Smrt

Sioran kaže ovako: zapadnjak veruje u reinkarnaciju i nada se sledećem životu; istočnjak veruje u reinkarnaciju i nada se da se neće više rađati.

Posioranam mu se u zapažanje...
Ja nemam potrebu da u išta verujem,ali veoma imam potrebu da istražujem i znam!
Znam,mada ne i stopostotno,to znanje je zasnovano i na indicijama,da životna sila pokreće organska bića koja čak i
fraktalno uređuje u organizme funkcionalne čije se funkcije bore sa silama rastakanja-entropije...
Ona sila koja je u nama,po zakonima o održanju energije ne nestaje,ali se entropijski rasipa kontinualno opterećena
kontrasilama entropije,tako da nije moguć ni sličan život posle smrti!
Posebno se sećanja raspršuju...Dobar deo s melatoninom razvijenog duha ima svoj jedinstven put,ali ni to nije "večno"...
Ovo je nauka ,a ne lupetanje o "svetlosnim bićima"...To koliko ima melatoninski konzistent uticaja na foto ploču ili film,pa čak
i na digitalni zapis-u ovom pojavnom svetu je kao dašak vetrića-beznačajno!
Nakon smrti ima značaj-to je ta minorna slamka spasa koju mnogi promašuju i tek poneko se rodi s nekim sećanjima donetim na toj slamci...
Ništa grande-to je minorno i nema veći značaj!
Isus Hrist,se malkice preveslao,ali nije prvi-desilo se to i Budi...
Najviše "duhovnjaka" je na "Dan otvorenih vrata u Lazi" koji neko ovde pomenuo...:lol:;)
 
Eto koliko se najviše možemo sećati...Samo fragmenti i sve nekako drukčije,kao da nije isti svet...
A zapravo se radi o tome da to nisu sećanja sivih ćelija već raznih molekula,najčešće melatonina
koja su više emotivna zbog blizine amigdale epifizi-racionalnosti tu nema...
 
ne razmisljam suvise o smrti , ona je neminovnst koja slabo zavisi od mene

mislim da je smrt SAN BEZ SNOVA

ako cemo malo filozofski, zivot je spoj duhovnog i fizickog

a ako je smrt nedostatak zivota, posto nema fizickog , nema ni duhovnog

tj postoji ali nestaje

slicno kao u nasem filmu *SABIRNI CENTAR*

postojis u secanjima drugih ljudi, dok ne isceznes sasvim

crvi pojedu telo a zaborav duh

samo sto za razliku od filma ne razmisljas u toj duhovnoj ravni , nego ponavljas sekvence onako kako te se drugi secaju

i kad te se secaju

recimo dete te se seti za 5 god kako si mu poklonio igracku i ti u duhovnoj ravni to radis
 
"
...

ima li svrhe razmišljati o smrti?
određuje li upravo to razmišljanje, taj naš stav o tome - čitav naš život, i to kako ga živimo?

šta mislite...

Potrebno je intezivnije misliti o smrti samo da to nije rano a pod tim podrazumijevam bar od 50-ih.
U početku svaka smrt poznatih, prijatelja, bližnjih me je uznemiravala. Razmišljao sam o umiranju često i tako je i uznemirenost jenjavala.
Danas sam u 6o-im godinama i nema nikakvog nemira povodom tuđih a i svoje smrti.
Svjestan sam kraja i miran povodom toga. Na neki način dovoljno mi je života, da ne strepim od načina života i brige kako da ga još produžim kao mnogi koje znam.
Ima svrhe razmišljati o smrti i sklopiti s njom prijateljstvo.Moje mišljenje, ne tvrdim da je tačno.
 
Poslednja izmena:
Dejvid Rokfeler ima 101 godinu i četvrto srce...Sam sebi testamentom ostavlja sve...z:mrgreen:
Kirk Daglas mu savremenik-obojica nadživeli Fidela...
Čemu služi tako dug život kad si kao pergament,nije mi baš bistro...
Ideš malo preko Stiksa u turizam ybt...z:mrgreen:
 
......pa ti napisa : "Ako tako umreš, vratit' ćeš se i u to tijelo "


.....da se zaključiti da je telo isto - u smislu moje.....novo / staro , ako je moje , onda je sve to isto.......onda sam biće , isto , jer isti je moj bitak ( moja karakterna svojstva i osobenosti )....trebalo bi samo kao takav da postojim !...!


Ti si to izvukao iz konteksta te tako predočeno zaista i izgleda da sam mislio na re-inkarnaciju... ali ja nisam govorio o re-inkarnaciji već o nečemu sasvim svojstvenom, zato i jesam naglasio 'Ako tako umreš'...

A evo i šta sam ja s tim rekao:

Moja Znanja dolaze iz mog neposrednog iskustva za koje ti još uvijek i ne znaš da postoji. Znat' ćeš.... kako vidim, ne u ovoj inkarnaciji. Zašto to kažem? Zato što su ti ubjeđenja toliko čvrsta i toliko ih voliš da tvoja volja iz njih nema izlaza... Jedino te smrt može od njih odvojiti. Ne kažem da nećš umrijeti dok još živiš kao čovjek koji si sada. Ako tako umreš, vratit' ćeš se i u to tijelo da sebi pokažeš kako sve to uistinu jeste.

Pošto si preskočio ovo podvučeno onda si i čitav smisao mog komentara iskrivio.

Kad rekoh: 'Tako umrijeti'... to je značilo da se 'takvom smrću' odvojaš od cjelovite projekcije, od svih svojih ubjeđenja, da otpuštaš grč volje sa konstrukcija ego-centriranog uma i vraćaš se u Sebe-Boga. Ono što pri tom umire jesu tvoja dotadašnja shvatanja postojanja (doživljavaš totalno odvajanje od Svjesnosti-o-postajućem-sebi-čovjeku). Odvajajući se od Svjesnosti, stoga izlazeći iz svog razuma, tijelo ti nestaje, nestaje 'fizička' projekcija koju sebi projektuješ kao tjelesnu, materijalnu stvarnost, nestaje svijet kakvog znaš. Tvoja volja i pažnja su tad u apsolutu, oplemenjeni apsolutnim istinama o Sebi-postojanju. Svijest-o-sebi se uzdiže prema Biću koje jesi zamjenjujući Svjesnost. Nastupa totalno prosvjetljenje istine. Tvoja shvatanja su umrla. Svjesnost je mrtva. S tim se desila smrt svih (ne)shvatanja, svih zabluda. Kada ti je duh oplemenjen i prečišćen a istina prosvijetljena... svoju volju i pažnju ponovo usmjeravaš u razum i u tijelo koje si napustio. Nastavljaš tamo gdje si stao. Tada se ponovo rađaš u isto to tijelo ali od tog trena i ono doživljava transforamciju. Transforamcija nije u promjeni tvog izgleda već je to promjena Svjesnosti (duha) koji je doživio novo rođenje u isto tijelo. Tvoje tijelo, mada 'isto' ono iz kojeg si izašao, više ti neće služiti na isti način kao do tada, iako će imati iste oči i ruke i sve ožiljke iz prošlosti... ono će služiti tvom preporođenom duhu.
 
Dejvid Rokfeler ima 101 godinu i četvrto srce...Sam sebi testamentom ostavlja sve...z:mrgreen:
Kirk Daglas mu savremenik-obojica nadživeli Fidela...
Čemu služi tako dug život kad si kao pergament,nije mi baš bistro...
Ideš malo preko Stiksa u turizam ybt...z:mrgreen:

Evo, baš dobar primjer... Ovaj David može promijeniti cjelovito tijelo, ne samo srce i mozak, ali ako ne izađe iz projekcije i ako ne dopusti smrt svoje Svjesnosti... ostat' će isti, sa istom bolesti duha i istom će težiti. A čemu teži taj ustrašeni duh? Teži vječnosti svoje ego-centrične projekcije. Volja mu je zakovana u strahu od eliminacije ega.

...

Uzalud je Michael Jackson recimo, promijenio i lice i boju kože... njegova Svjesnost je ostala nepromijenjena do smrti. Umro je bolestan duhom, misleći da je mijenjajući tjelesni izgled promijenio ono što se samo u duhu mijenjati može. Ništa on nije izmijenio, samo je jednu masku zamijenio drugom. Svjesnost je ostala na istom nivou do smrti. S takvim nivoom Svjesnosti će ponovo re-inkarnirati dušu u novo tijelo. Re-inkarnirat' će dušu u nova iskustva da bi shvatio zablude koje je stvorio tokom protekle inkarnacije. A bilo ih je, svjedočili smo.
 
......lepo Dragoljub sve nas upozorava - ENTROPIJA......svud oko nas je njena moć , pa i u nama......sve je samo stvaranje , urušavanje , uništavanje - stvaranje , urušavanje , uništavanje.....beskonačno ponavljanje ovih ciklusa.......razmnožavanje , pokušalo je da napravi prejeb sa svojom DNK forom ...tu je skucana svest , volja , intelekt - i sve što pod tim podrazumevamo.....ali , nije izbegnut konačni obračun sa totalnim uništenjem........mikro svet , onaj nivo ispod subatomskih takozvanih čestica , malkice ima svoju reinkarniranost u formi pra početnog oblika - ali toga ima zbog beskonačnosti ciklusa stvaranja sa kojim i počinje urušavanje i uništenje.....
......sve kret je iz savršenog ništavila velikim praskom otpočeo proces........i sve iz svog stvorenog savršenstva prelazi u ništavilo nepostojanja......sve ostalo su nebuloze za zamagljivanje straha......
.....neko reče , nije smrt strašna - naročito ako je filosovska , trenutna.....strašan je zaborav......ZABORAV......to je ono što boli žive , čega se plaše i zbog čega izmišljaju raznorazne scenarije i grade modele u kojima je i u smrti kakvo takvo postojanje sa sećanjem - naravno bez zaborava....
....neko pomenu sabirni centar....između ostalog tu se insistira na tome da živi i mogu da zaborave , ali mrtvi večno pamte , pa stoga , zbog tog pamćenja imaju i onostrani kakav takav život , koji ima pamćenje....postojanje je samo u pamćenju.......čestca bilo koje forme postoji samo dok pamti svoj oblik , formu , svojstva - dok je svesna sebe i svog karaktera....fora je u tome !

- - - - - - - - - -

P.S. ---- kaže entropija : nema tela , nema pamćenja ---- beskrajni zaborav !
 
P.S. ---- kaže entropija : nema tela , nema pamćenja ---- beskrajni zaborav !

Ma nije tako... hahahaha Kakav beskrajan zaborav???
Zaborav nastaje rođenjem. Rođenje i zaborav idu ruku pod ruku. Da nije tako naše iskustvo u ovom tijelu ne bio nam bilo tako ubjedljivo, jedinstveno.

U ovom univerzumu postoji memorija svih razuma. Tu se mogu naći svi fajlovi bivših životnih iskustava, svaka misao, svaki pokret svake jedinke. Na račun njih se stvaraju novi zadatci za buduće iskustvo, inkarnaciju. Na osnovu svih tih infromacija stvara se plan za novo iskutvo a onda se duša pušta u razum (u manifestaciju), odobrava se 'začeće' a s tim se uključuje i zaborav o svim prošlim životnim iskustvima kao i o tom planu za iskustvo u koje ulazimo. Tokom novog životnog iskustva prisjećat' ćemo se nekih detalja koje smo već proživjeli... i bit' će nam sve jasno o njima ali često nećemo znati odakle nam znanje.... Itd.
 
..... kosmos prepun / bolje reći , ispunjen intelektualnim poljem , pa to polje svesti kao kakva god sabirni centar funkcioniše - jaslice za duše ( od atoma do čoveka ) !

....inače ti opisuješ hard disk nekog velikog računara......IT memorijska jedinica nema ni promil svršenstva bilo koje memorije.....nije čak u memorijskom smislu ni na nivou pamćenja inteligentnih matrijala......hard disk je kao kakva knjiga u kojoj se menjaju pasusi zavisno do pisca - nedovršena nesavršena elektronska knjiga.....

....teorija intelegentnih polja , daleko je iznad ove forme nedovršene knjige sa piscem nesavršenim koji ne može svoje delo da okonča !

.....inteligentna polja , treba zamisliti kao savršen životni oblik , i čijem organizmu žive sve kosmičke jedinke ( od subatomskih čestica , preko čoveka do galaksija ) kao kave gradivni elementi ćelija , koje opet grade funkcionalne organe i tako to .......
....no okreni obrni , naš život ima svoju smrt u kojoj šta god se dešavalo sa tim inteligentnim poljem , naša duša u tom inteligentnom polju , biva progutana / reciklira kao svaka druga inteligencija niže razine uod razine tog polja ---- hrani se sa njom da tako kažem , zarad svog opstanka.....a to se oped svodi da od nas nema ni tragova , kao što nema traga od hrane i njene inteligencije koju mi konzumiramo !
 
Ooo Dragoljube, sad ću da te udavim i nadam se da ću to uspešno da obavim. :cool:
To je najlakše shvatiti Mužjače-to su misli koje su iznad svesti i ne odnose se na sopstvenu svest već na njena dela!:manikir:
Kakve su to misli iznad svesti? Ako je nešto van svesti (iznad ili ispod) kako možeš o takvim mislima govoriti. Ili, kako misliti a ne biti svestan onoga što misliš?

Naime,to su spekulacije uma o sopstvenim proizvodima (koje ne moš nikom uvaliti:mrgreen:)
O čemu govoriš? Koje to spekulacije?

Naime,Noeme o kojima ti pričaš su hiletske,one koje svakodnevno srećemo,a ti ih zoveš pojavama,a ja fenomenima uma.
Da bi saznao kako nastaju te noeme,morao bi ponešto znati o sopstvenoj svesti!
Nije sve nesaznajno - transcedentno!
Termine pojava i fenomen korisim za isti pojam.
Naravno da nije sve nesaznajno, tim pre što mi možemo znati samo ono što je saznajno. Ali i ono što je saznajno ne znači da znaš.

Već intencijalnost uma je ta koja nam se ukazuje kad zađemo u sopstvene oblike i noeze svoje svesti.A tu je i refleksija
na koju ja ukazujem od kako sam se s vama solipsistima sreo na forumu.
Nisam se opredelio za solipsizam, pogrešbno si me protumačio. Ovde na forumu ne mogu da dođem do krajnjeg zaključka jer nikako da se pređe granica shvatanja svesti i realnosti.

Sama refleksija ne bi bila moguća bez te intencijalnosti svesti koja jasno oblikuje noeme svesti "kada kamićak padne na njenu
površinu"...Tj .bez hiletskih dolaznih sadržaja ne bi bilo ni noema.
Šta je tu ,pre svega jasno?
Pre svega je jasno da nismo sami i jedini!
Dalje je već sve lakše objasniti...:lol:
Odakle tebi sad ovaj zaključak iz ovih premisa. Fenomenologija ne govori ništa suprotno od onoga o čemu ja govorim. Ili misliš da se filozofija posvađala sama sa sobom? Kad si se već uhvatio fenomenologije i onoga o čemu Huserl govori onda evo citata:
Refleksija ima dva stupnja ( psihološka, prirodna refleksija)
I stupanj: Pokazuje da svest nije nikakav sadržaj, tj. TO o čemu je ona svest, nego da je upravo svest o tome, tj. sebe i sadržaja svesna svest! Dok je ona svesna sadržaja već u „izvornom aktu“, a sebe same samo implicite, eksplicitna svest postaje sebe i toga da je ona svest –o svesna tek u refleksiji. Ona toga postaje svesna jedino u vezi sa „izvornim aktom“, u jedinstvu dvostruko isprepletenog kogita. Svest i postoji samo kao svest –o , tj. u jedinstvu s tim o čemu je ona svest.

II stupanj: Nije prisutan izvorni intencionalni objekt, ali je veza sa njim osigurana preko shvaćenog objekta kao predmeta predhodne refleksije. Na taj način, sadržaj svesti nužan je uslov da bi svest uopste bila svest, ali on sam nije svest, pa ni intencionalna svest. Kao što sadržaj svesti još uvek nije sama svest – o, tako objekt intencije nije samo intencija niti intencijalni doživljaj sama intencionalnost.
Intencionalnost je širi pojam. Nije samo svest – o, niti samo tekovina konstitucije, nego i neprestalna reka transcendentalne subjektivnosti u njenom neprestalno tendirajucem tonu. Tako shvaćena intencionalnost obuhvata kako „hiletske datosti“ tako tendirajuću noezu i konstituiranu noemu. Dakle, neoma predstavlja jedinstveni predmet toka svesti kao proizvedeni smisao koji u intencionalnom toku svesti nastaje kao jedinstveno i identično značenje predmeta. Hile, noeza i noema, kao tri olika intencionalnosti, izražavaju trostruku strukturu transcendentalne subjektivnosti.
Osnovna karakteristika svake svesti je da ima svoj predmetni smisao, jer „prema svom smislu čitavi prostorno–vremenski svet je puki intencionalni bitak“ – bitna Huserlova misao o korelaciji subjekta i objekta, svesti i sveta dolazi do izražaja u tom odredjenju prostorno-vremenskog sveta kao bitka što ga svest konstituiše u svojim raznolikim aktima. Pokušaj da se bitku i svetu dâ još neko više značenje, da im se pripiše samostalna egzistencija, predstavlja protivsmislenu misao. Kao što subjekt i svest Huserl ne uzima u psihološkom već u transcendentalnom značenju, tako svest i bitak ne uzima kao pojedinačne predmete nego kao intencionalnu predmetnost kao takvu.

I još kaže:
Suštine su, u stvari, apriorne forme, prediskustveni uslovi pojavljivanja predmeta u svesti. Svest u kojoj se prikazuju suštine naziva se ejdetska svest (grč. eidos – ideja, vrsta, bit). Ejdetskom redukcijom fenomenologija otkriva da se ova svest, odnosno mišljenje suštinâ, odvija spontano, tako da je intuitivno dostupna kao neposredan doživljaj slaganja toka svesti i njenog intencionalnog predmeta – sveta kao korelata svesti. U toj tački fenomenologija otkriva pouzdan temelj istinitosti kao osnovne odlike uma. Mogućnost spontanog uviđanja suštinâ pokazuje da je svest, odnosno um, u stanju da opravda svoju izvesnost i objektivnost. Tako Huserl zaključuje da ne može biti sumnje u sposobnost svesti (uma) da samostalno opravda sebe i bude osnovno uputstvo čoveku u sveukupnom snalaženju u svetu, odnosno osnova jedne i jedinstvene nauke i na njoj zasnovanog života.


- - - - - - - - - -

Ali,implikacija da je "vreme"života i smrti stvar subjektivne konstrukcije i da, ustvari,je
tačna.
Jednostavnije-mi smo izmislili vreme tj.takva smo bića koja spajaju sećanja sa sadašnjim dešavanjima i s nadom i strepnjom
te tako grade kontinium uma zvani "vremenska predstava ili film".
Šopi je od te banalnosti napravio učenje-doktrinu!:hahaha:
Pusti Šopija i koncentriši se na smisao. A o čemu drugo možemo da govorimo sem o umu ili svesti i o onome što su fenomeni (u okviru svesti - čega drugog).

- - - - - - - - - -

Ja se izvinjavam nevičnim jeziku filozofije,ali muka je i najjednostavnije stvari iskazati ovim nedovoljnim jezikom koji nije ni blizu dovoljan
za filozofiju,a kamo li za neku metafiziku...
Iskazujemo sa onim čime raspolažemo, u pravu si, ali nemojmo sad kukati nad time. Metafizičko je dovoljno samo razumeti kao pojam. Sve preko toga je previše i besmisleno jer bi se time narušio pojam metafizičkog.

Pojam smrti je moguć samo kao fenomen svesti. Sama svest podrazumeva život pa smo tako svesni svog života. Ali ne možemo biti svesni svoje smrti, niti imati doživljaj svoje smrti, jer svaki doživljaj podrazumeva život i svest. Ako nema doživljaja, nema ni vremena, pa samim tim ne postoji nešto kao neživot (ili trajanje neživota).

Ali odakle ti da se hvataš Huserlove fenomenologije koja nije pozitivistička fenomenologija koja je bila indentična nekadašnjem opštem naučnom stavu kome je stalo samo do toga da tačno i verno opiše pojave i činjenice tzv. empirijskog sveta bez ikakvog pitanja za smisao, bit i bitak tih činjenica?
Fenomenologija se ne bavi predmetima (stvarima) koji postoje izvan naše svesti, nego pojavama u našoj svesti. Ona smatra da postojanje sveta nezavisno od neke svesti nema smisla. Obično, svakodnevno iskustvo, ali i posebne nauke, pretpostavljaju da svet postoji izvan naše svesti.
Samim tim treba definisati pojam postojanja. Da li je postojanje fenomen svesti ili nije?
Zapravo, materijalisi se bave fenomenima svesti, samo toga treba da budu svesni. A to ima implikacija i na pristup materijalnosti.
E sad, metafizičko suštinski (sadržinski) ne može biti fenomen svesti, bez obzira što postoji svest o pojmu metafizičkog i fenomenologija se ne može baviti time (inače se ne bi zvala fenomenologija).
 
Eto,falim te bože da se jedan od vas idealista prihvatio produžetka razmišljanja o idealističkim idejama.
Kao što si mogao da uvidiš,svet nije samo predstava-ima nešto i u predstavljaču interesantno!
No,ipak Mužjače,nisi mogao ,a da ne okreneš vodu na svoju vodenicu!
Nakon konstatacije o intencijalnosti svesti koja intencijalnost je nadalje podložna našim raznim zapažanjima,
posebno o hiletskim datostima i odnosom prema konstituisanim noemama...
Neću ti dalje raspredati,prepustiću te da sam razvijaš svoja najfinija zapažanja osvojoj svesti ,naročito o njenim
odnošenjem prema sopstvenim osobinama i produktima te poreklu tih produkata!

Naravno da Huserl tu nije rekao poslednju reč!
Ali ima i švapskog zastranjivanja i rasplinjavanja te regresije ka Hegelu.To čini ,pre svih Hajdeger koji ima vrednih
opservacija,baš kako je i Hegel imao,ali i more zloupotreba nejasnosti jezika!
On recimo ne shvata vreme svesti kao hiletsku datost svesti što je otklon ponovo koji je i Hegel činio-otklon
u metafiziku!
To valja ispravljati u svojim mislima,jer metafizika je samo zamisao sveg onog šta još nismo dosegli!
Pravilno pitanje je ,u tom pogledu:da li za sveznajućeg boga postoji metafizika?
I šta smo mi u toj priči o bogovima i sveznanju?
Inače,evo ti skraćena verzija Bitak i vreme Hajdegera pa se sam uveri koliko je pod uticajem klasićne
nemačke škole filozofije. Bolje da je produžio gde je Niče stao!
Za mene Hajdegerov Bitak i vreme nije kraj Fenomenologije već samo jedan ogranak...
Ja to baš pozitivistički istražujem i dalje,naravno,koristeći i iracionalnost i to ne samo intuiciju! Imamo mi još
"konja" za te trke i strke...
Ali ,evo:za razliku od Ozija,bar si se otisnuo u naučno razmatranje i sebe samog!
Svaka čas i nalepša ti dala...z;)
https://www.scribd.com/doc/120809238/Martin-Hajdeger-Bitak-i-Vreme
 
A da...Vreme,za razliku od Hajdegera,shvatam
kao hiletsku datost svesti!
Nije baš izmišljotina,jer nije svesna konstrukcija
sećanja,nadanja,predviđanja i namera...
Ali za ozbiljnu reviziju TR
svakako,a to ti omiljena tema...
Zamisli TR bez vremena!
Pa nije u redu sećanja
u fizičke formule...
 
Pa idealizam se ne kosi sa fenomenologijom. Ne možeš u onome što čitaš da previđaš "sitnice" koje su značajne za suštinu shvatanja, samo zato što se ne uklapa u tvoju sliku sveta.
Ne znam šta misliš da sam promenio u svome shvatanju?
To što govorim o ideji idealizma ne znači da na idealizmu sve počiva i završava. Idealizam nema za cilj odvraćanje ljudi od bavljenja realnošću i materijalnošću (što izgleda Ozi tako doživljava). Ono o čemu ja govorim ne poistovećuj sa Ozijevim konceptom. Ali to ne znači da odbascujem celokupan koncept o kome Ozi govori. Sa Ozijem se slažem sve do završnog dela njegovog koncepta. Nije dobro zbog delova sa kojima se ne slažeš odbacivati ceo koncept, kako Ozijev tako i onih Filozofa koje Ozi uzima kao reference.

Interesantno je koliko je za nešto što je jednostavno po sadržini, moralo da se napiše toliko knjiga i da se bavi toliko filozofa. Ali to nije slučajno. Radi se o idejama i saznanjima koje nisu bliske čovekovom iskustvu i to postaje značajan problem jer zahteva apstraktno razmišljanje u kome pisanje i crtanje teško mogu biti pomoćno sredstvo kao u matematici. Zato je potrebno prilično truda da bi došlo do "klika" u umu i prešla granica prethodnog iskustva. Da bi se došlo do kraja i shvatila suštinska celokupnost, mora se bez straha ući u sferu nepoznatog, makar i uslovno prihvatiti, da kada se dođe do kraja shvati svrsishodnost ideje za shvatanje celokupnosti. Neko opet uspe da razume tu ideju, ali tu zaglavi i ostane.

Prema Huserlovoj zamisli, fenomenologija je filozofski metod koji treba da zasnuje filozofiju kao strogu nauku. Tako shvaćena filozofija poklapa se sa pojmom prve filozofije, koja bi omogućila da se sva područja stvarnosti shvate u njihovom jedinstvu.

Da bi se razumelo, mora se poći od pretpostavke da suština sveta ne može da se percipira. Pa onda ide jedno brdašce knjiga da bi se to razumelo i na kraju došlo do zaključka da svet moramo prihvatiti onako kako percipiramo, ali obogaćeni novim kvalitetom i saznanjem koje realnost stavlja na pravo mesto, a u nekim naukama taj "izlazak iz kutije" omogućava shvatanje, prihvatanje i donošenje teorija koje su van našeg realnog iskustva. Za astro fiziku i fiziku čestica je ovo prilično značajno.

Materijale za fundamentalni opis „samih stvari“ Huser definiše kao esencije, koje predstavljaju objekte „intuicije“, neperceptualnog „viđenja“, a ne empirijskog israživanja.

Metafizičko (namerno ne kažem metafizika) nije samo zamisao onoga što nismo dosegli. Metafizičko, niti ima, niti će imati potencijal da se bilo kada dosegne i sazna iskustveno. Najdalje što možemo je da govorimo o metafizičkoj pozadini, svesni zbog čega moramo uvažavati i kako shvatiti to metafizičko.

A evo odgovora i na pitanje da li za boga postoji metafizičko. Hrišćanstvo boga i definiše kao metafizičkog. Kada bi bog bio biće (imao svest) onda bi za njega postojalo metafizičko, ali onda ne bi mogao da bude shvaćen kao suština sveta. Pa ni teologija ga ne definiše kao nešto što je biće ili nebiće, već kao nesaznajno (on je nešto). Samim tim ne možeš davati ni atribut kao što je sveznajući (ne možeš davati nikakav atribut sem nesaznajno za svest = metafizičko). E sad, ja bih prihvatio pojam boga kada bi taj pojam bio sinonim za metafizičko. I naravno, odraz metafizičkog je svest, koja evo postaje svesna da je nešto uzrokuje. Ali to što je uzrokuje nisu fenomeni u svesti. A vid sranija, ono što nije fenomen u svesti o tome nemaš saznanje pa je nesaznajno. :confused:

Kada filozofija govori o svesti, govori o univerzalnoj kategoriji ne kvalifikujući je kao isključivo ljudsku. E sad, drugo su svojstva svesti kao što je refleksija, za koju se veruje da je svojstvena isključivo ljudima na ovoj planeti.

Da zaključim. Nije u pitanju više materijalizam ili idealizam. Suštinsko shvatanje vodi u jedinstvo jednog i drugog gde svaki od tih pojmova imaju svoje mesto, ali se međusobno ne isključuju.
Da li ti je potrebno da imaš uvid u suštinsku povezanost ovih pojmovnih sfera, sam odgovori.

NAPOMENA:
Moje mišljenje je da Huserl nije dao konačni odgovor, već je postavio osnove i smernice fenomenologije. Mislim da mu je cilj (predviđeni domet) fenomenologije preambiciozan.
Mada, čak i da se ne ode mnogo dalje od te osnove, ona je značajna za formiranje i razgraničenje ideja i njihovih odnosa koji su potrebni za shvatanje celokupnosti sveta.
 
A da...Vreme,za razliku od Hajdegera,shvatam
kao hiletsku datost svesti!
Nije baš izmišljotina,jer nije svesna konstrukcija
sećanja,nadanja,predviđanja i namera...
Ali za ozbiljnu reviziju TR
svakako,a to ti omiljena tema...
Zamisli TR bez vremena!
Pa nije u redu sećanja
u fizičke formule...
Mi moramo da nalazimo kauzalnost između merljivih veličina realnosti i tako je upoznajemo i ovladavamo njom.
Ko govori o odbacivanju realnosti? To Ozi govori i to je deo sa kojim se ne slažem. Ja samo pretendujem da se shvati suština realnosti. A može se živeti i bez tog shvatanja.
Inače mislim da može da se uspostavi bolja kauzalnost između elemenata realnosti nego što to TR čini. TR je matematička konstrukcija koja do nekle predviđa fenomene realnosti, a ja mislim da realnost ima veći domet nego što TR uzima u obzir. Zato će TR imati ogranićen domet, pa će početi neslaganja sa onim na šta upućuju ostale teorije koje su takođe potvrđene empirijski, ali čiji je domet veći.
 
I kauzalnost je ,poput vremenskog mišljenja,osobina svesti! Ojačanje dedukcije (podudaranja) tako
što oni članovi koji imaju zajedničke elemente se "vezuju" finim umnim nitima kauzalnosti!
U realnosti,bolje reči u kvantnim događajima nema kauzalnosti već skokovitih bezvremenih pozicija!
Kakve veze ima svetiljka iza brda sa svetiljkom u Pizdincima? Od istog proizvođača? U kauzalnoj su
vezi,s iste proizvodne linije?
Je li to "veza"?
:zroll:
Naravno da nemaju "kauzalne veze" s mozgom...
To čovek burgija...:zstidljivko:
 
A inače Mužjače,već s Huserlom si rekao dominđenja predstavama idealizma...
A kud sam ja tek otišao...
Idi i ti dalje-može nam se.
Mada...Fenomenologija i nije tako stroga nauka filozofska kakvu je on zamislio...
Već ta iracionalna logika kojom zalaziš u nova područja istraživanja svesti i implikacija tih istraživanja
na odnos čoveka prema svim svojim mislima i tzv saznanjima i nije baš mala novost i razbistravanje
nejasnoća kojekakvih ubeđenja ,monada i sl...:zelenko3:
Tj.biva nešto jasnije da se ne misli dupetom već glavom i da je glava tek nešto drukčija od kupusa...
Tj, i naša glava i kupus su fenomeni nečije svesti...Ybg...:zroll:
 
I kauzalnost je ,poput vremenskog mišljenja,osobina svesti! Ojačanje dedukcije (podudaranja) tako
što oni članovi koji imaju zajedničke elemente se "vezuju" finim umnim nitima kauzalnosti!
U realnosti,bolje reči u kvantnim događajima nema kauzalnosti već skokovitih bezvremenih pozicija!
Kakve veze ima svetiljka iza brda sa svetiljkom u Pizdincima? Od istog proizvođača? U kauzalnoj su
vezi,s iste proizvodne linije?
Je li to "veza"?
:zroll:
Naravno da nemaju "kauzalne veze" s mozgom...
To čovek burgija...:zstidljivko:

Da bi ti bilo janije o čemu inače govorim, citiraću ti CS Lewisa:
"Ti nemaš dušu.
Ti si ta duša koja ima telo."

Ali, kauzalnost. U realnom svetu (a samo o njemu i možemo da govorimo), kauzalnost jete konstrukcija uma i zato uvek govorimo o hipotezama ili teorijama. A matematika nam služi da opišemo realnost koju zapažamo onako kako mislimo da logički funkcioniše.
Međutim, upravo ono što navodiš da nema kauzalnosti u kvantnim događajima, treba imati na umu da je i kvantna fizika pokušaj da se opiše realnost. To što u realnom svetu ne možemo uvek da uočimo kauzalnost, ne znači da je u suštini nema. Ali hajde da vidimo šta je kauzalnost. Kauzalnost je opšta ideja koja govori da je to međusobni uticaj nekih elemenata. Ukoliko nema kauzalnosti, nama ni međusobnog uticaja pa samim tim ni procesa. Pošto naš um mora da proizilazi iz procesa, odnosno, sam je proces, da bi mogao da funkcioniše elementi tog procesa moraju biti međusobno kauzalni. Ta kauzalnost se prenosi na našu realnost, ali pošto je metafizičko nedostupno i sama kauzalnost u svom suštinskom obliku nam je nedostupna. Pošto je pojam kauzalnosti izvorno vezan za realnost (iako revidirana), dovoljna je da možemo da predviđamo i ovladavamo realnosšću.

Kakve veze ima svetiljka iza brda sa svetiljkom u Pizdincima? Od istog proizvođača? U kauzalnoj su
Ne, nije ispravno da negiraš. Možeš samo reći da ne uočavaš vezu među njima.
 
A inače Mužjače,već s Huserlom si rekao dominđenja predstavama idealizma...
A kud sam ja tek otišao...
Idi i ti dalje-može nam se.
Mada...Fenomenologija i nije tako stroga nauka filozofska kakvu je on zamislio...
Već ta iracionalna logika kojom zalaziš u nova područja istraživanja svesti i implikacija tih istraživanja
na odnos čoveka prema svim svojim mislima i tzv saznanjima i nije baš mala novost i razbistravanje
nejasnoća kojekakvih ubeđenja ,monada i sl...:zelenko3:
Tj.biva nešto jasnije da se ne misli dupetom već glavom i da je glava tek nešto drukčija od kupusa...
Tj, i naša glava i kupus su fenomeni nečije svesti...Ybg...:zroll:

A bre Dragoljube. Pa zar ne vidiš da fenomenologija takođe posmatra realnost kao i idealizam, stim što se fenomenologija (Huserl) nadovezuje. Predstava i fenomeni u ovom sluačaju su termini za isti pojam. Jedino što, barem na srpskom, fenomen može biti prikladniji iz neki razlozi, da ne tupim i o tome.
Idealizam je izneo svoju ideju i odvojio metafizičko i realnost, a takođe i ispravno zaključio da je metafizičko nedostupno svesti. Odatle kreće fenomenologija i pošto je metafizičko nedostupno svesti, fenomenologija se bavi fenomenima realnosti, stim što ističe da su to fenomeni (u) svesti ili uma/u. To si mogao da vidiš i iz prethodni tekstova koje si izgleda površno pogledao. Na kraju, nisam ja taj koji treba da ti stavlja tekstove pod nos, već si prevideo čitajući o fenomenologiji nezavisno od mene.
Ako treba da ti izdvojim mesto, citiram i dam link ka tome, samo reci.

"Tj, i naša glava i kupus su fenomeni nečije svesti...Ybg...:zroll:"
Nije nečije. Pošto ti govoriš, onda fenomeni tvoje svesti. Šta je u tvojoj svesti jedino ti sa sigurnošću znaš. :) Ostali mogu samo da pretpostavljaju i eventualno raznim metodama u koje je uključena kauzalnost sa većom verovatnoćom donekle utvrde šta je u njoj. Pošto smo prilično u osnovi slični, pretpostavljamo da možemo da se približimo tvom doživljaju. Ali to ni malo nije lako. Da je lako, ne bismo morali ovde ovoliko da palamudimo.
 
Ama poznato mi je odakle je Huserl pošao...I njega je transcedencija zaintrigirala!
To što je otkrio mnogo toga o svestije i njemu nenadano potisnulo transcedenciju koja,
o gle sličnosti,isto se ponaša kao neznanje pred napredovanjem saznanja!
Možda ti ovo liči na Hegela,ali to nije njegovo već Ogista Konta...
S moje strane mogu samo da dodam soli mog skepticizma koji kaže da su to ipak
samo višeznačne reči...A i to je nešto,makar najčešće netačno i najmanje -neprecizno...
 
Dragoljube, mi umom pokušavamo da dođemo do saznanja koliko je to moguće. Zato je važno odvojiti sferu nesaznatljivog od saznatljivog. Značajno je shvatanje da suština sveta nije realnost. I stvari redom stoje ovako: prvo metafizičko, pa subjekat, pa realnost ili svest (doživljaj subjekta). Cela priča je odgovor na pitanje: da li je realnost (kao doživljaj) izvor subjeta, ili je to obrnuto? Odnosno, da li iz doživljaja proizilazi onaj ko doživljava, ili je obrnuto. Ali, Huserl ti govori da su doživljaj i subjekat jedno isto, odnosno, da bez svesti (subjekta) nema doživljaja, kao ni svesti bez doživljaja.
Otuda ono poređenje sa snom. Doživljaji su i san i java, a ti to umom razdvajaš i opredeljuješ se šta ti je primarno, šta je java, šta san, šta halucinacija, šta prošlost, vreme, prostor itd. O realnosti učiš iz iskustva pa tako znaš da ljudi koji su udaljeni nisu zaista mali.
 

Back
Top