Paradoks blizanaca - glupo objasnjenje

Када су направили довољно тачан часовник није им била потребна већа разлика у гравитацији од оне коју су имали на 22,5 метара. То је чисто практична ствар.

Надам се да знаш да се часовници у сателитима за глобално позиционирање стално морају да коригују због дилатације времена.

Такође знаш да се на основу релативистичког црвеног помака одређује брзина најдаљих галаксија.

Време јесте чудна физичка величина, једина која се не мери апсолутном мером.

Време је релативна мера учесталости догађаја. Па ако дође до успорења кретања у атому па он почне да зрачи на нижој фреквенцији онда кажемо да је дошло до дилатације времена.

Totalno krivo!:hvala:
 
Primer iz klasične mehanike, tj. časovnik sa klatnom:
Podigneš ga na veću visinu, radiće sporije!
Da li je došlo do dilatacije vremena? NIJE!
Ista stvar i sa atomskim ili bilo kakvim drugim 'mehanizmom'....:hvala:

Не, спорије ради при јачој гравитацији.

Можда сам у неком посту грешком написао обрнуто.Ако је само то проблем, онда га нема.
 
Nema je uopšte!:hvala:

Добро, људи су миленијумима веровали у апсолутност свемира и због тога им живот није ништа био лошији.

Tako je мислио и Мајкелсон, па је покушао да измери апсолутну брзину Земље. Сматрало се да свемир испуњава етар који апсолутно стоји.
Тако је он пустио светлост кроз полупропустљиво огледало које га је усмерило у два правца која су под правим углом. Та два снопа се рефлектују од два огледала и враћају у исту тачку.
Рачунао је да ће сноп који је у правцу кретања Земље мало закаснити у односу на други. То је познато из класичне механике.

На његово чуђење оба снопа су стигла истовремено, колико год би понављао експеримент.
Очекивао је барем због кретања Земље око Сунца да ће детектовати неко кашњење, али фа није било.

Закључио је да светлост има чудну особину да се креће увек истом брзином без обзира како се креће мерна опрема.

Тај оглед је почетак развоја теорије релативности.

Ако верујеш у резултате тог огледа, а одбацујеш теорију релативности, онда вероватно имаш своје објашњење, и ја бих волео да се упознам са њим.
 
Добро, људи су миленијумима веровали у апсолутност свемира и због тога им живот није ништа био лошији.

Tako je мислио и Мајкелсон, па је покушао да измери апсолутну брзину Земље. Сматрало се да свемир испуњава етар који апсолутно стоји.
Тако је он пустио светлост кроз полупропустљиво огледало које га је усмерило у два правца која су под правим углом. Та два снопа се рефлектују од два огледала и враћају у исту тачку.
Рачунао је да ће сноп који је у правцу кретања Земље мало закаснити у односу на други. То је познато из класичне механике.

На његово чуђење оба снопа су стигла истовремено, колико год би понављао експеримент.
Очекивао је барем због кретања Земље око Сунца да ће детектовати неко кашњење, али фа није било.

Закључио је да светлост има чудну особину да се креће увек истом брзином без обзира како се креће мерна опрема.

Тај оглед је почетак развоја теорије релативности.

Ако верујеш у резултате тог огледа, а одбацујеш теорију релативности, онда вероватно имаш своје објашњење, и ја бих волео да се упознам са њим.

Verujem u rezultate ogleda, ali ne verujem u očekivane 'velike' vrednosti rezultata u odnosu na merene!

Osim toga, već u samom pripremnom materijalu je 'dokaz' da ne može biti jedinstveni Lorentz faktor dilatacije vremena:
http://www.inet.hr/~brvasilj/relativ/sistem.html
 
Poslednja izmena:
Verujem u rezultate ogleda, ali ne verujem u očekivane 'velike' vrednosti rezultata u odnosu na merene!

Osim toga, već u samom pripremnom materijalu je 'dokaz' da ne može biti jedinstveni Lorentz faktor dilatacije vremena:
http://www.inet.hr/~brvasilj/relativ/sistem.html

Исто је мислио и Мајкелсон, али експеримент је показао неочекиван резултат.

Посетио сам сат за који си ми дао линк.

Све су то мисаони експерименти, ами овде наводимо стварне.
Осим тога неке теме је обрадио на основу погрешних почетних предпоставки.

Но, како год, свиђа ми се његов скептицизам и сопствено трагање за истином-
 
Исто је мислио и Мајкелсон, али експеримент је показао неочекиван резултат.

Посетио сам сат за који си ми дао линк.

Све су то мисаони експерименти, ами овде наводимо стварне.
Осим тога неке теме је обрадио на основу погрешних почетних предпоставки.

Но, како год, свиђа ми се његов скептицизам и сопствено трагање за истином-

Ako malo pogledaš kako je Majkelson došao do 'očekivanih' rezultata eksperimenta,
možeš da uočiš kako se radi o istim/sličnim misaonim eksperimentima!

Da ponovim jedan od zakljucaka: Izraz za navodnu dilataciju vremena treba biti univerzalan,
tj. da ne zavisi od smera svetlosti i položaja merne opreme!:hvala:
 
Ako malo pogledaš kako je Majkelson došao do 'očekivanih' rezultata eksperimenta,
možeš da uočiš kako se radi o istim/sličnim misaonim eksperimentima!

Da ponovim jedan od zakljucaka: Izraz za navodnu dilataciju vremena treba biti univerzalan,
tj. da ne zavisi od smera svetlosti i položaja merne opreme!:hvala:

Не, он је дошао до неочекиваних резултата, хтео је да измери апсолутну брзину Земље.

Његов експеримент није мисаони него стварни.
Увек је добијао исти резултат са разлићутим смеровима светлости и са различитим положајем опреме.

Његов експеримент је један од најчешће понављаних експеримената у различитим лабораторијама и од различитих научника,
и сви су добили исте резултате.
 
Све је исто планета или ракета.

Треба имати на уму да свакоме време тече нормално без обзира како се он кретао.

Брат путник нећа остарити више, већ ће затећи свог брата млађег.

Време није могуће убрзати, само успорити.
Zofry, a ne bi sad da ispadne da ja nešto kvarim temu, nisam ti ja Dragoljub:zblesav:

Ali pojam paradoksa blizanaca je izmišljen strogo u funkciji sa raketama, gde ne može da se odredi pravilo računanja. A ovo drugo se uzima pod dilataciju vremena, i tu postoji jasno pravilo računanja! Recimo, nebitno u kom smeru, ali ti za blizance, ili za bilo kog drugog, uvek znaš šta će da mu se desi kad ode na putovanje. Računica je da će se putnik vraćati mlađi. I putnik će se uvek vraćati mlađi. Pa recimo i da je to pogrešna pretpostavka, onda će se uvek vraćati stariji. Ali uvek je to isto, i to se uzima pod prostim pojmom faktora vremenske dilatacije.

Parados je samo tamo gde se ne zna kako će proces da se okrene. Mislim, nije to toliko teško[emoji53]


.

Ни сам Ајнштајн није прихватао квантну механику.

Данас физичари на микроплану, где долази до изражаја квантна механика, закључују да не важи теорија релативности.
Засад, не постоји теорија која обједињује квантну механику и теорију релативности.

.

Ovde uvek mora da se navede da je Opšta teorija relativnosti OTR u pitanju!

Pa eto, ne samo da zasad nema teorije koja bi objedinila OTR i kvantnu mehaniku, nego nema ni teorije (objašnjenja) koja bi ih pomirila. Možda jedino ovaj moj kosmoliški model kad bi se uzeo u obzir, pa da može da se kaže da se tu dosta toga shvata. Kao što Maks Plank reče, "ovo će neko nekad morati da shvati, što se to tako dešava". Mislim, ovo sam samo parafrazir'o Planka, ali to je u principu ta kvaka. Ne moraš ti po tom pitanju da napraviš neku teoriju predviđanja, ali da se to makar shvati...
 
Pa eto, ne samo da zasad nema teorije koja bi objedinila OTR i kvantnu mehaniku, nego nema ni teorije (objašnjenja) koja bi ih pomirila. Možda jedino ovaj moj kosmoliški model kad bi se uzeo u obzir, pa da može da se kaže da se tu dosta toga shvata. Kao što Maks Plank reče, "ovo će neko nekad morati da shvati, što se to tako dešava". Mislim, ovo sam samo parafrazir'o Planka, ali to je u principu ta kvaka. Ne moraš ti po tom pitanju da napraviš neku teoriju predviđanja, ali da se to makar shvati...
Jednostavno je to,ali treba malo veći IQ...:hahaha:
Nije lako isključiti misaono subjektivizam posmatrača!
Valja zamisliti film koji posmatra film bez našeg prisustva!
Eksperiment koji daje neočekivane rezultate koji se kose s ljudskom logikom!
Tako ,recimo,taj film kojim je posmatran film stvarnosti kaže da Sunce ne zagreva
termonuklearna fuzija već gravitacioni efekat! Kozirev ovo nije ustanovio pomoću
filma ,već pomoću sistema ogledala!
Jednostavno je to objašnjenje zašto se i Zemlja nije ohladila za 4 milijarde godina!:lol:
I dalje se zagreva!
Prošle godine je gravitaciono zračenje iz svemira bilo snažijeg fluxa i sve planete
u Sunčevom sistemu su se zagrevale za 4% više...Imate te podatke iz NASA...
Zato Ameri i opstruiraju sporazum iz Kjota...Nije sve crno-belo...

- - - - - - - - - -

Mda...Bavite se ovde naukama iz druge polovine prošlog veka,a sad su dvadesete 21.veka!
Treći milenijum boktemazo!:mrgreen:
 
Jednostavno je to,ali treba malo veći IQ...:hahaha:
Nije lako isključiti misaono subjektivizam posmatrača!
Valja zamisliti film koji posmatra film bez našeg prisustva!
:mrgreen:

Niti je to jednostavno, niti tu treba veći IQ, niti tu treba zamišljanje, tu naprosto treba objašnjenje po principu kauzalnosti, odnosno matematička potvrda. Možda jedino malo nekih novih beojeva ili aksioma ako bi pridodo[emoji6]
 
Jednostavno je to,ali treba malo veći IQ...:hahaha::mrgreen:



Niti je to jednostavno, niti tu treba veći IQ, niti tu treba zamišljanje, tu naprosto treba objašnjenje po principu kauzalnosti, odnosno matematička potvrda. Možda jedino malo nekih novih beojeva ili aksioma ako bi pridodo[emoji6]

I naravno, ono za Maksa Planka što sam naveo, tu se inače podrazumeva da, onaj koji shvati kauzalnost pri kvantnoj fizici, da on to na ovaj način koji sam priložio i izvede!

A ne to što Dragoljub ima IQ....700, 800, pa to k'o neko s'vatanje, pa da on zeza nas što smo oko stotke:zblesav:

Ne, nego ti ovde lepo matematiku i geometriju brale:manikir:
 
Zofry, a ne bi sad da ispadne da ja nešto kvarim temu, nisam ti ja Dragoljub:zblesav:

Ali pojam paradoksa blizanaca je izmišljen strogo u funkciji sa raketama, gde ne može da se odredi pravilo računanja. A ovo drugo se uzima pod dilataciju vremena, i tu postoji jasno pravilo računanja! Recimo, nebitno u kom smeru, ali ti za blizance, ili za bilo kog drugog, uvek znaš šta će da mu se desi kad ode na putovanje. Računica je da će se putnik vraćati mlađi. I putnik će se uvek vraćati mlađi. Pa recimo i da je to pogrešna pretpostavka, onda će se uvek vraćati stariji. Ali uvek je to isto, i to se uzima pod prostim pojmom faktora vremenske dilatacije.

Parados je samo tamo gde se ne zna kako će proces da se okrene. Mislim, nije to toliko teško[emoji53]




Ovde uvek mora da se navede da je Opšta teorija relativnosti OTR u pitanju!

Pa eto, ne samo da zasad nema teorije koja bi objedinila OTR i kvantnu mehaniku, nego nema ni teorije (objašnjenja) koja bi ih pomirila. Možda jedino ovaj moj kosmoliški model kad bi se uzeo u obzir, pa da može da se kaže da se tu dosta toga shvata. Kao što Maks Plank reče, "ovo će neko nekad morati da shvati, što se to tako dešava". Mislim, ovo sam samo parafrazir'o Planka, ali to je u principu ta kvaka. Ne moraš ti po tom pitanju da napraviš neku teoriju predviđanja, ali da se to makar shvati...

Знам да ти постови нису деструктивни, пратим многе теме на којима учествујеш.

Тему сам отворио због нетачног објашњења парадокса близанаца, и због тога што је такво објашњење ушло у уџбенике.

Ја тврдим да парадокса нема, да као што кажеш, ономе ко не путује, сваки путник када се врати је мање стар.

Али како и СТР и ОТР изједначавају све системе, путник са правом може да сматра, и оног који не путује, путником. Па тако када се сретну за њега ће тај други бити млађи.

За оне који не схватају суштину теорије релативности то је парадокс, а уствари га нема.

Њихов ум може да схвати само кретање по просторним координатама, али не и у свету Минковског.

Последица, без практичног значаја, је да сваки посматрач има свој свет, Док су сви посматрачи на Земљи живе у истим световима.
Када неко мало путује великом брзином свемиром он се не креће само просторним координатама, већ и по временској координати.

На тај начин његов свет се удаљава од света оних на Земљи. Зато, када се он врати на Земљу затећи ћи све људе млађе. У његовом свету је то тако.

У свету људи на Земљи путник ће бити млађи.

Написах, да ово нема практични значај, јер свако остаје у свом свету, чак и неки трећи посматрач има свој свет, и он неће видети два света, онај на Земљи и свет путника.
 
Не, он је дошао до неочекиваних резултата, хтео је да измери апсолутну брзину Земље.

Његов експеримент није мисаони него стварни.
Увек је добијао исти резултат са разлићутим смеровима светлости и са различитим положајем опреме.

Његов експеримент је један од најчешће понављаних експеримената у различитим лабораторијама и од различитих научника,
и сви су добили исте резултате.

Ponavljam: Eksperiment je stvaran i objektivan, ali je do OČEKIVANIH rezultata došao (lošim) misaonim eksperimentima!
 
Zo

Ali pojam paradoksa blizanaca je izmišljen strogo u funkciji sa raketama, gde ne može da se odredi pravilo računanja. A ovo drugo se uzima pod dilataciju vremena, i tu postoji jasno pravilo računanja! Recimo, nebitno u kom smeru, ali ti za blizance, ili za bilo kog drugog, uvek znaš šta će da mu se desi kad ode na putovanje. Računica je da će se putnik vraćati mlađi. I putnik će se uvek vraćati mlađi. Pa recimo i da je to pogrešna pretpostavka, onda će se uvek vraćati stariji. Ali uvek je to isto, i to se uzima pod prostim pojmom faktora vremenske dilatacije.

...

Ili se ne radi o dilataciji vremena, već o različitim ponašanjima atoma koji se kreću različitim brzinama?
Što nas opet vodi ka apsolutnom prostoru i brzini?
 
Niti je to jednostavno, niti tu treba veći IQ, niti tu treba zamišljanje, tu naprosto treba objašnjenje po principu kauzalnosti, odnosno matematička potvrda. Možda jedino malo nekih novih beojeva ili aksioma ako bi pridodo[emoji6]
Kauzalnost je povezanost na način zašto-zato,a matematički imaš skupove,smisli algoritam koji odgovara zbivanju (sled
kvantnih pozicija!) i izvoli,ali vodi računa o sledećem:predviđanje do helijuma-dalje je previše promenljivih!
Nije u pitanju veliki broj,već enorman! već za ugljenik ti trebaju terabajti za verovatnoću neke pozicije.
Znaš li ti momče koliko atoma ima u jednom zrnu pšenice? A gde je tu jedna planeta ili zvezda kao Sunce!
A kauzalnost ostavi onima što pišu bajke i romane...
 
Знам да ти постови нису деструктивни, пратим многе теме на којима учествујеш.

Тему сам отворио због нетачног објашњења парадокса близанаца, и због тога што је такво објашњење ушло у уџбенике.

Ја тврдим да парадокса нема, да као што кажеш, ономе ко не путује, сваки путник када се врати је мање стар.

Али како и СТР и ОТР изједначавају све системе, путник са правом може да сматра, и оног који не путује, путником. Па тако када се сретну за њега ће тај други бити млађи.

За оне који не схватају суштину теорије релативности то је парадокс, а уствари га нема.................................

.

aA, pa i ja sam svojedobno koristio paradoks blizanaca da obesmislim dilataciju vremena i da to svedem poda to da vreme jednostavno drugačije protiče u različitim sistemima. Mislim da smo ja i Rašo o tome birićetili i to isto na jednoj od Vasovih tema. Pa da, može da se kaže da za vreme nema pravila. Ono, kaže se da se kod GPS satelita stalno vrši korekcija vremena. Samo što me živo zanima da li neki od satelita uspeva i da zakasni u odnosu na centralno vreme, ili stalno napreduju, pa i između satelita kakav vremenaki raskol se pojavljuje i to...

Mislim, mrsio sam ja to sa tim vremenom sve dok nisam otkrio preobražene čestice koje na kraju krajeva i formiraju sve oblike vremena i kije su verovatno i zadužene za to što je Ajnštajnova gravitacija tačnija od Njutnove, a ustvari je Njutnova merodavna[emoji53]

Mislim, za ovo sa gravitacijom, to bi u najboljoj meri moralo da se izmeri sa crnim rupama koje su u apsolutnom singularitetu, a što baš i nije česta pojava. Mislim da bi tu Njutnova gravitacija bila ona koja je tačnija. Naprosto zbog toga što u tim singularitetima ne bi bilo potencijala preobraženih čestica koje stvaraju otpore unutar materije, zapravo jezgra atoma. Te čestice izazivaju onaj efekat koji se uzima pod "kosmološkom konstantom".

Naravno, duga je to priča, ali kažem ti, zbog toga sam zanemario ovo sa vremenskim oscilacijama. To se jednostavno podrazumeva kad znaš kako je nukleus oformljen i zbog čega je on uopšte proradio, pa i kad znaš koji potencijali su u opticaju
 
aA, pa i ja sam svojedobno koristio paradoks blizanaca da obesmislim dilataciju vremena i da to svedem poda to da vreme jednostavno drugačije protiče u različitim sistemima. Mislim da smo ja i Rašo o tome birićetili i to isto na jednoj od Vasovih tema. Pa da, može da se kaže da za vreme nema pravila. Ono, kaže se da se kod GPS satelita stalno vrši korekcija vremena. Samo što me živo zanima da li neki od satelita uspeva i da zakasni u odnosu na centralno vreme, ili stalno napreduju, pa i između satelita kakav vremenaki raskol se pojavljuje i to...

u

Ili: kako to, ako je sve relativno, časovnik na satelitu zna da se na njega primenjuje dilatacija,
a nije to onaj časovnik na Zemlji?
Možda zato što postoji apsolutni prostor i brzina?:hvala:

Btw: Recimo na trenutak da je ipak ta dilataciona nebuloza tačna!
Da li je neko skalarne relativne brzine časovnika na Zemlji i onih na satelitu računao uzimajući u obzir vektore njihovih brzina?
 
Ili: kako to, ako je sve relativno, časovnik na satelitu zna da se na njega primenjuje dilatacija,
a nije to onaj časovnik na Zemlji?
Možda zato što postoji apsolutni prostor i brzina?:hvala:

Btw: Recimo na trenutak da je ipak ta dilataciona nebuloza tačna!
Da li je neko skalarne relativne brzine časovnika na Zemlji i onih na satelitu računao uzimajući u obzir vektore njihovih brzina?

Pa pokušaj da izračunaš...
Inače se nalupavate bez matematike najstrašnije...Fantastični ste...:lol:
 
Могу потпуно да се сложим са сваким који не прихвата теорију релативности. Али онда треба да стври доказује класичном теоријом.

E tome će baš poći za rukom da objašnjava klasičnom teorijom. Pre će smisliti neku novu, ličnu teoriju, onako modernu i krenuti da prosipa znanje po forumu. Ima ovde dosta takvih kandidata, da ne navodim konkretno. Prepoznaće se oni....odmah u startu.

Ова тема се бави само парадоксом близанаца, па бих волео да останемо у оквиру тога.
Slažem se i tako bi trebalo da bude za sve teme.

Нема меморијског ефекта, убрзање је по ОТР изјадначено са гравитацијом и обрнуто. Човек у слободном паду се крећа убрзано у гравитационом пољу, али не осећа ни убрзање ни силу гравитације.

Slažem se, samo ubrzanje se ne može osetiti, već sila. To je onaj Ajnštajnov lift bez prozora, Čovek koji je u kabini koja slobodno pada, ne može ni jednim mehaničkim eksperimentom utvrditi da li se kreće ubrzano u gravitacionom polju Zemlje, ili se nalazi van gravitacionog polja. Odatle je Ajnštajn izveo zaključak što je postavio kao drugi postulat da su svi referentni sistemi (ne samo ubrzani, kako si naveo u prvom postu na ovoj temi) međusobno ekvivalentni. Zato paradoks blizanaca u OTR, i ne postoji.

Interesantno je, ma koliko to paradoksalno izgledalo, da čovek NE oseti gravitacionu silu treba ga osloboditi svih sila koje deluju na njega, osim gravitacione..
 

Back
Top