Šta trenutno čitate - utisci i preporuke II - Strana 2
Strana 2 od 36 PrvaPrva 12345612 ... PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 26 do 50 od 890

Tema: Šta trenutno čitate - utisci i preporuke II

Moderator Baudrillard (avatar)
    Učlanjen
    25.07.2016.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2007

Podrazumevano Re: Šta trenutno čitate - utisci i preporuke II

Mirča Elijade - Mefistofeles i Androgin

Zainteresovan član Bettencourt (avatar)
    Učlanjen
    01.11.2012.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    54

Citat Original postavio Cockney Pogledaj poruku
    Da li ste možda čitali knjige Kormak Makartija i šta mislite o njemu kao piscu. Ja sam pročitao knjigu Krvavi meridijan i mogu vam reći da nije loša, inače knjiga opisuje američku izopačenost tokom perioda Divljeg Zapada tačnije zločine nad Indijancima sredinom 19. veka, kada je trgoovina skalpovima cvetala.
    Тренутно читам његов роман No country for old men, и добар је, чак врло добар. Но, мој проблем је што сам прво читао Крвави меридијан, који је класик по сваком основу. Послије тога Сви ти дивни коњи ми је био онако, млак. Пут јесте суров и у његовом стилу, али како сам филм гледао прије књиге (и сјећам се да ме мало који филм оставио са осјећајем неке, потпуне безнадежности) није оставила толико јак утисак. На основу досад прочитаног усудио бих се рећи да ко осим Крвавог меридијана не прочита ништа Мекартијево, није бог зна колико пропустио, али ће пропустити много ако њега не прочита.

Domaćin wirdz (avatar)
    Učlanjen
    25.05.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    204
    Reputaciona moć
    183

Citat Original postavio Bettencourt Pogledaj poruku
    Тренутно читам његов роман No country for old men, и добар је, чак врло добар.
    meni je film odličan.

Ističe se milkokv (avatar)
    Učlanjen
    29.01.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    88

zavrsio poslednji svet-ransmajer.odlicna knjiga.poceo sam da citam kosmopolis od delila i batalo posle 30 str, ne dopada mi se.sad citam cuvar snova od maurensinga ta mi se svidja

Iskusan *samouka* (avatar)
    Učlanjen
    12.07.2008.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    252

"Jedan dan Ivana Denisoviča" od Solženjicina

Opet je čitam. Pa nema boljeg leka za neraspoloženje, zimu, grip i sve ostale i one veće nedaće, koje živog čoveka mogu zadesiti.
    Raspoloženi ili u maleru, u svakom slučaju, izmamiće vam osmeh.
    X

Primećen član shonery (avatar)
    Učlanjen
    06.08.2003.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    47
    Reputaciona moć
    74

Teri Pračet - Akrepski odred

Samo ću reći ovo:
    Put večno ide, nikada ne prestaje.....

carpe diem, uvek i sada

Učlanjen
    29.01.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    88

cuvar snova-maurensing, nista posebno.zanimljiva prica i nista vise.sad citam crveni petao leti prema nebu-miodrag bulatovic.fenomenalna knjiga,mnogo mracna i jeziva

Učlanjen
    25.07.2016.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2007

Ralf Elison - Nevidljivi čovek, pročitao sam tek nekih stotinak strana i baš mi se dopada.

"Jedan od najznačajnijih romana 20. veka! Ralf Elison, jedna od najneobičnijih pojava u američkoj književnosti, budući da se njegovo delo sastoji od jedne jedine knjige koju je kritika visoko ocenila (ovde se ne računaju posthumno objavljeni roman i zbirke eseja). Radi se o romanu Nevidljivi čovek (1952), priči o grotesknim, razočaravajućim iskustvima jednog crnca koji živi pod zemljom, u rupi osvetljenoj ukradenom strujom. U tekst je protkana i snažna rasna tema – metafora o „nevidljivosti" ukazuje na ljude koji, zaslepljeni predrasudama, ne vide čoveka onakvog kakav jeste."

Ističe se
    Učlanjen
    10.12.2014.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    49

aj nek mi neko preporuci nesto od Dikensa, procitao sam cvrcak na ognjistu, zla vremena, oliver tvist i ukleta kuca.
    filmofil

Iskusan *samouka* (avatar)
    Učlanjen
    12.07.2008.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    252

Citat Original postavio shonery Pogledaj poruku
    Teri Pračet - Akrepski odred

Samo ću reći ovo:
    MOLIM VAS POMOZITE
    Ako neko ima link da skinem ovu knjigu sa neta
    Unapred hvala
    X

Učlanjen
    06.08.2003.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    47
    Reputaciona moć
    74

Citat Original postavio *samouka* Pogledaj poruku
    MOLIM VAS POMOZITE
    Ako neko ima link da skinem ovu knjigu sa neta
    Unapred hvala
    Poslao sam ti poruku...

carpe diem, uvek i sada

Početnik
    Učlanjen
    04.02.2017.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Ogromni mikrokosmosi

Analiza ovog dela bi zahtevala obimniju studiju, koju bi neko nazvao beogradski slucaj. Ova knjiga je satkana od poroka, visoke, srednje i nižnje
    elite koja gazi u greh bez suocavanja sa posledicama. Gatalica pise pitko i to je njegova prednost u odnosu na druge pisce slicnog kalibra, ali veceg
    iskustva u gazenju po mastilu a to je npr Basara, i drugi urbani pisci novije generacije. Glavno pitanje se odnosi na citaoca knjige, a sastoji se u

sledecem: da li zeli da masta o bastionu seksa bez kajanja protkanom osrednjim metaforama, ili zeli da se okrene stranim piscima koji to uspesnije
    cine.

Gatalica govori o nekoj vrsti svetonazora koji odgovara odredjenom delu populacije koji je vec dovoljno grozan i uronjen u greh, ali steta je sto
    isti retko dodju do njegovog pisanja zabazdareni svojim "zanimljivim zivotima." Ima takvih ljudi i oko vas, uveren sam. Promiskuitetni, inteligentni,
    opsednuti svojom urbanom "savescu" da bi zadovoljili tudje zahteve. Naročito mi se, od sva tri ova romana, izdvaja, "Naličja", naročito scena kada
    se ljubavnica, koja se vraća kući, mužu, nakon odnosa govori zlatne, ili neke drugačije reči od ovih, a to su kobne po svaku vezu, naročito jednu
    ovakvu, patogenu, "prevario si me, znam".

Od svega ovde napisanog, a ima, ccc, oko 400 strana, najviše se ističe "Euripidova Smrt", neka vrsta nelinearne i haotične, ali ne suviše, pripovetke
    koja govori o podnošljivosti postojanja i stilski je zgodno udešena, originalno pisana na papiru, i stvar je u tome što Gatalica ovde najviše priziva
    svog neimenovanog paganskog boga, čime opravdava sve tri knjige sačinjene u jednoj, ne tako divnoj, bez agende i vrhovnog ideala koji je vodi, ali

koja je svojom
    putenošću došla do većine ljubitelja novije srpske kritike i čitalaštva.

U opravdanju ovakvih pisarija novije srpske knjizevne scene, možemo reći da retko ko čita bilo šta, pa makar to bilo i Sveto Pismo, koje ima većina

kuća u Srbiji, ili poneki petparački roman, kojih je pun raf svih trafika, odmah uz Zagora i Bleka Stenu, što je sramota, kao i činjenica da su dobre

knjige dostupne samo za probran broj ljudi koji zapravo čitaju sa razumevanjem, za razliku od onih koji žele knjigu samo kao ukras, da je prelistaju i
    bace. Pozitivno je što ova knjiga navodi na čitanje nekih drugih, ali i govori o tome koliko smo daleko od starih Grka koji nisu poznati samo po

izrekama, već i po delima koja i dalje oblikuju naše ne samo državno uređenje, koje je demokratija, već i odnos ljudi, kroz empiričke oglede
    i testiranje svojih ideja na teorijskim, a ponekad i praktičnim primerima.
    <
    Ipak Gatalica, iako bez humora, zadovoljava citalaske potrebe vecine kao onih koji se pale na nagradjivane pisce, kao i na one koji su na njega
    slucajno nabasali kao ja.

Iskusan Rudjer (avatar)
    Učlanjen
    04.10.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    263

Nedavno sam pročitao dvije knjige Dragana Velikića, Ruski prozor i Islednik.

Stilski identične knjige, likovi maltene karakterno isti, vrijeme i mjesto radnje vrlo slični...

Ponekad su ove dvije knjige pomalo teške za čitanje, mada nije strašno. OK su, ali ništa posebno.

Citiraću nečiji komentar sa Goodreads koji u velikoj mjeri oslikava moje poimanje ovih romana i pisca generalno:

Nikad ne bih mogla reći da je Velikić loš pisac. Netalentovan. Onaj koji mi ne prija. Jer nije tačno.
    Fini je gospodin uživo, asocijativno je vešt, prija mi način raslojavanja misli koji zastupa u pisanju, ali ono što mi smeta je tematska monotonija.
    Vazda gotovo OKP viđanje sveta, nasleđeno od majke, vazda podsećanje na majku. Valjda je ovde loše to prigovoriti jer majčina smrt i pokreće priču, dovodi do tog ISLEĐIVANJA. Ali, već smo sve to znalu u, recimo, "Ruskom prozoru", već smo se upoznali i sa manjkom i njenim poimanjem sveta, njenim manirom življenja. Čemu opet to? Ili, ako razumemo čemu, zašto to na isti način?

Dakle, Velikić nije loš pisac. Nije netalentovan. Ali nije onaj koji je napredovao. A kad stagniraš u ma kom segmentu sebe, to je istovetno survavanju u samo dno. Dakle, to je loše.

Čitaocima: Jedna je knjiga Velikićeva dovoljna. Sami birajte koju, ali posle nje, računajte da ste ga apsolvirali.
    Poslednji put ažurirao/la Rudjer : 05.02.2017. u 11:02

Veoma poznat Truman (avatar)
    Učlanjen
    01.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    297

Zazviždi i ja ću ti doći, M.R. Džejms. Džejms je jedan od najslavnijih pisaca priča o duhovima...možda sam zato i očekivao malo više. Neke priče su efektne, neke ne toliko. A sve su po istom šablonu - putnik namernik dolazi u neko mesto i nabasa na...
    There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
    Sri Ramana Maharshi

Učlanjen
    06.08.2003.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    47
    Reputaciona moć
    74

Crna knjiga korporacija - Verner-Lobo i Vajs Kada s ečovek malo više udubi, ispostavlja se da treba da bojkotujemo 90% proizvoda...

carpe diem, uvek i sada

Učlanjen
    25.07.2016.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2007

Isak Baševis Singer - Priče

Učlanjen
    06.08.2003.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    47
    Reputaciona moć
    74

Prvi talas - Rik Jensi, Sviđa mi se. Ako nas ikad okupiraju vanzemaljci, mislim da će ovo biti scenario. Vidim, ima i film, nisam gledao

carpe diem, uvek i sada

Veoma poznat Truman (avatar)
    Učlanjen
    01.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    297

Završio Dolinu straha Artura Konana Dojla. Ovo je jedna od najboljih novela o Šerloku Holmsu i njegovih avantura uopšte. Imamo slučaj u okviru slučaja i Holms nije jedini pametnjaković. Must read za sve ljubitelje klasičnih krimića, ali i Divljeg Zapada.
    There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
    Sri Ramana Maharshi

Moderator sasasta (avatar)
    Učlanjen
    06.01.2014.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    356

preporucio bih den brauna, sve knjige , vuka draskovica - noz i molitvu, ostale nisam citao, bulatovic - ljudi sa 4 prsta .

milorad pavic , sve
    svoje reci smatras ispravnim a kad ti drugi napise te iste reci

osetis se uvredjenim

Iskusan Rudjer (avatar)
    Učlanjen
    04.10.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    263

Citat Original postavio sasasta Pogledaj poruku
    preporucio bih den brauna, sve knjige , vuka draskovica - noz i molitvu, ostale nisam citao, bulatovic - ljudi sa 4 prsta .

milorad pavic , sve
    Bulatovića upravo čitam, negdje sam na polovini...Odvratna knjiga! Samo neko nasilje, kriminal, mržnja...Bože sačuvaj!

Buduća legenda
    Učlanjen
    26.07.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Bettencourt Pogledaj poruku
    Тренутно читам његов роман No country for old men, и добар је, чак врло добар. Но, мој проблем је што сам прво читао Крвави меридијан, који је класик по сваком основу. Послије тога Сви ти дивни коњи ми је био онако, млак. Пут јесте суров и у његовом стилу, али како сам филм гледао прије књиге (и сјећам се да ме мало који филм оставио са осјећајем неке, потпуне безнадежности) није оставила толико јак утисак. На основу досад прочитаног усудио бих се рећи да ко осим Крвавог меридијана не прочита ништа Мекартијево, није бог зна колико пропустио, али ће пропустити много ако њега не прочита.
    ideja savrsena, realizacija besprekorna, gluma vrhunska...ali celoj naraciji iako ima odlican pocetak i kraj fali mesa unutarnje dinamike a ne suvog pracenja radnje koja je tipicna kaubojshtina.... tipican americki film dobre produkcije koji je mogao da bude mnogo vise od onoga sta je...i dan danas svi kopiraju kopolin koncept kolazne dramaturgije iz apokalipse sto je vise nego tragicno i govori o kolapsu i panici koji vlada u americkoj filmskoj industriji.... o tome su nasiroko drvili ne samo kusturica vec i mnogi evropski ugledni reditelji. zali boze ulizenih para i uzivanja u xavierovoj glumi.

Učlanjen
    29.01.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    88

Citat Original postavio Rudjer Pogledaj poruku
    Bulatovića upravo čitam, negdje sam na polovini...Odvratna knjiga! Samo neko nasilje, kriminal, mržnja...Bože sačuvaj!
    valjda su sve bulatoviceve knjige takve.procitao sam boje prljavstine od kosrija, dobra i poucna knjiga,tema je pljuvanje po politicarima

Učlanjen
    25.07.2016.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2007

Citat Original postavio milkokv Pogledaj poruku
    valjda su sve bulatoviceve knjige takve.procitao sam boje prljavstine od kosrija, dobra i poucna knjiga,tema je pljuvanje po politicarima
    Dobre knjige ti čitaš, vidi od Kosrija i Siroti i gordi i Ljudi koje je bog zaboravio, ako nisi čitao pročitaj, odlične su.

Iskusan Rudjer (avatar)
    Učlanjen
    04.10.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    263

Citat Original postavio milkokv Pogledaj poruku
    valjda su sve bulatoviceve knjige takve
    Prvi put ga čitam, pa sam pomalo šokiran.

Učlanjen
    25.07.2016.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2007

Citat Original postavio Rudjer Pogledaj poruku
    Prvi put ga čitam, pa sam pomalo šokiran.
    Takva je Bulatovićeva poetika, poetika groteske... Njegova najbolja knjiga je definitivno Crveni petao leti prema nebu.
    Ostale su manje više sasvim prosečne.

Slične teme

1. Šta trenutno radite? !
    Autor gost 270414 u forumu Muškarci
    Odgovora: 5191
    Poslednja poruka: 19.04.2018., 19:49
  2. Šta trenutno čitate - utisci i preporuke
    Autor ms u forumu Književnost i jezik
    Odgovora: 19999
    Poslednja poruka: 19.01.2017., 00:50
  3. Šta trenutno razmišljaš ?
    Autor DeeLite u forumu Žene