Коришћене и испробане Линукс дистрибуције у току 2016.године

ДраганЖ

Domaćin
Poruka
3.231
Ближи се крај календарске године па би било занимиљиво сумирати искуства коришћења различитих Линукс дистрибуција у току ове године.
Своја запажања можете да дате кроз неколико теза:
- које дистрибуције сте користили / ипробали (и које верзије),
- понека информација о хардверу,
- начин коришћења (инсталиран на тврди диск или само као систем покренут са преносне меморије),
- стабилност система у току коришћења,
- квалитет складишта (количина и употребљивост пакета),
- употребљивост дистрибуције за свакодневну употребу и проблеми.

Слободно допуните и другим својим запажњима...
 
Zorin OS 11, estetski mnogo podesća na Windows, kada sam video da pokošavaju da naplaćuju neke programe prešao sam na Linux Mint 18 Cinnamon, pošto je glavni razlog zbog kog koristim Linux taj što ne volim komercijalu, i sve mi je dostupno bez piraterije.
Sve je bilo instalirano na hardu. Nisam primetio nikakve probleme, jedina zamerka je što na Mozili ne može da se podesi Google kao pretraživač, zbog toga što je komercijalan, navodno postoji opcija ali kada pokušam da dodam Google, preusmerava me na neku drugu stranicu. Možda ja nisam umeo da podesim ili je problem do Mozile.
 
Добро бре, питање је "Коришћене и испробане Линукс дистрибуције у току 2016.године" а не опис свеукупног рада у току више година...

Поента је да видимо како изгледа рад са различитим дистрибуцијама у току 2016.године....

Додуше ове године сам мало забушавао, још од прошле године терам Дебиан на тестинг грани, уживам у поприлично новим издањима Гнома ( на стоном рачунару) и КДЕ (на преносном рачунару), и гледам кад ће коначно нека већа надоградња да му заврне шију. Али мрцина је то, не да се па све некако и даље гура...
Чак је на Гному почео да ради и програм за управљање пакетима и програмима "Програм" што ме је баш обрадовало иако сам љубитељ Синаптика - некад ми ни на уму није како се неки програм тачно зове па је исти лакше наћи у "графичком окружењу са све иконицом"...
Драјвери, па, с обзиром да терам нвидиа графику, драјвери у складишту прате трендове и за сада гурају без већих проблема...

Да ли бих могао да препоручим Дебиан тестинг за свакодневно кориштење у кућним условима? Да уколико корисник има нека основна знања и не паничи на сваки баналан проблем - односно бар има навику да испрати шта се то ново дешава у свету линукса и радних окружења и посебно обрати пажњу на то шта носи који абдејт...
Наравно за било који други озбиљнији рад ипак се пре препоручује Дебиан на стабилним складиштима...
 
Једноставно је, овако подесиш да за гугл:

Pogledajte prilog 417451


И кад стартујеш Мозилу, добијеш овако:

Pogledajte prilog 417452

I kod mene je ovako podešeno, nego kada otvorim novu karticu ne prebaci mi na početnu stranicu već to moram sam da uradim ili pošto imam naviku da kucam pretragu u polju gde je url, počne da mi traži preko yahoo-a ili ako kliknem na neku reč i idem na search opet koristi yahoo
 
Zorin OS 11, estetski mnogo podesća na Windows, kada sam video da pokošavaju da naplaćuju neke programe prešao sam na Linux Mint 18 Cinnamon, pošto je glavni razlog zbog kog koristim Linux taj što ne volim komercijalu, i sve mi je dostupno bez piraterije.
Sve je bilo instalirano na hardu. Nisam primetio nikakve probleme, jedina zamerka je što na Mozili ne može da se podesi Google kao pretraživač, zbog toga što je komercijalan, navodno postoji opcija ali kada pokušam da dodam Google, preusmerava me na neku drugu stranicu. Možda ja nisam umeo da podesim ili je problem do Mozile.


Што се тиче твог проблема са подешавањем подразмеваног претраживача, то се бар лако одради у опцијама...
А Гуглов претраживач није основни на ФФ код већине линукс дистрибуција услед јаке шпијунске компоненте коју носи у себи. Због тога се и ставља "паткица" као један од оних добрих претраживача али уједно и безбеднијих по корисника- тј не прави базу навика корисника...

Снимак екрана и&#1.jpg
 
I kod mene je ovako podešeno, nego kada otvorim novu karticu ne prebaci mi na početnu stranicu već to moram sam da uradim ili pošto imam naviku da kucam pretragu u polju gde je url, počne da mi traži preko yahoo-a ili ako kliknem na neku reč i idem na search opet koristi yahoo

Да ли видиш на слици првој опција под називом ТАБС?

Испод ње су ти подешавања, мораш штриклирати опцију:

"When I open a link in a new tab, ...... "
 
Што се тиче твог проблема са подешавањем подразмеваног претраживача, то се бар лако одради у опцијама...
А Гуглов претраживач није основни на ФФ код већине линукс дистрибуција услед јаке шпијунске компоненте коју носи у себи. Због тога се и ставља "паткица" као један од оних добрих претраживача али уједно и безбеднијих по корисника- тј не прави базу навика корисника...

Tema ti je odlicna Dragane, ako proradi.
Takodje se slazem za Google, od pocetka indeksira sadrzaj diska, sada malo krije,
ali i dalje uskace sa analitikom korisnika i sadrzaja njihovog kompa.
Google drive je korisna stvar, ali i potpuno otvaranje za svaku spijunazu.
Zadnje dve godine slabo sam eksperimentisao, ali ono sto sam probao
i na hardu i na flashu je radilo odlicno.
Malo sam vezan za Suse, ali sam sada probao Ubuntu i svidjaju mi se mnoga resenja.
Probao sam i Mint, a jedino Zorin mi je uzimao vremena.
U principu Suse je standardno dobar, ali su besplatne distribucije pocele da kasne za ostalim verzijama Linuxa
kao i kod Ubuntua. Mislim da se treba drzati laksih distribucija sa manje opcija.
 
sad trenutno isprobavam najnoviji Manjaro plasma(zasnovan na Arch Linuxu) sa fleš memorije...nisam neki ljubitelj plasme,
ali ovde mi baš ostavlja simpatičan utisak
za sad sve ide odlično, glatko pored svega toga, ventilatore na lapu i ne čujem, par puta sam prineo
uvo da vidim jel se okreće to uopšte...okreću se ali neznatno a računar 'ladan

nisam skoro koristio neku distribuciju a da ima ovako miran, tih i stabilan rad ventilatora
još malo ću da se drndam sa njim pa uključujem instalaciju da bih ovaj distro imao za svakodnevno korišćenje

Arch-ova kuhinja mi je nekako ipak najviše prirasla za srce poslednjih godina
 
Скинуо сам и пробао нови НЕТРУННЕР.

Ужас! Сав у баговима, а драјвер за гафику нема, нвидиа...

Screenshot_20161231_200051.png



http://www.netrunner.com


Овај Дебиан је упрскао тотално све дистрибуције задњих годину дана.
 
Скинуо сам и пробао нови НЕТРУННЕР.

Ужас! Сав у баговима, а драјвер за гафику нема, нвидиа...

http://www.netrunner.com


Овај Дебиан је упрскао тотално све дистрибуције задњих годину дана.


Виђу ти то, одабереш неку ала "кућна радиност " дистрибуцију и одмах ти крив Дебиан зато што је неко преузео и инастлаирао нешто што је неко трећи прекомпоновао...
Елем ако си већ одлучио да се играш са неком дистрибуцијом која је из групе "кућних радиности" одна мораш и да будеш спреман на свакојаке заврзламе...

Стицајм околности већ више од годину дана вртим Дебиан тестинг на стоном и преносном рачунару са nvidia графичким картицима и све ради како треба (тј радило би да ми није било заљимљиво да га доведем до граница пуцања)..

Другим речима за све багове на Нетрунеру треба да се захвалиш аутору а не да одмах да пуцаш по Дебиану...
Ако баш желиш да пробаш дебиан тестинг онда преузми чист Дебиан тестинг и инсталирај радно окружење које ти се допада...
 
Виђу ти то, одабереш неку ала "кућна радиност " дистрибуцију и одмах ти крив Дебиан зато што је неко преузео и инастлаирао нешто што је неко трећи прекомпоновао...
Елем ако си већ одлучио да се играш са неком дистрибуцијом која је из групе "кућних радиности" одна мораш и да будеш спреман на свакојаке заврзламе...

Стицајм околности већ више од годину дана вртим Дебиан тестинг на стоном и преносном рачунару са nvidia графичким картицима и све ради како треба (тј радило би да ми није било заљимљиво да га доведем до граница пуцања)..

Другим речима за све багове на Нетрунеру треба да се захвалиш аутору а не да одмах да пуцаш по Дебиану...
Ако баш желиш да пробаш дебиан тестинг онда преузми чист Дебиан тестинг и инсталирај радно окружење које ти се допада...

Неразумем, што удараш по мени ако НЕТРУННЕР неваља, то је проблем Дебианов, не мој. :)

Какве заврзламе, кад Дебиан и све дистрибуције које су на платформи Дебиана немају драјвере за нВидиа графичке, па чак им драјвери неваљају ни за ХД - АМД...

Ево и пробах скоро и најновију верзију МИНТ-а, инсталирао неки као нови драјвер за нВидиу, једва се учитао након рестарта, и пријављује проблем графике.

Отворим да подесим реезолуцију, кад тамо, само једна резолуција 640х480!

Па ко овде није нормалан? Више од годину дана разбуцавају све што је од Дебиана настало.

Односно, коригују се за мобилне уређаје, а не за рачунаре.

- - - - - - - - - -

За неки Линукс који је под Дебиановом платформом бих морао да купим стари рачунар, старије технологије.
 
Poslednja izmena:
И даље бркаш појмове...
Дебиан има драјвере за nvidia графичке картице с тим да се оне најновије верзије налазе у тестинг грани (где се спуштају чим се покажу ваљаним тестирањем у sid грани.. Такође би требало да знаш да је у питању исти драјевер на свим дистрибуцијама пошто се драјвер пише за сам Линукс (тј језгро оперативног система ) а не за сваку дистрибуцију посебно...

Оно што је различито јесте начин управљања са драјверима тј да ли су графички алати довољно употребљиви или је ипак потребно улетети у терминал и одрадити подешавање драјвера ручно ( што већ изискује више пажње и знања).

Даље Нетрунер је кућни пројекат који се заснива на Дебиану те и даље користи његова складишта при чему има и нека своја складишта. Сама чињеница да има и соптвена складишта говори да су уношене неке измене а самим тим се повећава и шанса за појаву разноразних проблема...

Дакле ако желиш да пробаш Дебиан мани се тих разноразних дистрибуција које се баве унапређењем Дебиана и корисничког искуства већ се баци директно на Дебиан (тестинг) и играј се са њим..
 
То јесте, али ти идеш у другом правцу, избегаваш конкретну ситуцију.

Сви дистростои на бази Дебиана снабдевају се из Дебианове базе, те то треба да ти укаже да НЕТРУННЕР неможе инсталирати драјвере који непостоје, јер их нема у Дебиановој бази, за одређену верзију, као што је у овом случају НЕТРУННЕР 17.01 са ПЛАЗМА окружењем.

The Netrunner Team is happy to announce the immediate availability of Netrunner Desktop 17.01 – 64bit ISO. Note: We have updated the current ISO to 17.01.1 to include some previously missing firmware drivers for certain wireless cards from the nonfree section of Debian. Netrunner Desktop 17.01 “Baryon” has jumped from Debian Jessie to snapshot “20161211” […]

http://www.netrunner.com


Такође исто важи и за МИНТ, који исто се снабдева из Дебианове базе, где непостоје графички драјвери за многе гр. картице, односно, као што сам и рекао, графика је рађена само за мобилне уређаје.

Да ли сад разумеш? :)

Ти си навалио да тврдиш да постоји нешто што непостоји. :)
 
РОСА Линукс поседује драјвере за графичке картице свих врста које јесу компатибилне за ПС, ево ти снимак:


То што се види да кочи и сецка то је до снимка, не до графике.


Ниједан дистро непоседује графичке драјвере који су на бази Дебиана, зато што сам Дебиан нема, одакле се и снабдевају сви његови дистрои.
 
Poslednja izmena:
РОСА Линукс поседује драјвере за графичке картице свих врста које јесу компатибилне за ПС, ево ти снимак:


То што се види да кочи и сецка то је до снимка, не до графике.


Ниједан дистро непоседује графичке драјвере који су на бази Дебиана, зато што сам Дебиан нема, одакле се и снабдевају сви његови дистрои.

Рекох ли ја да за Дебиан треба мало знања?
Тек сад сконтах о чему ти причаш.... и како то да како ти кажеш " да Дебиан нема драјвере за графичке картице у свом складишту..."

Братац, пре него почнеш нешто да тврдиш прво провери тј упознај се са датом дистрибуцијом како треба...

Елем да и појасним, Дебиан у старту долази са складиштима у којим су искључиво пакети отвореног кода и у тим складиштима нема драјвера за графичке картице који су затвореног кода (тј власнички - које одржава сама envidia) али зато имају драјвери отвореног кода који за envidiа графичке картице нуде само основне резолуције...
Даље, ако су ти потребни пакети који нису слободни као на пример власнички драјвери за графичке картице - осим основних складишта додају се и складишта са неслободним пакетима односно у називу складишта се додаје "no free" и на тај начин се добијају и гомила других пакета који нису слободни... нпр Гуглов Хром....

А што се тиче Роса Линукса, изгледа да ни то ниси добро проверио... и у Роси се драјвери за графичке картице налазе у неслободним складиштима (провери под restricted) који су додуше укључени одмах по инсталацији система...

Ако се већ занимаш за Линукс и свет отвореног кода не би било згорег да се упознаш бар са основним стварима (нпр зашто постоје одвојена складишта за пакете са отвореним кодом и пакете са власничким- затвореним кодом) на тај начин ћеш себе да поштедиш небулозних и нетачних изјава...
 
Стварно си тврдоглав. :)

Ајде дај ми драјвер НвИДИА за графику за НЕТРУННЕР. :)

Графички дрјавер за МИНТ 18.1.

Уствари, за било који дистро од Дебиана. :)

Прочитај претходну поруку... За паметног довољно!
 
Па дај драјвер за нетруннер. :)

Нетрунер користи и Дебианова складишта дакле :

уђеш у фајл sources.list који се налази на путањи /etc/apt/sources.list и унесеш следеће редове

# Debian testing/testing sources
deb http://http.us.debian.org/debian/ testing contrib non-free main
# deb-src http://http.us.debian.org/debian/ testing main contrib non-free
deb http://security.debian.org/ testing/updates main contrib non-free
# deb-src http://security.debian.org/ testing/updates main contrib non-free

Ако желиш да имаш власничке пакете у које спадају и драјвери које желиш мраш да додаш овако означена складишта...
 
Нетрунер користи и Дебианова складишта дакле :

уђеш у фајл sources.list који се налази на путањи /etc/apt/sources.list и унесеш следеће редове



Ако желиш да имаш власничке пакете у које спадају и драјвери које желиш мраш да додаш овако означена складишта...

Хвала лепо, то јесте тако како си изнео.

Али опет се недобије графички драјвер нВидие за НЕТРУННЕР. Зато што још није урађен. :)

А о осталом, нећу да се понављам. :)
 
Ма бре, у ком си ти трипу? Да ли стварно мислиш да је то што у имену пакета стоји име дистрибуције и сам драјвер преправљен посебно за ту дистрибуцију!?
Ма дај причамо о власничким пакетима.
У најбољем случају власници тих пакета прилагоде своје пакете за инсталацију преко специфичних бинарних пакета, односно додају специфичне путање ради лакшег инсталирања...

И како очекујеш посебне драјвере за дистрибуције које су ауторске, односно представљају естетски преправљене основне дистрибуције, у овом случају Дебиан?

Искрено, није ми баш најјаснији твој наступ, као занимаш се за Линукс, као пуно знаш, али код ових основних ствари показујеш елементарно непознавање материје о којој износиш нека своја мишљења?
 
Poslednja izmena:
Немогу да верујем!

После толико пута поновљеног, да нема, непостоји драјвер још увек за нВидиа, он и даље тера своје.


ДАЈ ДРАЈВЕР ЗА НЕТРУННЕР 17.01!

ДАЈ ДРАЈВЕР ЗА МИНТ!


Јбт, више од године дана иста се прича понавља, иако смо о томе дискутовали још онда, и даље је иста, уствари још гора ситуација са графичким драјверима од стране Дебиана!

То навалио да тврдиш нешто што непостоји више од године дана!

Шта је са тобом човече?

Неразумеш да Дебиан још увек неради, па ни нема ни власничких драјвера за нове технологије! Осим само за неке мобилне уређаје!
 
Poslednja izmena:
Хајде иди ложи неког ко је први пут чуо за Линукс... На оба рачунара терам Дебиан и на оба је nvidiaграфика картица са активним власничким драјверима инсталираним из званичног складишта...
Оно што ти бркаш јесу багови у неким од радних окружења...
 
Хајде иди ложи неког ко је први пут чуо за Линукс... На оба рачунара терам Дебиан и на оба је nvidiaграфика картица са активним власничким драјверима инсталираним из званичног складишта...
Оно што ти бркаш јесу багови у неким од радних окружења...

И ја могу речи да имам свој лични сателит, али то треба доказати да би неко веровао.

Ниси изнео ниједан доказ тога што тврдиш. :)

Ја сам доказао оно што постоји и функционише видео снимком. :)


http://forum.krstarica.com/showthre...016-године?p=33619465&viewfull=1#post33619465
 
Poslednja izmena:
Ближи се крај календарске године па би било занимиљиво сумирати искуства коришћења различитих Линукс дистрибуција у току ове године.
Своја запажања можете да дате кроз неколико теза:
- које дистрибуције сте користили / ипробали (и које верзије),
- понека информација о хардверу,
- начин коришћења (инсталиран на тврди диск или само као систем покренут са преносне меморије),
- стабилност система у току коришћења,
- квалитет складишта (количина и употребљивост пакета),
- употребљивост дистрибуције за свакодневну употребу и проблеми.

Слободно допуните и другим својим запажњима...

Ove godine koristio sam samo ubuntu, mandžaro, debijan i tek nekoliko sati papi linuks i jedan njegov derivat.
Ubuntu lepo radi, dobro je podešen kada se instalira.
Pošto vidim da se povela priča oko upravljačkih programa za grafičku karticu (tzv. drajvera), svoju dalju priču usmeriću baš ka tome.
Ubuntu nudi mogućnost da se odabere upravljački program preko korisničkog sučelja. Sve se završi jednim klikom i kucanjem lozinke.
lNmbc.png


Situacija sa debijanom je nešto složenija. Postoje uputstva okačena na Debijanovom vikiju. Prateći ih, možete ručno instalirati vlasnički upravljački program.
Za AMD/ATI i Envidiju.

Najduže sam koristio Debijan Džesi. Za razliku od ubuntua koji stalno traži nadogradnje i zakrpe, Debijan Džesi sam instalirao jednom i otad nisam imao potrebe da ga dodatno podešavam.
Tako dođoh i do stabilnosti sistema i upotrebljivosti. Nije tajna da je debijan stabilniji od ubuntua, a to je i moje iskustvo — Debijan Džesi nijednom se nije zamrzao pri radu, dok mi se desilo da se Ubuntu 16.04 nekoliko puta ukočio. To me je iznerviralo jer smatram da tada pokrenutim procesima nisam mogao da zagušim svoj računar. Imam 8GB radne memorije, a procesor je Intel i5 4690K.

Zaboravio sam da spomenem da sam probao i Šale OS.
Slažem se sa opisom na Distrovoču da je namenjen početnicima u svetu linuksa.
Prednost bih, doduše, dao izvikanom ubuntuu zbog originalnosti. Naime, Šale me je podsetio na vindouz (što nije loše za one kojima se Vindouz dopada).
 
Poslednja izmena:

Back
Top