Diskus hernija

Kad kazem rehabilitacija, ne mislim na banju.Verovatno ne znas kako izgleda u Americi jedna rehabilitacija nakon rovarenja po kicmi.Vernovatno nisi ni pratio temu nego uletis jednom u pola godine i odgovoris na par poslednjih poruka.Druze, imam iskustva sa neurohirurzima vise od svih ljudi na ovoj temi zajedno...na zalost. Ti si prosao super i drago mi je zbog toga.Da si malo citao o fuziji kicme,video bi da ta operacija nije ni malo naivna.To moze da prodje bez rehabilitacije?Momak koji je radio fuziju tek nakon godinu dana je bio bez tegoba(jos je radio u Americi kod iskusnog hirurga koji samo to radi)
 
Kad kazem rehabilitacija, ne mislim na banju.Verovatno ne znas kako izgleda u Americi jedna rehabilitacija nakon rovarenja po kicmi.Vernovatno nisi ni pratio temu nego uletis jednom u pola godine i odgovoris na par poslednjih poruka.Druze, imam iskustva sa neurohirurzima vise od svih ljudi na ovoj temi zajedno...na zalost. Ti si prosao super i drago mi je zbog toga.Da si malo citao o fuziji kicme,video bi da ta operacija nije ni malo naivna.To moze da prodje bez rehabilitacije?Momak koji je radio fuziju tek nakon godinu dana je bio bez tegoba(jos je radio u Americi kod iskusnog hirurga koji samo to radi)
Kakve bre veze ima Amerika sa operacijom koja je ovde tema?
Neurorhirurzi uce svuda isto. Imam i ja iskustva ( doduse , ne ja licno, ali moj muz) sa tom operacijom i neurohirurgom koji radi iskljucivo te operacije
i nazalost morao je dva puta u roku od 14 dana na operaciju, ali neka konkretna rehabilitacija ne postoji. Mucio se i on barem 6 meseci ( ali nije imao bolove, hramljao
je ), hramljanje je prestalo kada je u Gamzigradu isao tri nedelje na plivanje, ali bi verovatno prestalo i bez tog plivanja nego mu je to prijalo.
I ovaj nemacki neurohirurg samo to radi, ima valjda i nekoliko hiljada takvih operacija jer samo to i radi.

A neurohirurg i opercije su bile u Nemackoj. Pitao je i sam sta posle, ali mu je covek rekao da recimo vezba da bi ucvrstio te misice sto on naravno nije radio,
a i da je radio bila bi ista prica ( najverovatnije).
 
neurohirurzi ne uce svuda isto - u smislu da ne dobijaju svuda isti kvalitet znanja i iskustva.

nije svaka operacija ista i nije svaki postoperativni tok isti pa je malo nezrelo doneti zakljucak na osnovu jednog slucaja.

konkretno, okradokrad (idi bre, tek sada, kada sam kucao ovaj nick skapiram da je u stvari darkoX2 unatrag :), odavno sma prestao da se bavim znacenjima nickova po krsti) ima bas triki situaciju, ali srecom zrelo filtrira informacije koje dolaze do njega.

ne pisem ovo kao drveni advokat, ne treba mu, vec je bitno istaci da se ne donose brzopleti zakljucci na osnovu jednog slucaja...
 
neurohirurzi ne uce svuda isto - u smislu da ne dobijaju svuda isti kvalitet znanja i iskustva.

nije svaka operacija ista i nije svaki postoperativni tok isti pa je malo nezrelo doneti zakljucak na osnovu jednog slucaja.

konkretno, okradokrad (idi bre, tek sada, kada sam kucao ovaj nick skapiram da je u stvari darkoX2 unatrag :), odavno sma prestao da se bavim znacenjima nickova po krsti) ima bas triki situaciju, ali srecom zrelo filtrira informacije koje dolaze do njega.

ne pisem ovo kao drveni advokat, ne treba mu, vec je bitno istaci da se ne donose brzopleti zakljucci na osnovu jednog slucaja...
Uce svuda isto, jedino sto neki nemaju pristupa najmodernijim i najsavremenijim tehnickim dostignucima, a tu bi bili i nasi srpski neurohirurzi,
ali znanje i poznavanje materije svuda je isto.
Naravno da je svaki organizam drugaciji i da razlicito reaguje na operaciju, to neurohirurg ne moze da predvidi, pokaze se stanje tek posle
operacije.

- - - - - - - - - -

Kad covek operise kuk, neki zglob, onda postoji neki standard za rehabiliticaiju, kod kicme ne postoji. Samo sam to htela da kazem;)
 
@Drizzt nije bilo slobodan neki drugi nick pa sam morao da se snalazim :)

Ja bih radije da se drzimo deljenja iskustava, a ne prepiranja da li treba ili ne treba rehabilitacija. Rehabilitaciju kod nas ne bih ni komentarisao. To sto te posalju mesec dana u banju je nista. Na to nisam ni mislio.

@Rayela u svakoj struci postoje vrhunski, prosecni i nikakvi strucnjaci. Mozda ne mogu da prepoznam vrhunskog ali nikakvog sigurno mogu. To cak nije stvar ni iskustva nego je odlika pojedinca. I ne uce svuda isto. Neki jos rade laminectomy, a to je odavno prevazidjeno. Ili recimo PLIF operaciju, a postoji i TLIF cak i mis TLIF. Koliko njih u Srbiji ugradjuje disk proteze? Par njih. Koliko njih ugradjuje disk proteze na vise od jednog nivoa? Niko.
I ja sad treba da dam svoju kicmu nekom iskusnom hirurgu od 20+ godina iskustva koji uradi takvih 10tak operacija godisnje, a mozda i manje? I treba da me upropasti za citav zivot. U mom slucaju nema rollback, malo hocu, malo necu.
 
Poslednja izmena:
Svaka manipulacija kicom pospesuje i ubrzava propadanje... to skapira svako ko je zavrsio na operaciji.
Na zalost, u proseku smo vrlo glup narod pa izraz "uciti na tudjim greskama" skontamo tek kad napravimo bas tu gresku. Ili ni tad jer mnogo je lakse izmisliti opravdanje nego priznati da si glu "ma nije to to, meni je bilo potpuno drugacije",

Glupan.
Aj vazi najpametniji si....mislis da ja to ne znam? I ne znam rizike namestanja diska.
Ja nisam htela operaciju 2014, jer sam isla da se raspitam pre par godina za endoskopiju i kod mene u barem u srbiji ne moze endoskopija, jer imam urodjeno suzenje lumbalnog dela kicme. Moze samo klasicna operacija. Meni fizikalne nisu pomogle tada, a bilo je 30 terapija u dz plus 10 privatno...jedino mi je bila ostala kiropraktika. Disk je siznuo od ovog leta, vec sam uradila 15 terapija sa trakcijama....bezuspesno. medjutim ovaj drugi neuro ne zeli da operise, koje je moje resenje, sem da nsmestam disk i eventualno odem kod drugog neura?

Glupo je i bezobrazno komentarisati a nemas pijma o cemu se radi.
 
Aj vazi najpametniji si....mislis da ja to ne znam? I ne znam rizike namestanja diska.
Ja nisam htela operaciju 2014, jer sam isla da se raspitam pre par godina za endoskopiju i kod mene u barem u srbiji ne moze endoskopija, jer imam urodjeno suzenje lumbalnog dela kicme. Moze samo klasicna operacija. Meni fizikalne nisu pomogle tada, a bilo je 30 terapija u dz plus 10 privatno...jedino mi je bila ostala kiropraktika. Disk je siznuo od ovog leta, vec sam uradila 15 terapija sa trakcijama....bezuspesno. medjutim ovaj drugi neuro ne zeli da operise, koje je moje resenje, sem da nsmestam disk i eventualno odem kod drugog neura?

Glupo je i bezobrazno komentarisati a nemas pijma o cemu se radi.
Da odes ponovo kod ovog neurohirurga iz Zemunske bolnice?

http://www.novosti.rs/vesti/lifestyle.304.html:489442-Nerv-se-oslobadja-bez-velikog-reza
 

Pa ovaj sto je hteo da ga vadi vise ne radi tamo. Ja ne mogu da cekam da mi otkazu noge da bi me operisali. Problem je sad sto na najnovijem snimku je to diskus hernija ali laka do srednja protruzija diska. Disk je zatvorio kicmeni kanal 9 mm, jer se susi i pao je medjuprsljenski prostor usled toga. Ali ovaj smatra da nije jos u fazi za operaciju. Pri tom disk je namestan 37 dana pre snimanja, jer je to bilo pre odlaska kod neura, nisam ni znala da cu opet tamo, i vec je stigo do srednje protruzije sa desne strane, vise je desno. Trpim disk od kraja jula. Jos jedan problem je stvarna velicina prolapsa diska. On je 2014 skoro usao u kicmeni kanal, kad ja laik na snimku vidim koliko se otegao disk, sad nije u tom stadijumu, jer je odrzavan i ako bi i bila op koliko bi bila uspesna, s obzirom da je stvarni prolaps mnogo veci nego trenutno. Prakticno bih morala da cekam da ispadne skoro ceo da bi ga vadili uspesno...nisam pametna vise sta raditi sa diskom. Zato je mene i hteo da operise tad, iako nisam imala pad stopala, ja ne znam sta je to tacno, imala sam osecaj kad zgazim kao da mi noga propsdne kroz vazduh u ambis, nisam imala otkazivanje nogu, ni nekontrolusano mokrenje, ali su bile sekunde do katastrofe odnosno do ulaska diska u ksnal. Meni niko ko je video snimak ne veruje sta je pokojni sele uspeo da namesti i sta sam odrzala 3 godine bez bolova, trnjenja, lekova...zivela normalno, samo sam posle isla na 6 meseci kod njega.

- - - - - - - - - -

meni urodjena stenoza lumbalnog dela komplikuje stvar sa diskom i jos bi morala klasicna operacija, barem u srbiji. :(
 
Морам рећи нешто на овој теми у вези укочења, дискус херније. Саветују да се приликом кочења, тј укљештење живца одмара у кревету, да се лежи и одмара. То је највећа грешка. Битно је да вас психа не изда и да приликом кочења стиснете зубе и никако да се заковете за кревет. Ударите бруфен и диклофен, нек крене да делује, одите под туш и на болном месту уперите млаз топле воде и чупкајте кожу нежно. Ако већ морате да легнете, легните на леђа са јастуком испод колена. Сутра већ крените прогресивно са шетњом или пак трчањем. Дискус скраћује корак леве или десне ноге зависи који део је укочен али кад се крене са трчањем, корак се продужава и нормално након пар минута крећете да трчите са минималним боловима. Након трчања поново туш и исто поновити поступак.

Код мене овај начин функционише. Од некадашњих 10 дана и више опоровка, спустио сам на два.
 
A sta ja da radim koja se ne kocim, cak i kad sam bila u najgorim bolovima u nogama, mene je samo malo bockalo u ledjima, nikakvo kocenje :besna:

:lol:

- - - - - - - - - -

Zato ja posle povrede nisam ni provalila da je problem.od kicme, mene kicma nije bolela.:confused: samo me zaboli kad se pritisne pored l4l5 ali ovako nista...eto malo bocka

- - - - - - - - - -

I ovde se ne radi o 10 dana oporavka, vec mesecima :(
 
Pozdrav svima na forumu, čitam sad sve teme o diskusu i ne mogu da nadjem odgovor za moj problem. Diskus herniju imam od pre godinu dana L4-L5,L5-S1. Sa njom sam navikao da zivim i kad krene trnjenje duz leve noge i jak bol u gluteusima prilikom kijanja ili kasljanja problem sam resavao raznoraznim analgeticima i polozajima koji mi prijaju. Stanje se pogorsava,tj imam jace bolove nego od pre godinu dana. Aktivan sam svaki dan minimalno 12h, krecem se dosta i od pre mesec dana javio mi se problem oko erekcije. Uglavnom, problem je u tome da ne osecam vise nista kad je u pitanju "spavanje" sa verenicom niti bilo koje drugo pomagalo sa "neta". Da li neko zna da li to moze da bude povezano tj da li nerv koji mi je vec pod pritiskom od hernije moze i na to da utice? Uskoro se zenim,valjda, posto ona misli da je varam i da mi vise nije privlacna, a i muskost mi je pala na 1%. Izvinjavam se unapred na ovakvim recima, ali svaka pomoc bi mi dobro dosla!
 
Pravac neurolog, fizijatar i neurohirurg, a prethodno da odes na magnet.
Na netu i po forumima mozes da procitas tudja iskustva, ali niko od nas nije medicinar.
Magnet prrko rfzoa bi cekao mesecima tako da, posto je 'dogorelo', probaj privatno magnet, pa ili sa uputom kod savica ili minica na vma, ili privatno kod savica ili ako imas kesha, u hrvatsku kod dr saftica...
Moguce da je problem sa erekcijom na psihickom nivou i da nije povezano sa diskus hernijom, ali postoji verovatnoca da jeste. Da ne bi dosao do padanja stopala i 'prljanja gaca' pravac po upute i magnet!
 
Poslednja izmena:
Kao sto kolega kaze obidji nekog od gore navedenih.Ali evo ja cu malo da ti olaksam da se ne stresiras,verovatno nije od dh.Ja sam imao slican problem pa sam cak otisao i u urgentni.Tamo mi je neurohirurg crtao :).U sustini,ako pogledas poprecni presek snopa nerava,prvi na udaru su senzitivni tj oni od kjih te samo boli.Onda idu oni koji inervisu noge i sto je vise pritisnut/ostwcen vise silazi do stopala.Na kraju idu oni sto inervisu svinktere...tako da...da bi imao te smetnje prethodno moras biti oduzet,tj da ti je palo stopalo/stopala.Priroda je razmisljala i u tom pravcu,da nerve poredja po prioritetu.
 
Kao sto kolega kaze obidji nekog od gore navedenih.Ali evo ja cu malo da ti olaksam da se ne stresiras,verovatno nije od dh.Ja sam imao slican problem pa sam cak otisao i u urgentni.Tamo mi je neurohirurg crtao :).U sustini,ako pogledas poprecni presek snopa nerava,prvi na udaru su senzitivni tj oni od kjih te samo boli.Onda idu oni koji inervisu noge i sto je vise pritisnut/ostwcen vise silazi do stopala.Na kraju idu oni sto inervisu svinktere...tako da...da bi imao te smetnje prethodno moras biti oduzet,tj da ti je palo stopalo/stopala.Priroda je razmisljala i u tom pravcu,da nerve poredja po prioritetu.
Ti njemu "otezavas" situaciju;)

DH nema vze sa tom impotencijom, nema to jedno s drugim nikakve veze.
 
Rayela, bilo bi dobro da se prvo dobro informisete pre nego sto nesto napisete. Ja nisam doktor, ali sve sto napisem vezano za ovaj problem je potvrdjeno od strane specijalista tj. ljudi koji se bave ovim problemom. Ne ostavljam komentare bazirane na rekla/kazala. DH itekako direktno moze da utice na potenciju, ali je to veoma retko. Vec sam objasnio kad se to moze desiti.
 
Rayela, bilo bi dobro da se prvo dobro informisete pre nego sto nesto napisete. Ja nisam doktor, ali sve sto napisem vezano za ovaj problem je potvrdjeno od strane specijalista tj. ljudi koji se bave ovim problemom. Ne ostavljam komentare bazirane na rekla/kazala. DH itekako direktno moze da utice na potenciju, ali je to veoma retko[/B]. Vec sam objasnio kad se to moze desiti.

Cekaj, sta si ti zapravo rekao?
Itekako , ili ihihihi utice na potenciju, ali veoma retko?
A sta sam ja rekla?
 
Iako na prvi pogled smrdi na klasicnu srpsku korupciju, ovo sto je Savic predlozio (ili plati za odmah ili cekaj godinu dana u trosku drzave) u stvari i nije.
U svari je manjak naseg sistema, kod nas ces dobiti operaciju o trosku drzave u kratkom roku, ali samo ako imas "crvene zastavice" a to su palo stopalo, problem sa erekcijom ili sfiknterom.
(ruku na srce, ova druga dva mozda je moguce i isfingirati ?! :)). Dakle, u najboljem interesu ti je dao opciju da to uradis u Atlasu.

Sto se Savica i Atlasa tice, prema poslednjim info (drugar operisan pre mesec dana) i Savic se orijentisao na endoskop mada je razlika izmedju endoskop mikro i no-endoskom mikro beznacajna (oko 5mm duzine reza i dan vise brige o rani). Skontali ljudi da ko daje lovu hoce maksimalnu brigu i tehnologiju pa ce i da doplate za endoskop. Kao kad kupis Audi za 2x vise od VW. Znas da je isto, da te lazu, ali opet platis vise za Audi.

Poslednji usput, hvala na pitanu moja je kicma odlicna, Uskoro ce 1va godisnjica, pa neka mi jos makar 30tak sledecih dr. Saftic ovako mio kao sto je sada..

Pozdrav
I za tebe pitanje zasto si siao cak u Zg kada se endoskopska operacija diskus hernije a mikrodisektomija takodje rade u Bgd? Neli poseban razlog ili?

- - - - - - - - - -

Pa ovaj sto je hteo da ga vadi vise ne radi tamo. Ja ne mogu da cekam da mi otkazu noge da bi me operisali. Problem je sad sto na najnovijem snimku je to diskus hernija ali laka do srednja protruzija diska. Disk je zatvorio kicmeni kanal 9 mm, jer se susi i pao je medjuprsljenski prostor usled toga. Ali ovaj smatra da nije jos u fazi za operaciju. Pri tom disk je namestan 37 dana pre snimanja, jer je to bilo pre odlaska kod neura, nisam ni znala da cu opet tamo, i vec je stigo do srednje protruzije sa desne strane, vise je desno. Trpim disk od kraja jula. Jos jedan problem je stvarna velicina prolapsa diska. On je 2014 skoro usao u kicmeni kanal, kad ja laik na snimku vidim koliko se otegao disk, sad nije u tom stadijumu, jer je odrzavan i ako bi i bila op koliko bi bila uspesna, s obzirom da je stvarni prolaps mnogo veci nego trenutno. Prakticno bih morala da cekam da ispadne skoro ceo da bi ga vadili uspesno...nisam pametna vise sta raditi sa diskom. Zato je mene i hteo da operise tad, iako nisam imala pad stopala, ja ne znam sta je to tacno, imala sam osecaj kad zgazim kao da mi noga propsdne kroz vazduh u ambis, nisam imala otkazivanje nogu, ni nekontrolusano mokrenje, ali su bile sekunde do katastrofe odnosno do ulaska diska u ksnal. Meni niko ko je video snimak ne veruje sta je pokojni sele uspeo da namesti i sta sam odrzala 3 godine bez bolova, trnjenja, lekova...zivela normalno, samo sam posle isla na 6 meseci kod njega.

- - - - - - - - - -

meni urodjena stenoza lumbalnog dela komplikuje stvar sa diskom i jos bi morala klasicna operacija, barem u srbiji. :(

Stenoza kicmenog kanala se resava hirurski i verujem da moze u istom aktu sa operacijom diskus hernije. Radi se u Bgd doduse koliko znam ne u drzavnim bolnicama. Bar ne endoskopski, minimalno invazivnom metodom.
 
I za tebe pitanje zasto si siao cak u Zg kada se endoskopska operacija diskus hernije a mikrodisektomija takodje rade u Bgd? Neli poseban razlog ili?

- - - - - - - - - -



Stenoza kicmenog kanala se resava hirurski i verujem da moze u istom aktu sa operacijom diskus hernije. Radi se u Bgd doduse koliko znam ne u drzavnim bolnicama. Bar ne endoskopski, minimalno invazivnom metodom.

Ne radi se uopste u srbiji endoskopija na suzenoj kicmi.

- - - - - - - - - -

A i sto bih operisala.nesto sa cim sam zivela ceo zivot bez.problema i bavila se sportom.

- - - - - - - - - -

Endoskopija je radjena u zemunu dok marko markovic nije otisao u bel medic.
 
Ajmo polako... operacije stenoze odnosno suzenja kicmenog kanala sa prolapsom diska ili bez rade se rutinski u srbiji i radi ih kompletno endoskopskom tehnikom pomenuti dr Markovic koji je te vrste operacija dodatno prosirio i razradio u Bel Medicu a sada tadi u Medigroup bolnici.

Znači rade se i cudi me da imas taj problem a da nisi informisana.
Mene cudi da su ljudi čuli za dr Saftica a nisu da naš dr to radi rutinski. Samo on i niko vise u Srbiji.

- - - - - - - - - -

Pozdrav svima na forumu, čitam sad sve teme o diskusu i ne mogu da nadjem odgovor za moj problem. Diskus herniju imam od pre godinu dana L4-L5,L5-S1. Sa njom sam navikao da zivim i kad krene trnjenje duz leve noge i jak bol u gluteusima prilikom kijanja ili kasljanja problem sam resavao raznoraznim analgeticima i polozajima koji mi prijaju. Stanje se pogorsava,tj imam jace bolove nego od pre godinu dana. Aktivan sam svaki dan minimalno 12h, krecem se dosta i od pre mesec dana javio mi se problem oko erekcije. Uglavnom, problem je u tome da ne osecam vise nista kad je u pitanju "spavanje" sa verenicom niti bilo koje drugo pomagalo sa "neta". Da li neko zna da li to moze da bude povezano tj da li nerv koji mi je vec pod pritiskom od hernije moze i na to da utice? Uskoro se zenim,valjda, posto ona misli da je varam i da mi vise nije privlacna, a i muskost mi je pala na 1%. Izvinjavam se unapred na ovakvim recima, ali svaka pomoc bi mi dobro dosla!
Uputi se kod neurohirurga jer problem koji imas moze da utice na erekciju pa ajde dok te ne ostavi vwrenica :-)
 
Poslednja izmena:
Endoskopsku sada u Zemunu radi jedan specijalizant, mada se vodi da radi neurohirurg (po zakonu nisam siguran da li sme specijalizant da radi takve operacije) ali na nekoliko mesta mi je potvrdjeno da radi odlicno i da ljudi dobro prolaze.
Realno, nije to neka operacija da trazi ne znam koliko iskusnog hirurga, makar u lumbalnom delu, ali se opet slazem, ne bih dao kojekome da mi kopa po ledjima, sto je i razlog sto sam ja na kraju zavrsio kod Saftica.
Jer nisi bio ocigledno dobro obavesten. Taj specijalizant radi u Zemunu ali ako si vec odlucio da placas onda si trebao da se raspitas i da prodjes jeftinije pa da endoakopsku operaciju uradis u Beogradu...ali dobro stvar izbora. Ja sam uvek za to da pacijent bira hirurga.
 
Ajmo polako... operacije stenoze odnosno suzenja kicmenog kanala sa prolapsom diska ili bez rade se rutinski u srbiji i radi ih kompletno endoskopskom tehnikom pomenuti dr Markovic koji je te vrste operacija dodatno prosirio i razradio u Bel Medicu a sada tadi u Medigroup bolnici.

Znači rade se i cudi me da imas taj problem a da nisi informisana.
Mene cudi da su ljudi čuli za dr Saftica a nisu da naš dr to radi rutinski. Samo on i niko vise u Srbiji.

- - - - - - - - - -


Uputi se kod neurohirurga jer problem koji imas moze da utice na erekciju pa ajde dok te ne ostavi vwrenica :-)

Meni je on licno rekao da.kod mene nema prostora za tu vrstu mikriskop tjah endoskop...znaci informisana sam iz prve ruke. I mrzi me da raspravljam o necemu o cemu znam.
 
Meni je on licno rekao da.kod mene nema prostora za tu vrstu mikriskop tjah endoskop...znaci informisana sam iz prve ruke. I mrzi me da raspravljam o necemu o cemu znam.
Nisam htela da raspravljam, vec da pomognem. Slucajno sam studirala neku medicinu a orgganizovala mnogo simpozijuma na temu endoskopije kicme pre svega pa sam mislila da budem od koristi. Ako ste bili tj ako si bila kod dr Markovica na pregledu onda nemas gde vise da ides...ali jedno nije tacno a to je da se NE RADI. Radi se samo ti nisi kandidat iz nekih razloga za tu operaciju.
 

Back
Top