Osnovni tutorijal za programiranje

Sucur:
Na to sam i ja skretao paznju, a sad ti kako hoces, mada bolje ti je odmah poceti sa nekim boljim jezikom C/C++ ili Delphi.

Sad ću ja da se ubacim sa favorizovanjem C/C++. :mrgreen:

U cpp-u:
#include <io.h>

int main(int argc, char *argv[]){
cout >> "Zdravo Svete";

return 0;
}

U c-u:
#include <stdio.h>

int main(int argc, char *argv[]){
printf("Zdravo svete!");

return 0;
}

Ovo isto bi u prethodniku VB-a zvanom QBasic izgledalo ovako:

print "Zdravo svete!"

Deluje ti jednostavnije? I jeste. Ali prave koncepte programiranja možeš naučiti tek u nekom ozbiljnijem jeziku. Po mom mišljenju je mnogo bolje rešenje neki objektno orijentisani jezik (C++, Object Pascal, Java)....

Ali ja prosto obožavam C. :lol:
 
i da pocnem da ucim c ili c++ ?

pre sam nesto kao gledao c++, ali nisam nista posebno naucio, jer je knjiga koju sam nasao poprilicno lose napisana, a i nisam bas nesto kontao kako treba (dete, ebiga)
a sad skoro sam malo poceo c, i skontao po kom principu radi.

da nastavim c ili da predjem na c++ ?
 
++ ti je znak za inkrementiranje, samim tim dobijas da je c++ inkrement c-a, tj. nadogradnja jezika c. Postoje neke manje sintaksne razlike sa kojima ces se stalno susretati recimo print i cout, kao i scan i cin. Sta god da odaberes neces se pokajati, jer sve je to pretezno isto i znao c ili c++, nema razlike.
 
Peruzzi:
e da. srpski rulz :)

i bre u cemu je beshe sve razlika izmedju c i c++ ?

znam da ima neke sitnice, ali koje?
Pa nisu bas sitnice...
Obican (ANSI) C je "slabiji" od C++ barem za objekte (klase) koje C++ uvodi u odnosu na C.
To nije sitnica, to je OGROMNA razlika
Ima toga jos, ali to je za sada dovoljno...

A sto se tice srpskog, ako ne budes naucio i barem osnove engleskog, tesko ces programirati a i literaturu neces moci da korstis. Da ne pominjem ucesce u nekim grupama ili rad sa inostranstvom.
I meni je srpski najlepsi i najlogicniji jezik, ali dzaba nam to kad je sto se tice softvera - engleski neprikosnoven
 
Delphi je izgradjen na osnovi PASCALA kako potpuno oblikovanog OOJ. U Delphi mozes da uradis sve sto zelis malte ne gotvo isto kao u C, C++ itd. Jako dosta kako spoljni izgled podseca na VB . Tako ako ako si koristio VB neces se razocarati jer je okruzenje dosta slicno. Kad programiras u C++ isti zadaje dosta problema sa dodeljivanjem memorije. preklapanjem operatora itd. tih problem u Delphiju neces imati kako u C++.

PS, Nisam Delphi programer , Pre jedno 5 meseci sam bio malo radio sa DELPHI .
 
Kad programiras u C++ isti zadaje dosta problema sa dodeljivanjem memorije. preklapanjem operatora itd. tih problem u Delphiju neces imati kako u C++.

Aj' ne plashi choveka. Preklapanje operatora nije problem, niti je uopshte neophodno da to iko radi. "Problem sa dodeljivanjem memorije" imash u svakom jeziku, ukljuchujuci tu i Delphi, ali daleko je to od velikog problema. Problem sa Delphi-em je shto je "vlasnishtvo" Borlanda i ne postoje nikakvi standardi niti garancija da ce jezik postojati ako sutra Borland propadne (kao shto je zamalo propao pre 5-6 godina). C/C++ je standardizovan i ima ga na svakoj platformi, u milion varijanti.

Kako god, pochetnik, apsolutni, nemoj odmah u C++ vode, zbunice te i naterati da ostavish programiranje pre nego si i pocheo.
 

Back
Top