 

Back
Top