Самоуки програмер?

Колико је ово реално и перспективно? Да ли фирме прихватају особе без дипломе а са знањем? Од ког програма почети?

Realno firme zabole kara koju diplomu imas, samo pitaju sta znas da radis. A posto Srbiji i svetu uopste fale dobri programeri, naravno da je perspektivno.
Pocni od programskog jezika npr C, kada ga naucis, imas sajt koji se zove freelancer gde mozes da licitiras za razne poslove..Npr. meni treba neko da napise program koji sabira 2 broja, na tom sajtu ja postavim da mi to treba i da mi je budzet od 10-20e i cekam da se neko prijavi, ti dodjes kazes ja to mogu za 5e i ja ti ustupim posao.
Tako nabijes iskustvo a i znanje.

- - - - - - - - - -

..што може бити проблем или? Даје ли се то кориговати?
To se koriguje radom i iskustvom. Sto vise pises vise ces da razmisljas na taj nacin.
 
Ја већ једно два месеца учим јаву, морам да признам да ми тешко иде јер се објектно оријентисано програмирање много разликује од процедуралног, које сам учио на факултету
.
Некад давно сам био покушао да савладам visual basic, али није ми ишло због недостатка материјала итд.

Данас је сасвим другачије, има прегршт литературе, online књига, туторијала, најбољи су на youtube-у. све је доступно, да не говоримо о томе да је инсталација програмског језика јава и његовог радног окружења бесплатна.

Тако да ми остаје само да се трудим и радим.
 
pa svaki jezik je besplatan.. u sustini programiranje se naziva modernim zanatom, sto je odlicno posto svako moze da nauci a u buducnosti ce trebati sve vise programera

Не знам, некад није било тако.
Иначе, шта мислиш, да ли исплати уложити онако, пуно труда у самостално учење java-е?
 
mislim da treba da pratiš dobro šta se dešava, da po netu nalaziš na izvore i da proceniš koji su ti korisni, koji su dobri, realni, ako se samo zatvoriš u 4 zida s knjigom ili uputstvom gubiš kontakt sa stvarnim svetom, šta se traži i očekuje, plus što treba negde i da upadneš. znači učiš i čitaš i pratiš šta se dešava, tako nekako
naravno ako imaš i s kim da pričaš ok, ali informisanost nekakva

da li je perspektivno, ko zna, ide nekakva ljupka priča o programiranju ali ja ne znam šta je realno

nekako je internet prirodno mesto da se piše o tome, kompjuter, pa internet, tako da, informisanje

drugo su kontakti kao u svakom poslu, ali ako tome nisi baš vičan, nemoj da kvariš više nego što moraš
 
Poslednja izmena:
mislim da treba da pratiš dobro šta se dešava, da po netu nalaziš na izvore i da proceniš koji su ti korisni, koji su dobri, realni, ako se samo zatvoriš u 4 zida s knjigom ili uputstvom gubiš kontakt sa stvarnim svetom, šta se traži i očekuje, plus što treba negde i da upadneš. znači učiš i čitaš i pratiš šta se dešava, tako nekako
naravno ako imaš i s kim da pričaš ok, ali informisanost nekakva

Тако сам радио пре неколико година, па сам се расплинуо, те oracle, те sql, те језици за прављење сајтова и на крају ништа...
Не верујем да се без добре основ може тако радити, али волео бих да чујем још мишљења.
 
mislim da treba da pratiš dobro šta se dešava, da po netu nalaziš na izvore i da proceniš koji su ti korisni, koji su dobri, realni, ako se samo zatvoriš u 4 zida s knjigom ili uputstvom gubiš kontakt sa stvarnim svetom, šta se traži i očekuje, plus što treba negde i da upadneš. znači učiš i čitaš i pratiš šta se dešava, tako nekako
naravno ako imaš i s kim da pričaš ok, ali informisanost nekakva

da li je perspektivno, ko zna, ide nekakva ljupka priča o programiranju ali ja ne znam šta je realno

nekako je internet prirodno mesto da se piše o tome, kompjuter, pa internet, tako da, informisanje

Ako pratis ETH onda blenes u prazno kad vidis nase oglase....
 
Тако сам радио пре неколико година, па сам се расплинуо, те oracle, те sql, те језици за прављење сајтова и на крају ништа...
Не верујем да се без добре основ може тако радити, али волео бих да чујем још мишљења.

Pa ako ces net, onda izaberi javascript i php i to je to....tako srednjoskolci rade, a ti si tu vec ushemljen vise...
 
Pa ako ces net, onda izaberi javascript i php i to je to....tako srednjoskolci rade, a ti si tu vec ushemljen vise...

Ја бих уложио пар година времена и труда у нешто за шта ћу после имати посла, што више исплативог посла. Не видим баш да ће прављење сајтова бити уносно, али можда грешим.
 
Kod nas je sve ,,može samouko" teorija :confused:

možda i može samo što je to dosta široko područje i odakle početi?
jedan broj ljudi ide prema nekom interesovanju, oni počnu dovoljno rano pa se prema tome upravljaju. e sad kao "daj da malo naučim programiranje da zaradim" ok, ali odakle da počneš
overi možda američki sajt www.skillcrush.com - plaćaju se škole ali možda ima neka ideja šta da se uči - plus obraća se uglavnom ženama pa možeš da budeš glup
:D ne da su žene glupe ali neka ideja im je i da ti dozvole prekvalifikaciju, onako kao friendly deluje

- - - - - - - - - -

probaj python možda ; )
 
da li možeš dosadašnja znanja da povežeš sa informatikom?? npr ako si držao trafiku napraviš nešto za vođenje trafike - lupam, primeni već na sebe
jer nešto već poznaješ

- - - - - - - - - -

ako ti je do vežbanja mozga možda je C++ stvarno ok za to, vidi neki koji je zaeban... ili uzmi linux neki
 
hm čemu grubosti

- - - - - - - - - -

možda dakle da povezuješ svoje sadašnje okruženje i znanja sa informatikom, malo po malo, osvrn se oko sebe
a ono kao - za 2 nedelje naučim javu i onda namlatim milione - to mislim da ne radi, ili radi kao što neko i dobije 7 na lotou
 

Back
Top