Knjizevnost

blejac

Primećen član
Poruka
608
Pozdrav i postovanje.

Treba mi savet sto se tice sledeceg. Uzimam u obzir mogucnost da upisem neki fakultet za knjizevnost. Interesuje me globalna knjizevnost, a ne ona vezana za neku specificnu naciju. Dolaze u obzir i fakultetu iz okolnih gradova, ne samo Beograd.

E sad, par reci o meni. Mene zapravo knjizevnost ne zanima mnogo, ali uzmite u obzir ovo: profesorka u srednjoj skoli uzdizala je kvalitet mojih sastava u nebesa i neprestano me podsticala da upisem nesto vezano za humanisticke nauke. Dalje, izuzetno dobro su mi isle knjizevne analize; samo prelistavanje udzbenika na velikom odmoru bilo je dovoljno da dobijem peticu i budem pohvaljen, dok su drugi momci i devojke (inace izuzetno pametni, jer ovo je bilo odeljenje gde su skoro svi bili vukovci), neretko dobijali nize ocene uprkos tvrdnjama da su sate i sate proveli uceci kuci.

Iako nisam veoma nacitan, u razgovoru sa mnom, ili citanjem mojih tekstova, ljudi neretko zakljucuju da jesam. Istina je, ne gajim neku preteranu ljubav prema knjizevnosti (od ozbiljnih knjizevnih delova, minus lektira, skoro da mogu na prste da nabrojim knjige koje sam procitao. Mozda 30-ak knjiga ako racunamo lektire, Hari Potera i Agatu Kristi. 40-50 maksimum), ali s'druge strane, ni pored knjizevnosti me ne zanima nista preterano mnogo. Ovo je, dakle, nesto sto mi najbolje ide, ali me ne zanima nesto preterano mnogo.

Deluje mi da je za studije knjizevnosti neophodna ljubav prema istoj, ali ako je ne posedujem, sta mi je ciniti? Da sklapam kablove u nekoj radionici? Da cistim ulice?

Jos jedna stvar: iako me knjige ne zanimaju preterano mnogo, absolutno me zanima da razvijam svoje sposobnosti pisanja. Za to mozda nije neophodan fakultet za knjizevnost, ali mislim da svakako jeste nesto sto treba uzeti u obzir.

Imam, dakle, par pitanja:

1. Koliko su teski smerovi za knjizevnost? Uzmite u obzir i one iz okolnih gradova, ne samo Beograd (komparativna knjizevnost u Novom Sadu mi zvuci zanimljivo).

Koliko efektivnog, produktivnog rada je potrebno posvetiti nekom od tih fakulteta na dnevnom nivou da bi se isti zavrsili? (pod ovim podrazumevam predavanja, vezbe i ucenje zajedno, a kad kazem 'predavanja' ne mislim na blejanje na predavanju radi sticanja poena, nego efektivan, umni rad)

Moj nivo samo-discipline je takav da vise od 3 sata umnog rada na dnevnom nivou ne dolazi u obzir. Ako je fakultet tezi od toga, ne upisujem ga.

2. Sta se konkretno uci na tim fakultetima? Da li se sve svodi na citanje knjiga i analize istih? Kao u predmetu "Srpski jezik i knjizevnost" u srednjoj skoli samo mnogo obimnije? Knjige absolutno mogu da citam kao obavezu (kao zabavu manje), tako da ako se znacajan procenat rada u okviru fakulteta svodi na citanje knjiga, onda svakako dolazi u obzir da ga upisem.

3. Koliko tesko se upisuju ti smerovi?

Hvala unapred puno.
 
Mozda je bolje da ne upisujes. Ja sam studirala jezik gde naravno ima i knjizevnost i u pocetku sam mislila da ce biti lako, kao volim taj jezik pa mi nece biti problem da citam. Na kraju nemam ni vremena da tu knjizevnost spremim kako dolikuje. A mozes da zamislis tek smer gde je sama knjizevnost, to je jos obimnije nego ovo moje. Mozda ti se sad cini kao lako ali ako budes to studirao videces da nije bas naivno. Knjizevnost kao i sve ostalo moras da volis, u suprotnom ces samo otaljavati i shvatiti da si izgubio 4 godine. Mozda je bolje da pauziras jednu godinu i da razmislis o nekom drugom fakultetu, mozda ti se u medjuvremenu nesto drugo svidi.
 
Deluje mi da je za studije knjizevnosti neophodna ljubav prema istoj, ali ako je ne posedujem, sta mi je ciniti? Da sklapam kablove u nekoj radionici? Da cistim ulice?

...

Moj nivo samo-discipline je takav da vise od 3 sata umnog rada na dnevnom nivou ne dolazi u obzir. Ako je fakultet tezi od toga, ne upisujem ga.

Ja mislim da treba da osnuješ sektu i da postaneš njen vođa.
 

Back
Top