Intimnost

gospodjica M.

Zainteresovan član
Poruka
122
Sta je intimnost po vama?
Sta ona podrazumeva?
Da li uopste mozete da podnesete da sa nekim budete intimni do kraja?
Ne mislim samo na partnera, nego u najsirem smislu te reci.
Da li vam se desava kada se nekom otvorite, posle se osecate nesigurno, pa na neki nacin "zamrzite" osobu kojoj ste se poverili?
Ko je uopste sposoban da bude intiman.
Ne zelim samo povrsne odgovore.

I to sam ja Divlja :-P, ko nije znao, cisto da se ne skrece sa teme.
 
Intimnost u najsirem znacenju podrazumeva da si u mogucnosti da sa nekim delis sve.Znaci da ti pre svega taj neko nesto znaci u zivotu.Da mozes u isto vreme s nekim da budes prijatelj i recimo partner ili majka ili brat ili rodjak ili kolega.Nije intimnost samo otici s njekim koga poznajes u krevet i ispricati mu ili saslusati njegove ili svoje probleme.Intimnost dolazi vremenom i prozivljavanjem zajednickih situacija.Poznajem mnoge ljude koji n.p.r.nisu intimni sa svojim roditeljima ili bracom i sestrama sto bi trebalo da se podrazumeva.Znaci ima tu jos neka fina nit koja spaja ljude u intimu i ako je iz bilo kog razloga nema onda nema ni intimnosti.Intimu je vazno cuvati i negovati isto kao ljubav i prijateljstvo.Izgubiti intimu sa nekom osobom je vrsta gubljenja poverenja koje se tesko ponovo stice.Intima je nesto sto te vezuje na neki poseban nacin sa nekom osobom i to je neka vrsta tajne koju nebi trebalo niko drugi da zna.U danasnje vreme jako je tesko ostvrariti "intimu"jer je mnogo spoljasnjih faktora koji uticu na njeno rusenje. U svakom slucaju doziveti pravu i potpunu intimu i zadrzati je kao takvu je pravo umece.
 
Jos da dodam na ovo tvoje pitanje da li se nekako kajemo zbog otvaranja prema drugima.Naravno da postoje ljudi koji nezasluzuju da budu deo nase intime i vazno je dobro razmisliti pre nego s njekim postanes intiman/bilo fizicki,bilo umno/.To je vrsta sticanja iskustva,koje vremenom dolazi.Covek po nekad dozivi da se prevario u proceni prema drugim ljudima i onda mu je tesko da prizna poraz kao takav.,ali i to je deo zivota.
 
Itimnost je po meni potpuno otvaranje...prikazivanje sebe bez maski drugima...ali podrazumeva otvaranje 2 osobe...
intiman do kraja...sta je kraj? :)...mislim da uvek idem do granica koje ljudi prave, preci preko bi bio zlocin, osudjivati granice takodje.
Ne nikada nisam zamrzeo osobu kojoj sam se poverio...mozda sam bio ljut na sebe, ali to bi obicno trajalo samo tren...u ratu za istinu zrtve su neminovne.
Sposooban za intimnost je svako, mozda je bolje pitanje ko je spreman :)
Nadam se da odgovor nije povrsan.

Skontao sam da si to ti divlja...na zalost mnogo posle igre u koju sam se upustio...cisto da skrenem sa teme. ;)
 
mene ne plaši, ali me ni ne zabavlja više da tražim neku intimnost povrh one koju imam (lepe, stabilne veze)


sposoban je onaj (ili ona) za koju si siguran da to neće zloupotrebiti. tačka.



hm, da - a ko je taj koji zalužuje tu "intimnost do kraja"? Šta je to - ogoljavanje duše? Ja tu potrebu rasparčala na nekoliko ljudi. Nek se igraju, pa nek posle moje smrti sklapaju puzzle :mrgreen:
Mislim daniej dobro za tebe (!) da se do te mere primaš na čoveka, NAROČITO na muškarca. To samo na prvu loptu deluje lepo, razumete se, oslobažate se ovga i onoga...ali džaba.
(drugarica je ok, ali opet da niej jEDINA, da ostane nešto i za drugu i treću :wink: )



to ja teoretišem, ali suština je da ne smeš da baš nijednu tajnicu ne zadržiš za sebe! To je jaaako opasno. Tako kažu iskusne žene iz Vojvodine. Jer, ako se ogoliš postaješ banalna i dosadna. Sama sebi, vrlo brzo, a njemu već - pre ili kasnije.

Ne vidim potrebu da se sav teret svali na jednog čoveka....
 
ne plaši me intimnost... nikada se ne otvaram strancima, možda podelim delić nečeg, ali nikad sasvim... intimna sam bila samo sa par ljudi do sada

plaši me ona izloženost, nemoć da utičem na sebe kada su ti ljudi u pitanju... jer kada dođe do te intimnosti ja sam zarobljena... ne mogu da odem kada mi nešto ne odgovara, nego moram da se borim sa svim što je loše zbog onog što je dobro...

a plaši me to što ta osoba može, ako hoće, da me povredi najgore... i ja opet neću moći da ne oprostim... e... to je jezivo
 
bacile ste me u dilemu

pre bih rekla da sam iskrena, otvorena , ... a baš intimna :?
u retkim trenucima, i sa retkim osobama, nešto kao bett
isparcelisano i raspoređeno
 
klara_m:
bacile ste me u dilemu

pre bih rekla da sam iskrena, otvorena , ... a baš intimna :?
u retkim trenucima, i sa retkim osobama, nešto kao bett
isparcelisano i raspoređeno

kalkulacija, kučkasta (možda, malo, i nekome sa strane, ali NEMA tog ko vidi sve!) :mrgreen:
ma nije mi svaki čovek ni za istu vrstu razgovora, a ne za deljenje istih stvari....
 
prepoznajem se u onom delu --- "omrzneš osobu kojoj se poveriš""" ,,,sada ovo nema veze sa temom ,,, ali ljudi ne znaju da cene snagu koja je potrebna za ispovedanje ,,, zloupotrebe ,, ili omalovaže ,,,,ili iskoriste u nekom trenutku kao tvoju slabost ,,, ---- najčešće primenjivani metodi onoga što deli vašu intimnost
 
Mnogi ljudi su meni poveravali i svoje najskrivenije takine.Oduvek sam u drustvu bila ona koja slusa tudje zivotne price i deli savete...i nikad nisam izneverila te ljude.Naprotiv,uvek volim da saslusam drugog i da mu dam dobar savet,ako mogu.Ali ja nikako ne mogu da se poverevam ljudima oko sebe.Tacnije vrlo tesko pricam o svojim osecanjima.........mislim da intimnost nesto sto se ne deli sa drugima.Jer ima ljudi koji vole da se poveravaju,ali uvek ponesto zadrzimo za sebe,i to je normalno.Uvek nesto ostaje u nama.Tajna nije tajna ako je podelimo sa nekim,a tako je to i sa intimnoscu.
 
Tajne...za poveravanje tajni je najvaznije poverenje, meni se cini...
Nije to intimnost...intimnost obuhvata jos puno toga...

Ja nisam ni sa kim preterano intimna...
Postoje stvari koje su naizgled banalne, a koje su u meni proizvele jaka osecanja i lomove i bukvalno ih nikada nikome nisam rekla niti mi se cini da bih mogla...ne zato sto su tajne, nego zato sto jednostavno nisam u stanju da kazem i pokazem neke stvari...kada budem u stanju mislim da cu moci da kazem da sam sa nekim zaista intimna.
 
Za mene je intimnost pre *oslobadjanje* , nego *davanje* ... tako da nemam taj problem nesigurnosti ...
Biti intiman sa nekim do kraja jeste posebno umece, vaznu ulogu igraju osobine same licnosti tako da je ekstravertima u startu lakse.

Najvaznije je biti intiman sa pravom osobom i sa pravim razlogom. ( i u pravo vreme ) :wink:
 
blizance:
Intimnost u najsirem znacenju podrazumeva da si u mogucnosti da sa nekim delis sve.Znaci da ti pre svega taj neko nesto znaci u zivotu.

Intimnost dolazi vremenom i prozivljavanjem zajednickih situacija.Poznajem mnoge ljude koji n.p.r.nisu intimni sa svojim roditeljima ili bracom i sestrama sto bi trebalo da se podrazumeva.

Intimu je vazno cuvati i negovati isto kao ljubav i prijateljstvo.Izgubiti intimu sa nekom osobom je vrsta gubljenja poverenja koje se tesko ponovo stice.

U svakom slucaju doziveti pravu i potpunu intimu i zadrzati je kao takvu je pravo umece.

Ok. Tradicionalni pogled na intimu. :-)


Artinve:
Sposooban za intimnost je svako, mozda je bolje pitanje ko je spreman :)

Pronicljivo. :-)


Betty:
sposoban je onaj (ili ona) za koju si siguran da to neće zloupotrebiti. tačka.

Šta je to - ogoljavanje duše? Ja tu potrebu rasparčala na nekoliko ljudi. Nek se igraju, pa nek posle moje smrti sklapaju puzzle :mrgreen:

to ja teoretišem, ali suština je da ne smeš da baš nijednu tajnicu ne zadržiš za sebe! To je jaaako opasno. Tako kažu iskusne žene iz Vojvodine. Jer, ako se ogoliš postaješ banalna i dosadna. Sama sebi, vrlo brzo, a njemu već - pre ili kasnije.

Ne vidim potrebu da se sav teret svali na jednog čoveka....

Ja oko sebe imam osobe koje nece zloupotrebiti moju otvorenost, al' opet im se ne otvaram. Ne osecam potrebu da se bas njima otvorim. Mozda tu dolazimo do momenta, zvanog, RAZUMEVANJE.
Cini mi se da je "spreman" na intimu, a ne "sposoban", ipak bolji termin.

Svidja mi se ovo za puzzle! :-) To govori da intimnost "ima sobe", u svaku primas nekoga.
Sad je pitanje koga u koju sobu primas i koliko je to u vezi sa nasim "strahom" da ce nas neko "osuditi" ili nas nece razumeti.

Ima neceg i u ovoj banalizaciji. From kaze, kad je rec o ljubavi, da dvoje postanu intimni, dozive zaljubljenost koje ukoliko je intenzivnija, samo ukazuje na intezitet prethodne usamljenosti. Vremenom nam ta intima postane nesto svakodnevno i obicno. Izgubi draz. Onda tragamo za novom osobom. Znaci, Betty, ti si postojana zenska. :-)

Zanimljivo je da si u poslednjem rekla "teret koji se svaljuje" na nekoga. Da li nam to govori, da je potreba za intimnoscu, covekova teznja da se procisti od svojih tajni, skrivenog, onog sto u stvari i po nama samima nije bas "cisto"?



ra-ta-tat:
nikada se ne otvaram strancima

To je isto interesantno. Cesto je lakse otvoriti se potpunom strancu, bas zato, sto nas ne opterecuje prisustvom u nasem zivotu. :-)

avesic:
"omrzneš osobu kojoj se poveriš""" ,,,sada ovo nema veze sa temom ,,, ali ljudi ne znaju da cene snagu koja je potrebna za ispovedanje ,,, zloupotrebe ,, ili omalovaže ,,,,ili iskoriste u nekom trenutku kao tvoju slabost ,,,

Ovo pretpostavlja da se onaj koji se ispoveda ispoveda osobi koja nije spremna za intimu. Zasto? Pa zato sto je uspostavljanje intime, prvenstveno, tako mi se sad cini, suocavanje sa samim sobom. Ta osoba koja omalovazi, nije spremna u sustini da pogleda u svoje lice, pa je tudje ispovedanje opterecuje. Zloupotreba je samo jos gori vid, u fazonu "vidi ovaj kakav je, ja nisam takav", sto je naravno samo umirivanje sopstvenih nemira.

Emily_Bg:
Ali ja nikako ne mogu da se poverevam ljudima oko sebe.Tacnije vrlo tesko pricam o svojim osecanjima.........

Ti si introvertna osoba. Zar nikad nisi osetila potrebu da sa nekim nesto podelis? :-)
S_K_V_O:
Postoje stvari koje su naizgled banalne, a koje su u meni proizvele jaka osecanja i lomove i bukvalno ih nikada nikome nisam rekla niti mi se cini da bih mogla...ne zato sto su tajne, nego zato sto jednostavno nisam u stanju da kazem i pokazem neke stvari...

Jel' to strah ili nije? Da li se, ponavljam, plasimo osude ili sta ce ko da misli o nama, posle toga?


pikax:
Za mene je intimnost pre *oslobadjanje* , nego *davanje*

Znaci, oslobadjanje. Od cega? :-)
 
Odmah da ti odgovorim...ne plasim se osude...neke od tih stvari su objektivno zaista banalne, ali ne i meni...pre bih rekla da se plasim da pokazem slabost i ranjivost...
 
Znaci, oslobadjanje. Od cega? :-)[/QUOTE]

Nisi me razumela, mislila sam na to da mogu da budem onakva kakva jesam zaista, bez ogranicenja.

Nemoj sad da me pitas:" Kakva ogranicenja ?" , jer cu onda morati da budem intimna sa tobom :)
 
ja sad ne smem da budem iskrena :?
:D Dakle, ajde - nije foliranje, ali ne brinem šta će ko da msili - misliće nešto (šta god) na osnovu onoga što mu ja serviram (šta god). Znači, čemu strah? Strah je kada pogrešno proceniš osobu (ili nikako) i preceniš sebe (ili nešto drugo, a ne Racio, upravlja intimiziranjem).
Govorim o ne-ljubavničkim odnosima, naravno :)



Da li je "čisto"? Nikako. (propade mi status blagočestive, HeBem ti pitanje :mrgreen:) ali nije ništa nenormalno, naprotiv. Svetonazor, jel :P
Nego - toga TOLIKO ima da bi taj neko morao da me sluša 24h 365 dana u godini da bi, kao, upoznao moju intimu :lol: Trice najviše, njih najbolje krijem 8)

MOJE trice i MOJE gluposti :P (pa dođem ovde da se izbrbljam, aha :lol: ) Bili bni jadni zatrpani, uginuli bi pod TIM teretom :P :P :P
Mnogo lica, mnogo trica...:P


Svako je za nešto ok, neko za kafu, neko za druženje, neko za nasamo...i svako dobije ono što mu priliči, onaj presek skupova, bez zadrške.
 
uf Betty, morao sam 3 puta da procitam... jumpy, jumpy...hop, hop...po meni racio nije taj koji upravlja intimom.....nekada je dovoljno samo osetiti...nemora se znati sve o nekom da bi mogao da budes intiman sa njime ;)
 
Sta znam...u svakom slucaju neprijatno bih se osecala pred nekim ljudima kao verovatno i svako drugi...mozda se ne bi dogodilo nista, mozda i bi...ljudi umeju da budu stoka kad osete da im se moze...bas iz tog razloga najvise mogu da nas povrede oni koji nas najbolje poznaju.
Zato mi je potrebno vreme i vreme da uspostavim bliskost sa nekim...doduse ja verovatno sputana svojim kocnicama preterujem u toj svojoj zatvorenosti prema drugim ljudima.

Mislim da generalno ljudi ne vole da pokazuju svoje sopstvene slabosti...sta vise cesto ih ne priznaju ni sebi, a o drugim ljudima i da ne pricam...
U pozadini toga je verovatno neki strah, nesigurnost, nedostatak samopouzdanja, zelja da se ocuva kontrola nad situacijom, verujem i ocuvan nagon za opstankom (najjaci opstaje), mozda na nekom simbolickom planu dozivljavam i da se neke stvari zaista nisu dogodile ako ih nikada ne pomenes...ima verovatno jos uzroka...ja nisam operisana ni od jednog.
 

Back
Top