koji Linux?

Искрено, немам појма шта си ти на крају урадио.
Ако желиш да ти све ради како треба партициониши хард диск тако да имаш посебне партиције за Виндовс и посебне партиције за Линукс само на тај начин ћеш моћи да имаш Оба Систем независна један од другог.
 
recimo uzmes prazan hard od 200 gb

pocnes da instaliravas win

pri instaliranju napravis 100 gb particiju i tu ti je win

nakon instalacije restartujes komp , ubacis dvd sa linux

pri botovanju odabers da se podize sa dvd-a ( f12 , uglavnom)

podici ce linux

kad podigne , na desktopu ce se nalaziti ikonica instal ili setup

dok instaliras pratis korake , potrazi lepo opis po netu ,

kad te pita gde da instaliras , odaberes * something else * i od onih 100 gb prvo napravis linux swap od 2gb

a zatim i ext4 sa startupom / na delu od 98 gb
 
recimo uzmes prazan hard od 200 gb

pocnes da instaliravas win

pri instaliranju napravis 100 gb particiju i tu ti je win

nakon instalacije restartujes komp , ubacis dvd sa linux

pri botovanju odabers da se podize sa dvd-a ( f12 , uglavnom)

podici ce linux

kad podigne , na desktopu ce se nalaziti ikonica instal ili setup

dok instaliras pratis korake , potrazi lepo opis po netu ,

kad te pita gde da instaliras , odaberes * something else * i od onih 100 gb prvo napravis linux swap od 2gb

a zatim i ext4 sa startupom / na delu od 98 gb
Ja sam ubacio na jedan ceo hdd, bez deljenja particija Ubuntu. Onda mi se pojavio ovaj problem. Hteo sam da se vratim na windows, ali mora na vise particija. Od jednom nece da podigne sistem.

Jel ima neki nacin da sa ovog hdda izbrisem ubuntu i na prazan hard disk ubacim novi os?
 
Покренеш систем са преносне меморије ткз живи ситем и уз помоћ алата за партиционисање изделиш моморију на потребан број партиција.... Након тога ти остаје да прво инсталираш Винвовс на партицију одређену за њега и након тогс линукс на партиције одређене за њега...
 
za win mora NTFS , ili fat32

mada je ntfs noviji i od sedmice primarni sistem

onu particiju na koji hoces win formatiraj u NTFS slobodno

znaci ako si prvo DELETE (na oko 1:50 imas te opcije}

pa NEW , tad kreiras velicinu particije ,

onda mozes sada FORMAT u NTFS slobodno nek fomatira brzo
 
Nije htelo tako da mi ubaci particije izbacivalo je neku poruku da mora da bude formatiran u NTFS koliko se secam. Nasao sam video da neki lik deli particije preko comand prompt Diskpart kao na klipu. Samo je u videu izostavio pred kraj active, pa exit sto je naveo ispod videa na sta nisam obracao paznju sta pise. Kad sam hteo ponovo da krenem instalaciju docekala me ova slika. Ctrl+alt+del za nastavak nije radilo kao da nisam stisnuo i odustao sam.
Pokusao sam i wipe hdd preko dban-a i tu me je docekala druga slika.
Kako se ulazi u taj tzv zivi sistem? Jel to nekako preko Biosa?
прочитај обе странице (на дну прве имаш бр. 2 па кликни на њега да би те одвело до упутства за инсталацију које теби треба).
 
za win mora NTFS , ili fat32

mada je ntfs noviji i od sedmice primarni sistem

onu particiju na koji hoces win formatiraj u NTFS slobodno

znaci ako si prvo DELETE (na oko 1:50 imas te opcije}

pa NEW , tad kreiras velicinu particije ,

onda mozes sada FORMAT u NTFS slobodno nek fomatira brzo
Ok, hvala. :)
Момчино, кренуо си погрешним путем.
Пре него што нешто почнеш да чепркаш и мењаш покушај прво да се упознаш са темом.
С обзиром на то да си поменуо да имаш инсталиран Виндовс 10 и Убунту на истом рачунару погрешно сам претпоставио да си упознат са основним терминима и поступцима при инсталацији оперативних система.
Креирати GPT партициону таблу (много боље решење у односу на раније са посебним логичким партицијама)
1. за Виндовс треба да креираш партицију у NTFS фајл систему
2. за Линукс најбоље и даље да се користи ext4 фајл систем (и ако има и неких новијих који се лагано пробијају али нису толико стабилни - односно траже поприлично виск ниво познавања администрације рачунара)
3. да би покренуо живи систем са УСБ (ДВД) потребно је прво ИСО слику пребацити на преносну меморију одговарајућим програмом како би се креирао бутабилан УСБ/ДВД. дакле, није само прекопирати ИСО слику на преносну меморијнУСНу. Упутстава за наведно има много, а Unetbootin који си већ помињао и који је једноставан за употребу завршава посао за Убунту.
4. да би са бутабиланног УСБ/ ДВД могао да се покрене живи систем исти мора да буде одабран у БИОС-у ( ЕФИ/ УЕФИ) као први уређај са кога ће да се чита оператвни систем.
5. У Убунту се већ налази програм за партиционисање који ће да одради посао без проблема кад се покрене са преносне меморије ( тј није везан за тврди диск на ком се креирају партиције).
6. Кад планираш да имаш и виндовс и линукс на рачунару - прво инсралирај виндовс а након тога линукс

Упутство за инсталацију Убунтуа ОВДЕ прочитај обе странице (на дну прве имаш бр. 2 па кликни на њега да би те одвело до упутства за инсталацију које теби треба).
Ok, hvala. :)
 
Hvala. :)

Prvo sam ubacio Linux Ubuntu opet posle ciscenja hdd-a. Ipak mi se ne svidja. Navikao sam na windows i vratio sam se na 10-ku.
Šteta trebao si pored 10-ke,ostaviti i Ubuntu i malo ga prouciti.Dobar je to OS.Ako ti se ne svidja samo desktop stranica,to nije razlog da odbaciš i OS,jer moze desktop da se namesti da bude kao i Win-ov.Imas tutorijala na You Tube-u.Ko zuna zašto ti može zatrebati i taj OS.
 
Šteta trebao si pored 10-ke,ostaviti i Ubuntu i malo ga prouciti.Dobar je to OS.Ako ti se ne svidja samo desktop stranica,to nije razlog da odbaciš i OS,jer moze desktop da se namesti da bude kao i Win-ov.Imas tutorijala na You Tube-u.Ko zuna zašto ti može zatrebati i taj OS.
Ma nije zbog desktopa. Svidja mi se sto ima ikone sa strane. Uvek mogu da ga ubacim. Imam ga na usbu. Svidja mi se i opcija ukucavanja sifre pri pokretanju nekog programa, free je os, nema potrebe za drajverima, anitvirusom, brz instal. Ubuntu mi je od svih distribucija najprivlacniji i najbolje odradjen i kao zajednica. Napravio mi je neki problem gde je usao u read only, nisam pogao da udjem na deskto. Win i Ubuntu su bili jedan preko drugog. Jedva sam se iscupao odatle, preko dban-a uradio wipe hdd-a. Malo da prodje vreme pa cu ubaciti i Ubuntu opet. Samo cu napraviti podeljen hdd za dva odvojena os-a.
 
Poslednja izmena:
Meni se Ubuntu uopšte ne sviđa sa tim interfejsom, desktopom ili kako se već zvaše. Live Mint na fleški mi je najbolja opcija. Samo ga pokrenem bez instalacije odradim posao i gotovo.
 
Meni se Ubuntu uopšte ne sviđa sa tim interfejsom, desktopom ili kako se već zvaše. Live Mint na fleški mi je najbolja opcija. Samo ga pokrenem bez instalacije odradim posao i gotovo.

То си већ поновио али то је субјективна ствар. За разлику од ограничења окоришћења система са преносне меморије, кад је систем инсталиран на тврдом диску увек можеш да му промениш радно окружење и поставиш неко друго које ти више одговара. Тако сам и сам, док сам користио Убунту, одмах по инсталацији основне верзије додавао Гном шел јер ми се више свиђао.... Тако се може додати и цимет који долази у склопу Минта.
С друге стране увек можеш одабрати и друге верзије Убунтуа : Кубунту, Ксубунту, Лубунту, Убунту Гном, .... Сваки долази са другим радним окружењем и механиком рада у истом...
 
Ja koristim puppy linux tahrpupp ,radi kao munja ,sve sa rama dize ,u idleu potrosnja rama je 6-7 %.

- - - - - - - - - -

Ubuntu mi se ne svidja uopste ,ovaj novi ,stari do 2010 je bio dobar ,unity...uzas

Manjaro je dobar sistem ,xfce 64 ,kida ....

Linux mint je nekako dosadan ,i ima neke sitne bagove koji itekako iritiraju.
 

Back
Top