Šta trenutno čitate - utisci i preporuke II

procitao od stajnbeka o misevima i ljudima, fina knjizica, drzi paznju.sad citam od sorokina trideseta marinina ljubav procitao 40 str.dosta se pise o sexu tako da nije za citanje sa tetkom.ima delova koje mi je bilo mrsko da citam necu da pricam o cemu se radi ali sorokin nije normalan sta mu pada na pamet, ali to je umetnicka dusa pravi umetnik.jbg
 
Мишел Уелбек - Елементарне честице

Прича се врти око два брата по матери - Бруна, професора книжевности, човјека снажног либида, вјечито разапетог између снажних сексуалних жеља и фрустрација усљед немогућности остварења истих, и Мишела, микробиолога (и филозофа), лишеног способности да дијели осјећања с другим људима (али то је код њега надомјештено неким необичним хуманизмом). Радња креће од тренутка када обојица браће имају око четрдесет година и налазе се на класичној средњегодишнњој прекретници, да би се кроз ретроспекцију вратила на половину прошлог стољећа а завршила неких двадесет година у будућности (што би отприлике одговарало нашој садашњости, с обзиром да је књига писана негдје 1998).

Много тога се провлачи кроз књигу, од билдунгсроман дијелова, преко хипи покрета, филозофских стремљења друге половине двадесетог вијека (те цинично-критичког осврта на исте), до помало необичног обрта у епилогу на својеврсном научнофантастичном трагу.

Бруну је посвећено значајно више времена и простора у роману, вјероватно због саме поставке ликова, Бруно је животнији и самим тим много интересантнији од роботастог Мишела. Мада, можда се разлог за овакву поставку крије и у самом разрешењу романа. Бруно заузима централни дио као представник "старе" врсте људи, заробљен у клопци секса и свега што се врти око њега, и роман је такорећи посвета "старим" људима, док је Мишел могућа антиципација (макар теоретска) "новог" човјека, више хакслијевског типа, разума непомућеног осјећањима и страстима.

Не могу рећи да су ми се епилог и разрешење посебно свидјели, чини ми се да је Уелбек циничнији (и злобнији) према "старом" човјеку но што је овај и заслужио, али је роман уопштено узев интересантан и "течан".
 
procitao od stajnbeka o misevima i ljudima, fina knjizica, drzi paznju.sad citam od sorokina trideseta marinina ljubav procitao 40 str.dosta se pise o sexu tako da nije za citanje sa tetkom.ima delova koje mi je bilo mrsko da citam necu da pricam o cemu se radi ali sorokin nije normalan sta mu pada na pamet, ali to je umetnicka dusa pravi umetnik.jbg

O miševim i ljudima je fenomenalna novela. A za ovu Marininu ljubav, dobro mi reče, baš sam htela da je poklonim zaovi Marini... :pljus: :zcepanje:

- - - - - - - - - -

Veštica i druge pripovetke od Čehova...

Fantastičan Čehov... Baš sam prošle nedelje pročitala Paviljon br.6, aktuelan, kao da je juče pisan...
 
Pročitao novelu Kontrabas od Patrika Ziskinda autora odličnog romana Parfem, zanimljiva novela, mada ništa
posebno. Kratka je, može se pročitati tokom jednog čitanja.

Ти си читао, а ја сам и ..ГЛЕДАО..;) :D:D:D

perfume.jpg
 
Fantastičan Čehov... Baš sam prošle nedelje pročitala Paviljon br.6, aktuelan, kao da je juče pisan...

Ja nisam neki ljubitelj njegovog stila, nekako mi je suvoparan, kao kod mnogih ruskih klasičnih pisaca, suviše zadržavanja na detaljima itd ali u ''Veštici'' je tako sočno opisao raspravu između muža i žene, tako aktuelno, kao da se nije dogodilo pre par prohujalih vekova! :D
 

Back
Top