Da li se iz nedokazivog moze postaviti teorema?

primer je kvaratura kruga. prakticno posto je ''pi'' broj koji nije konacan- kvadratura kruga je nemoguca jer ne znamo tacan broj ''pi''

e sad, da li na osnovu toga na primer , ja mogu (ili bilo ko) da postavi teoremu tipa :

''u prirodi ne postoje krug i kvadrat iste povrsine''

:) ?
Mozda bi i mogao postaviti teoremu,ali je treba i dokazati.
 
Mozda bi i mogao postaviti teoremu,ali je treba i dokazati.

Znam to. nego. da li mudrolijama tog tipa kao ova moja mozes da bez po muke udjes u istoriju matematike samo retorickim ispadom? :) evo na primer, fermaova teorema- ferma opstinski sluzbenik, matematicar amater iliti kita od ovce je postavio teoremu koju sam nije dokazao i 300 godina je trebalo za dokaz. :D
 
primer je kvaratura kruga. prakticno posto je ''pi'' broj koji nije konacan- kvadratura kruga je nemoguca jer ne znamo tacan broj ''pi''

e sad, da li na osnovu toga na primer , ja mogu (ili bilo ko) da postavi teoremu tipa :

''u prirodi ne postoje krug i kvadrat iste povrsine''

:) ?

Prvo si lupio lapsus? Broj koji nije konačan? Znači, beskonačan je?
Ili je samo broj s beskonačno mnogo decimala?

Iako PI ima beskonačno mnogo decimala, površina kruga je KONAČNA!
Znači, trebao bi postojati i kvadrat takve površine?
 
Prvo si lupio lapsus? Broj koji nije konačan? Znači, beskonačan je?
Ili je samo broj s beskonačno mnogo decimala?

Iako PI ima beskonačno mnogo decimala, površina kruga je KONAČNA!
Znači, trebao bi postojati i kvadrat takve površine?

Niko nije ulozio prigovor?
Kada malo bolje razmislim o svemu ( hvala Đole!), iako je površina kruga konačna, ona ima beskonačno mnogo decimala.

Prema tome, moguce je da NE postoji kvadrat iste površine?
Naime, on bi trebao imati stranicu jednaku poluprečnik kruga puta koren iz broja PI: ( r*SQRT(PI))
A verovatno(?) nema broja koji kvadriran daje broj PI?

Usput: Kažu da je teško kompjuterom generirati slučajne brojeve!?
Zar računanje broja PI nije pravi generator slučajnih brojeva?
 
Prvo si lupio lapsus? Broj koji nije konačan? Znači, beskonačan je?
Ili je samo broj s beskonačno mnogo decimala?

Iako PI ima beskonačno mnogo decimala, površina kruga je KONAČNA!
Znači, trebao bi postojati i kvadrat takve površine?

Ако Пи има бесконачно много цифара, он је ипак коначан број.

Све је у бројном систему.

Бројни систем у коме је основа број Пи представиће број Пи са вредношћу 1.

Декадни број 1.3 има две цифре, али у биарном систему има бесконачно много цифара.
 
Ако Пи има бесконачно много цифара, он је ипак коначан број.

Све је у бројном систему.

Бројни систем у коме је основа број Пи представиће број Пи са вредношћу 1.

Декадни број 1.3 има две цифре, али у биарном систему има бесконачно много цифара.

Zar nije uobičajeno/prirodno/logično da je baza brojnog sistema CELI broj!?

Ali svejedno, kako god ga označio, i dalje je otvoreno pitanje iste površine kruga i kvadrata?

Što se mene tiče, efendija može početi smišljati naziv svoga teorema! :super:
 
Niko nije ulozio prigovor?
Kada malo bolje razmislim o svemu ( hvala Đole!), iako je površina kruga konačna, ona ima beskonačno mnogo decimala.

Prema tome, moguce je da NE postoji kvadrat iste površine?
Naime, on bi trebao imati stranicu jednaku poluprečnik kruga puta koren iz broja PI: ( r*SQRT(PI))
A verovatno(?) nema broja koji kvadriran daje broj PI?

Usput: Kažu da je teško kompjuterom generirati slučajne brojeve!?
Zar računanje broja PI nije pravi generator slučajnih brojeva?

pa u tome i jeste problem. prepostavlja se a ne znam da li je dokazano da je pi broj sa beskonacno mnogo decimala odnosni ne zna mu se tacna vrednost. da mu se zna tacna vrednost mogao bi se konstruisati kvadrat iste povrsine kao krug. ovako mozemo samo sa aproksimacijom da je pi 3,14 konstruisati kvadrat iste povrsine kao i krug.

povrsina kruga je r na kvadrat puta pi. onda stranica kvadrata mora biti r puta koren iz pi. a posto ne znamo TACNU vrednost pi-ne mozemo znati koren iz pi i zato ne mozemo konstruisati kvadrat .to je problem.
 
pa u tome i jeste problem. prepostavlja se a ne znam da li je dokazano da je pi broj sa beskonacno mnogo decimala odnosni ne zna mu se tacna vrednost. da mu se zna tacna vrednost mogao bi se konstruisati kvadrat iste povrsine kao krug. ovako mozemo samo sa aproksimacijom da je pi 3,14 konstruisati kvadrat iste povrsine kao i krug.

povrsina kruga je r na kvadrat puta pi. onda stranica kvadrata mora biti r puta koren iz pi. a posto ne znamo TACNU vrednost pi-ne mozemo znati koren iz pi i zato ne mozemo konstruisati kvadrat .to je problem.

To je poseban problem?
Čak i da postoji kvadrat iste površine kao krug, drugo je pitanje kako ga konstruirati?
 
To je poseban problem?
Čak i da postoji kvadrat iste površine kao krug, drugo je pitanje kako ga konstruirati?

nije ga problem konstruisati- ako znas duzinu stranice.

pretpostavimo da broj pi ima vrednost 4.00000. cista cetvorka

povrsina kruga je r na kvadrat puta pi. to znaci da stranica kvadrata mora biti r puta koren iz pi.
ako krug ima poluprecnik (r) 4 to znaci da je stranica kvadrata iste povrsine kao krug 2x2 odnosno 4. lenjir i cao. e sad posto je za pi izvesno da mu se ne moze odrediti tacna vrednost jer su najjaci kompjuteri dosli do milijarde decimala i nema stop-tj vrednost tog broja nije poznata, to prakticno znaci da u prirodi ne postoje (jer ih je nemoguce konstruisati) krug i kvadrat iste povrsine. :)
 
Mislim da ne može.
Ovo što si naveo, rekao bih, da je aksioma.

aksioma je teorema koju ne treba dokazivati.

'''Дефиниција аксиоме, аксиома или постулата потиче из традиционалне логике и дефинише се као пропозиција која није доказана. Аксиома је логички израз за који се сматра да је тачан. Његова истинитост се подразумева и он служи као почетна тачка за даљу дедукцију и инференцију.

Свака развијена теорија мора бити аксиоматски систематозована.''
 
Poslednja izmena:

Back
Top