Limitiranje korisnika

kvazimodo111

Zainteresovan član
Poruka
392
Zna li neko da mi objasni kako da u XP-u otvorim
novog korisnika (account) koji će imati pristup samo
određenim programima, bez mogućnosti 'čačkanja' po
sistemskim folderima i dokumentima drugog korisnika?
(Npr. da dete može da igra igrice, ali ne i da 'čačka' ostalo.)

(Poželjno je da bude bez ponovne instalacije tih programa ukoliko je moguće).
 
Ako se dete ne razume u kompove, shto prosto ne sakrijete foldere koji ne trebaju da se pipaju?

U sluchaju da hocete da se osigurate...Menjanje local policy-a dolazi u obzir...
Napravite limitiran korisnichki nalog, stavite ga u jednu grupu user-a i zadate polise za tu korisnichku grupu...Shta se sme, a shta ne...
 
rastamann:
Ako se dete ne razume u kompove, shto prosto ne sakrijete foldere koji ne trebaju da se pipaju?

U sluchaju da hocete da se osigurate...Menjanje local policy-a dolazi u obzir...
Napravite limitiran korisnichki nalog, stavite ga u jednu grupu user-a i zadate polise za tu korisnichku grupu...Shta se sme, a shta ne...

:roll: Možeš li ovo sa polisama i korisničkim grupama malo detaljnije da mi objasniš, kad budeš imao vremena?
 
Novog 'usera' mozes da dodas ako odes u kontrol panel pa kliknes na 'user account' i tamo kazes 'add' i dodas novog korisnika.Nije mi XP pri ruci,pa ti pricam onako malo po secanju,ali lako ces se snaci.Tu mozes da odredis i u koju grupu 'usera' da ga svrstas:da li u administratore,'obicne' usere ili u goste.Bitno je da taj 'novi' nije u visoj grupi od tebe tj. ako si ti obican user da on ne bude administrator,jer ce onda bez problema da pregleda tvoje direktorije.Sve ovo vazi pod uslovom da ti je XP instaliran na particiju pod NTFS-om.
Na racunaru ces za svakog korisnika imati direktorijume koji se zovu isto kao i svaki korisnik na racunaru.Ne znam napamet da ti kazem(da lupim:Document And Settings/Branko..) gde se tacno nalaze,al' potrazi malo.Ako radis nesto kad si ti ulogovan,XP ce ti uvek ponuditi prvo da to smestis negde u taj folder sa tvojim imenom.Tom folderu niko na racunaru nece moci pristupiti ako nema vece privilegije od tebe.
Ako hoces da nesto svi vide,napravi folder u rootu particije i tu smesti to nesto ili ga stavi u All users/neki od foldera.
Ako instaliras nesto od programa na masinu najbolje je da to radis kao suvi administrator iz vise razloga,da ne gnjavim,i to ce ti svi moci da koriste.
Mozda sam malo zbrzio,al' valjda si me razumeo.Dakle te neke zastite koje tebi trebaju,XP radi po difoltu cim kreiras usere na racunaru.
 
kvazimodo:
Zna li neko da mi objasni kako da u XP-u otvorim
novog korisnika (account) koji će imati pristup samo
određenim programima, bez mogućnosti 'čačkanja' po
sistemskim folderima i dokumentima drugog korisnika?
(Npr. da dete može da igra igrice, ali ne i da 'čačka' ostalo.)

(Poželjno je da bude bez ponovne instalacije tih programa ukoliko je moguće).

Bunedeva je vrlo dobro objasnio stvar, ali samo strucno lice bi to dobro shvatilo :!: :!: LM, brate moj KvaziModo, nadji nekoga ko administrira mreze u Tvome kraju da Ti to odradi.
Informacije radi godisnja plata administratora na WIN platformama u SAD je 120000 USD, a za UNIX administratore uuuuuuuuu... j.... te, ne smem ni da mislim 8) 8) . Kod nas je oko 5000 da 5500 USD godisnje. :( :(
 

Back
Top