Diskus hernija

ja od novembra ne uspevam da zakazem operaciju na VMA...
receno mi je da to treba da ide iskljucivo preko savica, a njega ne uspevam da dobijem.
cak sam i mail poslao da pitam da li ja nesto pogresno radim posto mi nikako ne uspeva da dodjem do savica, dobio sam odgovor mailom od minica da se operacije zakazuju na telefon preko kog nijednom od bar 15 pokusaja nisam uspeo da ulovim savica (a davali su mi bar 4-5 brojeva telefona na vma gde bih potencijalno mogao da ga ulovim).
obzirom da mi se stanje poboljsava u smislu da vise nemam neizdrzive isijalgiticne bolove i da se sad svodi na povremene precizne bolove u levom gluteusu i to uglavnom ako sma neoprezan pa prebrzo ustanem iz lezeceg u stojeci polozaj ili iz sedeceg u stojeci (u tacno jednoj tacki i uopste nisu jaki, ali definitivno ne mogu da trcim jer osecam svilenost i bol ako probam), i da mogu i po dve stepenice da preskocim prilikom pentranja, plasim se da cu se ulenjiti i odustati od zakazivanja jer ce mi se stanje, pretpostavljam, sve vise poboljsavati.
inicijalni plan mi je bio da zakazem da bih rezervisao termin kod savica i da imam dovoljno vremena da razmislim tj. da se predomislim - iako sam i dalje u fazonu da zaista resim taj pritisak na nerv. nije mi svejedno da taj pritisak potraje...

btw...bravo za otvarajne nove teme i shone, ako izdas i zatrazis zakljucavanje ove teme, mi ostali diskushernicari sa krste cemo te naci i isprdeti se u onoj tvojoj fensi skupoj fotelji ;)
 
Poslednja izmena:
Ne znam u kojoj verziji pokusavas da zakazes na VMA; ali pretpostavljam bez uputa tj. bez pokrića RFZO.
U tom slučaju mozes da odes do klinike Atlas i zakazes pregled sa Savićem. Ja sam to uradio u danu, a operaciju je mogao da zakaze u roku od 3 dana.

Naravno sve ovo u slucaju da odlucis za hirurgiju, sjajno je sto se povlaci bez iste.
 
Sa uputom se lekar juri mesecima ? Fenomenalno.
Sta je sa KBC Zemun koji rade endoskop preko uputa i sa pokricem ? Markovic je tamo godinama ljude operisao tako, ne znam sta je bilo nakon njegovog odlaska.

p.s. privatno endoskopska diskektomija kosta 3500-4500, klasicna mikro je oko 2000-2500. Rez kod endoskopske je manji, oko 15mm, mada to je najmanje bitno.
 
Sa uputom se lekar juri mesecima ? Fenomenalno.
Sta je sa KBC Zemun koji rade endoskop preko uputa i sa pokricem ? Markovic je tamo godinama ljude operisao tako, ne znam sta je bilo nakon njegovog odlaska.

p.s. privatno endoskopska diskektomija kosta 3500-4500, klasicna mikro je oko 2000-2500. Rez kod endoskopske je manji, oko 15mm, mada to je najmanje bitno.

ne bih bilo kome da dajem da mi ceprka po kicmi samo zato sto je besplatno :)
da je marko markovic i dalje u zemunu, ne bi bilo problema u vezi sa izborom. iz njihovog KBCa nisam mogao da dobijem odgovarajucu informaciju ni telefonom (preko telefona me je neka retardirana zenska osoba oduvala recima da dodjem na pregled iako sam joj rekao da zelim da dodjem do informacije koja ne zavisi od pregleda) ni putem maila (odogovor nikada nije stigao).
radije bih mikroskopsku kod savica ili minica nego na endoskopsku kod nekog noname-a.
 
Nece to nikada skroz sve proci, ni pre ni posle operacije. Ako mislis da odes na operaciju, a da totalno ne promenis nacin zivota i prilagodis ga diskus herniji, onda ces biti redovan gost Savica i Minica :)

Diskus koji je pukao nikada nece biti kao nov i taj deo koji pritisce nerv Savic/Minic izvadi, ne znaci da sutra nece opet drugi deo da se odvali i napravi isti ili gori problem. Treba promeniti brdo toga u zivotu, od nacina spavanja, vozenja auta, stajanja, sedenja, kretanja, treniranja, savijanja, podizanja tereta... Ako ti je bolje, odlicno i moj ti je savet da izbegavas operaciju koliko god mozes. Veliki su to rizici ako nemas ozbiljan problem ili ako nisi profesionalni sportista pa zivis od toga, pocevsi od totalne anestezije, preko strucnosti hirurga, sepse, oziljacnog tkiva, pa do ostecenja tkiva i slabije prokvrljenosti kasnije koju nikako ne mozes da izbegnes posle operacije itd.

Ne bi mene Marko Markovic bukvalno oterao kuci, da je to samo tako secne, izvadi i ti za 15 dana k'o nov. Covek privatno radi, znaci ozbiljan kes je u pitanju i zarada od svake operacije, a mene i drugara koji je takodje isao kod njega na pregled, oterao kuci :)

Znaci, jedino ozbiljna promena nacina zivota i pazenje na DH bukvalno na svakom koraku.
 
ja pisem iskljucivo o uklanjanju skota koji mi pritiska nerv.
ne ocekujem da cu posle operacije ponovo moci da dizem gomilu KG iz mrtvog dizanja itd itd :) svestan sam da cu uvek morati da vodim racuna o stavkama koje si naveo...
 
ja pisem iskljucivo o uklanjanju skota koji mi pritiska nerv.
ne ocekujem da cu posle operacije ponovo moci da dizem gomilu KG iz mrtvog dizanja itd itd :) svestan sam da cu uvek morati da vodim racuna o stavkama koje si naveo...

kada sam napisao 'da prodje', podrazumevao sam odsustvo ovih retkih 'bolnih bockanja' u levom gluteusu - koji su iz dana u dan sve slabiji i neprimetniji.
 
Endoskopsku sada u Zemunu radi jedan specijalizant, mada se vodi da radi neurohirurg (po zakonu nisam siguran da li sme specijalizant da radi takve operacije) ali na nekoliko mesta mi je potvrdjeno da radi odlicno i da ljudi dobro prolaze.
Realno, nije to neka operacija da trazi ne znam koliko iskusnog hirurga, makar u lumbalnom delu, ali se opet slazem, ne bih dao kojekome da mi kopa po ledjima, sto je i razlog sto sam ja na kraju zavrsio kod Saftica.
 
Nece to nikada skroz sve proci, ni pre ni posle operacije. Ako mislis da odes na operaciju, a da totalno ne promenis nacin zivota i prilagodis ga diskus herniji, onda ces biti redovan gost Savica i Minica :)

Donekle si u pravu, ali ne treba ni preterivati.
Postoje rizici operacije, ali ako se sve radi kvalitetno realno su minimalni. Ja sam se za operaciju odlucio jer smatram da mi je manji rizik kvalitetan hirurg nego vise meseci/godina maltretiranja sa bolovima, niskim kvalitetom zivota i NSAIL lekovima koji su daleko od bezopasnih. Bukvalno, mislim da je pasnije po dugorocno zdravlje piti diklofene godinama.

Moje iIskustvo sa operacijom, evo sada je proslo nekih 45 dana govori tome u prilog.
Osnovna nepodnosljiva bol je nestala odmah, kada sam ustao to vece nakon operacije do toaleta vec tada nije bolelo ni 50% kao sto je umelo. Nekih 5-6 dana me jos znacajno bolelo, tada su jos uvek prepisani brufeni/diklofeni (7 dana) a sada kako vreme prolazi imam neku laganu upalu i bol u gluteusu (gde me najvise bolelo kada je bolelo) ali je to na nivou potpune podnosljivosti. Rang lagane upale misica posle fizicke aktivnosti. Podvlacim lagane, dakle imam 100% pokretljivost i ni jedan pokretn ne pojacava bol. Ja da se pitam, posle onih bolova, pristajem na ove do kraja zivota, da ne bude gore od ovoga.
Ne pijem nikakve lekove, zivim apsolutno jednako dobro kao i pre cele ove zajebancije izuzev sto se ne izlazem nikakvim fizickim naporima (nije mi potrebno, nije bilo ni ranije, ne bavim se takvim poslom) a jos uvek mi nije dozvoljeno ni vezbanje/sport. Idem na kontrolu za koji dan pa bi trebao i to da mi odobre. Ovim tempom potpuno je realno da se vratim 100% zivotu za mesec ili dva u smislu da mogu samostalno da obavljam sve sto mi je potrebno. Naravno, ne planiram nikakvu fizikaliju niti da se izlazem nepotrebnim rizicima. Sta ce biti posle ne znam, naravno, ali ocekujem i nadam se da da uz povecanje paznje na pokrete i kako se postavlam pred fizicki zahtevne poslove nemam ovakve probleme vise u zivotu.

- - - - - - - - - -

ja pisem iskljucivo o uklanjanju skota koji mi pritiska nerv.
ne ocekujem da cu posle operacije ponovo moci da dizem gomilu KG iz mrtvog dizanja itd itd :) svestan sam da cu uvek morati da vodim racuna o stavkama koje si naveo...

kada sam napisao 'da prodje', podrazumevao sam odsustvo ovih retkih 'bolnih bockanja' u levom gluteusu - koji su iz dana u dan sve slabiji i neprimetniji.

Svako percepira bol drugacije, ali ako ti to nazivas bolno bockanje, ili bilo sta slicno onda ti nisi za operaciju. Sigurno je i bolje da nisi. Ako bol nije takva da te onesposobljava onda se meni cini da to nije "prava stvar".

Meni su bolovi bili takvi da ne mogu da hodam nakon 15 koraka, a kada me "bocne" bol je takva da se ukocim i padnem na zemlju, pbolje na zemlji nego da napravm jos neki bolan pokret. Pri tome izgradis strah od kijanja i kasljanja jer posebno kijanje boli neopisivo.
Glupo je pricati kako se osecas u tom trenutku i koliko ti pada "imunitet" protiv depresije te nekvalitet zivota kada ti je jedini izbor da pijes lekove i lezis. A moze i gore, ja nisam stigao da mi padne stopalo ili otkaze sfinkter, to mi je nezamislivo.
 
..........
Svako percepira bol drugacije, ali ako ti to nazivas bolno bockanje, ili bilo sta slicno onda ti nisi za operaciju. Sigurno je i bolje da nisi. Ako bol nije takva da te onesposobljava onda se meni cini da to nije "prava stvar".

Meni su bolovi bili takvi da ne mogu da hodam nakon 15 koraka, a kada me "bocne" bol je takva da se ukocim i padnem na zemlju, pbolje na zemlji nego da napravm jos neki bolan pokret. Pri tome izgradis strah od kijanja i kasljanja jer posebno kijanje boli neopisivo.
Glupo je pricati kako se osecas u tom trenutku i koliko ti pada "imunitet" protiv depresije te nekvalitet zivota kada ti je jedini izbor da pijes lekove i lezis. A moze i gore, ja nisam stigao da mi padne stopalo ili otkaze sfinkter, to mi je nezamislivo.

nakon sto su prosli nepodnosljivi bolovi iz prvog meseca, tacnije kako je prosla treca nedelje od kako su nelagodnosti prerasle u prokletinju, meni ide na bolje. svestan sam da ovo moje nije neophodno da se operise.
'moja percepcija' se bazira na to da mogu 'volu rep discupam', da uvek mogu da potrcim, podignem sta god, skijanje i gomila sportova u kojima se ne moze kontrolisati bas svaki pokret.
svestan sam da cu neke od ovih stvari morati da kuliram i sa i bez operacije.

moj problem je bio bio vise psihicke prirode, svesnost da mi je nerv stisnust, da mi se svakog trenutka mogu desiti oni jaki bolovi koji me onesposobe totalno i od kojih ne mogu pobeci ni u kakav polozaj i od kojih me nijedna inekcija niti tableta mogu spasiti - jedno vreme koje se meri u danima.

za sada kuliram, ali ako se ponovo desi - odoh i ja na noz...
 

Back
Top