Paradoks blizanaca - glupo objasnjenje

E

Slažem se, samo ubrzanje se ne može osetiti, već sila. To je onaj Ajnštajnov lift bez prozora, Čovek koji je u kabini koja slobodno pada, ne može ni jednim mehaničkim eksperimentom utvrditi da li se kreće ubrzano u gravitacionom polju Zemlje, ili se nalazi van gravitacionog polja. Odatle je Ajnštajn izveo zaključak što je postavio kao drugi postulat da su svi referentni sistemi (ne samo ubrzani, kako si naveo u prvom postu na ovoj temi) međusobno ekvivalentni. Zato paradoks blizanaca u OTR, i ne postoji.

..

Opet ja:
Slobodno padaš prema crnoj rupi s nogama prema njoj!
Grav. ubrzanje kod nogu je npr. 1000, a kod glave 900.
Nećeš li imati osećaj da ti neko hoće 'isčupati' noge?
 
Opet ja:
Slobodno padaš prema crnoj rupi s nogama prema njoj!
Grav. ubrzanje kod nogu je npr. 1000, a kod glave 900.
Nećeš li imati osećaj da ti neko hoće 'isčupati' noge?
Vaso,, to o čemu ti pričaš, jesu plimske sile (sila). Nije gravitaciona. Nastaje kao posledica različitog intenziteta gravitacione sile na dve međusobno udaljene tačke (Vidi zadatak 3,9 Astronomija za 4 razred gimnazije Milan Dimitirijević) Dakle plimska sila (koja razvlači telo) srazmerna je (za loptasto telo radijusa r) proizvodu masa tih tela i njegovog radijusa, a obrnuto kubu (ne kvadratu) medjusobnog rastojanja rastojanja .

Elem, ti svakako nećeš osetiti gravitacionu silu, ali ćeš biti zategnut (da kažem - iskrivljen) zbog dejstva plimske sile, ali, ali nećeš znati šta je uzrok tome. U tome jeste poenta. Ne znaš uzrok tvom istezanju, (tj krivljenju). Ili , ako hoćeš jezikom OTR - približavajući se crnoj rupi ulaziš u ekstremno zakrivljeno prostor-vreme, pa shodno tome zauzimaš geometriju prostor-vremena u kome se nalaziš. Prosto. A kao posledica zakrivljenosti prostor-vremena je upravo pojava gravitacije (gravitacione sile) koja deluje na tebe, ali koju ti svakako ne osećaš. U tome jeste jedna suštinska razlika između klasične teorije gravitacije (Njutnove) i OTR. OTR ne poznaje pojam sile, niti operiše sa takvim pojmom.
 
Vaso,, to o čemu ti pričaš, jesu plimske sile (sila). Nije gravitaciona. Nastaje kao posledica različitog intenziteta gravitacione sile na dve međusobno udaljene tačke (Vidi zadatak 3,9 Astronomija za 4 razred gimnazije Milan Dimitirijević) Dakle plimska sila (koja razvlači telo) srazmerna je (za loptasto telo radijusa r) proizvodu masa tih tela i njegovog radijusa, a obrnuto kubu (ne kvadratu) medjusobnog rastojanja rastojanja .

Elem, ti svakako nećeš osetiti gravitacionu silu, ali ćeš biti zategnut (da kažem - iskrivljen) zbog dejstva plimske sile, ali, ali nećeš znati šta je uzrok tome. U tome jeste poenta. Ne znaš uzrok tvom istezanju, (tj krivljenju). Ili , ako hoćeš jezikom OTR - približavajući se crnoj rupi ulaziš u ekstremno zakrivljeno prostor-vreme, pa shodno tome zauzimaš geometriju prostor-vremena u kome se nalaziš. Prosto. A kao posledica zakrivljenosti prostor-vremena je upravo pojava gravitacije (gravitacione sile) koja deluje na tebe, ali koju ti svakako ne osećaš. U tome jeste jedna suštinska razlika između klasične teorije gravitacije (Njutnove) i OTR. OTR ne poznaje pojam sile, niti operiše sa takvim pojmom.

Ja pričam o tome da postoji razlika između slobodnog padanja u grav. polju i lebdenja u bestežinskom stanju!
Pri lebdenju ne postoji 'plimna' sila, i to mi je detekcija/razlika stanja u kojem se nalazim!:hvala:

OTR jos nisam poceo detaljnije obrađivati....
 
E t

Slažem se, samo ubrzanje se ne može osetiti, već sila. To je onaj Ajnštajnov lift bez prozora, Čovek koji je u kabini koja slobodno pada, ne može ni jednim mehaničkim eksperimentom utvrditi da li se kreće ubrzano u gravitacionom polju Zemlje, ili se nalazi van gravitacionog polja. Odatle je Ajnštajn izveo zaključak što je postavio kao drugi postulat da su svi referentni sistemi (ne samo ubrzani, kako si naveo u prvom postu na ovoj temi) međusobno ekvivalentni. Zato paradoks blizanaca u OTR, i ne postoji.

e..

A može li eksperiment sa fotonima?
Znaš onaj eksperiment sa rotacionim ogledalima za merenje brzine svetlosti?
Ako ubrzavaš u grav. polju, svako malo ćeš morati da koriguješ položaj reflektirajućeg ogledala jer će se fotoni vraćati na krivo mesto zbog sve veće brzine?
 
Sada ti uvodiš apsurde?
Kakvu 'težinu' možeš da izmeriš u bestežinskom stanju, ili pri slobodnom padu u grav. polju?

Plimska sila ne postoji u slobodnom vakumu bez gravitacije....

hahaha, ne uvodim, to je bilo pitanje kao ironija na tvoj komentar. Nisi ukapirao. Jer, ako postoji lebdenje u bestežinskom stanju, kakvo je onda lebdenje kada telo ima težinu? Tvoj apsurd je zapravo pleonazam. Praviš razliku medju stvarnim i izmisljenim pojmovima. - pojmovima slobodnog padanja i lebdenja u bestežinskom stanju...Jesi sad razumeo?
 
hahaha, ne uvodim, to je bilo pitanje kao ironija na tvoj komentar. Nisi ukapirao. Jer, ako postoji lebdenje u bestežinskom stanju, kakvo je onda lebdenje kada telo ima težinu? Tvoj apsurd je zapravo pleonazam. Praviš razliku medju stvarnim i izmisljenim pojmovima. - pojmovima slobodnog padanja i lebdenja u bestežinskom stanju...Jesi sad razumeo?

Misliš, telo ima masu, a težina se može meriti samo ako postoji neka sila?

Ako nema razlike, zašto si ti napisao ovo:
Slažem se, samo ubrzanje se ne može osetiti, već sila. To je onaj Ajnštajnov lift bez prozora, Čovek koji je u kabini koja slobodno pada, ne može ni jednim mehaničkim eksperimentom utvrditi da li se kreće ubrzano u gravitacionom polju Zemlje, ili se nalazi van gravitacionog polja
?
 
Ovo je van konkurencije....Sta li je to vezan vakuum, i gde to nema...gravitacije?

Teoretski nema prostora bez gravitacije, ali u praksi:
Iako kažu da je Vasiona ograničena, kuda god da pogledamo, na sve strane ima nečega,
kao da smo centar iste!?:super:
I onda teorija velikih brojeva kaže da se gravitacije sa raznih strana poništavaju,
pa je tako recimo na pola puta od našeg Sunca do najbliže zvezde gravitacija praktički nula!:hvala:
 
Misliš, telo ima masu, a težina se može meriti samo ako postoji neka sila?

Ako nema razlike, zašto si ti napisao ovo:
?

Valjda smo razliku izmedju mase i težine apsolvirali još u 6 razredu osnovne. Videh da si iz Zagreba i baš me čudi, Školska knjiga iz Zagreba ima baš dobre knjige iz fizike, mnogo dobre. Čudi me da nisi povukao malo na njih

- - - - - - - - - -

Teoretski nema prostora bez gravitacije, ali u praksi:
Iako kažu da je Vasiona ograničena, kuda god da pogledamo, na sve strane ima nečega,
kao da smo centar iste!?:super:
I onda teorija velikih brojeva kaže da se gravitacije sa raznih strana poništavaju,
pa je tako recimo na pola puta od našeg Sunca do najbliže zvezde gravitacija praktički nula!:hvala:

Baci tu teoriju u vodu....da je tako, Vasiona bi bila statična, što je davno odbačena mogućnost. Ipak smo u 21 veku

- - - - - - - - - -

Misliš, telo ima masu, a težina se može meriti samo ako postoji neka sila?

Ako nema razlike, zašto si ti napisao ovo:
?

Ako ovako rezonuješ klasične pojmove, bolje i ne pokušavaj da predješ na OTR. Ko zan kakvu bi modernu teoriju izmislio. Mogao bi se pridružiti još jednom članu sa ovog foruma. On je takodje, modernizovan
 
Valjda smo razliku izmedju mase i težine apsolvirali još u 6 razredu osnovne. Videh da si iz Zagreba i baš me čudi, Školska knjiga iz Zagreba ima baš dobre knjige iz fizike, mnogo dobre. Čudi me da nisi povukao malo na njih

- - - - - - - - - -



Baci tu teoriju u vodu....da je tako, Vasiona bi bila statična, što je davno odbačena mogućnost. Ipak smo u 21 veku

- - - - - - - - - -



Ako ovako rezonuješ klasične pojmove, bolje i ne pokušavaj da predješ na OTR. Ko zan kakvu bi modernu teoriju izmislio. Mogao bi se pridružiti još jednom članu sa ovog foruma. On je takodje, modernizovan

1) Ti si spominjao 'relativan' pojam težina!

2) Statična Vasiona? Šta ti to znači? Pa tela po toj Vasinoni stalno bauljaju!
Osim toga, po mojim procenama, na sve strane na barem 100 milijardi svetlosnih godina udaljenosti postoji nešto!
Rekao bih da je dosta statična(postojana)!

3) Verovatno! Ako je STR gomila nebuloza, OTR je isto barem na kvadrat!:hvala:
 
1) Ti si spominjao 'relativan' pojam težina!
Sam bog će znati šta si ti tu razumeo :)

2) Statična Vasiona? Šta ti to znači? Pa tela po toj Vasinoni stalno bauljaju!
Osim toga, po mojim procenama, na sve strane na barem 100 milijardi svetlosnih godina udaljenosti postoji nešto!
Rekao bih da je dosta statična(postojana)!

Hahahahahah a joooj. Na osnovu čega si procenio? Gledao u pasulj? A ne stara baba Vanga ti rekla, ili ipak ne... vetrovi sa severa ? Aj pročitaj još jednom boldiranu rečenicu. Ne, pročitaj barem još 10 puta... 100 puta. Ako ni tada ne pronadješ apsurd, onda je možda i bolje da ta tvoja procena, ostane upravo takva - apsurdna.


3) Verovatno! Ako je STR gomila nebuloza, OTR je isto barem na kvadrat!:hvala:

Drži se ti podalje od obe teorije, mislim da bi tako bilo najpametnije, ali i najbolje za tebe. Ako onako tretiraš provodnik sa strujom i vodenu paru, onda zaista o ovome ne bi mogli ni da fantaziramo.
 
Sam bog će znati šta si ti tu razumeo :)



Hahahahahah a joooj. Na osnovu čega si procenio? Gledao u pasulj? A ne stara baba Vanga ti rekla, ili ipak ne... vetrovi sa severa ? Aj pročitaj još jednom boldiranu rečenicu. Ne, pročitaj barem još 10 puta... 100 puta. Ako ni tada ne pronadješ apsurd, onda je možda i bolje da ta tvoja procena, ostane upravo takva - apsurdna.

mo.

Samo sam komentarisao tvoje:
.......Jer, ako postoji lebdenje u bestežinskom stanju, kakvo je onda lebdenje kada telo ima težinu? Tvoj apsurd je zapravo pleonazam......
U bestežinskom satnju telo NEMA težinu!:hvala:

Pročitao sam n-puta! Pa kaže:
Prema Generalnom Zakonu Kosmičkog Crvenog Pomaka:
http://www.inet.hr/~brvasilj/doppler/redshift.html

Po tom zakonu, najveći izmereni Z-pomaci dolaze od galaksija udaljenih oko 130 milijardi svetlosnih godina.
Taj zakon ujedno odbacuje i onu nebulozu o 'širenju' prostora ( jer to Specijalni Hubbleov Zakon nije znao objasniti!:hvala:) i
objašnjava prirodu 'pozadinskog' zračenja!:super:
 
Samo sam komentarisao tvoje:

U bestežinskom satnju telo NEMA težinu!:hvala:

Nisi razumeo, ali nema veze. Ne mogu da crtam.

Pročitao sam n-puta! Pa kaže:
Prema Generalnom Zakonu Kosmičkog Crvenog Pomaka:
http://www.inet.hr/~brvasilj/doppler/redshift.html

Po tom zakonu, najveći izmereni Z-pomaci dolaze od galaksija udaljenih oko 130 milijardi svetlosnih godina.
Taj zakon ujedno odbacuje i onu nebulozu o 'širenju' prostora ( jer to Specijalni Hubbleov Zakon nije znao objasniti!:hvala:) i
objašnjava prirodu 'pozadinskog' zračenja!:super:

Aaaa, pa sad mi je jasnije kad vidim koji izvor saznanja koristis. Sad nemam nikakvu dilemu sta je u pitanju. Zapravo...ti si jedan od ovih... http://milanrpavlovic.freeservers.com/sindex.html Imamo i mi, sa ove strane Drine dosta sličnih. To mi zapravo daje odgovore na sve one tvoje apsurde. Ali džabe, kad ti te apsurde pogrešnim načinom rezonovanja i ne vidiš. Ali ti je najbolji apsurd...postoji nešto... baba Vanga sa onog sveta:hahaha:

Ozbiljno , imate izdavačku kuću koja zaista ima dobre knjige, upravo sam na Sajmu knjiga uzeo još tri (to mi je i jedina mogućnost kako su mi rekli, jer vaše knjige, zbog jezika se ne mogu naći u slobodnoj prodaji ovde, posebno ne udžbenici. Šteta. Sad sam baš uzeo relativističku kvantnu fiziku od Nikole Zovko,tj Kvantnu teoriju polja, štampanu još 1987. preporučujem ti je) E ovo su pravi izvori saznanja, a ne ovi tvoji linkovi baba Vange i kojekakvih kvazinaučnika. To sam video još kod nekih članova sa ovog foruma. Linkovi. E da znaju naučnici na šta je spala nauka, na linkove. E živote. Zato je sve i nakaradno. Nauka postala kao biblija, tumači ja ko kako hoće, kako mu se ćefne. Ima takvih na ovom forumu, a za reference navode linkove. Da mi ja baba živa, da objavi neki tekst pa da le linkujem :hahaha:
 
Nisi razumeo, ali nema veze. Ne mogu da crtam.



Aaaa, pa sad mi je jasnije kad vidim koji izvor saznanja koristis. Sad nemam nikakvu dilemu sta je u pitanju. Zapravo...ti si jedan od ovih... http://milanrpavlovic.freeservers.com/sindex.html Imamo i mi, sa ove strane Drine dosta sličnih. To mi zapravo daje odgovore na sve one tvoje apsurde. Ali džabe, kad ti te apsurde pogrešnim načinom rezonovanja i ne vidiš. Ali ti je najbolji apsurd...postoji nešto... baba Vanga sa onog sveta:hahaha:

Ozbiljno , imate izdavačku kuću koja zaista ima dobre knjige, upravo sam na Sajmu knjiga uzeo još tri (to mi je i jedina mogućnost kako su mi rekli, jer vaše knjige, zbog jezika se ne mogu naći u slobodnoj prodaji ovde, posebno ne udžbenici. Šteta. Sad sam baš uzeo relativističku kvantnu fiziku od Nikole Zovko,tj Kvantnu teoriju polja, štampanu još 1987. preporučujem ti je) E ovo su pravi izvori saznanja, a ne ovi tvoji linkovi baba Vange i kojekakvih kvazinaučnika. To sam video još kod nekih članova sa ovog foruma. Linkovi. E da znaju naučnici na šta je spala nauka, na linkove. E živote. Zato je sve i nakaradno. Nauka postala kao biblija, tumači ja ko kako hoće, kako mu se ćefne. Ima takvih na ovom forumu, a za reference navode linkove. Da mi ja baba živa, da objavi neki tekst pa da le linkujem :hahaha:

Tvoje pravo je da ovo napišeš, a meni bi bilo draže da si napisao neku konstruktivnu kritiku!:hvala:
 
A imaš li možda komentara zašto na onom tvom linku:
http://milanrpavlovic.freeservers.com/sindex.html
link na njegovu knjigu više nije aktivan?
Koga briga ako se širi njegova 'glupost'?
Pa internet je i tako pun debilnosti!?
(Recimo STR i OTR)!:zcepanje:

E, pazi stvarno.... ja sam to čitao pre 10-ak godina, Radilo je. Videh da je zadnji put bilo 2005-e...Čovek je učen, završio elektrotehnički, ali možda je preminuo u medjuvremenu, i niko mu ne održava sajt, ili domen. Ko će ga znati. Ali, imam to u html, skinuo sam daaavno. Mogu ti poslati. Da vidiš kako na suptilan način "obara" STR. Ali baš suptilno.
 
E, pazi stvarno.... ja sam to čitao pre 10-ak godina, Radilo je. Videh da je zadnji put bilo 2005-e...Čovek je učen, završio elektrotehnički, ali možda je preminuo u medjuvremenu, i niko mu ne održava sajt, ili domen. Ko će ga znati. Ali, imam to u html, skinuo sam daaavno. Mogu ti poslati. Da vidiš kako na suptilan način "obara" STR. Ali baš suptilno.

Ispada kao da se električari više bave Teorijom Relativnosti od fizičara!?:zcepanje:
Ajd' pošalji na: b r v a s i lj@net.hr ( izbaci prazna polja u adresi)
 
Da, sami sebe su zapetljali u mrežu nebuloza i bave se drugim stvarima!
Strune, vibracije, mreškanja, Veliki Bang, 'širenje' prostora.....
tema za lupetanje bez mogućnosti provere u izobilju!:super:

Nisu se zapetljali, već pokušavaju da izadju iz zamršenog sveta, i otvaranju novog poglavlja u istoriji nauke. I tu nema ničeg čudnog. Tako je oduvek bilo kroz istoriju. Kepler je pokušao da ispravi Ptolomejevu sliku sveta (po kojoj se planete nekad krecu napred, a nekad unazad). Aristotelova mehanika morala je da sačeka Galileja da je ispravi. Njutn je imao svoju predstavu o svetlosti , koja je bila pogrešna, tako da je Hajgens pobedio svojom teorijom, sve dok nije naišao Luj de Brolj. Maksvelova teorija elektromagnetizma je predvidela EM talase.....Nils Bor se sudario sa kvantnom mehanikom, pa je atom opisivao i klasično i kvantno. Rejli i Dzins su se namučilii oko zračenja crnog tela, pa je Planku to pošlo za rukom da otkloni. Klaj i Gordon su se primenom STR i kvantne mehanike sudarili sa negativnom gustinom verovatnoće nalaženja elektrona u atomu,i uopšte sa negativnim energijama. Neke stvari, kao spin su se morale uvoditi veštački kako bi se objasnio eksperiment. To je čekalo Diraka da otkloni i negativne energije i negativne verovatnoće, pa iz njegove teorije spin se prirodno pojavljuje, bez veštačkog uvodjenja.... Itd...itd... spontano narušenje simetrije, Kaluca Klajn teorije...supersimetrija, spinori, strune.... iiiiiiiii mnoooooogo tooooga. Kao da nema kraja, ali i ne treba da bude, jer naučna istina nije ni apsolutna ni konačna (A. Ajnštajn). A kda će se proveriti...sam bog zna. Ljudskom rodu je trebalo 1000 godina da proveri i promeni Ptolomejevu sliku sveta...

Nauka je živa i treba da se razvija. "Posvećujući se istraživačkom radu uvek treba težiti da se sačuva sloboda rasudjivanja i ni u šta ne treba previše verovati. Uvek treba biti spreman na to da ubeđenja kojih smo se dugo pridržavali, mogu biti pogreša" (Pol Adrijen Moris Dirak).
 
Nisu se zapetljali, već pokušavaju da izadju iz zamršenog sveta, i otvaranju novog poglavlja u istoriji nauke. I tu nema ničeg čudnog. Tako je oduvek bilo kroz istoriju. Kepler je pokušao da ispravi Ptolomejevu sliku sveta (po kojoj se planete nekad krecu napred, a nekad unazad). Aristotelova mehanika morala je da sačeka Galileja da je ispravi. Njutn je imao svoju predstavu o svetlosti , koja je bila pogrešna, tako da je Hajgens pobedio svojom teorijom, sve dok nije naišao Luj de Brolj. Maksvelova teorija elektromagnetizma je predvidela EM talase....

ak).

I rekao bih da je ta teorija potpuna pushiona?
Kako onda objašnjavaju foton!?
 

Back
Top