Posao

New_Rose

Početnik
Poruka
8
Pozdrav, procitala sam na vasem forumu mnogo slicnih tekstova na ovu temu, medjutim ipak sam zelela da licmo dobijem odgovore na istu
Imam 17 godina, zivim u Beogradu.Zelela bih negde da se zaposlim i tokom skolovanja isto, samo ne znam kakav posao i kome mogu da se obratim za to, hvala unapred
 
Ne bih da te obeshrabrim, niti ohrabrim, niti da prosipam neku mudrost ovde, ali ono sto me jako nervira je kada ljudi kazu da traze posao, a ne napisu sta znaju da rade, i sta zele da rade. Ali prvenstveno, sta znaju da rade.
 
Студентске задруге су одвратна удружења преко којих велике компаније и појединци запошљавају омладину зато што је минимална цена рада мања него уобичајено прописане (која је такође бедна). Више од 800 динара дневно тешко можеш да зарадиш. Еј још нешто да поједеш и попијеш, плус да дођеш до локације рада и шта ти остаје ? Са 17 година, још зими немаш много опција чак ни преко тих омладинских задруга.
 
Ja bih takođe izbegao omladinske zadruge. Radio sam mnogo poslova preko njih, i zajedničko tim poslovima je da su plaćeni minimalno ili ispod toga i da je obično u pitanju težak fizički rad. Oni ti nikad neće ponuditi ništa smisleno. U pitanju su institucije koje su zakonska siva zona i koje poslodavci izrabljivači koriste da bi platili manji porez na radnike ispod 26 godina.

S obzirom da nemaš ni završenu srednju, ne možeš da radiš bog zna šta i kod nas part time rad nikad nije zaživeo. Ja bih na tvom mestu sačekao bar da završim srednju školu, ali ako ti je kritična situacija, možeš da sačekaš da napuniš 18 pa da probaš neki fićka, na nekom ok mestu može da bude bleja, a da se nađe fina kintica za srednju školu. Opet, ja ne vidim kako bi to moglo da se ukombinuje sa školom, tako da je najbolje bataliti to još par godina. Imaš ceo život ispred sebe da budeš rob za male pare, polako.
 
Moj decko je uclanjen u sve moguce i nemoguce omladinske ali iskreno sam mislila da je nemoguce da se ja uclanim jos posto nisam ni srednju zavrsila a i maloletna sam.Obicno je dobijao dnevnicu vecu od 800 ali mu ni to nije odgovaralo, sto se tice toga kakav posao trazim ja sad sigurno pre diplome o srednjoj a kamo li o fakultetu ne mogu traziti karijerni posao, hocu nesto ma nivou kafica, trafika, cisto dok ne zavrsim srednju ukolilo mogu da senuclanim u omladinske ja bih to odmah i ucinila, ispadam verovatno glupa sto se odmah nisam informisala sto se tice omladinskih.
 
To što ova devojka priča ja u suštini razumem, proveo sam celu srednju školu i 3 godine fakulteta bez dinara (izuzimajući poslove preko omladinske, a te pare ionako popiješ zbog stresa posle). Moj brat ima 16 godina sad i već priča o tome kako jedva čeka da nađe posao, jer nema banku žutu i ne može da kupi komad odeće sebi već nosi nasleđeno, da ne govorimo o nekim drugim stvarima koje čoveku trebaju što svakodnevno, što neke veće investicije koje olakšavaju život.

Totalno podržavam šljakanje jer sam i ja to isto radio i živimo u vremenu kad nema druge, samo jedan savet: ako ti šljaka bude na bilo koji način uticala na školovanje, batali jer nije vredno toga. I ne prihvataj bilo šta samo zato što si očajna, danas raditi za minimalac je pakao jer je to pretvoreno u izrabljivanje gde nema skrupula.
 
Moj decko je uclanjen u sve moguce i nemoguce omladinske ali iskreno sam mislila da je nemoguce da se ja uclanim jos posto nisam ni srednju zavrsila a i maloletna sam.Obicno je dobijao dnevnicu vecu od 800 ali mu ni to nije odgovaralo, sto se tice toga kakav posao trazim ja sad sigurno pre diplome o srednjoj a kamo li o fakultetu ne mogu traziti karijerni posao, hocu nesto ma nivou kafica, trafika, cisto dok ne zavrsim srednju ukolilo mogu da senuclanim u omladinske ja bih to odmah i ucinila, ispadam verovatno glupa sto se odmah nisam informisala sto se tice omladinskih.

Ajde mala ne tripuj se, izigravaš neku odgovornost i marljivost, muka mi je od vas tinejdžera što samo gledate kako da zaradite i doprinesete kućnom budžetu, kao odgovorni ste i pametni, vrednice male. Mora da si poželela da radiš nešto jer ti je dečko učlanjen u stotinu takvih organizacija (što mnogo govori o njegovom stanju uma, klasičan studentski pizdun) pa želiš da ga imitiraš, klasična tinejdž-ljubavna sranja. Idi uzmi lopatu i kopaj, vas što se tako tripujete sa 17 treba poslati da okopavate kanale i prodajete telo za pare, a tvog dečka obavezno u rudnik, i da ne izlazi na svetlo sedam dana u nedelji, rodjen je da bude rudar. Dok vi tražite posao ja se izležavam, šetam, jedem i pijem, gledam filmove, uživam... kopaj stoko i moli za dnevnicu, za bolje i nisi!
 
I ne prihvataj bilo šta samo zato što si očajna, danas raditi za minimalac je pakao jer je to pretvoreno u izrabljivanje gde nema skrupula.
Ne znam gore ali u manjim mestima je to,kao što reče,izrabljivanje.U 90% slučajeva ti krivicu svaljuju oni što su već obezbeđeni i nikada ne bi radili posao koji ti radiš,naročito za te pare.
 
Ajde mala ne tripuj se, izigravaš neku odgovornost i marljivost, muka mi je od vas tinejdžera što samo gledate kako da zaradite i doprinesete kućnom budžetu, kao odgovorni ste i pametni, vrednice male. Mora da si poželela da radiš nešto jer ti je dečko učlanjen u stotinu takvih organizacija (što mnogo govori o njegovom stanju uma, klasičan studentski pizdun) pa želiš da ga imitiraš, klasična tinejdž-ljubavna sranja. Idi uzmi lopatu i kopaj, vas što se tako tripujete sa 17 treba poslati da okopavate kanale i prodajete telo za pare, a tvog dečka obavezno u rudnik, i da ne izlazi na svetlo sedam dana u nedelji, rodjen je da bude rudar. Dok vi tražite posao ja se izležavam, šetam, jedem i pijem, gledam filmove, uživam... kopaj stoko i moli za dnevnicu, za bolje i nisi!

Trazila sam savet, moj decko nema nikakve veze sa mojom odlukom da se zaposlim.Prosto ne mogu bez ikakvog dinara da zivim.Ne zivim sa majkom vec kod tetke a pare koje moja majka salje za mene ne vidim uopste, cak neksd ni u vidu dzeparca, mada smatram normalnim jer ipak koliko bi me tek izasao sam stan i hrana da zivim sama, ne zalim se sto sam kod nje, ali jednostavno sam u periodu kad mi pare trebaju, za odecu, za ovo, za ono, mada kad nisi u periodu da ti pare ne trebaju?Cist savet,hvala, stvarno svaka cast vama, nastavite da se izlezavate i uzivate u zivotu na svoj nacin.
 
Moj decko je uclanjen u sve moguce i nemoguce omladinske ali iskreno sam mislila da je nemoguce da se ja uclanim jos posto nisam ni srednju zavrsila a i maloletna sam.Obicno je dobijao dnevnicu vecu od 800 ali mu ni to nije odgovaralo, sto se tice toga kakav posao trazim ja sad sigurno pre diplome o srednjoj a kamo li o fakultetu ne mogu traziti karijerni posao, hocu nesto ma nivou kafica, trafika, cisto dok ne zavrsim srednju ukolilo mogu da senuclanim u omladinske ja bih to odmah i ucinila, ispadam verovatno glupa sto se odmah nisam informisala sto se tice omladinskih.

Ovo ces tesko uspeti.

Da bi te neko zaposlio kao maloletnu neophodna je saglasnost roditelja ili staratelja.
Brat je imao problema da se zaposli jer je zavrsio zanat i imao je 17 godina pa je ispala duga procedura.
Njemu je prednost bila sto je firmi bio potrebniji on nego oni njemu (niko drugi nije hteo da radi kod njih).

Raspitaj se u omladinskim zadrugama da li mozes da radis kao promoterka kod njih.
Posao kratko traje a uglavnom ga rade lepe i zgodne devojke, momke uzimaju samo za prenos tezih stvari.

Mozes da probas i na plantazama kada krene letnji raspust (da beres maline, kupine, visnje).

Do proleca ces jako tesko naci bilo kakav posao jer ima puno radne snage koja ne mora da uskladjuje svoje obaveze sa drugim stvarima (npr. zavrsili srednju a nemaju posao i ne studiraju).
 
Trazila sam savet, moj decko nema nikakve veze sa mojom odlukom da se zaposlim.Prosto ne mogu bez ikakvog dinara da zivim.Ne zivim sa majkom vec kod tetke a pare koje moja majka salje za mene ne vidim uopste, cak neksd ni u vidu dzeparca, mada smatram normalnim jer ipak koliko bi me tek izasao sam stan i hrana da zivim sama, ne zalim se sto sam kod nje, ali jednostavno sam u periodu kad mi pare trebaju, za odecu, za ovo, za ono, mada kad nisi u periodu da ti pare ne trebaju?Cist savet,hvala, stvarno svaka cast vama, nastavite da se izlezavate i uzivate u zivotu na svoj nacin.

Ti imaš klasičan mentalitet robinje, tetka uzima pare koje tvoja majka šalje za tebe i ti ćutiš majci o tome, ili još gore ne ćutiš nego tvoja majka prećutno to prihvata jer se eto "podrazumeva". I još tražiš posao samo da se ne bi zamerila tetki koja bez ikakvog osnova uzima novac upućen tebi. Jbg ne znam šta bih ti rekao, ako dopustiš da ti to rade, to ćeš preneti i u odrasli život i svako će da te iskorišćava. Ja sam možda daleko impulsivniji, da mi neko to radi pala bi krv sigurno. Ja kad sam rekao da trenutno uživam u životu malo sam bio i ironičan, ali to sam naveo jer ti sa 17 godina ne umeš da uživaš u životu, ali sada vidim da je problem druge vrste. Samo nemoj da patetišeš, tetka je problem, a ne ti. Ne znam šta drugo da ti kažem.
 
Ti imaš klasičan mentalitet robinje, tetka uzima pare koje tvoja majka šalje za tebe i ti ćutiš majci o tome, ili još gore ne ćutiš nego tvoja majka prećutno to prihvata jer se eto "podrazumeva". I još tražiš posao samo da se ne bi zamerila tetki koja bez ikakvog osnova uzima novac upućen tebi. Jbg ne znam šta bih ti rekao, ako dopustiš da ti to rade, to ćeš preneti i u odrasli život i svako će da te iskorišćava. Ja sam možda daleko impulsivniji, da mi neko to radi pala bi krv sigurno. Ja kad sam rekao da trenutno uživam u životu malo sam bio i ironičan, ali to sam naveo jer ti sa 17 godina ne umeš da uživaš u životu, ali sada vidim da je problem druge vrste. Samo nemoj da patetišeš, tetka je problem, a ne ti. Ne znam šta drugo da ti kažem.

Nisam ovom porukom htela da ispadnem jadno zato sto imam ovakvu situaciju, borim se sa njom svim snagama, ipak ne dam da se bedacim niti da mi sreca zavisi od njih,gledam samo da izguram koliko toliko do kraja srednje, ipak sam dosla zbog sebe ne zbog njih i ja sam se odlucila za ovo ,eto trazim posao sa 17, a ne kontam da je zivot takav i da ce kad tad doci vreme da moram ga naci i da cu proklinjati dan kad sam ovo pisala.Ali trenutmo ne vidim nacin na koji bih mogla da uzivam u potpunosti, kuliram ja, izadjem sa drustvom napolje, citam knjige, stripove, slusam muziku, gledam filmove, ali opet, fale pare.Valjda mi sad vise fale jer dok sam bila kod majke nisam osetila uopste.Tako da me ovaj dolazak kod tetke pukao kao motkom po glavi, nekad se kajem, nekad me boli uvo, ali svesna sam da sam ja ipak tinejdzerka mozda i umisljena, ne znam, i sebe samu bih nekad dobro isamarala kritikujem sebe dosta zbog svojih odluka, ali opet ponavljam, nisam ovde dosla da glumim zrtvu, i sama se takvih ljudi gadim.
 
Pozdrav, procitala sam na vasem forumu mnogo slicnih tekstova na ovu temu, medjutim ipak sam zelela da licmo dobijem odgovore na istu
Imam 17 godina, zivim u Beogradu.Zelela bih negde da se zaposlim i tokom skolovanja isto, samo ne znam kakav posao i kome mogu da se obratim za to, hvala unapred

ima ponuda kolko oces,od pekara,meka,ade
sto se tice saveta nemoj da radis za male pare ili uopste treba da uzivas u zivotu,sto pre pocnes raditi lakse ce ti biti da se suocis sa realnoscu,nek odradis par meseci da skapiras kako ni sa diplomom nece biti bolje,cisto da ne tripujes kako ces imati vise mogucnosti ili vecu platu
 
Ajde mala ne tripuj se, izigravaš neku odgovornost i marljivost, muka mi je od vas tinejdžera što samo gledate kako da zaradite i doprinesete kućnom budžetu, kao odgovorni ste i pametni, vrednice male. Mora da si poželela da radiš nešto jer ti je dečko učlanjen u stotinu takvih organizacija (što mnogo govori o njegovom stanju uma, klasičan studentski pizdun) pa želiš da ga imitiraš, klasična tinejdž-ljubavna sranja. Idi uzmi lopatu i kopaj, vas što se tako tripujete sa 17 treba poslati da okopavate kanale i prodajete telo za pare, a tvog dečka obavezno u rudnik, i da ne izlazi na svetlo sedam dana u nedelji, rodjen je da bude rudar. Dok vi tražite posao ja se izležavam, šetam, jedem i pijem, gledam filmove, uživam... kopaj stoko i moli za dnevnicu, za bolje i nisi!

au tebra al je tebi dobro, mora da si neki mamin i tatin sincic
 
Sukhoi-u jedino možeš zameriti što ne gleda svoja posla ali poenta je na mestu.

Sve i da je posao snova presedne ti kada radiš za crkavicu,kada skontaš kolika ti je kupovna moć( :lol: )i kakvi te moroni drndaju.Nisam od onih mene život nije mazio likova al' ne verujem šta čitam ovde,kao da ste rasli na Mocart kuglama pa vam treba privatnik sa bičem ne bi li stekli radne navike.
 
Sukhoi-u jedino možeš zameriti što ne gleda svoja posla ali poenta je na mestu.

Sve i da je posao snova presedne ti kada radiš za crkavicu,kada skontaš kolika ti je kupovna moć( :lol: )i kakvi te moroni drndaju.Nisam od onih mene život nije mazio likova al' ne verujem šta čitam ovde,kao da ste rasli na Mocart kuglama pa vam treba privatnik sa bičem ne bi li stekli radne navike.

Јбг, многи немају луксуз да размишљају о исплативости рада, многи немају ни времена да о томе размишљају, једноставно мораш да обезбедиш голу егзистенцију. Познајем доста млађих особа који су приморани сами себи да обезбеде све у животу, није ни мало лако. А и са друге стране познајем дртине од 36,37 година које родитељи и даље издржавају зато што авај још нису себе пронашли на тржишту рада и не пристају да раде за цркавице.
 
A zašto si siguran da se dosta mlađih osoba ne bi ponašalo kao te drtine da mogu?Previše idealizujete...

Није то поента приче, али не можеш исто да лелемудаш када имаш 20 и када имаш 35 година. Бити ленчуга у 20 година је чак и очекивано овде.
 
Brate dok ste klinci učite programiranje, dizajn, sprdajte se u Ilustratoru i eto kinte preko freelance-a, jeste i to vrlo takmičarski nastrojeno tržište, ali dokle god imaš volje, kreativnosti i malo vremena može od toga pristojno da se živi, znam mnoge koji samo to i rade. Šteta što na vreme nisam krenuo da se bavim sličnim stvarima, sad kao mator konj imam i manje volje za tako nešto, a i manje vremena pored drugih obaveza. Ove mlađe generacije su svakako izuzetno kompjuterski pismene, intuitivno mogu da odšljakaju kurseve po netu i self-edžukejšn da ih dovede do zarade. Ništa bolje.
 

Back
Top