Antinauka

A MOŽDA svemir postoji oduvek, postojaće uvek i beskonačan je!?
I odmah smo rešili hrpu pitanja bez odgovora!z:poz:

Uvjeren sam da na postoji ništa u našem svijetu što postoji oduvijek, pa tako i svemir ne može biti oduvijek.

Isto tako ne može svemir biti doslovno beskonačan, ali se može bez prestanka širiti, tako nekako.

Pitao sam negdje da li netko ZNA model svemira koji bi bio stvarno beskonačan, KAKO bi se to moglo dogoditi, ali na to nisam našao odgovor, ak nešto znaš o tome, bilo bi dobro to objasniti najbolje svojim riječima, ako može. Pozdrav
 
Poslednja izmena:
Uvjeren sam da na postoji ništa u našem svijetu što postoji oduvijek, pa tako i svemir ne može biti oduvijek.

Isto tako ne može svemir biti doslovno beskonačan, ali se može bez prestanka širiti, tako nekako.

Pitao sam negdje da li netko ZNA model svemira koji bi bio stvarno beskonačan, KAKO bi se to moglo dogoditi, ali na to nisam našao odgovor, ak nešto znaš o tome, bilo bi dobro to objasniti najbolje svojim riječima, ako može. Pozdrav

Veliki Prasak je teorija tipa: Dobra vila mahnula štapićem i od ničega stvorila nešto!
Lakše mi je prihvatiti beskonačni svemir nego ideju ograničenog svemira koji se širi i oko kojega nema ništa.....
Beskonačni svemir objašnjava stabilnost: U bilo kojoj tački GLOBALNO su gravitacije u ravnoteži...

- - - - - - - - - -

A MOŽDA ti treba da znaš zbog čega se vrši unifikacija svemira[emoji57]

??? Opet neka tvoja teorija?z:lol:
 
Veliki Prasak je teorija tipa: Dobra vila mahnula štapićem i od ničega stvorila nešto!
Lakše mi je prihvatiti beskonačni svemir nego ideju ograničenog svemira koji se širi i oko kojega nema ništa.....
Beskonačni svemir objašnjava stabilnost: U bilo kojoj tački GLOBALNO su gravitacije u ravnoteži...

Ako je svemir konačan onda može biti oko njega prostorno ništa, u čemu nema materije, kao nekakva praznina, poput prazne kutije recimo.
 
A to prostorno ništa je beskonačno veliko?:sanke:

Pa mora biti. Samo to Ništa smatram prostororm koji nema kraja, a koji je prazan tako dugo dok se svemir ne proširi po njemu, ali ne po cijeloj dužini, jer to nije moguće dakako.

Jer kako da prostor IMA KRAJ?

Dođemo sada do toga kraja i što je onda DALJE?

Nema to smisla.

Uvjeren sam da svemir ima kraj ali naš prostor da nema kraja, znači nema opasnosti da putujući po prostoru bilo kamo izađemo iz njega i dospijemo u neko ništavilo u neko NEPOSTOJANJE.

I to je dobro, ne bi bilo dobro da prostor zbilja ima kraj, prije ili kasnije bi zajedno sa našom planetom onda nestali u tom ništavilu i ne bi više postojali.

DOBRO JE ovako kako je sada, dapače! :zskace:
 
Ne mogu i ne želim da ocenjujem pojedince. Pogotovu kada o njima malo znam.

Ribar, kako bre malo znaš o njima¿
Ljudi ovde pišu godinama[emoji53]

Ovaj jedan ne priznaje kvantnu isprepletenost, iako je to jedna od osnovnih problematika kvantne fizike, a i vodeće svetske naučnike smatra u prodavce magije. A ovaj drugi se po tako relevantnom pitanju ni ne izjašnjava. Oće reći da nije ništa bolji od onog prvog:zblesav:

Mislim, što je zabrinjavajuće da li mi imamo puno takih naučnika (nabeđenjaka)!
To je veća antinauka nego ovo sa ovim ravnozemljašima[emoji33]

Mogu da ti navedem primer nemorala u mojoj struci. Ne tako davno zabranjena je proizvodnja klasičnih sijalica sa užarenim vlaknom jer su navodno, štedljive (fluorescentne) bolje. Između ostalog, da se sa pet puta manje energije dobija ista količina svetlosti.

Propušteno je samo da se kaže da takva svetlost ne odgovara ljudskim očima pa, da bi se to ublažilo, svetlost treba da je oko dva puta jača. Znači da se pomenutih "pet puta manje" prepolovilo i da te sijalice, kada je reč o upotrebljivosti, mogu da se smatraju da troše dva i po puta manje struje.

To su neki nemoralni stručnjaci potpisali da bi određeni lobi dobio veće tržište.

Nadam se da sam ovim bolje objasnio pojam potrebe morala u nauci.

Jedno su istraživači i naučnici koji rade pri profitabilnim sektorima, a drugo su naučnici koji rade kao tipični naučnici. Jeste da ih je malo, al su ipak nešto drugo...



Onaj što manipuliše umovima :nosijelku:
 
Jedno su istraživači i naučnici koji rade pri profitabilnim sektorima, a drugo su naučnici koji rade kao tipični naučnici. Jeste da ih je malo, al su ipak nešto drugo...
Hteo sam samo da razjasnimo koliko je moral neophodan u nauci. (Uostalom moral je neophodan svuda i to nema veze sa gać(ic)ama i njihovom veličinom! :) )

U druge vidove ove rasprave ne bih da se upuštam jer smatram da ne znam dovoljno da bih rekao nešto korisno.
 
Ništa nije sigurno dok se ne dokaže, to je pravi naučni stav.

A to znači da svemir MOŽDA i nije slučajno nastao.

Jer to nije dokazano, za sada.

Osobno mislim da nema slučaja nigdje, samo što mi ljudi još ne znamo sve parametre pa nam onda nešto izgleda kao slučajno.

Recimo kada bacamo kocku, mislimo da slučajno padne na neki broj, a istina je zapravo da to ovisi o mnogim paremetrima koji nama nisu vidljivi, kada bi znali kod svakoga bacanja SVE TE PARAMETRE, uvijek bi pogodili NA KOJI BROJ će kocka pasti kada je bacimo, uvjeren sam u to.




Sasvim sigurno - da Svemir nije nastao slučajno.
Jedino što mi ne možemo nikada pouzdano utvrditi - zašto je Stvoren?
Možemo samo da nagadjamo....

- - - - - - - - - -

A MOŽDA svemir postoji oduvek, postojaće uvek i beskonačan je!?
I odmah smo rešili hrpu pitanja bez odgovora!z:poz:




Materijalni Svemir je morao imati početak.
A energija od koje potiče - očigledno je prisutna oduvek.
Ili bar tako izgleda.

- - - - - - - - - -

Uvjeren sam da na postoji ništa u našem svijetu što postoji oduvijek, pa tako i svemir ne može biti oduvijek.

Isto tako ne može svemir biti doslovno beskonačan
, ali se može bez prestanka širiti, tako nekako.

Pitao sam negdje da li netko ZNA model svemira koji bi bio stvarno beskonačan, KAKO bi se to moglo dogoditi, ali na to nisam našao odgovor, ak nešto znaš o tome, bilo bi dobro to objasniti najbolje svojim riječima, ako može. Pozdrav



Ne može.
Beskonačno i nula ne egzistiraju u ovom Svemiru.
A razlog je jednostavan - Svemir se sastoji od konačne količine energije, a energija čini sam prostor Svemira.
Tako da je on toliki - koliki je.
Niti se povaćava, niti se smanjuje.

(bilo kakvo baratanje nulom i beskonačnošću - daje besmislene rezultate).
 
Ako je svemir konačan onda može biti oko njega prostorno ništa, u čemu nema materije, kao nekakva praznina, poput prazne kutije recimo.



Ne postoji ništa izvan Svemira.
Odnosno - "ništa" je ništa, nula - ne može postojati, inače bi bilo "nešto".
Praznina je nula.

Jednom sam, objašnjavajući Svemir konačne veličine - napisao: da najdalje što možemo da vidimo - su naša sopstvena ledja (Svemir zatvoren u samog sebe, konačne veličine).
Onda mi neko replicira - da je to već izrekao Ajnštajn.
Možda je bio u pravu - nije mi poznata takva njegova izjava.
Ali....ako je to zaista izjavio - onda je u kontradikciji sa samim sobom.
Sopstvena ledja možeš videti samo u Svemiru konačne veličine.
U Svemiru koji se neprestano širi (teorija Big Benga) - to je apsolutno nemoguće.
Dakle - ili to Ajnštajn nije izjavio, ili je odvalio glupost.
 
Sasvim sigurno - da Svemir nije nastao slučajno.
Jedino što mi ne možemo nikada pouzdano utvrditi - zašto je Stvoren?
Možemo samo da nagadjamo....

- - - - - - - - - -






Materijalni Svemir je morao imati početak.
A energija od koje potiče - očigledno je prisutna oduvek.
Ili bar tako izgleda.

- - - - - - - - - -

Ne može.
Beskonačno i nula ne egzistiraju u ovom Svemiru.
A razlog je jednostavan - Svemir se sastoji od konačne količine energije, a energija čini sam prostor Svemira.
Tako da je on toliki - koliki je.
Niti se povaćava, niti se smanjuje.

(bilo kakvo baratanje nulom i beskonačnošću - daje besmislene rezultate).

Energija pre/bez materije? Fotoni?

Zašto ne može biti beskonačna količina energije/materije/prostora?

Da, kod beskonačno velikog nema pojma povećava/smanjuje...
A beskonačni niz brojeva? A broj PI, e itd s beskonačno mnogo neponavljajućih decimala?
 
Pa mora biti. Samo to Ništa smatram prostororm koji nema kraja, a koji je prazan tako dugo dok se svemir ne proširi po njemu, ali ne po cijeloj dužini, jer to nije moguće dakako.

Jer kako da prostor IMA KRAJ?

Dođemo sada do toga kraja i što je onda DALJE?

Nema to smisla.

Uvjeren sam da svemir ima kraj ali naš prostor da nema kraja, znači nema opasnosti da putujući po prostoru bilo kamo izađemo iz njega i dospijemo u neko ništavilo u neko NEPOSTOJANJE.

I to je dobro, ne bi bilo dobro da prostor zbilja ima kraj, prije ili kasnije bi zajedno sa našom planetom onda nestali u tom ništavilu i ne bi više postojali.

DOBRO JE ovako kako je sada, dapače! :zskace:




Ne može se Svemir širiti po praznom prostoru.
Šta znači "prazan prostor"?
To je nula, ništavilo.
A nula ne može biti prostor, a još manje beskonačne veličine.
Valjda je to jasno.

Energija koja čini Svemir - je njegov prostor.
Materija, koja je nastala kondenzacijom te energije - kreće se kroz tu energiju-prostor.
Izvan Svemira nema ničega - tj. ne postoji to "izvan".
Ne možeš otići u prazan prostor - već se možeš kretati samo kroz energiju-prostor ovog Svemira.
Kao što to i rade svi objekti u njemu.
 
Ne postoji ništa izvan Svemira.
Odnosno - "ništa" je ništa, nula - ne može postojati, inače bi bilo "nešto".
Praznina je nula.

Jednom sam, objašnjavajući Svemir konačne veličine - napisao: da najdalje što možemo da vidimo - su naša sopstvena ledja (Svemir zatvoren u samog sebe, konačne veličine).
Onda mi neko replicira - da je to već izrekao Ajnštajn.
Možda je bio u pravu - nije mi poznata takva njegova izjava.
Ali....ako je to zaista izjavio - onda je u kontradikciji sa samim sobom.
Sopstvena ledja možeš videti samo u Svemiru konačne veličine.
U Svemiru koji se neprestano širi (teorija Big Benga) - to je apsolutno nemoguće.
Dakle - ili to Ajnštajn nije izjavio, ili je odvalio glupost.

Samo tu jednu!?:zskace:

- - - - - - - - - -

Ne može se Svemir širiti po praznom prostoru.
Šta znači "prazan prostor"?
To je nula, ništavilo.
A nula ne može biti prostor, a još manje beskonačne veličine.
Valjda je to jasno.

Energija koja čini Svemir - je njegov prostor.
Materija, koja je nastala kondenzacijom te energije - kreće se kroz tu energiju-prostor.
Izvan Svemira nema ničega - tj. ne postoji to "izvan".
Ne možeš otići u prazan prostor - već se možeš kretati samo kroz energiju-prostor ovog Svemira.
Kao što to i rade svi objekti u njemu.

Slažem se, nema ničega oko beskonačnog Svemira!z:poz:
 
Energija pre/bez materije? Fotoni?

Zašto ne može biti beskonačna količina energije/materije/prostora?

Da, kod beskonačno velikog nema pojma povećava/smanjuje...
A beskonačni niz brojeva? A broj PI, e itd s beskonačno mnogo neponavljajućih decimala?



Brkaš materijalne i izmišljene stvari.
Matematika se bavi većinom nepostojećim stvarima (nepostojećim u ovom Svemiru).
Negativni brojevi, razlomci, imaginarni brojevi (dobro - oni se bar adekvatno i zovu).


Svemir mora da ima konačnu količinu energije - jer je baratanje pojmom "beskonačno" - besmisleno.
Otuda i ideja o početku Svemira.
Jer, da postoji već beskonačno dugo - onda nikada ne bismo dospeli do ovog trenutka, u kome smo sada.
(Nema početka od koga može da se krene - on se konstantno udaljava od našeg vremena - i mi nikada ne možemo da dospemo do 10. februara 2017. godine).
 
Brkaš materijalne i izmišljene stvari.
Matematika se bavi većinom nepostojećim stvarima (nepostojećim u ovom Svemiru).
Negativni brojevi, razlomci, imaginarni brojevi (dobro - oni se bar adekvatno i zovu).


Svemir mora da ima konačnu količinu energije - jer je baratanje pojmom "beskonačno" - besmisleno.
Otuda i ideja o početku Svemira.
Jer, da postoji već beskonačno dugo - onda nikada ne bismo dospeli do ovog trenutka, u kome smo sada.
(Nema početka od koga može da se krene - on se konstantno udaljava od našeg vremena - i mi nikada ne možemo da dospemo do 10. februara 2017. godine).

Razlomci nepostojeći? Ko mi brani da jabuku podelim na tri dela?
Imaginarni brojevi isto imaju primenu.

Mi smo ovde dospeli određeno vreme nakon što se Sunce 'zapalilo', Zemlja dovoljno ohladila bla, bla...
i to nema nikakve veze sa svim onim što se okolo u stotoj Galaksiji ranije dešavalo....
 
Nema potrebe da ja objašnjavam bilo šta bilo kome - ja podržavam modernu nauku (matematiku, fiziku, hemiju, medicinu, astronomiju, biologiju...) i podržavam naučni metod koji je korišćen za postavke, korekcije i dokaze teorija u ovim oblastima.

Није сва тако једноставно како се чини. И ја подржавам НАУКУ (свеједно ми је да ли је старомодна или модерна све док се заснива на научној методологији), али не подржавам „модерне методе” попут оних којима је нпр. педерастија пребачена из обољења у варијетет на основу гласања неких психијатара који су упитани да се о томе изјасне.
Кад наука одступи од саме себе, нисам ја крив што то престаје бити наука и постаје управо АНТИНАУКА, чак и кад је закићена најакадемскијим титуларијусима.
Постоји, дакле, лаичка антинаука, али постоји и званична антинаука заогрнута плаштом науке.
 
Razlomci nepostojeći? Ko mi brani da jabuku podelim na tri dela?
Imaginarni brojevi isto imaju primenu.


Niko ti ne brani da jabuku podeliš na tri dela, ali ona u prirodi postoji samo kao cela jabuka - tako se zametnula i tako odrasta i tako može da istruli.
Tvoja intervencija je veštačka.
Kao i pravljanje odnosa medju pojedinim objektima ili veličinama.


Mi smo ovde dospeli određeno vreme nakon što se Sunce 'zapalilo', Zemlja dovoljno ohladila bla, bla...
i to nema nikakve veze sa svim onim što se okolo u stotoj Galaksiji ranije dešavalo....



Sunce se sigurno nije "zapalilo" - to je besmislena postavka, van svake pameti.
Da se "zapalilo" - istog trenutka bi eksplodiralo.

A u stotoj Galaksiji se dešavalo sve slično dešavanju u ovoj.
 
Niko ti ne brani da jabuku podeliš na tri dela, ali ona u prirodi postoji samo kao cela jabuka - tako se zametnula i tako odrasta i tako može da istruli.
Tvoja intervencija je veštačka.
Kao i pravljanje odnosa medju pojedinim objektima ili veličinama.






Sunce se sigurno nije "zapalilo" - to je besmislena postavka, van svake pameti.
Da se "zapalilo" - istog trenutka bi eksplodiralo.

A u stotoj Galaksiji se dešavalo sve slično dešavanju u ovoj.

A raspad atoma na dva manja? 1 + 1 = 1?
Sunce se zapalilo, za razliku od Jupitera koji je premali za to....
 
Ne postoji ništa izvan Svemira.
Odnosno - "ništa" je ništa, nula - ne može postojati, inače bi bilo "nešto".
Praznina je nula.

Jednom sam, objašnjavajući Svemir konačne veličine - napisao: da najdalje što možemo da vidimo - su naša sopstvena ledja (Svemir zatvoren u samog sebe, konačne veličine).
Onda mi neko replicira - da je to već izrekao Ajnštajn.
Možda je bio u pravu - nije mi poznata takva njegova izjava.
Ali....ako je to zaista izjavio - onda je u kontradikciji sa samim sobom.
Sopstvena ledja možeš videti samo u Svemiru konačne veličine.
U Svemiru koji se neprestano širi (teorija Big Benga) - to je apsolutno nemoguće.
Dakle - ili to Ajnštajn nije izjavio, ili je odvalio glupost.


Ako je svemir konačan onda i te kako ima mnogo toga što je IZVAN svemira, garant!

- - - - - - - - - -

Ne može se Svemir širiti po praznom prostoru.
Šta znači "prazan prostor"?
To je nula, ništavilo.
A nula ne može biti prostor, a još manje beskonačne veličine.
Valjda je to jasno.

Energija koja čini Svemir - je njegov prostor.
Materija, koja je nastala kondenzacijom te energije - kreće se kroz tu energiju-prostor.
Izvan Svemira nema ničega - tj. ne postoji to "izvan".
Ne možeš otići u prazan prostor - već se možeš kretati samo kroz energiju-prostor ovog Svemira.
Kao što to i rade svi objekti u njemu.

Prazan prostor je prostor bez obzira što u njemu ništa nema, i beskonačan je, za razliku od svemira koji nikada neće biti beskonačan.

U prostoru mogu biti i zvijezde i planete ali i ništa od toga, to ne mijenja na stvari da taj prostor postoji, naravno od onoga trenutka kada je nastao.

- - - - - - - - - -

Samo tu jednu!?:zskace:

- - - - - - - - - -



Slažem se, nema ničega oko beskonačnog Svemira!z:poz:

Materija ne može biti beskonačno velika, jer onda ne bi imala oblika, a svaka materija to ima, a i nije se mogao svemir toliko proširiti da bi zbilja bio beskonačan, kojom brzinom se onda morao širiti?
 
Poslednja izmena:
A

Materija ne može biti beskonačno velika, jer onda ne bi imala oblika, a svaka materija to ima, a i nije se mogao svemir toliko proširiti da bi zbilja bio beskonačan, kojom brzinom se onda morao širiti?

Materija nije beskonačno velika, samo je ima beskonačno mnogo!
Ma kakvo širenje svemira? Nebuloze obične!
A ako te muči nastanak beskonačno mnogo materije, kako je nastao jedan atom, tako su nastali svi! :hvala:
 

Back
Top