Treba da se vratimo poljoprivredi.

Da li biste postali poljoprivredni radnik?

  • Da. Vrlo rado. To je realno gledano jedino resenje za vecinu u Srbiji.

  • Da. Ali ne rado. Mada priznajem da je to realno.

  • Ne. Pre bi crko.


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

-Dimitrije-

Zainteresovan član
Poruka
347
Znam da je ovo odvratno za mnoge. Ali je cinjenica da je Srbija oduvek bila zemlje poljoprivrede. Bog Srbiji dao puno rodne zemlje. I to je uglavnom neobradjeno. Uglavnom je odnos uzasan prema poljoprivrednim radovima. "Pre bi crko" i.t.d. E ovde na krstarici za vas anketa povodom ovoga.
 
Ima jomini i te kako veze. Buducnost ove zemlje lezi u tome. Ako jedna npr. Holandija da ne navodim neke severne zemlje, svoju ekonomsku koncepciju razvoja bazira na poljoprivredi, ne znam zasto bi se mi stideli toga. Komunizam je namerno upropastio seljaka svojom politikom pogresnog razvoja ove grane. Mladima na selu je bilo vaznije da odu da rade (ili kako nas covek kaze...ne mogu da me plate koliko ja ne radim...) u neku fabriku i da obradjivanje zemlje ostave ostarelim roditeljima koju su obicno gajili ono sto im treba samo za privatnu upotrebu. Dosli smo do toga da je ogromna kolicina zemlje ostala neobradjena i koristila se za gradnju vikendica nebuloznih arhitektonskih stilova. Politika se zadnjih godina malo poboljsala, oporezivanjem zemlje koja ne sluzi nicemu, ali to je kap u moru. Morala bi drzava Srbija da se strateski odredi prema ovoj grani i da bude puno malih seljaka proizvodjaca raznih elementarnih sirovina za ishranu i da ne dodjemo u situaciju kao u Vojvodini da nekoliko crnogorskih mafijasa pokupuje svu plodnu zemlju i na taj nacin zgrce bogatstvo i arci ono sto njima koristi, uopste ne vodeci racuna o interesu cele zajednice. Nuducnost sveta nije u kompjuterima, televiziji, garderobi i drugim nebulozama vec u zdravoj ishrani. To sve zemlje izjavljuju i posto vise nemaju resurse zdrave hrane, dolaze u sredine kao sto je nasa i startujuci djonom na ovdasnju politicku elitu, dobija za male pare ogromno materijalno bogatstvo. Nadam se da ce buduce vlade koje dodju posle ove revidirati ugovore sa takvim kriminalnim radnjama i vratiti zemlju drzavi Srbiji, jer nacionalni resursi nisu na prodaju nikome...ni spolja ni iznutra.
 
jomini:
Poveži sad to sa Politikom. Naravno da nema takav podforum, ali u kom pravcu misliš da rasprava treba ići?

Kao sto kazes nema podforum. Tema je jako bitna. Promisli. Niti imamo jaku industriju kola ili neke druge proizvode koje mogu da konkurisu na svetskom trzistu, i da osiguraju zaposlenost. Mora Srbija da se okrene poljoprivredi. Greota je onoliko rodne zemlje neobradjene. A mnogi bez posla po ceo dan kuci ili po kafanama.
 
Apsolutno podrzavam tu ideju. Ovo je zemlja velikih mogucnosti za kvalitetnu poljoprivrednu proizvodnju koja je unazadjenja i jako potcenjena za vreme SFRJ. Videli smo kako je prosla " industrijalizacija " Srbije koja je rezultovala opstim napustanjem sela a u isto vreme i iseljavanjem tehnicki pismenih i sposobnih ljudi u inostranstvo. Ostali smo bez i jedne vredne spomena vrste prizvoda.
 
-Dimitrije-:
Kao sto kazes nema podforum. Tema je jako bitna. Promisli. Niti imamo jaku industriju kola ili neke druge proizvode koje mogu da konkurisu na svetskom trzistu, i da osiguraju zaposlenost. Mora Srbija da se okrene poljoprivredi. Greota je onoliko rodne zemlje neobradjene. A mnogi bez posla po ceo dan kuci ili po kafanama.
ne sede samo po kafanama nego " hvataju ' ladovinu u fabricendama koje nicem ne sluze osim da oni zanemare svoje njive i imanja koja su ostavili ili ih posecuju samo kada su na bolovanjima i nedeljom. Onda kazu da su zaposleni. Nisu.
 
ne tako davno, u jednoj dalekoj zemlji, bio jedan cika...zvao se POL POT...

ja bih odgovorio sa NE...ali ne bih pre crk'o...za svakog postoji uloga u drustvu, shodno obrazovanju i sposobnostima...
a ako se ova tema shvati kao poziv likovima koji u sred bela dana vise na obilicevom vencu, da bar probaju nesto da rade, onda bih podrzao...
 
pazi ovako,ja sam rodjen,odrastao i ceo svoj zivot zivim u gradu...nit je moj cale kopao,nit je moja keva cuvala ovce...da me ne shvatite pogrestno,ne mislim da je to nesto lose,ja bih mozda i vodio recimo neku farmu ili plastenik sa cvecem,ali ne bih mogao sebe da nadjem u kopanju i oranju,verovatno i ne bih bio bas najbolji u tome...mene su vaspitali da ucim skolu,stvarno ne znam sta bih radio na selu...
inace o poljoprivredi mislim sve najbolje,ali takodje mislim da je jedino resenje koje bi moglo spasiti srpsku poljoprivredu ukrupnjavanje poseda,bolja mehanizacija,navodnjavanje i ucesce strucnjaka u poljoprivrednoj proizvodnji..napustanje sela je neminovnost, i na kraju ce postojati samo veliki ranceri sa dobrim masinama koji ce obradjivati velike povrsine zemljista...mislim da je to najbolje resenje. a ne ovako,jedan seljak ima 2 krave,10 ovaca,5 hektara,deca se sa sela razbezala,ako momak i ostane na selu ne moze da se ozeni jerbo devojaka nema,sve zbrisale...ne postoji nacin da se oni vrate tamo nazalost..
 
Наравно да треба, Србија никада није била гладна чак и за време окупација и сл. а данас јесте, и то захваљујући комунистима и демонократама.
Србски сељак је тај који је чувао,бранио СРБИЈУ
 
Бл:
Наравно да треба, Србија никада није била гладна чак и за време окупација и сл. а данас јесте, и то захваљујући комунистима и демонократама.
Србски сељак је тај који је чувао,бранио СРБИЈУ

lako je hvaliti srBskog seljaka,sto ti ne uzmes motiku u ruke nego non stop visis po forumima???
nije srpski seljak bio u mnogo boljem polozaju NIKADA,ne znam koliko znas o kraljevini jugoslaviji,ali i tamo je birokratija zivela na grbaci seljaka..seljak najbolje zivi u zapadnoj evropi i u USA
 
serb_pagan:
lako je hvaliti srBskog seljaka,sto ti ne uzmes motiku u ruke nego non stop visis po forumima???
nije srpski seljak bio u mnogo boljem polozaju NIKADA,ne znam koliko znas o kraljevini jugoslaviji,ali i tamo je birokratija zivela na grbaci seljaka..seljak najbolje zivi u zapadnoj evropi i u USA
К*** ја сам од мотике живео 10 год. када см избегао из муслимаског обруча, зхваљујући њој сам и преживео.
 
serb_pagan:
pazi ovako,ja sam rodjen,odrastao i ceo svoj zivot zivim u gradu...nit je moj cale kopao,nit je moja keva cuvala ovce...da me ne shvatite pogrestno,ne mislim da je to nesto lose,ja bih mozda i vodio recimo neku farmu ili plastenik sa cvecem,ali ne bih mogao sebe da nadjem u kopanju i oranju,verovatno i ne bih bio bas najbolji u tome...mene su vaspitali da ucim skolu,stvarno ne znam sta bih radio na selu...
inace o poljoprivredi mislim sve najbolje,ali takodje mislim da je jedino resenje koje bi moglo spasiti srpsku poljoprivredu ukrupnjavanje poseda,bolja mehanizacija,navodnjavanje i ucesce strucnjaka u poljoprivrednoj proizvodnji..napustanje sela je neminovnost, i na kraju ce postojati samo veliki ranceri sa dobrim masinama koji ce obradjivati velike povrsine zemljista...mislim da je to najbolje resenje. a ne ovako,jedan seljak ima 2 krave,10 ovaca,5 hektara,deca se sa sela razbezala,ako momak i ostane na selu ne moze da se ozeni jerbo devojaka nema,sve zbrisale...ne postoji nacin da se oni vrate tamo nazalost..

Vaspitali su te da ucis skolu. Pazi molim te. Ne znas sta bi radio na selu :lol: :lol: :lol:
Lako bi se cak i ti naucio kako se ori i kopa. Veliki ranceri sa dobrim masinama :lol: :lol: :lol: Da to su pripremili amerikanci. Eto jedva cekaju da pomognu srbima da razvriju svoju poljoprivredu. A ne da joj pokradu sve sto ima. Blago tebi sa tvojom skolom. Ovo moderatore nije nikakava provokacija od mene. Ovakvo lupetanje sto "Srpski" pagan pise o srpskoj poljoprivredi zasluzuje pravilan odgovor. Kao sto sam mu ja dao.
 
Не можемо да се вратимо пољопривреди (јер за тако нешто је потребно да имаш земљу), већ да охрабримо већ постојеће пољопривреднике да наставе да раде. Држава би требало да им да све могуће повластице, олакшице, да донације мало усмерава у том правцу и заиста би могло да се живи од тога. Чак штавише, пољопривреда је далеко исплативија но што се мисли: проблем је само што је код нас мало застарела технологија (услед немаштине). Ја знам једног деду из околине Крушевца, који само на јагодама заради око 5 000 €, а плаћа надничаре (пошто има преко 70 не може сам да ради). Проблем је што посао нико неће да наследи.
Потребно је, такође, променити однос људи према сељаштву. Једна од наших лоших особина јесте тзв. бег од опанака, или што већ рекоше овде на форуму: нико неће да призна да има (или је имао) деду Стојадина. То је донекле и последица комунистичке радничке државе у којој је, на некаквој хипотетичкој ранг листи, сељак далеко од врха. Први су рудари, па топионичари, металци (машинбравари) итд. Сељак је негде при дну овог дна друштвене хијерархије.
Држава треба да покаже да јој је стало до сељака. Када сељак види да му је посвећена пуна пажња, неће се више осећати угрожено. Неће напуштати село зарад слабе плате и реално лошег живота у градовима. Неће остављати послове старцима и села неће умирати. Без ауто индустрије држава може, али не може без хране!
Сви тежимо бољем животу, зато покажимо да је и то добар живот, чак штавише - најпоштенији и највреднији од свих!
 
Suprotna stvar se desava u Evropi: u trendu je opsta invazija na selo ljudi iz velikih gradova. Mir, poljoprivreda, priroda, razvijene komunikacije i putna mreza su nesto nezamenljivo pogotovo ako menjaju stresni rezim zivota u ogromnom gradu. Posebno vazno je to da je garantovana cena i prodaja proizvoda makar u malim kolicinama a za velik posao se dobijaju dobri krediti i povlastice.
 

Back
Top