Tačnost gravitacione konstante?

Ono što je tamo napisano, stoji u običnim knjigama, samo rekoh, malo komplikovano u dekartovim koordinatama, lakše je u sfernim i gradijent pisati u sfernim...al ajde...

U kojim to knjigama piše da je eksponent u nazivniku izraza za gravitaciju realnih masa od oko 1,96 do oko 1,996, a ne 2?
Btw: Obećao si mi knjigu gdje mudraci dokazuju da je eksponent 2, rado bih vidio kako su to 'dokazali'?
Hvala
 
U kojim to knjigama piše da je eksponent u nazivniku izraza za gravitaciju realnih masa od oko 1,96 do oko 1,996, a ne 2?
Btw: Obećao si mi knjigu gdje mudraci dokazuju da je eksponent 2, rado bih vidio kako su to 'dokazali'?
Hvala

Nisam ti obećao knjigu gde se dokazuje da je 2, već da je eksponent određen do na tačnost oko 10^-8. Pročitao sam toliko kniga, da ne znam tačno koja je, ali ću potražiti. Slična je situacija sa Kulonovim zakonom. i Kulonov i Njutov zakon se mogu dobiti iz razmatranja kretanja u polju centralne sile, kakva je gravitaciona (i elektrostatička). Uopšte uzev, centralne sile mogu zavisiti od položaja i brzine posmatrane čestice, kao i od vremena. U knjizi Milana Kneževića (Teorijska fizika,str 109) imaš detaljan opis centralne sile u funkciji samo od intenziteta vektora položaja čestice. Tamo se dobijaju i sve jednačine kretanja, kao i 2 i 3 Keplerov zakon (treći sledi iz drugog) i rešenje problema dva tela (čije se mase i oblici ne mogu zanemariti u odnosu na rastojanje izmedju njih). Iz jednačina kretanja, u polju centralne sile, koristeći Binetovu jednačinu ,određuje se zakon sile.

Zapravo, glavno je pitanje, ne 2 u eksponentu, već oblik potencijala u gravitacionom polju. A potencijal je bitan jer ulazi u sastav ukupne mehaničke energije koja je konstantna, jer su centralne sile (u ovom problemu) - konzervativne (rad ne zavisi od oblika puta, - jedna je od osobina).U knjizi su , na osnovu integrala momenta impulsa, i integrala energije, dobijene jednačine trajektorija, a preko Binetove jednačine i zakon sile .

E da, u knizi Osnovi nebeske mehanike (Naućna knjiga) od Milutina Milankovića imaš ovo mnogo detaljnije,izvodjenje Njutnovog zakona na drugi način (str13) ali imaš i razmatranje opštih integrala problema N tela (str 45).

Negde usput, pronadjoh ovo što sam ti pomenuo za problem tri tela, http://suki.ipb.ac.rs/talks/pmfuns2014/#/ ali zaista sem par rešenja u specijalnim slučajevima (i to numeričkim metodama od Ojlera i Lagranža) ostalo mi je velikim delom nepoznato, posebno što sam tek počeo teoriju struna, superstruna da razmatram....i sama veza sa problemom tri tela mi je još nejasna, niti sam se nešto udubljivao...samo sam čitao da je rad objavljen...

A obečao sam ti knjigu Milana Pavlovića, o STR - naučna stvarnost ili obmana.
 
Poslednja izmena:
Nisam ti obećao knjigu gde se dokazuje da je 2, već da je eksponent određen do na tačnost oko 10^-8

OK, krivo sam zapamtio, ali nije bit ovih linkova na koliko je decimala tačan, nego da li je 1,995, 1,996 ili 2!

Baš si zapeo na tih N-tela. Na linkovima se u principu obrađuje problem JEDNOG tela jer se uglavnom računa gravitacija u nekoj tački na nekoj udaljenosti od KONAČNE mase.

Nema druge, moraćemo ovo da obradimo i preko potencijala......

Problem tri tela je jer integrali postaju teško ili nemoguće za rešavanje. Kao i ovaj na prvom linku.

A do tada mi objasni pojam 'suptilno' rušenje nečega? Jel' srušio ili nije?
 
Poslednja izmena:
OK, krivo sam zapamtio, ali nije bit ovih linkova na koliko je decimala tačan, nego da li je 1,995, 1,996 ili 2!

Baš si zapeo na tih N-tela. Na linkovima se u principu obrađuje problem JEDNOG tela jer se uglavnom računa gravitacija u nekoj tački na nekoj udaljenosti od KONAČNE mase.

Nema druge, moraćemo ovo da obradimo i preko potencijala......

Problem tri tela je jer integrali postaju teško ili nemoguće za rešavanje. Kao i ovaj na prvom linku.

Problem jednog tela jeste problem centralnog kretanja gde je izvor sile uslovno nepokretan. U svakom drugom slučaju imaš problem dva tela (jer ako jedno telo deluje na drugo, onda i to drugo deluje na prvo - poznato?). . U opštem slučaju, kretanje Zemlje oko Sunca, je problem dva tela, Meseca oko Zemlje....da ne dužim... nego da se vratim na potencijal. Ukupna energija tokom kretanja ostaje konstantna, ali izraz za ukupnu energiju zavisi od potencijala (U Milankovićevoj knjizi, ulazi i energija veze sistema,slično kao i kod atoma, i atomskog jezgra. Kada imaš vezan sistem, kao na pr. Zemlja Sunce, onda imaš i energiju veze. U svim razmatranjima ona je zanemarena, ali je OTR uzima u dvojnim sistemima zvezda preko tenzora). Dakle, bitan je oblik potencijala, a zakon sile se posle matematikom jednostavno dobija.

Njutn, iako jedan od pronalazača infinitezimalnog računa nije se njime koristio u svom delu, već klasičnim geometrijskim rasućivanjem (Milutin Milankovic - Osnovi nebeske mehanike str 13,) Milanković nije koristio geometriju, već vektorski račun, ali je opisao kako je Njutn došao do rezultata, samo geometrijom,bez zakona o održanju energije i momenta impulsa (jer u to vreme ti zakoni nisu ni postojali, tj pokazani, otkriveni). Na koliko načina se samo može doći, do istih rezultata....

A do tada mi objasni pojam 'suptilno' rušenje nečega? Jel' srušio ili nije?

Suptilno je oborio celu teoriju,po jednostavnom principu, Naime, inercija mozga je jedna jako velika osobina, da se ljudski mozak lako može prevaritii onom ko nije pažljiv to se i dešava. Ja sam STR i na predavanjima i ovako razmatrao par godina, i svaki put sam mislio da mi je jasna. Medjutim iz jedne knjige, nikako je nisam mogao savladati, njen fizički smisao (ne mislim na matematički aparat koji je svuda isti) već tumačenje rezultata i princip samog merenja u eksperimentima. Pavlović je upravo to iskoristio (s namerom, ili ne) i preko matematike sve lepo, oborio. Ali zamka se krije medju samim postavkama (slično kao kad dokazuješ da je 1+1 = 0, pa tamo u nekom koraku deliš obe strane jednačine sa nulom).
 
Potencijal:
https://en.wikipedia.org/wiki/Gravitational_potential
Da se odmah dogovorimo za početak, slažeš li se da prema ovom linku, a i izgleda logično, potencijal oko neke mase konačnih dimenzija
se ne gleda kao da je sva masa skoncentrisana u jednu tačku, već se gleda komadić po komadić?
Onda je dalje sve jasno....

Ako razmatraš , po tvom linku kako je napisano, telo kao materijalnu tačku, onda potencijal razmatraš upravo tako, kao da je sva masa u jednoj tački, u suprotnom uzimaš u obzir raspodelu mase. Pa to ti milion puta pišem, kao što i taj tvoj link govori
 
Ako razmatraš , po tvom linku kako je napisano, telo kao materijalnu tačku, onda potencijal razmatraš upravo tako, kao da je sva masa u jednoj tački, u suprotnom uzimaš u obzir raspodelu mase. Pa to ti milion puta pišem, kao što i taj tvoj link govori

Odlično, znači, slažeš se da je to ispravan princip, a koji se koristi i na svih onih 15 ranijih, rimskim brojevima označenih linkova?
 
Ti potencijal nigde nisi ni razmatrao ;)

Ne za sada, u pripremi je! G-sila je već sama po sebi kobasica od integrala,
a potencijal je integral od kobasice od integrala!:super:

Ali, bitno je da princip posmatranja komadić po komadić onda vredi i za potencijal, ali i za silu gravitacije!

Btw: toliko smo se trudili naći dokaze za opisan pristup i metodu numeričkog integralisanja, a sve lepo piše, samo je trebalo naći!
https://en.wikipedia.org/wiki/Newton%27s_law_of_universal_gravitation

Tamo se u poglavlju Extensions navodi kako je već Njutn njušio da je nešto trulo i sam je predlagao neke varijante i ekstenzije
Mislim, stvarno je bio GENIJALAC, hiljade ljudi je to kasnije ignoriralo, previdilo, nije razumelo itd...
 
Ne za sada, u pripremi je! G-sila je već sama po sebi kobasica od integrala,
a potencijal je integral od kobasice od integrala!:super:

Ali, bitno je da princip posmatranja komadić po komadić onda vredi i za potencijal, ali i za silu gravitacije!

d...

Pa kaže: Ako potencijal, odnosno integral Njutnovog izraza sa kvadratnim eksponentom za materijalne tačke daje izraz sa 1/r,
onda je logično da integral izraza za mase sa konačnim dimenzijama koje nemaju kvadrat u eksponentu neće dati 1/r.
Sada se još, kao na buvljaku, trebamo dogovoriti oko nijansi!:super:
 
Pa kaže: Ako potencijal, odnosno integral Njutnovog izraza sa kvadratnim eksponentom za materijalne tačke daje izraz sa 1/r,
onda je logično da integral izraza za mase sa konačnim dimenzijama koje nemaju kvadrat u eksponentu neće dati 1/r.
Sada se još, kao na buvljaku, trebamo dogovoriti oko nijansi!:super:

Već sam napisao oko oblika potencijala, i raspodele mase.... Za sfernu simetriju ostaje 1/r , ali za cilindričnu,naravno ima drugačiji oblik.
 
Već sam napisao oko oblika potencijala, i raspodele mase.... Za sfernu simetriju ostaje 1/r , ali za cilindričnu,naravno ima drugačiji oblik.

?? Kako može integral nečega što ima eksponent u imeniocu koji je zavisan od r biti nešto oblika 1/r?

Usput, stranica je dopunjena Simulacijom Sunčevog Sistema i preliminarnim zaključcima za Sunce.

Sunce je u ovoj reviziji dobro prošlo, tvrdi se da je za oko 17 procenata masivnije nego što smo mislili!
I sve planete manje-više ostaju na svojim putanjama!:super:
http://vaso.weebly.com/op263i-zakon-gravitacije-xi.html
 
?? Kako može integral nečega što ima eksponent u imeniocu koji je zavisan od r biti nešto oblika 1/r?

Usput, stranica je dopunjena Simulacijom Sunčevog Sistema i preliminarnim zaključcima za Sunce.

Sunce je u ovoj reviziji dobro prošlo, tvrdi se da je za oko 17 procenata masivnije nego što smo mislili!
I sve planete manje-više ostaju na svojim putanjama!:super:
http://vaso.weebly.com/op263i-zakon-gravitacije-xi.html

evo , da navedem onaj tvoj, pomenuti link... https://en.wikipedia.org/wiki/Gravitational_potential

Pošto ti knjige ne idu na ruku, evo ti linkovi .;)
 
Vaso ,meni ono više liči na ekonomski razvoj i visinu plate u proteklih 8 godina :)

Imam dobru i lošu vest za tebe! Prvo dobra:
Moram te pohvaliti, intuitivno si osetio da nešto nije u redu na tom linku.
Pronađena je greškica i otklonjena je! A nešto se ponekad bahati i theBillov VisualBasic!

A loša vest: Ona famozna krivulja je samo malo niža, ali se u principu ništa ne menja!
Đole bi rek'o: Princip je isti, sve su to samo nijanse!:super:
http://vaso.weebly.com/gravitacija-unutar-mase.html
 
Imam dobru i lošu vest za tebe! Prvo dobra:
Moram te pohvaliti, intuitivno si osetio da nešto nije u redu na tom linku.
Pronađena je greškica i otklonjena je! A nešto se ponekad bahati i theBillov VisualBasic!

A loša vest: Ona famozna krivulja je samo malo niža, ali se u principu ništa ne menja!
Đole bi rek'o: Princip je isti, sve su to samo nijanse!:super:
http://vaso.weebly.com/gravitacija-unutar-mase.html

Pa kad naštimaš da se poklapa sa eksperimentom, onda će sve biti ok. :)
 

Back
Top