matematika,vecita briga

volfram

Početnik
Poruka
45
sad posto sam upisao hemiju,javio se problem-matematika,sta moze biti drugo
treba mi pomoc -objasnite mi nizove redove funkcije i integral,skroman sam nema sta
pogotovo ove funkcije,sta to znaci,sta znaci da je y=f(x)
ako niko ne odgovori,razumecu kome se jos pise matematika
 
To da je y=f(x) znaci da se y javlja u nekoj zavisnosti od x, a ta zavisnost predstavljena je funkcijom f. Ne znam kako na laksi nacin da ti objasnim, ali o nizovima, redovima, integralima, i funkcijama, moze da se pise do sutra i da ti ponovo nista ne bude jasno. Kazi sta ti konkretno treba?
 
Doći će dan kada će se te gluposti primenjivati tamo gde treba da se primenjuju a ne da svakog građanina ove zemlje 12 godina + fakultet (ako ima neko tu nesreću da ga i tu zakači) opterećuju time.
Matematiku treba da uče ljudi koje to interesuje. Sutradan će ovaj mladić kada bude otvarao stomak na hitnoj hirurškoj intervenciji vući traume od integrala, limesa i sličnih gluposti umesto da se sada kada je najvažnije maksimlano skoncentriše na svoj buduči poziv a ne na matematiku.
 
Pa nisu funkcije toliko teske,samo trebas odvojiti malo vremena i pogledati zadatke.
Uglavnom ako ti je y=f(x) uvek menjas x sa vrednosti koju obicno dobijes i tako dobijes jednacinu koju resavas,odnosno trazis domen,asimptote,nule funkcije,presek sa y-osom,znak funkcije,parnost,periodicnost i na kraju crtas grafik.To sve mozes nauciti za nekih sat-dva ako se potrudis. :)
 
Pa matematika je supstancijalno vezana sa hemijom. Da bi se razumeli slozeni procesi, potreban je odgovarajuci alat koji to opisuje, a koji se zove matematika. Limesi, a time i redovi su prethodnici integralnog racuna koji je prethodnik varijacionog. Da bi se hemicar, pogotovo onaj koji ce da radi u industriji, skoncentrisao na svoj poziv, mora da zna kako da proracuna neke stvari jer mu je to u opisu radnog mesta i nije nebitno i mora da ga zanima.
 
А шта тек рећи за квантну хемију! Стално помињемо орбитале, а колико хемичара зна да орбитала реално не постоји, већ да је она управо то f, али не само од х, већ и од у и z. Математику мора да зна свако ко мисли да се озбиљније бави природним и техничким наукама. Има из Философије природних наука код професора Илије Марића испитно питање "Математика и природне науке" где се расправља о овом проблему од Грка, па на овамо.
 
funkcija ti je u stvrai odnos dve promenljive.

odnosno ako imas x, a treba ti y, i znas da je y npr dva puta vece od x, onda imas jednacinu y = 2 * x, zamenis x i dobijes y.
E sad, cemu funkcija? Funkcija ti treba ako imas vise x i y koji su u istom odnosu. znaci imas za x 2,3,4 i 5, i znas da je y dva puta vece od x. onda su ti resenja za y redom 2,6,8 i 10, tj radis sledece:

y= 2*x ovo ti je odnos
onda menjas redom sve x-eve

y = 2 * 2 = 4
y = 2 * 3 = 6
y = 2 * 4 = 8
y = 2 * 5 = 10

pa su ti resenja za x = (2,3,4,5), y = (4,6,8,10)

(nije bas pravilno zapisano ali kontas o cemu pricam)

e sad, ako imas npr za x da je svi realni brojevi, onda bi bilo malo zamorno raditi posebno za svaki :)

u tom slucaju lepo napravis funkciju (tj odnos) x i y. u ovom slucaju njihov odnos je y = 2x. onda ti je f(y) = 2x, odnosno f(x) = y/2
i sad lepo pogledas pravila za crtanje grafika, uzmes par vrednosti za x (obicno -1,0,1 i jos par), odredis y, nacrtas to sve na grafiku, i ostalo ti slika kaze...


mislim da ovde fali jos nesto, ali za sad ovako
 
Peruzzi:
funkcija ti je u stvrai odnos dve promenljive.

odnosno ako imas x, a treba ti y, i znas da je y npr dva puta vece od x, onda imas jednacinu y = 2 * x, zamenis x i dobijes y.
E sad, cemu funkcija? Funkcija ti treba ako imas vise x i y koji su u istom odnosu. znaci imas za x 2,3,4 i 5, i znas da je y dva puta vece od x. onda su ti resenja za y redom 2,6,8 i 10, tj radis sledece:

y= 2*x ovo ti je odnos
onda menjas redom sve x-eve

y = 2 * 2 = 4
y = 2 * 3 = 6
y = 2 * 4 = 8
y = 2 * 5 = 10

pa su ti resenja za x = (2,3,4,5), y = (4,6,8,10)

(nije bas pravilno zapisano ali kontas o cemu pricam)

e sad, ako imas npr za x da je svi realni brojevi, onda bi bilo malo zamorno raditi posebno za svaki :)

u tom slucaju lepo napravis funkciju (tj odnos) x i y. u ovom slucaju njihov odnos je y = 2x. onda ti je f(y) = 2x, odnosno f(x) = y/2
i sad lepo pogledas pravila za crtanje grafika, uzmes par vrednosti za x (obicno -1,0,1 i jos par), odredis y, nacrtas to sve na grafiku, i ostalo ti slika kaze...


mislim da ovde fali jos nesto, ali za sad ovako

y = 2 * 2 = 4
y = 2 * 3 = 6

je dovoljno da se nacrta , zato sto je to prava ( 2 tacke) , eto i geometrije
 
hvala,hvala
pomoglo je,mogu vam reci,ovih dana poceo sam intenyivno da ucim matis,pa ponesto i shvatam
evo sta ,izmedju ostalog, ne shvatam najbolje
niz (An) konvergira ka broju a ako za svako E>0 postoji broj No takav da je | An-a |<E za svako N>No
broj a naziva se granicna vrednost niza An i pisemo lim An =a
ova definicija mi nerve kida,ako neko moze neka pojasni sta znace ove oznake,sta znaci ovo No...
hvala
i da dodam znati matematiku je neophodno da bi se znala i hemija
 
scharfschuetze:
Doći će dan kada će se te gluposti primenjivati tamo gde treba da se primenjuju a ne da svakog građanina ove zemlje 12 godina + fakultet (ako ima neko tu nesreću da ga i tu zakači) opterećuju time.
Matematiku treba da uče ljudi koje to interesuje. Sutradan će ovaj mladić kada bude otvarao stomak na hitnoj hirurškoj intervenciji vući traume od integrala, limesa i sličnih gluposti umesto da se sada kada je najvažnije maksimlano skoncentriše na svoj buduči poziv a ne na matematiku.
:) :):)KAKO SI PAMETNO OVO REKLA-REKAO
 
npr An=1/n konvergira(tezi) 0. Uzmes proizvoljno E.Npr 0,05.To znaci da posmatras sve brojeve izmedju -0,5 i 0,5.U nizu 1/n svi elementi koji se dobiju posle nekog n ce biti izmedju -0.05 i 0.05.U ovom slucaju to je od n= 21.Za n=19 1/n je 1/19 tj. 0.053 Za n=20 1/n je 0.05 a za n=21 1/n je 0.047.I za sve brojeve posle n=21 1/n je manje od 0.05(i vece od -0.05) a za sve brojeve manje od 19 1/n ce biti vece od 0.05.U definiciji obicno pise "proizvoljno malo E" a to znaci da mozes uzeti jos manje E i uvek ces moci da uradis ovo isto(samo ce n biti vece)
 

Back
Top