Kako i zašto - V A T R A; da li nauka može da napravi "živu stvar" - protein?

::URER

Početnik
Banovan
Poruka
37
₪1 Nastanak vatre objasnite, kako, i zašto je baš takvog izgleda, zašto se pomjera plam, to što ima i plavi i crveni? Edukujte nas...

₪2 Ja pročitah kako "iako naučnici nisu uspjeli" da naprave "bjelančevinu" (protein) dokazano je da se živo može praviti u laboratoriji ili nastati spontano jer se mogu napraviti masti i ugljeni hidrati, kako misle Darvinisti? E, jesu uspjeli da je naprave?

A ja sve mislim nešto da to nije dokazano. Sve i ako je naprave nisu dokazali da nema duše...

I da to što ništa ne zna nauka o vatri, mnogo toga govori...
 
Ko ti je rekao da nauka ne zna ništa o vatri ?
Ne dokazuje se da nešto ne postoji neko je dokazivanje
na onome koji tvrdi da nešto postoji .
Ja mogu tvrditi da postoje ljudi koji su visoki 10 metara
a ti pokušaj dokazati da takvi ne postoje .
Kao da sam ja reko "dokazano", ja sam reko da p i š e da je dokazano, a valjda nije isto jesam li reko da sam ja reko ili da piše?

- - - - - - - - - -

Vatra je cetvrto agregatno stanje, plazma.
Postoji li etar?
I da li bi ga ako postoji trebalo gledati kao peto, i zašto on ne bi bio agregatno stanje...
 
Vatra nije agregatno stanje, vec je u pitanju hemijski proces - takozvana rapidna (ultra brza) oksidacija odredjenog materijala. I to specificna vrsta oksidacije (ne mesati sa oksidacijom metala, poznatom kao rdjanje).
Dakle, o vatri nema apsolutno nista nejasno sto nauka nije odgovorila. Plamen se pomera pod uticajem kretanja vazduha. Kada nema vetra, ili ne duvas u svecu, plamen stoji, malte-ne, uspravno i nepomicno.
Razlicite boje plamena su u skladu sa temepraturom plamena (rapidnoscu hemijske reackije). Sto je hemijska reakcija jaca i brza, to je temperatura koja se tom prilikom oslobadja veca, pa je samim tim plamen svetliji.

Sto se tice drugog pitanja, u vezi zivota, stvaranja zivota u laboratoriji, trenutno nemam informacije o tome, ali pitanje ti, svakako, nije dobro formulisano ni objasnjeno.
Generalno, kada se govori o nastanku zivota, misli se prvenstveno o nastajanju organizma koji moze da se reprodukuje, i dalje kreira novi zivot. Nauka ovde ide, najpre, reverznim inzenjeringom, pokusavajuci da dodje do najosnovnijih, takozvanih, jedinicnih stanja, pa onda, da ponovi proces (inzenjering) i da kreira zivot. Drzeci se toga, nastala je i osnovna podela hemijskih jedinjenja i molekula: na organske i neorganske. Organski su oni svi koji ulaze u sastav zivih bica, odnosno organizma, pa otuda i naziv. Svoriti organski molekul od neorganskih molekula, je pitin dim. Medjutim, kreirati nesto kompleksno kao sto je zivot, mnogo je napredniji poduhvat, jer svi ti silni organski molekuli, moraju napre se medjusobno iskombinovati na mnogo kompleksne i slozene nacine, da bi se izgradio jedan deo organizma, jedna jedina celija.
Ono sto je bitno zakljuciti, jeste da nije cilj nauke koja se bavi ovim stvarima, dokazivanje Darvinove teorije, vec veoma prakticna stvar: razumevanje organizama, pa samim tim i coveka, sto veoma pomaze u medicini, farmaciji, i svemu onome sto nam poboljsava kvalitet zivota. Na kraju, veoma je verovatno da neki veliki proboj u tom delu nauke, moze zauvek izleciti gomile sada neizlecivih bolesti.
Generalno, to je tema za mnogo mudrije glave, i jedna igra bez granica.

P.S.
Protein nije ziva stvar - protein je obicno hemijsko jedinjenje, i da, nauka ga i te kako moze napraviti. To je onaj deo "napraviti organski molekul od neorganskih". A put od proteina do zivog bica, je kao put pesice odavde pa do susedne galaksije.
 
Poslednja izmena:
On je entitet, nije agregatno stanje postojecih entiteta.

Novija saznanja o vakuumu govore da je vakuum izvor beskrajne energije, a energija je uvek spregnuta sa vremenom i materijom.

Ima nešto u tome!
Npr. Plivamo u gravitacionim poljima svih mogućih masa u Kosmosu!
Sile se recimo poništavaju jer su izvori na svim stranama, ali polja postoje i sabiraju se:think:
 
V

Sto se tice drugog pitanja, u vezi zivota, stvaranja zivota u laboratoriji, trenutno nemam informacije o tome, ali pitanje ti, svakako, nije dobro formulisano ni objasnjeno.
Generalno, kada se govori o nastanku zivota, misli se prvenstveno o nastajanju organizma koji moze da se reprodukuje, i dalje kreira novi zivot. Nauka ovde ide, najpre, reverznim inzenjeringom, pokusavajuci da dodje do najosnovnijih, takozvanih, jedinicnih stanja, pa onda, da ponovi proces (inzenjering) i da kreira zivot. Drzeci se toga, nastala je i osnovna podela hemijskih jedinjenja i molekula: na organske i neorganske. Organski su oni svi koji ulaze u sastav zivih bica, odnosno organizma, pa otuda i naziv. Svoriti organski molekul od neorganskih molekula, je pitin dim. Medjutim, kreirati nesto kompleksno kao sto je zivot, mnogo je napredniji poduhvat, jer svi ti silni organski molekuli, moraju napre se medjusobno iskombinovati na mnogo kompleksne i slozene nacine, da bi se izgradio jedan deo organizma, jedna jedina celija.
Ono sto je bitno zakljuciti, jeste da nije cilj nauke koja se bavi ovim stvarima, dokazivanje Darvinove teorije, vec veoma prakticna stvar: razumevanje organizama, pa samim tim i coveka, sto veoma pomaze u medicini, farmaciji, i svemu onome sto nam poboljsava kvalitet zivota. Na kraju, veoma je verovatno da neki veliki proboj u tom delu nauke, moze zauvek izleciti gomile sada neizlecivih bolesti.
Generalno, to je tema za mnogo mudrije glave, i jedna igra bez granica.

ksije.

Osim toga, stvaranje veštačkog života može biti katastrofalno za celi postojeći život na Zemlji?
 
Vatra nije agregatno stanje, vec je u pitanju hemijski proces - takozvana rapidna (ultra brza) oksidacija odredjenog materijala. I to specificna vrsta oksidacije (ne mesati sa oksidacijom metala, poznatom kao rdjanje).
Dakle, o vatri nema apsolutno nista nejasno sto nauka nije odgovorila. Plamen se pomera pod uticajem kretanja vazduha. Kada nema vetra, ili ne duvas u svecu, plamen stoji, malte-ne, uspravno i nepomicno.
Razlicite boje plamena su u skladu sa temepraturom plamena (rapidnoscu hemijske reackije). Sto je hemijska reakcija jaca i brza, to je temperatura koja se tom prilikom oslobadja veca, pa je samim tim plamen svetliji.

Sto se tice drugog pitanja, u vezi zivota, stvaranja zivota u laboratoriji, trenutno nemam informacije o tome, ali pitanje ti, svakako, nije dobro formulisano ni objasnjeno.
Generalno, kada se govori o nastanku zivota, misli se prvenstveno o nastajanju organizma koji moze da se reprodukuje, i dalje kreira novi zivot. Nauka ovde ide, najpre, reverznim inzenjeringom, pokusavajuci da dodje do najosnovnijih, takozvanih, jedinicnih stanja, pa onda, da ponovi proces (inzenjering) i da kreira zivot. Drzeci se toga, nastala je i osnovna podela hemijskih jedinjenja i molekula: na organske i neorganske. Organski su oni svi koji ulaze u sastav zivih bica, odnosno organizma, pa otuda i naziv. Svoriti organski molekul od neorganskih molekula, je pitin dim. Medjutim, kreirati nesto kompleksno kao sto je zivot, mnogo je napredniji poduhvat, jer svi ti silni organski molekuli, moraju napre se medjusobno iskombinovati na mnogo kompleksne i slozene nacine, da bi se izgradio jedan deo organizma, jedna jedina celija.
Ono sto je bitno zakljuciti, jeste da nije cilj nauke koja se bavi ovim stvarima, dokazivanje Darvinove teorije, vec veoma prakticna stvar: razumevanje organizama, pa samim tim i coveka, sto veoma pomaze u medicini, farmaciji, i svemu onome sto nam poboljsava kvalitet zivota. Na kraju, veoma je verovatno da neki veliki proboj u tom delu nauke, moze zauvek izleciti gomile sada neizlecivih bolesti.
Generalno, to je tema za mnogo mudrije glave, i jedna igra bez granica.

P.S.
Protein nije ziva stvar - protein je obicno hemijsko jedinjenje, i da, nauka ga i te kako moze napraviti. To je onaj deo "napraviti organski molekul od neorganskih". A put od proteina do zivog bica, je kao put pesice odavde pa do susedne galaksije.

Ja samo da dodam zašto nastaje svetlost. Pri burnoj reakciji oksidacije, oslobađa se toplotna energija, pri čemu dolazi do sudara okolnih atoma i molekula. Pri tim sudarima dolazi do ekscitacije a pri deekscitaciji oslobađaju se fotoni čija je talasna dužina i u okviru spektra vidljive svetlosti.
 
Sto se tice drugog pitanja, u vezi zivota, stvaranja zivota u laboratoriji, trenutno nemam informacije o tome, ali pitanje ti, svakako, nije dobro formulisano ni objasnjeno.
Generalno, kada se govori o nastanku zivota, misli se prvenstveno o nastajanju organizma koji moze da se reprodukuje, i dalje kreira novi zivot. Nauka ovde ide, najpre, reverznim inzenjeringom, pokusavajuci da dodje do najosnovnijih, takozvanih, jedinicnih stanja, pa onda, da ponovi proces (inzenjering) i da kreira zivot. Drzeci se toga, nastala je i osnovna podela hemijskih jedinjenja i molekula: na organske i neorganske. Organski su oni svi koji ulaze u sastav zivih bica, odnosno organizma, pa otuda i naziv. Svoriti organski molekul od neorganskih molekula, je pitin dim. Medjutim, kreirati nesto kompleksno kao sto je zivot, mnogo je napredniji poduhvat, jer svi ti silni organski molekuli, moraju napre se medjusobno iskombinovati na mnogo kompleksne i slozene nacine, da bi se izgradio jedan deo organizma, jedna jedina celija.
Ono sto je bitno zakljuciti, jeste da nije cilj nauke koja se bavi ovim stvarima, dokazivanje Darvinove teorije, vec veoma prakticna stvar: razumevanje organizama, pa samim tim i coveka, sto veoma pomaze u medicini, farmaciji, i svemu onome sto nam poboljsava kvalitet zivota. Na kraju, veoma je verovatno da neki veliki proboj u tom delu nauke, moze zauvek izleciti gomile sada neizlecivih bolesti.
Generalno, to je tema za mnogo mudrije glave, i jedna igra bez granica.

P.S.
Protein nije ziva stvar - protein je obicno hemijsko jedinjenje, i da, nauka ga i te kako moze napraviti. To je onaj deo "napraviti organski molekul od neorganskih". A put od proteina do zivog bica, je kao put pesice odavde pa do susedne galaksije.



Jednostavno rečeno - nijedna superopremljena laboratorija u svetu, nije u stanju da od neorganske materije napravi živo biće.
Tačka.
A na tome se bazira celokupna ideja o evoluciji - spontani nastanak živog bića iz neorganskih hemijskih jedinjenja i njegovo kasnije grananje na vrste, rodove, klase, familije,...
Pošten čovek bi se onda zapitao:
Da li se može ovakva tvrdnja prodavati deci po školama kao nauka?
Nedokazana, nemoguća tvrdnja?
Ne bi mogla i ne bi smela.
Ali - neki to rade.
 
Jednostavno rečeno - nijedna superopremljena laboratorija u svetu, nije u stanju da od neorganske materije napravi živo biće.
Tačka.
A na tome se bazira celokupna ideja o evoluciji - spontani nastanak živog bića iz neorganskih hemijskih jedinjenja i njegovo kasnije grananje na vrste, rodove, klase, familije,...
Pošten čovek bi se onda zapitao:
Da li se može ovakva tvrdnja prodavati deci po školama kao nauka?
Nedokazana, nemoguća tvrdnja?
Ne bi mogla i ne bi smela.
Ali - neki to rade.

Ne preteruj! Ako je život na Zemlji nastao iz neživog, nije bilo i nije bio potreban nikakav superopremljen laboratorij!
Problem je što mi nemamo znanje koje bi nam to omogućilo, tj. napraviti ono što se kombinovalo par milijardi godina!

A ako tvrdiš da to nije bila evolucija, opet si u klinču:
Šta je to, gde je to i kako je nastalo to što je stvorilo živo iz neživog!?
 
Ne preteruj! Ako je život na Zemlji nastao iz neživog, nije bilo i nije bio potreban nikakav superopremljen laboratorij!
Problem je što mi nemamo znanje koje bi nam to omogućilo, tj. napraviti ono što se kombinovalo par milijardi godina!

A ako tvrdiš da to nije bila evolucija, opet si u klinču:
Šta je to, gde je to i kako je nastalo to što je stvorilo živo iz neživog!?


Klasična zabluda.
Ništa se nije moglo kombinovati "milijardama godina" - jer organska materija jako brzo propada.
Sem toga - fizičko-hemijski procesi započinju odmah po uspostavljanju povoljnih uslova - ili neće započeti nikad.
Nema tu čekanja.
Ili će proteini početi da grade živo biće - ili takav proces nikada neće ni da se odigra.
A mi znamo - šta treba da se nadje na jednom mestu, da bi se dobilo živo biće.
Problem je - ne samo da proteini sami neće da započnu nikakvu izgradnju žive ćelije, nego ih je nemoguće ni naterati veštački da to učine.
A i odakle proteinima znanje o potrebnom izgledu i gradji živog bića?

Tj. prevedeno na srpski - samo inteligencija može da projektuje i izgradi živo biće.
I to inteligencija, koja prevazilazi inteligenciju svih nas na ovoj planeti.
Sve ostalo su samo priče za budale.
 
Klasična zabluda.
Ništa se nije moglo kombinovati "milijardama godina" - jer organska materija jako brzo propada.
Sem toga - fizičko-hemijski procesi započinju odmah po uspostavljanju povoljnih uslova - ili neće započeti nikad.
Nema tu čekanja.
Ili će proteini početi da grade živo biće - ili takav proces nikada neće ni da se odigra.
A mi znamo - šta treba da se nadje na jednom mestu, da bi se dobilo živo biće.
Problem je - ne samo da proteini sami neće da započnu nikakvu izgradnju žive ćelije, nego ih je nemoguće ni naterati veštački da to učine.
A i odakle proteinima znanje o potrebnom izgledu i gradji živog bića?

Tj. prevedeno na srpski - samo inteligencija može da projektuje i izgradi živo biće.
I to inteligencija, koja prevazilazi inteligenciju svih nas na ovoj planeti.
Sve ostalo su samo priče za budale.

Mozda treba koja milijarda godina da se dogodi 'potrebna' kombinacija za nastanak prvog životnog oblika od obične oragnske materije?

Osim toga, ako tvrdiš da je sve to rezultat nekakve inteligencije, opet si u klinču!
Onda je inteligencija nešto što je iznad žive materije, nastala/postoji pre života u Kosmosu!?:whistling:
 
Mozda treba koja milijarda godina da se dogodi 'potrebna' kombinacija za nastanak prvog životnog oblika od obične oragnske materije?

Osim toga, ako tvrdiš da je sve to rezultat nekakve inteligencije, opet si u klinču!
Onda je inteligencija nešto što je iznad žive materije, nastala/postoji pre života u Kosmosu!?:whistling:


Kakvom klinču?
Naravno da inteligencija mora postojati pre stvaranja bilo kakve materije.
A pogotovo žive.

Nema nikakve "potrebne kombinacije" za nastanak životnog oblika - jer proteini (ili neke druge organske materije) nikada ni ne pokušavaju da tako nešto proizvedu.
Fizički nemoguće.
Čudi me da niko ne očekuje, da se na nekom otpadu - od starog gvoždja, sam od sebe sklopi auto.
 
Kakvom klinču?
Naravno da inteligencija mora postojati pre stvaranja bilo kakve materije.
A pogotovo žive.

Nema nikakve "potrebne kombinacije" za nastanak životnog oblika - jer proteini (ili neke druge organske materije) nikada ni ne pokušavaju da tako nešto proizvedu.
Fizički nemoguće.
Čudi me da niko ne očekuje, da se na nekom otpadu - od starog gvoždja, sam od sebe sklopi auto.

Znači, inteligencija je neka vrsta kosmičkog 'polja' koja onda kombinuje atome i molekule tamo gde ima uslova za to?
A onda te kombinacije nakon par milijaradi godina daju ovakav životni oblik koji ima/razvija svoju inteligenciju?

A mi ćemo 'uskoro' opet negde stvoriti neki život koji će se onda stalno piati kako su nastali!?:super:
 
Znači, inteligencija je neka vrsta kosmičkog 'polja' koja onda kombinuje atome i molekule tamo gde ima uslova za to?

Na koji način se stvara živo biće - to verovatno nikada nećemo saznati.
A uslove stvara sama ta inteligencija.
Sve je unapred projektovano i programirano.


A onda te kombinacije nakon par milijaradi godina daju ovakav životni oblik koji ima/razvija svoju inteligenciju?

Kakvih par milijardi godina?
Naš zvezdani sistem je star oko 41.000-42.000 hiljade godina, a Zemlja nešto manje - oko 36.000 godina.
U tom okviru je celokupna istorija.

A mi ćemo 'uskoro' opet negde stvoriti neki život koji će se onda stalno piati kako su nastali!?:super:


Mi nećemo stvoriti ništa.
Možemo samo da uništimo i ovo što postoji.
 
Na koji način se stvara živo biće - to verovatno nikada nećemo saznati.
A uslove stvara sama ta inteligencija.
Sve je unapred projektovano i programirano.

Kakvih par milijardi godina?
Naš zvezdani sistem je star oko 41.000-42.000 hiljade godina, a Zemlja nešto manje - oko 36.000 godina.
U tom okviru je celokupna istorija.

Mi nećemo stvoriti ništa.
Možemo samo da uništimo i ovo što postoji.

Ako je sve ovo stvorila neka inteligencija, ona znači postoji i bez nas i pre nas!
Koji klinac je onda uopšte i stvarala sve ovo?:zcepanje:

Sunčev sistem star oko 41000 godina? Pa kažu oko 4 milijardde godina?

Lako moguće da će Zemlja na kraju izgledati kao Mars kojega su uništili marsovci?:whistling:
 
Ako je sve ovo stvorila neka inteligencija, ona znači postoji i bez nas i pre nas!
Koji klinac je onda uopšte i stvarala sve ovo?:zcepanje:

Sunčev sistem star oko 41000 godina? Pa kažu oko 4 milijardde godina?

Lako moguće da će Zemlja na kraju izgledati kao Mars kojega su uništili marsovci?:whistling:


1. Normalno.
2. To je stvar za razmišljanje; postoje neke ideje....
3. Ljudi svašta pričaju - ali dokazi govore svoje.
4. Mars je poguran od Sunca, kada je buduća Zemlja odbačena na Venerinu putanju, a Venera se pomerila na njegovu (približno).
 

Back
Top