Šta trenutno čitate - utisci i preporuke II

Džon Čiver - Odabrane priče
Čivera zovu američki Čehov, ali mislim da je daleko od Čehova. Genralno priče nisu loše,
ali nisu ni nešto naročito, uz izuzetak nekoliko odličnih. Čiver uglavnom piše o prosečnim
američkim srednjoklasnim porodicama smeštenim u predgrađa, to čini sa dosta ironije, čak
i cinizma, ono što može da smeta je što su sve priče nekako slične.
 
Ridiger Zafranski - Vreme (Šta ono čini nama i šta mi činimo od njega)
Interesantna knjiga u kojoj autor pokušava da objasni i prikaže
vreme iz ugla filozofije, sociologije, književnosti ali i prirodnih nauka.

Inače Zafranski je stekao slavu pišući biografije (Gete, Šopenhauer, Niče, Šiler,
E.T.A. Hofman, Hajdeger) nažalost ništa kod nas od toga nije prevedeno.
Pored ove, prevedene su još dve knjige: Zlo ili drama slobode i Romantizam:
Jedna nemačka afera.
 
Završavam (konačno), sa totalnim, jedva ostvarenim, krvavo plaćenim od sovjeta i saveznika, slomom nacista, memoare Rokosovskog ''Vojnička Dužnost''...Moram priznati da sam je namerno ''razvukao'' jer sam želeo što duže da je čitam, stil mu je tako lagan i fluidan, scene se odvijaju kao na filmskoj traci, u mašti, da čovek može čitati o brutalnim događajima, bitkama i traumama bez da se sam iznervira ili uspaniči a oseća snažnu želju da je i sam tamo i da učestvuje na neki način...Isto tako se vidi i nivo koji je iznad uobičajenog sirovo vojničkog i koji je krasio generale ''stare škole'...Pomalo sam i tužan ali nećiće se već nešto slično...:)
 
Sporo napredujem sa "Majstor i Margarita". Sto zbog obaveza, sto zbog toga sto sam poceo milion stvari da citam istovremeno. Moram neki red da uvedem.
"Zlocin i kazna" mi definitivno bolje lezi
Dobra je ali dosta razvučena...Od kada sam je prvi put pročitao u srednjoj školi kao deo lektire više nijednom nisam uspeo da to ponovim iako sam pokušavao...:neutral:
Inače čitam ''Moje Životno Delo'' od Maršala Aleksadnra M. Vasiljevskog, odlična saga o ruskoj revoluciji, građanskom ratu i ''Velikom ratu'' iz vizure jednog od najsposobnijih ruskih/sovjetskih generala...Teško se ulazi u ''njegov svet'' ali kada se uđe to je luda vožnja do kraja...!
 

Back
Top