ON JE POVEO 12 SRPSKIH VOJNIKA NA 300 OVK SPECIJALACA

Teksački Rendzer Voker

Poznat
Banovan
Poruka
7.234
Jedan od svedoka pakla Košara, Goran Jevtović, opisao je junake koji su tamo dali živote za čast, slobodu i otadžbinu. Mi prenosimo, da se ne zaboravi.



Oko podneva, na granični kamen C 4/6 (oko 400 m od karaule) koji je sa 12 vojnika branio vodnik Ivan Vasojević (rodom iz Sjenice), preko proplanka je krenulo u napad oko 300 boraca specijalne jedinice OVK (svi u crnim uniformama).

Naredio sam mu da se povuče 100-tinak metara unazad i zauzme rastresitiji raspored. Izvršio je naređenje. Naredio sam mu zatim da se u slučaju ozbiljnijeg prodora neprijatelja povuče na rezervni položaj, da ne otvara vatru bez velike potrebe i da strpljivo čeka pojačanje koje je već upućeno. Izvestio je da je razumeo naređenje.

Usledilo je zatišje. Vasojević je izvestio o brojnosti protivnika i zahtevao artiljerijsku podršku u slučaju da krenu dublje na našu teritoriju. Naređeno mu je da ne preduzima ništa osim naređenih mera. Izvestio je da je razumeo.

Desetak minuta kasnije, odjednom se u radio vezi čuo njegov glas. Pripremao je vojnike kojima je komandovao. Izdavao im je poslednje instrukcije za pravi juriš! U prvom trenutku pomislio sam da se šali i da pokušava da zavara neprijateljske snage i posebno stručnjake koji su slušali našu radio vezu. Međutim, ubrzo smo shvatili da je slučajno zaglavio mikrotelefonsku kombinaciju u oprtaču čime je nesvesno omogućio da svi koji su imali radio uređaje, a to je stotine učesnika a uz njih i oko njih još 5-10 boraca, slušaju uživo protivnapad 12 vojnika na najmanje 300 arnautskih i ostalih specijalaca.

Čulo se "Uraaa" kao u najluđim filmovima i krenula je neviđena bitka! Bitka koja je nekoliko minuta išla uživo i u kojoj je njih 13 jurišalo na njih 300. I bukvalno, prsa u prsa, oči u oči! Nakon 15-tak minuta je usledilo zatišje.

Zatim potpuna tišina.

Niko ne poziva nikog. Dugo traje. Ako ga pozovem, da li će se javiti?... Procena je bila da su izginuli svi do jednog.

I, javlja se Vasojević, raportira (po sećanju iznosim) "...svi smo živi, imam jednog ranjenog, neprijatelj neutralisan, oni koji su preživeli povukli se duboko preko granice... nisam izvršio naređenje o povlačenju, ali jesam ih neutralisao u protivnapadu..."

Sledi oduševljelje svih boraca na frontu širine preko 50 km! Paljba iz svih oruđa i oružja! Adrenalin svima da istraju, da se bore hrabro, da ostanu na položajima. A onaj proplanak na kome se odigrala bitka, nije bio više zelen, crneo se...od uniformi OVK.

Dva dana nakon toga, vodnik Ivan Vasojević je poginuo u rejonu Maja Glava, spašavajući ranjenog vojnika. Vojnik je preživeo.

Heroj! Slava ti i hvala Ivane!



Ovo je priča o Ivanu Vasojeviću, novom Obiliću





http://www.kurir.rs/vesti/drustvo/o...ivanu-vasojevicu-novom-obilicu-clanak-2625179
 
Slava svim junacima.

Nije lepo izdvajati vodnike, a ne spomenuti ostale junake




108 na kosari





Битка на Кошарама
Део Рата на Косову и Метохији
Време: 9. април–10. јун 1999.
Место: Косово и Метохија,
Србија, СР Југославија
Резултат: нерешено
Сукобљене стране
Војска Југославије Ослободилачка војска Косова
ФАРК
Војска Републике Албаније
Легија странаца
НАТО







Битка на Кошарама је узела многе животе са обе стране. По изјави ген. Живановића, ратног команданта 125.мтбр, у рејону Кошара погинуло је 108 припадника ВЈ(18 официра и подофицира, 50 редовних војника,13 резервиста, 24 добровољца) Међу погинулима је и руски добровољац Булах Глебович. Званични губици ОВК су око 200 мртвих, али сматра се да их је било много више. Осамдесет одсто мртвих ОВК потичу са Косова и Метохије, мада се не зна тачно колико је било из Албаније и Македоније. Званичне информације говоре о три страна држављанина погинула на Кошарама. Два НАТО војника, Француз Арнод Пјер (1971) и Италијан Франческо Ђузепе Бидер (1961) као и Мурад Мухамед Алија из Алжира. Током битке је уништено 5 албанских тенкова и тенковска офанзива је сломљена.
 
Poslednja izmena:
i šta sad?

evo odmah da kažem zabole me liberalni ratzku za ovu banditsko-lopovsku jazbinu od prividne države
nek brani ko je pokrao imovinu i one pare, oni barimaju šta da brane, već imaju obezbedjenje kojeplaćaju sa tim tudjim...

pogino ovaj, pogino onaj, bio lud ovaj, bio ludji onaj
a onda ode neki političar i kaže bili teški pregovori sve se oznojismo čakmisei ruke tresu
ode teritorija al će nam uvale Bosance što je uspeh

a na kraju,ko živ ko mrtav, ujedinićemo se kroz EU pošto smo se razdvojili
 
Mene vodi američki obrazac života i poslovanja nakon petog oktobra
žrtve su nebitne, obrazac je bitan

Nebitno dal ste pandur, plaćenik ili nadniča rda ne kažem kulučar obzirom na visinu aktuelne plate
Holivudske fore bavljenja pojedincem u mnogo globalnijem političko-ekonomskom procesu koji se sproveo dovodi do toga
dau stvari niko ne želi da mu tamo neki poluškolovani idiot sa flašom nazdravlja za u slavu
Pa čak ni taj polupismeni ne bi ni njemu da neko pije kad može on sam toliko da se žrtvuje
 

Back
Top