Tačnost gravitacione konstante?

To mi je kao turska sapunica! Sa nestrpljenjem očekujem iduću epizodu da vidim šta će da bude!
Iskreno se nadam da će tema dovesti do jedne naučne nebuloze koja se koristi kao 'dokaz' za neke druge nebuloze!z:poz:
Nema tu nikake nebuloze. Tu su u pitanju dileme, a i vidim da ti je mrsko na teorije. A ako ti je toliko mrsko na teorije, ti se baci na cele kosmološke modele, i tu možeš i da se raskomotiš.
Eto, kao što sam ti naveo. Kreni da se okupiraš oko toga da li se galaksije formiraj u oreolima tambe materije, ili je tu u pitanju da galaksije oformljavaju gravitacione doline. To bi bila dva različita sistema, ovaj drugi je moj[emoji38]

A i skoro sam čito o nekom Motiju Milgromu, izraelskom fizičaru i Jakopu Bekenštajnu. Onaj prvi je 1983 godine predložio, a ovaj drugi je se 2003 godine vratio na model o porastu gravitacije sa udajenošću kao rešenju problema po pitanju galaksija.
Ovo je sistem zaključen na osnovu posmatranja. I jedini problem im je bio, i ostao, što to kao tako ne može da se uklopi u opštu teoriju relativnosti. A moj problem je taj, što je upravo na osnovu OTR dolazim do toga što su oni predložilu...i još mnogo toga!

Eto tako. Šta ti misliš, kako ti gledaš na ovaj problem oko gravitacija vezano za mega skale!?
 
N
A i skoro sam čito o nekom Motiju Milgromu, izraelskom fizičaru i Jakopu Bekenštajnu. Onaj prvi je 1983 godine predložio, a ovaj drugi je se 2003 godine vratio na model o porastu gravitacije sa udajenošću kao rešenju problema po pitanju galaksija.
Ovo je sistem zaključen na osnovu posmatranja. I jedini problem im je bio, i ostao, što to kao tako ne može da se uklopi u opštu teoriju relativnosti. A moj problem je taj, što je upravo na osnovu OTR dolazim do toga što su oni predložilu...i još mnogo toga!

Eto tako. Šta ti misliš, kako ti gledaš na ovaj problem oko gravitacija vezano za mega skale!?

Na osnovu mojih analiza, pre bih rekao da nisu predložili porast gravitacije sa udaljenošću, već 'sporije' padanje gravitacije od recipročno-kvadratnog zakona.
Analize sa priloženih linkova pokazuju da gravitacija u blizini masa pada brže od recipročno-kvadratne.
Znači, nekakva univerzalna formula bi bila 'sredina' između te dve funkcije. ALI:

1) Tada već ne bi odgovarali ni podaci za planete našeg sistema, navedeni se odlično uklapaju u Newtonov Zakon
2) Gradijent gravitacije u blizini velikih masa zavisi i od homogenosti mase, pa opet ništa od univerzalnosti

Dopuna: Teoretski postoji mogućnost da je u kombinaciji i eksponencijalna funkcija čija uloga je uočljiva tek
na mnogo VEĆIM udaljenostima
od našeg Sunčevog sistema.....

Btw: ako je ovo:
Posmatranja i zaključivanja prema (specijalnom) Hubbleovom zakonu koji po meni ne vredi za VELIKE udaljenosti,
onda su im klimavi temelji pretpostavke...
 
Poslednja izmena:
A nisam te pito za analize, već za tvoj kosmološki model, ili bar, kom bi se ti priklonio. I ti tu možeš samo da kažeš da li se priklanjaš tamnoj materiji ili ne. I ja sam ti dao primer nečeg drugog, i izgleda da nisam usamljen u tome. Samo što oni to ne znaju da prepakuju na OTR i ostale fenomene[emoji6]

Biraj:ceka:

???
Pa jasno je da u Svemiru ima 'direktno nevidljivih' oblaka prašine, nakupina materije, mrtvih zvezda, planeta, crnih rupa!
Koji je problem oko tamne materije?
Ili si mislio na 'tamnu energiju' ili nešto treće?
 
Astrofizičari su poznati po smišljanju stotina urnebesnih teorija, gde bi ja stigao kada bih svaku pratio!
Daj neki jasni i kratki link, možda i steknem svoje mišljenje....

Znači, ti ne znaš, ne shvataš tu problematiku![emoji57]

Pa pobogu Vaso, da ti ja dajem linkove oko nekih osnovnih stvari:zblesav:

A i nisi ovde prvi koji to ne shvata[emoji6]

I ne, nego dok neko krsti, tu ne treba da se prdi:manikir:
 
Pa pobogu Vaso, da ti ja dajem linkove oko nekih osnovnih stvari:zblesav:

A i nisi ovde prvi koji to ne shvata[emoji6]

I ne, nego dok neko krsti, tu ne treba da se prdi:manikir:

Uz moj stav da je Hubbleov zakon primenjiv samo na 'male' udaljenosti do nekih 11 milijardi svetlosnih godina,
da su STR i OTR obična hrpa nebuloza,
kao i širenje svemira/prostora,
uopšte se ne opterećujem bilo kakvim teorijama koje na bilo koji način uključuju navedene pojmove!
Barem za sada, imam pametnija posla, možda kada mi postane JAKO dosadno!:sanke:
 
Poslednja izmena:
A ovaj je lepo rekao:
Sistemska Greška Određivanja Gravitacijske Konstante Pasco Cavendish Metodom:
http://vaso.weebly.com/op263i-zakon-gravitacije-vi.html

Ima malu (privremenu) korekciju za G-konstantu: Oko 3,61E-11 i prosečnu gustinu Zemlje oko 5300 kg po kubiku...
Ali ne brini, istraga se nastavlja, ko zna kuda će da nas odvede!z:lol:

Ne bi me čudilo da je taj neko zapravo ti. Nek taj neko, objavi to, uz svu naučnu recenziju, a ne model rekla kazala, kako to pojedini ovde stručno navode.
Tebe vidim gde je odvelo ;) povedi i još neke sa sobom...ima ih ovde... Dok neki mlate praznu slamu, drugi uveliko idu napred.... vrati se na ove redove za jedno 20- 30 godina, i...videceš...Dok vi i dalje budete mlatili...nauka ode.... nema ona danas vremena za čekanje.
 
Ne bi me čudilo da je taj neko zapravo ti. Nek taj neko, objavi to, uz svu naučnu recenziju, a ne model rekla kazala, kako to pojedini ovde stručno navode.
Tebe vidim gde je odvelo ;) povedi i još neke sa sobom...ima ih ovde... Dok neki mlate praznu slamu, drugi uveliko idu napred.... vrati se na ove redove za jedno 20- 30 godina, i...videceš...Dok vi i dalje budete mlatili...nauka ode.... nema ona danas vremena za čekanje.

Za sada je na 7(SEDAM) web-stranica objašnjavano dosta toga, a ti: rekla-kazala!?:bob:
 
Za sada je na 7(SEDAM) web-stranica objašnjavano dosta toga, a ti: rekla-kazala!?:bob:

hahahahahaha dobar si, nasmeja me lepo pred spavanje..... 7 web stranica, jel to youtube pristup? Ima takvih ovde kojima je to jedini izvor... jedini. Eeej čak 7 web stranica, i 77 da je moja baba pisala, malo bi bilo 77 a ne 7. Pozdravio te jedan član ovog foruma, on ima isti izvor saznanja...i isti pristup kao i ti.web...rekla-kazala, to sam i njemu napisao, da baš tako, rekla-kazala. Srećom se te gluposti prirodno odbijaju od mene.
 
hahahahahaha dobar si, nasmeja me lepo pred spavanje..... 7 web stranica, jel to youtube pristup? Ima takvih ovde kojima je to jedini izvor... jedini. Eeej čak 7 web stranica, i 77 da je moja baba pisala, malo bi bilo 77 a ne 7. Pozdravio te jedan član ovog foruma, on ima isti izvor saznanja...i isti pristup kao i ti.web...rekla-kazala, to sam i njemu napisao, da baš tako, rekla-kazala. Srećom se te gluposti prirodno odbijaju od mene.

Tamo je i objašnjeno kako se došlo do toga tvoga 'rekla-kazala',
druga je stvar što se ti izgleda po defaultu nisi ni potrudio shvatiti o čemu se tamo piše!?
 
Uz moj stav da je Hubbleov zakon primenjiv samo na 'male' udaljenosti do nekih 11 milijardi svetlosnih godina,
da su STR i OTR obična hrpa nebuloza,
kao i širenje svemira/prostora,
uopšte se ne opterećujem bilo kakvim teorijama koje na bilo koji način uključuju navedene pojmove!
Barem za sada, imam pametnija posla, možda kada mi postane JAKO dosadno!:sanke:
A nije ti to toliko na dobrovoljnoj bazi koliko bi ti voleo:zblesav:

I cela problematika i jeste u okviru te male udaljenisti od 11 milijardi svetlosnih godina!

I tu se radi o problematici makro i mikro kosmosa, kao i planetarnih sustava. LAMBDA je kao takva funkcionalna samo u planetarnim okvirima. Nje u makro i mikro kosmosu nema, a i ne zna se što je ima i u planetarnim sistamima. Tako da, ne možeš ti kako ti je volja:zblesav:
 
A nije ti to toliko na dobrovoljnoj bazi koliko bi ti voleo:zblesav:

I cela problematika i jeste u okviru te male udaljenisti od 11 milijardi svetlosnih godina!

I tu se radi o problematici makro i mikro kosmosa, kao i planetarnih sustava. LAMBDA je kao takva funkcionalna samo u planetarnim okvirima. Nje u makro i mikro kosmosu nema, a i ne zna se što je ima i u planetarnim sistamima. Tako da, ne možeš ti kako ti je volja:zblesav:

Misliš na ovaj LAMBDA!? citat s Wiki:
In cosmology, lambda is the symbol for the cosmological constant, a term added to some dynamical equations to account for the acceleration of the universe.????

Iz moga ranijeg odgovora si mogao zaključiti da ja to množim sa NULOM, (nebuloze)....
 
Misliš na ovaj LAMBDA!? citat s Wiki:
In cosmology, lambda is the symbol for the cosmological constant, a term added to some dynamical equations to account for the acceleration of the universe.????

Iz moga ranijeg odgovora si mogao zaključiti da ja to množim sa NULOM, (nebuloze)....
Pa ne možeš ti lambdu množiti sa nulom kad je ona uvedena na osnovu posmatranja:zblesav:
A ona se samo dovodi u vezu sa kosmološkom konstantim, što ne mora da znači...

Da da, kao što ti rekoh, nije to sve na dobrovoljnoj bazi. Sad imaju mnogo moćni teleskopi i čuda i proračuni pomoću koji se to sve nastoji ispratiti!
 
Tamo je i objašnjeno kako se došlo do toga tvoga 'rekla-kazala',
U testamentu moje babe piše kada će da pada kiša a kada kamenje. Sve je ona to lepo objasnila na par strana i overeno u sudu, pa još uvek je niko ne shvata za ozbiljno.

druga je stvar što se ti izgleda po defaultu nisi ni potrudio shvatiti o čemu se tamo piše!?

Da se potrudim da shvatim nebuloze? to misliš? a ne, hvala, meni "moja"nauka više odgovara, ide mi u prilog, što kaže jedan član sa ovog foruma - i ode da se bavi politikom.
 
U testamentu moje babe piše kada će da pada kiša a kada kamenje. Sve je ona to lepo objasnila na par strana i overeno u sudu, pa još uvek je niko ne shvata za ozbiljno.



Da se potrudim da shvatim nebuloze? to misliš? a ne, hvala, meni "moja"nauka više odgovara, ide mi u prilog, što kaže jedan član sa ovog foruma - i ode da se bavi politikom.

A da li se događa onako kako je tvoja baba to i objasnila?

Eto vidiš! Kažeš nebuloze, a uopšte nemaš pojma o čemu se radi?
 
hahahahahaha dobar si, nasmeja me lepo pred spavanje..... 7 web stranica, jel to youtube pristup? Ima takvih ovde kojima je to jedini izvor... jedini. Eeej čak 7 web stranica, i 77 da je moja baba pisala, malo bi bilo 77 a ne 7. Pozdravio te jedan član ovog foruma, on ima isti izvor saznanja...i isti pristup kao i ti.web...rekla-kazala, to sam i njemu napisao, da baš tako, rekla-kazala. Srećom se te gluposti prirodno odbijaju od mene.

Pa kaže: Iza moje izjave da je prosečna gustina Zemlje oko 4000 kg/m^3 stoje nekakve analize i proračuni!
A ti to automatski odbacuješ kao nebulozu jer si ti negde učio. čuo, pročitao da je 5500!
Jesi ti to proveravao, računao?
Ili je tvoje ustvari 'rekla-kazala'?z:poz:
 
Pa kaže: Iza moje izjave da je prosečna gustina Zemlje oko 4000 kg/m^3 stoje nekakve analize i proračuni!
A ti to automatski odbacuješ kao nebulozu jer si ti negde učio. čuo, pročitao da je 5500!
Jesi ti to proveravao, računao?
Ili je tvoje ustvari 'rekla-kazala'?z:poz:

E ako si ti takko izračunao, na način kao što posmatraš gasove, onda nema da omane. Mora da je tako :) :zskace: Ko zna možda ima i manju gustinu, kao Saturn recimo i može da pliva u vodi :sanke: Srednja gustina...srednja gustina ti o Zemlji govori kao i srednja plata u državi o lično tvom standardu života.

Da si bar rekao da je manje mase i da se zbog toga kreće po kraćoj putanji, bliže Suncu. Pa da ima efekta, jer bi svi proračuni eklipsa i okultacija bili pogrešni. A da, manja je gustina Sunca, pa manja je i masa, pa rastojanje ostaje isto :) U suprotnom se ne bi slagalo dosta toga. Jer, ko još može da meri masu Zemlje, ili Sunca eksperimentalno. Ali ako je gustina Sunca manja, kako onda opstaje ravnoteža u kojoj se Sunce nalazi? Trebalo bi onda da neutronski pritisak nadjača gravitacioni i da se Sunce - rasprši po svemiru? Morao bi da ispraviš jednačine termodinamičke ravnoteže i neutrinskog pritiska pozivajući se na slabe interakcije, jer..možda su one još slabije nego što se misli?

E nasmeja me zaklučivanjem, svaka ti čast.
 
Poslednja izmena:
E ako si ti takko izračunao, na način kao što posmatraš gasove, onda nema da omane. Mora da je tako :) :zskace: Ko zna možda ima i manju gustinu, kao Saturn recimo i može da pliva u vodi :sanke: Srednja gustina...srednja gustina ti o Zemlji govori kao i srednja plata u državi o lično tvom standardu života.

Da si bar rekao da je manje mase i da se zbog toga kreće po kraćoj putanji, bliže Suncu. Pa da ima efekta, jer bi svi proračuni eklipsa i okultacija bili pogrešni. A da, manja je gustina Sunca, pa manja je i masa, pa rastojanje ostaje isto :) U suprotnom se ne bi slagalo dosta toga. Jer, ko još može da meri masu Zemlje, ili Sunca eksperimentalno. Ali ako je gustina Sunca manja, kako onda opstaje ravnoteža u kojoj se Sunce nalazi? Trebalo bi onda da neutronski pritisak nadjača gravitacioni i da se Sunce - rasprši po svemiru? Morao bi da ispraviš jednačine termodinamičke ravnoteže i neutrinskog pritiska pozivajući se na slabe interakcije, jer..možda su one još slabije nego što se misli?

st.

To bi već bio krenk-pristup! Masa Zemlje nema nikakve veze sa njenom putanjom oko Sunca.
Ako treba da se koriguje G-konstanta na niže, to samo znači da bi masa Sunca bila VEĆA!
GM-produkt treba da ostane isti, i sve planete ostaju na svom mestu/putanji!
Btw: Kako je izračunata masa Sunca? Iz G-konstante, poluprečnika i vremena putanja planeta te Njutnovog Zakona!
Btw1: O ostalim posledicama eventualnih korekcija još ne razmišljam.
 

Back
Top