Brazilski Jiu-Jitsu (BJJ)

Steinadler

Poznat
Moderator
Poruka
8.623
Opis:
 

Prilozi

  • 388b7afec1517e5c964c2deb9d8f67d2.jpg
    388b7afec1517e5c964c2deb9d8f67d2.jpg
    55,9 KB · Pregleda: 397
Judo-BJJ
S obzirom da sam bivsi dzudista,kad sam krenuo na MMA mislio sam da je BJJ nesto strano,zapravo 80% tehnika je iz Kodokan Judoa,ostalo su finese,dobra prica,iako sam misljenja da jedno bez drugog ne mogu za neki ozbiljniji poduhvat,isto tako ne iskljucujem ni rvanje koje je takodje odlican dodatak sto se tice snage,kondicije,baze.
 
Nisam toliko kompetentan da napravim tačnu razliku, jer sam početnik u BJJ.
Ali, trenirao sam i ja Judo kada sam bio osnovac, došao sam do žutog pojasa, pa se klub rasformirao iz nekog razloga...

Po onome što smo pominjali Judo na treninzima, i onoga što sam po netu pročitao, razlike ima ali ne mogu reći koliko procentualno. Judo se fokusira više na bacanja, dok BJJ se fokusira na borbu u parteru.

Judo kao vještina je nastala iz potrebe, da se samuraji odbrane ili napadnu neprijatelja koji nosi oklop i kada je bez oružja, zato se tehnika i svodi na bacanje i što brži završetak. U toj potrebi nema potrebe za nekom daljom tehnikom i borbom u parteru i naravno nema udaraca jer nema smisla udarati u metal, zato je osnivač Judo-a Kano Jigoro iz tradicionalnog Japanskog Jiu-Jitsu-a koji je uključivao i neke udarce, izbacio njemu nepotrebne tehnike i napravio Judo.

tumblr_ndpbdbm0d61qfvrzvo1_500.jpg


BJJ je druga priča, najviše potilče iz Judo-a, ali osnovni koncept se svodi na to da se manja i slabija osoba može uspješno odbraniti od većeg i snažnijeg neprijatelja koristeći razne tehnike.

Royce Gracie je dobijao u borbama i veće i mlađe protivnike od sebe, baza mu je bila BJJ, dakle to je ta filozofija.


Opet kažem nisam sto posto siguran ali po mom mišljenju, veća je razlika između BJJ i Judo-a od 20%. Jer uzimam u obzir da u MMA uzimate jedan deo BJJ koji vam je potreban za borbu i da radite bez kimonoa gde ima još više kombinacija, naravno računam i finese, jer ti mali detalji mnogo znače.
Imao sam priliku do sada da radim sparing sa dvojicom likova od kojih je jedan trenirao neko vrijeme mma i prešao na bjj, a drugi je još aktivan i sa većim stažom pa povremeno dođe kod nas.
Ovaj prvi je djelovao kao totalni početnik u BJJ, ja sam ga kao i ostali uglavnom dobijao redovno u sparingu. A skoro sam sparingovao sa ovim iskusnijim, izgubio sam na umor i manju fizičku spremnost i na kraju me je završio na armlock, uglavnom je koristio tu veliku brzinu, silu i eksplozivnost, ali opet mogu da kažem da ne koristi dovoljno tehnike koja postoji u BJJ s obzirom na staž u mma.
Takođe da pomenem da smo imali priliku da više puta sparingujemo sa džudistom braon pojas, kojeg su na početku skoro svi bijeli BJJ pojasevi završili ovako ili onako. Dobije on na obaranje, ali u parteru se osjeti ogromna razlika. Ali džudista je za kratko vrijeme naglo napredovao na bolje, pa je i on počeo da završava ostale, ali samo bijele pojaseve, plavom ne može prići, a za ostale da ne pominjem.
Eto to su neka moja zapažanja do sada između Judo-a, BJJ i MMA.
 
Poslednja izmena:
Nisam toliko kompetentan da napravim tačnu razliku, jer sam početnik u BJJ.
Ali, trenirao sam i ja Judo kada sam bio osnovac, došao sam do žutog pojasa, pa se klub rasformirao iz nekog razloga...

Po onome što smo pominjali Judo na treninzima, i onoga što sam po netu pročitao, razlike ima ali ne mogu reći koliko procentualno. Judo se fokusira više na bacanja, dok BJJ se fokusira na borbu u parteru.

Judo kao vještina je nastala iz potrebe, da se samuraji odbrane ili napadnu neprijatelja koji nosi oklop i kada je bez oružja, zato se tehnika i svodi na bacanje i što brži završetak. U toj potrebi nema potrebe za nekom daljom tehnikom i borbom u parteru i naravno nema udaraca jer nema smisla udarati u metal, zato je osnivač Judo-a Kano Jigoro iz tradicionalnog Japanskog Jiu-Jitsu-a koji je uključivao i neke udarce, izbacio njemu nepotrebne tehnike i napravio Judo.

Pogledajte prilog 414111

BJJ je druga priča, najviše potilče iz Judo-a, ali osnovni koncept se svodi na to da se manja i slabija osoba može uspješno odbraniti od većeg i snažnijeg neprijatelja koristeći razne tehnike.

Royce Gracie je dobijao u borbama i veće i mlađe protivnike od sebe, baza mu je bila BJJ, dakle to je ta filozofija.


Opet kažem nisam sto posto siguran ali po mom mišljenju, veća je razlika između BJJ i Judo-a od 20%. Jer uzimam u obzir da u MMA uzimate jedan deo BJJ koji vam je potreban za borbu i da radite bez kimonoa gde ima još više kombinacija, naravno računam i finese, jer ti mali detalji mnogo znače.
Imao sam priliku do sada da radim sparing sa dvojicom likova od kojih je jedan trenirao neko vrijeme mma i prešao na bjj, a drugi je još aktivan i sa većim stažom pa povremeno dođe kod nas.
Ovaj prvi je djelovao kao totalni početnik u BJJ, ja sam ga kao i ostali uglavnom dobijao redovno u sparingu. A skoro sam sparingovao sa ovim iskusnijim, izgubio sam na umor i manju fizičku spremnost i na kraju me je završio na armlock, uglavnom je koristio tu veliku brzinu, silu i eksplozivnost, ali opet mogu da kažem da ne koristi dovoljno tehnike koja postoji u BJJ s obzirom na staž u mma.
Takođe da pomenem da smo imali priliku da više puta sparingujemo sa džudistom braon pojas, kojeg su na početku skoro svi bijeli BJJ pojasevi završili ovako ili onako. Dobije on na obaranje, ali u parteru se osjeti ogromna razlika. Ali džudista je za kratko vrijeme naglo napredovao na bolje, pa je i on počeo da završava ostale, ali samo bijele pojaseve, plavom ne može prići, a za ostale da ne pominjem.
Eto to su neka moja zapažanja do sada između Judo-a, BJJ i MMA.

A, da nisi slucajno pomislio da su u pitanju i pravila takmicenja, sta mislis sta bi se desilo da se recimo neki rvac prilagodi BJJ pravilima takmicenja, kako bi prolazio?
Mozes zamisliti i obrnutu situaciju
 
Ne znam šta tačno hoćeš da kažeš, pa ako rvač radi po BJJ pravilima protiv BJJ borca, veća je vjerovatnoća da će izgubiti.
Nema šta da zamišljam, svako bi trebao biti jači u svojoj disciplini, dok se efikasnost pojedinačnih disciplina može sagledati u slobodnoj borbi bez pravila, ili sa pravilima na takmičenjima ufc i slično.
 
Ne znam šta tačno hoćeš da kažeš, pa ako rvač radi po BJJ pravilima protiv BJJ borca, veća je vjerovatnoća da će izgubiti.
Nema šta da zamišljam, svako bi trebao biti jači u svojoj disciplini, dok se efikasnost pojedinačnih disciplina može sagledati u slobodnoj borbi bez pravila, ili sa pravilima na takmičenjima ufc i slično.

Najverovatnije znas kako je nastala BJJ, Dosao je Japanac u Brazil pomogla mu porodica Gracie u znak zahvalnosti preneo im je vestinu. Posle izgubljenog meca od Japanca, kada su Brazilci doneli cak i mrtvacki sanduk za njega, Japanca, resili su da promene nesto, izmenili su pravila, uveli neke nove tehnike gle cuda po ugledu na rvanje....Porodica gracie i njihovi puleni su dominirli dok nisu i drugi sve to poprimili.
Poreklo BJJ i Judo-a je isto, ali su oni nastali iz starih vestina koje su upotrebljavali ljudi surovi ratnici naviknuti na borbu na zivot i smrt, kojima kao vec opisanim vojnicima oduzeti neciji zivot, ili biti ubijen nije znacili puno. Neminovno postavljaju se pitanja da li bi iko smeo pokusati protiv njih primeniti odredene sportske tehnike ako je svestan da umesto poena, ili pobede moze izgubiti zivot, koje su u stvarnoj borbi, a ona je na zivot i smrt tehnike efikasne itd.
Postoji tu puno nepoznanica, daleko od toga da BJJ i MMA nisu efikasne vestine, daju odlicne rezultate i na ulici, a da se ne lazemo velika vecina ih i pocinje vezbati zbog nje.
Medutim, rvaci su se uspesno pokazali u MMA-u, razmisli o svemu tome.
 
Ti rvaci vise nisu klasicni rvaci, svi oni imaju visok nivo znanja u parteru i u stojci, rvanje samo po sebi im ne bi pomoglo mnogo , ali kada znaju sve aspekte MMA onda rvanje ispadne najbitnije, jer rvac bira gde ce se mec odvijati.

Isto sam to i ja konstatovao, mozda sam drugacije formulisao, prilagodavaju se tehnikama i pravilima MMA sa ovime se potpuno slazem " ali kada znaju sve aspekte MMA onda rvanje ispadne najbitnije, jer rvac bira gde ce se mec odvijati".
 
Klub u kom sam ja trenirao dzudo je forsirao parter isto kao i bacanja,pa se desilo to da ja ni posle dosta godina pauze nisam zaboravio kako se radi kimura,ude garami(poznatija kao americana ili keylock),armbar,poluge na vratu,kicmi koje su danas u vecini zabranjene tehnike.
Royce Gracie dok je vladao zavrsavao je ljude koji nisu znali nista drugo sem svojih baznih vestina.Posle je dosao Matt Hughes i zamalo sumbitovao Rojsa,deklasirao ga u njegovoj sopstvenoj specijalki.Da ne pricam za Yoshidu,dzudista koji ga je udavio u kimonu.A i Sakuraba...
Vecina danasnjih dzudo klubova radi samo ono sto im treba za takmicenje,e onda nam dosao momak iz Beograda,reprezentativac Srbije,crni pojas 2dan,pobacao nas je i podavio kao pilice.

Koncept koji se meni svidja je Catch Wrestling,steta sto nema da se trenira kod nas.
 
Poslednja izmena:
Klub u kom sam ja trenirao dzudo je forsirao parter isto kao i bacanja,pa se desilo to da ja ni posle dosta godina pauze nisam zaboravio kako se radi kimura,ude garami(poznatija kao americana ili keylock),armbar,poluge na vratu,kicmi koje su danas u vecini zabranjene tehnike.
Royce Gracie dok je vladao zavrsavao je ljude koji nisu znali nista drugo sem svojih baznih vestina.Posle je dosao Matt Hughes i zamalo sumbitovao Rojsa,deklasirao ga u njegovoj sopstvenoj specijalki.Da ne pricam za Yoshidu,dzudista koji ga je udavio u kimonu.A i Sakuraba...
Vecina danasnjih dzudo klubova radi samo ono sto im treba za takmicenje,e onda nam dosao momak iz Beograda,reprezentativac Srbije,crni pojas 2dan,pobacao nas je i podavio kao pilice.

Koncept koji se meni svidja je Catch Wrestling,steta sto nema da se trenira kod nas.

Da li jos postoji izvorni? Kako znam opstao je kao atrakcija pod nazivom americko rvanje.
 
Bojane interesuje me da mi kažeš koje su iz tvog iskustva najveće razlike izmedju judo i bjj pošto si se ozbiljnije bavio judo-om a radiš i bjj. Uči li se u judo prolaz garda, bijeg iz mounta, iz sajda, polugarda i td. kao i napadi iz istih, i sweep-ovi?

Kimura, amerikana i ostale poluge jesu osnova i one se rade iz raznih pozicija, u bjj koliko vidim dosta se ide u finese, detalje i trikove da se odradi kimura recimo, ako je sada rastavimo na dijelove iz zatvorenog garda ima 7-8 detalja za efikasnu kimuru, a iz sajda isto tako 7-8 koji su skroz različiti jer se radi iz druge pozicije, ne znam koliko se ovo detaljiše u judo?
 
Ne znam šta tačno hoćeš da kažeš, pa ako rvač radi po BJJ pravilima protiv BJJ borca, veća je vjerovatnoća da će izgubiti.
Nema šta da zamišljam, svako bi trebao biti jači u svojoj disciplini, dok se efikasnost pojedinačnih disciplina može sagledati u slobodnoj borbi bez pravila, ili sa pravilima na takmičenjima ufc i slično.

Mislim da treba da se malo vise informises o istorijatu samuraja i onome sto su koristili za samoodbranu,a to je Dziudzica.
Kano je izdefinisao Judo za cisto sportsku borbu.
Brazilac Helio Grejsi je pobedio japanca kome je nadimak bio "KOMA" posle TRI sata borbe i to sa polomljenom rukom, i tako je pocelo promovisanje Brazilijanske Dzice po svetu.
Ali, ima nesto mnogo jace nego sto je brazilijana,a to je rvanje.Ne zaboravi na grcke olimpijske igre u antickim vremenima i na grcko- rimski stil rvanja. Ima nekoliko razlicitih tipova rvanja.
Mnogo jaci od Grejsi familije je japanac Sakuraba, koji je klasican rvac.nadimak mu je bio"Lovac na porodicu Grejsi".
Cetvoricu brace Grejsi je pobedio i dokazao da je rvanje kudi kamo efikasnije. To je isto dokazao i Emilijenko koji trenira Bojevi Sambo, koji je opet rvanje.

Ovo ti je dokumentarac u vezi rvanja iz Engleske,a imas i Sakurabu tu.

 
Temu treba malo više da fokusiramo na BJJ nego na poređenje, ko je jači...

Poštovanje za sve borilačke vještine.

Riječi trenera za magiju u BJJ, koja vjerovatno važi i za ostale vještine.
Završnica je završnica, kraj, ali magija je sav taj rad koji dovodi do završnice. Svi ti odrađeni detalji koje smo pre spominjali, i sav taj trud koji dovodi do završnice, razlikuje se po pojasevima.

Što se tiče nekih novosti u Srbiji, 4. decembra imamo takmičenje koje će se održati u Knjaževcu.
 
Bojane interesuje me da mi kažeš koje su iz tvog iskustva najveće razlike izmedju judo i bjj pošto si se ozbiljnije bavio judo-om a radiš i bjj. Uči li se u judo prolaz garda, bijeg iz mounta, iz sajda, polugarda i td. kao i napadi iz istih, i sweep-ovi?

Kimura, amerikana i ostale poluge jesu osnova i one se rade iz raznih pozicija, u bjj koliko vidim dosta se ide u finese, detalje i trikove da se odradi kimura recimo, ako je sada rastavimo na dijelove iz zatvorenog garda ima 7-8 detalja za efikasnu kimuru, a iz sajda isto tako 7-8 koji su skroz različiti jer se radi iz druge pozicije, ne znam koliko se ovo detaljiše u judo?

Uci se,opet kazem sve je to dzudo,osnove.svipovi,kontre,baza...dzudisti su eksplozivni u parteru,dosta toga rese na cistu snagu i kondiciju.
Radio sam i sa dzicerima i sa dzudistima,dziceri imaju vise finti ali kondicija i snaga im nisu jaca strana,dok mi je sa dzudistima bilo teze da radim parter,pa i sa rvacima,napravi poziciju,ne mozes da ga svipujes,nista.jos ako radis u kimonu duplo je teze,iako ja vise preferiram GI varijantu
 
Pitao sam baš trenera prošli trening za džudo, kaže da je mnogo slično, skoro isto sve, pa se razlikuju uglavnom u pravilima i načinu borbe, ide se na najviše na bacanja pa onda ima valjda nekih 20-30 sekundi da se završi protivnik u parteru, ovi što se brane skupljaju uglavnom u kornjaču. Usput pomenuh i rvanje, reče mi da je to najbolja disciplina za oboriti čoeka, jer džudo se više bazira na kimono.

Što se tiče takmičenja u Knjaževcu danas, za nas 2x drugo mjesto plavi pojas, 1x drugo mjesto bijeli pojas i 1x treće mjesto za bijeli, i bilo je bijelih bez medalje. Išli su momci sa tek dobijenim plavim pojasevima i bijeli, a asovi u rukavima iz kluba su izostali za ovaj turnir. Nije nas mnogo otišlo, ja takođe ne odoh zbog drugih obaveza i para, a i neka još malo da se pripremim da ne izletim pred rudu. Tako da planiram prisustvovati sledećem ozbiljnom turniru koji će biti u Sarajevu 11. februar 2017. East European Open Championship.
 
Poslednja izmena:
Ako neko počinje sa bjj, preporučujem da iz svake pozicije po nešto nauči, i da utvrdi gradivo ponavljanjem koliko je to potrebno. Ako se radi na treningu nešto novo i komplikovanije, treba zapisati i ostaviti sa strane dok se ne utvrdi staro gradivo. Ako se samo gomilaju tehnike nije dobro, jer se radi polovično i izostavljaju se detalji. Na ličnom primjeru i na primjeru druhih, znam da ako se radi polovično, i dođe do pauze iz nekog razloga, skoro sve to ispari. Dakle specijalizacija tehnika, jedno po jedno, kamen po kamen palača.

Ja sam imao slučaj da sam jedini bio novajlija u klubu, i naravno klub se nije adaptirao prema meni nego ja prema klubu. Prva stvar koju sam vidio i radio na prvom treningu to je bio "flying armbar" koji se tek radi od plavog pojasa, zatim neke osnovne tehnike mješane sa naprednim, prolaze garda i poluge na koljenu i članku koje nisu za bijeli pojas.
Adapritao sam se tako što sam koristio prednost youtube-a i nalazio prostije tehnike, koje sam uvježbavao sa partnerima na treningu. Za početak sam se snalazio tako, a sada ima dosta novih, pa je trener vratio malo ploču u nazad i prešišali smo na moju konačnu radost osnovne tehnike.

Dakle ako neko počinje sa bjj, ja mu preporučujem sledeće:

NAPADI:

Obaranje:
WHITE BELT -

Kada stignem, postaviću i odbrambene tehnike.
 
Poslednja izmena:
Najviše mi zadovoljstva pravi kada uradim bilo koji sweep, recimo iz zatvorenog garda "kimura sweep" kojeg nisam stavio na link ali evo postaviću jedan dobar link na kojem se može naći na 24:20, "up and over", dobar za početnike. Najviše idem na svipove, da bih došao u maunt, tako da to mi je taktika za sada.

i s leđa "bow and arrow choke", iz sajda radim "pecanje kimure", za to nisam našao link.
Slabija strana su mi čoukovi.

Odoh na trening za po sata, pa ako stignem postavljam kasnije i odbranu.
 
Poslednja izmena:
Heel hook mrzim kada mi neko krene da radi, odmah idem snagom da se odbranim i iščupam, uspijem u oko 80% slučajeva, doduše lakše je u kimonima da se brani, jer ja recimo hvatam za rever pa vučem svom snagom, u no-gi je malo teže. Imamo par ljubitelja heel hook-a.
Knee bar slabo ko radi kod nas, bijeli pojasevi nikako, nisam ni plavce video da idu na to. Od aprila do danas, 1-2 tehnike radili za hvatanje koljena, trener nam je napomenuo da oko koljena ima malo tih nerava i receptora za bol, pa može biti zaebano.

Sinoć smo imali Judo trening! Judo zagrijavanja, pa onda tehnike Ippon Seoi Nage, pa Drop Seoi Nage, završnice sa armbarom iz istih. Noge me zaboliše od ponavljanja. I taman sam mislio da mi ide ovaj drop, krenem u sparingu da ga uradim i udavi me čoek kao pile. Tu je razlika sa Judoom, te tehnike moraju baš brzo da se rade i duže da se vježbaju, jer u dosta Judo tehnika daju se leđa protivniku, a to je poslastica za bjj borce, zato moraju da se rade munjevito.

ODBRANA:

Closed guard:
KLASIČNI PROLAZ -
 
Poslednja izmena:

Back
Top