Šta trenutno čitate - utisci i preporuke II

Luka Di Fulvio iz 2008. čini mi se manje poznato delo "Banda snova".
Počinje sa dečakom i raste sa njim, takve volim i filmove i knjige, ono od detinjstva pa "25 godina kasnije" :)

Još da kažem da je "krilatica" romana ( a koja je mene oduševila!) :
"AKO NE RAZUMEŠ SAD, RAZUMECES KASNIJE.
AKO NI KASNIJE NE BUDES RAZUMEO, UVEK SE SETI DA POSTOJI RAZLOG".

Luca Di Fulvio je inače autor i čuvenog romana "Dionisovi stepenici"
 
Miyamoto Musashi
Knjiga 5 prstenova
O taktici i tehnici borbe japanskim dugim i kratkim mačem
Taktike koje Musashi opisuje mogu da se primene i na današnje vreme i životne situacije, samo knjigu treba gledati kao prst prema nebu :)
Posredno govori i o istoriji Japana i društvenim odnosima u 17. veku.

Blizu si sustine knjige...U principu je tek povrsno, naizgled tehnka borenja a ustvari je filozofija, nacin razmisljanja, reagovanja, izuzeto kompleksno delo jednog od najvecih ako ne i najveceg macevaoca Japana svih vremena, koji je veci, kasniji deo svog zivota proveo kao mislilac. Inace dela poput tog, kao i Umece ratovanja, Sun CU, i Tao Te djing su knjige stare hiljadama godina, u Japanu i Kini su popularnije od Biblije, i njihova mudrost je univerzalna, i primenljiva i danas, hiljadama godina posto su napisane...
 
Borislav Pekić - Novi Jerusalim (Gotska hronika)
Knjiga sadrži pet pripovedaka: Megalos Mastoras i njegovo delo, 1347., Otisak srca na zidu, 1643., Čovek koji je jeo smrt, 1793.,
Svirač iz zlatnih vremena, 1987., Luče Novog Jerusalima, 2999.
I ovde se neke priče temelje na "pronađenom" rukopisu, očigledno je to omiljeni Pekićev narativni postupak, u većini priča
prisutna je doza fantastike. Svaka priča je u znaku jednog od pet elemenata: Vatre, Zemlje, Vode, Vazduha i Metala.
 
Gledao sam taj film i super je...Ali bredberi mi nekako suviše razvlači radnju...Sećam se kako sam bio oduševljen kada sam kao dete dobio njegovu ''Nešto zlo nam se privlači'', počeo sa puno entuzijazma i polako sve više i više usporavao dok se nisam zaglavio kao nemački tenk u ruskom blatu! Američki pisci generalno, slično ruskima pišu preširoko, meni je Stiven King omiljeni pisac ali i on ume da se raspiše ubaci toliko krajnje nebitnih detalja, počev od marke cipela koje neko nosi do vrste čaja koju pije da izgubiš nit sa zaista važnim činjenicima....
 
Gledao sam taj film i super je...Ali bredberi mi nekako suviše razvlači radnju...Sećam se kako sam bio oduševljen kada sam kao dete dobio njegovu ''Nešto zlo nam se privlači'', počeo sa puno entuzijazma i polako sve više i više usporavao dok se nisam zaglavio kao nemački tenk u ruskom blatu! Američki pisci generalno, slično ruskima pišu preširoko, meni je Stiven King omiljeni pisac ali i on ume da se raspiše ubaci toliko krajnje nebitnih detalja, počev od marke cipela koje neko nosi do vrste čaja koju pije da izgubiš nit sa zaista važnim činjenicima....
Ja sam kao klinac gledao neku seriju, nešto kao ' Ray Bradbury predstavlja', tako nešto, i mnogo mi se svidela. Kasnije sam gledao Farenhajt, pa sam posle pročitao i knjigu, isto mi se svidela. Posle sam pročitao Maslačkovo vino, i tako.. Volim Bradburya :)
 
Nagovorio me prijatelj da pročitam nešto beletristički, pa sam, eto, prošao Grassovo. "Moje stoljeće" (dat ću sliku hrv. prijevoda, no sigurno ima i na srp.)

gunter-grass-moje-stoljece-slika-14904628.jpg


Knjiga nije uspjela. Grass od 1900. do 2000. svaku godinu obrađuje na 1-3 stranice, iz više kutova, uglavnom nepoznatih osoba, iako se pojavljuju i poznati. Knjiga je njemačka, s puno asocijacija na njemačke osobe (nije mi to bio problem, jer ih dosta znam). Virtuozna je, nije pogriješio ni u izvedbi (npr. nekad piše visokoumno kad je neki umnik u pitanju, a nekad u dijalektu, kad su pitanju pučki likovi- kod nas prevedeno na kajkavski). Grass je očito htio da to bude višeglasje, polifonija,...

No ostaje razdrobljeni mozaik jer sama koncepcija nije pogođena. Čak i kratke, hemigwayeve kratke priče imaju smisla. Ovo su fragmenti raspršeni tako da nakon čitanja ostaje u glavi kaos i nešto nedorečeno.

Nedvoumno, Grass ostaje klasik i pravi veliki njemački pisac, uz njemačku erudiciju- njegova blesava politika me ne zanima- no ovdje je promašio zbog same zamisli. To nije ni novine, nije ni reportaža, nije ni književnost...nego kaotična zbunjoza.
 
Inače, iako sam ih prije pročitao, preporučio bih koji naslov djela kojima se vraćam, a i one koje sam nedavno prošao. Probat ću na srp/hrv, iako su neke neizbježno na engleskom:


GRCI I IRACIONALNO
Dods Erik Robertson
delfi_grci_i_iracionalno_dods_erik_robertson.jpg


Svakako preporučujem- grčki šamanizam, kultura srama i kultura krivice, Homer i Platon...velika knjiga, klasik 20. st.


Proust in Love

by William C. Carter

41OkNjvpUJL._SX319_BO1,204,203,200_.jpg


Velik ljubavni život, iako skoro isključivo homoseksualan. Daje uvid u homo ljubav, a i perverzije- Proust bi u homo bordelima, tijekom 1. svj. rata, kad nije mogao svršiti, dao da mu se dovedu dva izgladnjela štakora u odvojenim kavezima. Onda bi ih pustili u jedan kavez, a ovi bi se kanibalistički poklali-i Proust bi svršio. Osim perverzija, dosta o erotskom životu Francuza do 1914.- nije im bilo loše...

Corbin: Svjetlosni čovjek u iranskom sufizmu

svjetlosni_covjek.jpg


Preveli Muslimani/Bosanci. Velika mudrosna knjiga, nije samo o islamskom misticizmu, nego dosta o kršćanskoj gnozi Valentina, o razlici između duha i duše, o svjetlosnom čovjeku- photeinos anthropos, što je isto kao unutarnji čovjek/eso anthropos Sv. Pavla. Koga ne zanima duboka religija, neka bježi od ovog...

northrop frye
ANATOMIJA KRITIKE - četiri eseja (ima i na srp.)

065.gif


Opet velika mudrosna knjiga.To nije samo knjiga o knjigama ni profesorski davež. Svakom bih preporučio, pogotovo su sjajne Fryjeve ideje o satiri, romanci, tragediji i komediji..

Jacques Barzun

Od osvita do dekadencije


1166-tmp-image-fix.(1).jpg


Knjigu sam pročitao na eng., a hrv. prijevod je možda dostupan u Beogradu. Ako ne ide, probajte na engleskom. To je genijalni prikaz zapadne kulture od 1500. do 2000., veliko eruditsko i često humorno djelo. Puno dubokih spoznaja i otkrivanja veza, iako Barzun nekad zahiri s insistiranjem na bizarnim marginalcima (Lichtenberg, Bagehot). Čitati samo na doze, ne sve u komadu.
 
Poslednja izmena:
Dragoš Kalajić - Smak sveta
Ovo je rečnik "smaka sveta", (ne misli se na fizički kraj sveta, već na propast zapadnog sveta putem dekadencije, opadanja svih vrednosti)
obrađen je 61 pojam iz oblasti filozofije, istorije, kibernetike, prirodnih nauka, umetnosti... Od agresivnosti, alhemije, preko biheviorizma, body
arta, fašizma, genetičkog inženjeringa, horora, rokenrola...
Knjiga me je na nekim mestima nasmejala, Kalajić recimo mrtav ozbiljan koristi tabloide za reference, tako piše o snuff filmovima kao realnosti,
a ne kao urbanoj legendi (čak ide toliko daleko da kaže, kao da je lično prisustvovao, da je cena ulaznice za projekcije tih filmova 200 dolara -
knjiga je pisana krajem sedamdesetih, danas bi cena sigurno bila veća).
Kao i gotovo svaki desničar potpuno je lišen smisla za humor, ironiju... Kalajićev diskurs sadrži sve odlike moralne panike.
Kada piše o hororu i rokenrolu, sasvim je očigledno da o tome ne zna apsolutno ništa, što ga ne sprečava da o tome sa autoritetom piše.
Sve u svemu ovo je zanimljiva knjiga, ali samo ako je čitate sa ironijskim otklonom, i ne shvatate ozbiljno Kalajićeve tirade.
 
Dragoš Kalajić - Smak sveta
Ovo je rečnik "smaka sveta", (ne misli se na fizički kraj sveta, već na propast zapadnog sveta putem dekadencije, opadanja svih vrednosti)
obrađen je 61 pojam iz oblasti filozofije, istorije, kibernetike, prirodnih nauka, umetnosti... Od agresivnosti, alhemije, preko biheviorizma, body
arta, fašizma, genetičkog inženjeringa, horora, rokenrola...
Knjiga me je na nekim mestima nasmejala, Kalajić recimo mrtav ozbiljan koristi tabloide za reference, tako piše o snuff filmovima kao realnosti,
a ne kao urbanoj legendi (čak ide toliko daleko da kaže, kao da je lično prisustvovao, da je cena ulaznice za projekcije tih filmova 200 dolara -
knjiga je pisana krajem sedamdesetih, danas bi cena sigurno bila veća).
Kao i gotovo svaki desničar potpuno je lišen smisla za humor, ironiju... Kalajićev diskurs sadrži sve odlike moralne panike.
Kada piše o hororu i rokenrolu, sasvim je očigledno da o tome ne zna apsolutno ništa, što ga ne sprečava da o tome sa autoritetom piše.
Sve u svemu ovo je zanimljiva knjiga, ali samo ako je čitate sa ironijskim otklonom, i ne shvatate ozbiljno Kalajićeve tirade.

Nekada Dragoš Kalajić, danas Miroljub Petrović..
I po tome vidiš kako se društvo srozava, kako se pomeraju granice..
 
Nekada Dragoš Kalajić, danas Miroljub Petrović..
I po tome vidiš kako se društvo srozava, kako se pomeraju granice..

Iako se sa Kalajićevim stavovima ne slažem i mnogo toga mu se može zameriti, ipak se može
čitati i biti interesantan. Dok su mu slike neverovatan kič. A Petrovića nije vredno ni komentarisati,
tako da dekadencija i involucija zaista rade svoje.
 
Dragoš Kalajić - Smak sveta
Ovo je rečnik "smaka sveta", (ne misli se na fizički kraj sveta, već na propast zapadnog sveta putem dekadencije, opadanja svih vrednosti)
obrađen je 61 pojam iz oblasti filozofije, istorije, kibernetike, prirodnih nauka, umetnosti... Od agresivnosti, alhemije, preko biheviorizma, body
arta, fašizma, genetičkog inženjeringa, horora, rokenrola...
Knjiga me je na nekim mestima nasmejala, Kalajić recimo mrtav ozbiljan koristi tabloide za reference, tako piše o snuff filmovima kao realnosti,
a ne kao urbanoj legendi (čak ide toliko daleko da kaže, kao da je lično prisustvovao, da je cena ulaznice za projekcije tih filmova 200 dolara -
knjiga je pisana krajem sedamdesetih, danas bi cena sigurno bila veća).
Kao i gotovo svaki desničar potpuno je lišen smisla za humor, ironiju... Kalajićev diskurs sadrži sve odlike moralne panike.
Kada piše o hororu i rokenrolu, sasvim je očigledno da o tome ne zna apsolutno ništa, što ga ne sprečava da o tome sa autoritetom piše.
Sve u svemu ovo je zanimljiva knjiga, ali samo ako je čitate sa ironijskim otklonom, i ne shvatate ozbiljno Kalajićeve tirade.

Ne znam da li si čitao Uporište, možda ti to bude zanimljivo. Kalajić je jako naložen lik, ali ima neke zanimljive stavove. No činjenica je da je jako naložen, da se preterano pali na samuraje, Spartance, dendije, Evolu... pa to onda uvek ispadne pomalo karikaturalno u njegovoj režiji :D
 
Ne znam da li si čitao Uporište, možda ti to bude zanimljivo. Kalajić je jako naložen lik, ali ima neke zanimljive stavove. No činjenica je da je jako naložen, da se preterano pali na samuraje, Spartance, dendije, Evolu... pa to onda uvek ispadne pomalo karikaturalno u njegovoj režiji :D

Nisam čitao, mada imam u PDF-u, od njega sam čitao samo ovaj Smak sveta. Na njega su očigledno najveći uticaj imali Evola i Genon.
 

Back
Top