Paradoks blizanaca - glupo objasnjenje

Ili je kvantna teorija nastala jer talasna teorija nije mogla objasniti mnoge stvari!
Tačnije, bila je pogrešna?

To je upravo ono o čemu sam ti pričao... Svaka teorija ima svoj domen važnosti. Kvantna mehanika takodje ima svoj domen. Za sad se smatra da je to vreme reda Plankovog, i prostor reda Plankove dužine... Na još manjoj skali, tu kvantna mehanika mora da se dopunjuje (ili koriguje). Nemoguće je rešavati bilo koju jednačinu kvantne mehakike na manjoj skali, posebno sto se i vreme i prostor definišu preko verovatnoće.(a sve jednacine kvantne mehanike su neprekidne funkcije prostor-vremena) Tako su dosli do pojma kvantne pene, sto je dovelo da se pojam cestica (fotona,koje si ti naveo) mora odbaciti, pa su uvedene strune.

Znam, sad ces reci isto ono stu su pre 100 godina govorili za kvantnu mehaniku, ...istorija se ponavlja.... Uzmi malo istoriju fizike, pa proucavaj, bilo bi ti korisnije. Da se sretnes sa naucnom misli toga vremena, sa podelama unutar naucnog tabora, sučeljavanja i raznih paradoksa koji su postavljani. Da vidis kako je to tada bilo zamrseno (uverio sam se da je mnogima zamrseno i dan danas) .Ali ovo je sve u skladu onoga što sam pričao. Naučni put, koji ti ne poznaješ ni istorijski, nije ni malo jednostavan. Dosta puta se dolazilo u ćorsokak, pa je nakon odredjenog perioda ponovo aktuelizovan problem koji je kočio (jer se u medjuvremenu doslo do novih saznanja) Takav je primer bila kvantna teorija polja (u toj teoriji problem nije pravila STR, vec nesto drugo..da ne duzim, naveo sam ti knjigu od Nikole Zovka, tamo lepo piše).

Trebalo bi da znaš da ne postoji apsolutna teorija. Nikada nece ni postojati, a svet funkcionise i razvija se upravo na osnovu postojećih teorija - prosto jer drugih nema. Ukoliko bi ible pogrešne verovatno bi i danas živeo na nivou mamuta.
 
To

Trebalo bi da znaš da ne postoji apsolutna teorija. Nikada nece ni postojati, a svet funkcionise i razvija se upravo na osnovu postojećih teorija - prosto jer drugih nema. Ukoliko bi ible pogrešne verovatno bi i danas živeo na nivou mamuta.

Ne postoji apsolutna, ali postoje i barem dva pojma:
Tačna samo u određenim okvirima, ili uopšte nije tačna!:hvala:
 
Kauzalnost je povezanost na način zašto-zato,a matematički imaš skupove,smisli algoritam koji odgovara zbivanju (sled
kvantnih pozicija!) i izvoli,ali vodi računa o sledećem:predviđanje do helijuma-dalje je previše promenljivih!
Nije u pitanju veliki broj,već enorman! već za ugljenik ti trebaju terabajti za verovatnoću neke pozicije.
Znaš li ti momče koliko atoma ima u jednom zrnu pšenice? A gde je tu jedna planeta ili zvezda kao Sunce!
A kauzalnost ostavi onima što pišu bajke i romane...

Joj Dragoljubu, uhvati me neko nevreme za ovaj p.d.f. Jedino se nadam da, kad se upredsedničim, da ću onda imati više vremena za forumašenje. Čuo sam bre da nam predsednici imaju dosta lufta, a i dosta je dobro to što izgleda premijer ne može da mu određuje kad će da započne smenu[emoji38]

A i tebi bi mlogo bolje bilo da se bačiš na da mi skupljaš potpise.
Kad bi mi nabro makar dvajes, trijes potpisa, pa opet i neka koris od tebe, nego ovo što zabunjuješ ovde na forumu:zblesav:

Ko je tebi reko da ti moraš da izvedeš "sled kvantnih pozicija" pri pomirenju OTR i kvantne fizike po kauzalnoj osnovi:zblesav:

Ti u principu samo matematički moraš da razradiš šta se preko čega prelama i što se pojavljuju odstupanja. Naravno i sa novim ili prepravljenim brojevima i aksiomima.

Ja uopšte ne znam đe si ti zaluto i kake fiks ideje ti imaš:zblesav:

E, vidi ovo za potpise i nemo se džaba mlatiš ovde:manikir:
 
Joj Dragoljubu, uhvati me neko nevreme za ovaj p.d.f. Jedino se nadam da, kad se upredsedničim, da ću onda imati više vremena za forumašenje. Čuo sam bre da nam predsednici imaju dosta lufta, a i dosta je dobro to što izgleda premijer ne može da mu određuje kad će da započne smenu[emoji38]

ir:

Eto, još jedan stručnjak manje! Ode i ti među političare!
Biće to veliki gubitak za nauku!:zcepanje:
 
Ja lepo kažem, a rekli su i mnogi pre mene...Ko god nije uspeo u nauci, postao je političar ili filozof. To sam već ovde negde, odavno napisao.

Pa pisao sam i ja ovde, i to pod zakonskom odredbom, da svemir pa i prostor ne može da se širi. To sam pisao u posebnoj temi "model integralnog prostora", a dokačinjali smo se toga i na glavnoj temi. Ono, glavna tema pa mora sve. I šta sam tu reko, može Brajan Šmit da dobije ne znam kaku nagradu za otkriće o ubrzanom širenju svemira, ali da to jednostavno nije tačno. Stim što ja i navodim što je to u zabrani.
I šta se dešava, validnost njegovog otkrića je pala. Danas oni više ne bi ni dobili Nobelovu nagradu...

Mislim, samo da ti dočaram koja je razlika između mog i tvog pisanja. Totalno su nam različiti imperativi:zbkesav:

I ne idem ja u politiku zbog neuspeha u fizici, već zato što ja mogu da potegnem pitanje da sam ja najveći fizičar današnjice[emoji13]

Ja fiziku toliko dobro znam da to meni postaje dosadno. Moram malo i na ostale nauke da se proširim:nosijelku:

Nego kako ono tačno bi za Njutna, šta je on ono tačno reko za kineske poslovice? "Kako stojimo pred kineskim poslovicama kao pred velikim okeanom koji tek treba da ispitamo ili istražimo", kako ono tačno bi? Malo sam zaboravio[emoji53]
 
Pa pisao sam i ja ovde, i to pod zakonskom odredbom, da svemir pa i prostor ne može da se širi. To sam pisao u posebnoj temi "model integralnog prostora", a dokačinjali smo se toga i na glavnoj temi. Ono, glavna tema pa mora sve. I šta sam tu reko, može Brajan Šmit da dobije ne znam kaku nagradu za otkriće o ubrzanom širenju svemira, ali da to jednostavno nije tačno. Stim što ja i navodim što je to u zabrani.
I šta se dešava, validnost njegovog otkrića je pala. Danas oni više ne bi ni dobili Nobelovu nagradu...

3]

Takva lupetanja astrofizičara su i dovela do toga da se za to područje više i ne deli ta nagrada?
A toliko dobrih ideja imam!:zcepanje:
 
Pa pisao sam i ja ovde, i to pod zakonskom odredbom, da svemir pa i prostor ne može da se širi. To sam pisao u posebnoj temi "model integralnog prostora", a dokačinjali smo se toga i na glavnoj temi. Ono, glavna tema pa mora sve. I šta sam tu reko, može Brajan Šmit da dobije ne znam kaku nagradu za otkriće o ubrzanom širenju svemira, ali da to jednostavno nije tačno. Stim što ja i navodim što je to u zabrani.
I šta se dešava, validnost njegovog otkrića je pala. Danas oni više ne bi ni dobili Nobelovu nagradu...

Mislim, samo da ti dočaram koja je razlika između mog i tvog pisanja. Totalno su nam različiti imperativi:zbkesav:

I ne idem ja u politiku zbog neuspeha u fizici, već zato što ja mogu da potegnem pitanje da sam ja najveći fizičar današnjice[emoji13]

Ja fiziku toliko dobro znam da to meni postaje dosadno. Moram malo i na ostale nauke da se proširim:nosijelku:

Nego kako ono tačno bi za Njutna, šta je on ono tačno reko za kineske poslovice? "Kako stojimo pred kineskim poslovicama kao pred velikim okeanom koji tek treba da ispitamo ili istražimo", kako ono tačno bi? Malo sam zaboravio[emoji53]

Pa jasno mi je sad zasto toliko lupetaš. To si trebao odmah reći, da ti je dosadno. Tako isto i deca u 6 razredu, dosadno im pa lupaju, ali oni bar priznaju. Ne foliraju se. Dosadno i ne znaju. Lupetare-lupetarum. No ajd ti na tu politiku....tamo možeš da lupaš i falširaš koliko hoćeš. To je čak i poželjno :) Usput, obori nekoliko balvana za zimu, i ispleti nam čarapice :) Hahahahaha
 
Pa jasno mi je sad zasto toliko lupetaš. To si trebao odmah reći, da ti je dosadno. Tako isto i deca u 6 razredu, dosadno im pa lupaju, ali oni bar priznaju. Ne foliraju se. Dosadno i ne znaju. Lupetare-lupetarum. No ajd ti na tu politiku....tamo možeš da lupaš i falširaš koliko hoćeš. To je čak i poželjno :) Usput, obori nekoliko balvana za zimu, i ispleti nam čarapice :) Hahahahaha

Pa imaš i onu decu koja prevazilaze svoj uzrast, i njima bude dosadno. Pre sam na tako nešto mislio[emoji6]

I šta kaš' na ovo kad uvodim zakone pa posle ovi iz Nobela moraju da se češu, a :nosijelku:

Uopšte ne znam ni da li si u toku oko tako bitnih stvari.
Nema to dugo kako smo se o tome raspravljali.
 
Pa imaš i onu decu koja prevazilaze svoj uzrast, i njima bude dosadno. Pre sam na tako nešto mislio[emoji6]

I šta kaš' na ovo kad uvodim zakone pa posle ovi iz Nobela moraju da se češu, a :nosijelku:

Uopšte ne znam ni da li si u toku oko tako bitnih stvari.
Nema to dugo kako smo se o tome raspravljali.

E, ali zato ta deca idu napred, ali ti tapkas u mestu.
Kad sam ja bio u toku sa pletenjem? Kad smo kod pletenja, kako idu te čarapice? jedan traži i tople nakurnjake :) hahahahaha Ako budu dobre, predložiću te za sabor u Sirogojnu, nije za tebe Nobel, lepo si to rekao. :)
 
E, ali zato ta deca idu napred, ali ti tapkas u mestu.
Kad sam ja bio u toku sa pletenjem?
A samo ne znam šta je bilo kad smo se raspravljali o otkriću za koje je Brajan Šmit dobio Nobela.
Ti si koliko se ja sećam rekao "svaka mu čast za to", a ja sam tad reko da to ne može da bude tačno!!
Eto, jasno i decidno. I šta, biće da ja pišem fiziku, a ti si običan posmatrač[emoji53]

I kako ja na osnovu nečeg mnogo malog znam nešto mnogo veliko! Meni ne trebaju silni teleskopi[emoji41]

Pa to je kad imaš dobru relaciju između kvantne fizike i OTR. Kad ti na osnovu kvantnih stvari znaš kako kosmos mora da diše[emoji6]

Kad smo kod pletenja, kako idu te čarapice? jedan traži i tople nakurnjake :) hahahahaha Ako budu dobre, predložiću te za sabor u Sirogojnu, nije za tebe Nobel, lepo si to rekao. :)

Pa ne znam. Počeo sam vamo na politici da se prosipam kako Nobelovce iz glave obaram[emoji38]

Pazi, Nobelovca oboriš iz glave. Pa ja stvarno ne znam koja nagrada bi me bila ravnog!

Ja sam inače mislio da ja obaram samo ovde po forumu, al vidiš, izgleda da sam se proširio i na Nobelovce:nosijelku:

Jedino što priznajem da nisam mislio da će to ovoliko brzo da se ispostavi:manikir:
 
Otišao si sa teme, kao i uvek sto odeš. Nego obori ti po pletenju, zima stigla a čarapa nigde :)
A nije se od teme toliko otišlo koliko ti to sad napravi. Preduslov za vreme je da se zna šta je prostor i kako se on ponaša. Što se ovde dosta i raspravlja. A ja sam uveo kosmološki zakon koji se odnosi na varijacije u prostoru, pa shodno tome i ovo ishitreno otkriće o ubrzanom širenju svemira koje po meni odmah nije bilo tačno, a sad i naknadnim dokazima nije više merodavno.

A, šta kažeš, ne moš više da se praviš blentav. Jesam ja lepo reko da otriće nije merodavno, i to pomoću pletenja. A što ti onda isto nisi reko da to nije tačno pa pomoću čega god. Mislim to tvoje što je moderno. Al pre ja mislim da vi pomoću toga ne možete ni da prdnete, a kamo li da utvrdite kosmičku dinamiku[emoji53]

Ostrige ko ostrige. Što reče jedan moj drugar, "ja od toga ne mogu ni da prdnem"[emoji53]

Moš'te samo da se zamajavate:zblesav:
 
A nije se od teme toliko otišlo koliko ti to sad napravi. Preduslov za vreme je da se zna šta je prostor i kako se on ponaša. Što se ovde dosta i raspravlja. A ja sam uveo kosmološki zakon koji se odnosi na varijacije u prostoru, pa shodno tome i ovo ishitreno otkriće o ubrzanom širenju svemira koje po meni odmah nije bilo tačno, a sad i naknadnim dokazima nije više merodavno.

A, šta kažeš, ne moš više da se praviš blentav. Jesam ja lepo reko da otriće nije merodavno, i to pomoću pletenja. A što ti onda isto nisi reko da to nije tačno pa pomoću čega god. Mislim to tvoje što je moderno. Al pre ja mislim da vi pomoću toga ne možete ni da prdnete, a kamo li da utvrdite kosmičku dinamiku[emoji53]

Ostrige ko ostrige. Što reče jedan moj drugar, "ja od toga ne mogu ni da prdnem"
[emoji53]

Moš'te samo da se zamajavate:zblesav:

Evo , opet ode sa teme, opet. Sve ono što ne možete da svarite, ne možeš ni da pr... onda. To je logično. Nije to za svakoga, kao što ste vi. I ne treba da bude. Nego, da ne odemo još više sa teme, ja ti toplo preporučujem u ovim hladnim decembarskim danima da oboriš par bukvi na Sirovoj gori, i nacepkaš drva za vatru (pošto ti obaranje teorija već ne ide) pa onda uz kamin da uzmeš igle i nastaviš da pleteš, kad već drugo ništa i ne znaš:hahaha::hahaha: Evo zima će, samo što nije:rotf:
 
Svi znate za paradoks blizanaca u vezi sa STR.

Paradok nastaje kada se sve posmatra iz sistema brata putnika, iz čega prostiče da kada se on vrati svom bratu, njegov brat će biti mlađi.

Nazovi fizičari nespretno pokušavaju ovo da objasne, kao tu nema simetrije, brat putnik se jedno vreme kretao ubrzano, a brat na Zemlji ne. Neki uvode i doplerov efekat u sve to.
Ovakva objašnjenja pokazuju potpuno nerazumevanje teorije relativnosti. Oni se čak i ne trude da pokažu kako ubrzanje brata putnika poništava paradoks ili sam doplerov efekat.

U svojim objašnjenjima oni negiraju teoriju relativnosti, iako se predstavljaju kao njeni pobornici i dobri poznavaoci.

Njihova objašnjenja zapravo negiraju teoriju relativnosti ili su u koliziji sa njom.

1. STR kaže da su svi inercijalni sistemi ravnopravni.
2. OTR kaže da su svi ubrzani sistemi ravnopravni.

Ovim se ne ostavlja ni malo prostora za objašnjenje paradoksa blizanaca kako to rade neki fizičari, i kako piše u svim udžbenicima fizike.

Oni se plaše činjenice da u prostor-vremenu možeš da prostorno odeš iz Srbije u Emirate, i tako da iz jednog sveta odeš u drugi.
Ali isto tako možeš da se pomeriš i po vremenskoj koordinati i da iz sveta jednog vremena odeš u svet drugog vremena.

Inercijalni sistem brata putnika je njegov svet, inercijalni svet brata na Zemlji je njegov svet. Ta dva sveta su bila isto dok su obojica bili na Zemlji.
Putovanjem velikom brzinom brat putnik je putovao kroz prostor vreme, i njegov svet više niije isti sa svetom brata na Zemlji.

U svetu oba brata onaj drugi brat je mlađi, i tu nema ništa čudno.

Naš um ne može da shvati da postoji bezbroj svetova, jer ih se toliko kreće velikim brzinama u odnosu na druge, ali i da shvati da mi iz našeg sveta ne možemo
pobeći, on je za nas jedan jedini svet.

Teorija relativnosti nam pokazuje kako se stvari vide iz drugih svetova.

Zavisi od toga kolika je jačina gravitacije (teorijski) koja bi poremetila sistem vremenske vrednosti na koju je jedan biohemijski organizam navikao, u ovom slučaju jedan od te dvojice blizanaca.

To je prvi faktor. Reakcija organizma na drugačije okruženje, a pogotovo gravitaciju.

Drugi faktor koji je direktno povezan sa teorijom relativiteta leži u odnosu ''trošenja'' vremena, pri stanju ogromnog ubrzanja. S jedne strane imaš svesno biće koje na to reaguje, a sa druge strane imaš okruženje koje to može da teorijski poremeti jer vreme bi ''teklo'' drugačije na mestima jače gravitacije u teoriji.

I to ne govorimo o slaboj gravitaciji, već o izuzetno jakoj gravitaciji koja bi u ODNOSU relativiteta samo kruženje načinila fantastično brzim, te samim tim usporila odnos starenja jednog od blizanaca koji bi se pronašao u takvom okruženju.
Za takvu osobu bi prolazili dani, dok na Zemlji bi prolazili meseci.
 
Poslednja izmena:
Zavisi od toga kolika je jačina gravitacije (teorijski) koja bi poremetila sistem vremenske vrednosti na koju je jedan biohemijski organizam navikao, u ovom slučaju jedan od te dvojice blizanaca.

To je prvi faktor. Reakcija organizma na drugačije okruženje, a pogotovo gravitaciju.

Drugi faktor koji je direktno povezan sa teorijom relativiteta leži u odnosu ''trošenja'' vremena, pri stanju ogromnog ubrzanja. S jedne strane imaš svesno biće koje na to reaguje, a sa druge strane imaš okruženje koje to može da teorijski poremeti jer vreme bi ''teklo'' drugačije na mestima jače gravitacije u teoriji.

Prvi faktor: Ne brkaj ponašanje organizma u bestežinskom stanju i eventualne nebuloze oko dilatacije vremena!:hvala:

Drugi faktor: Ako još i za ubrzanja uvedeš dilataciju vremena, mislim da ćeš tek onda još zapetljati nebulozne teorije relativnosti!:zcepanje:
 
Prvi faktor: Ne brkaj ponašanje organizma u bestežinskom stanju i eventualne nebuloze oko dilatacije vremena!:hvala:

Nisi ni razumeo napisano.

Drugi faktor: Ako još i za ubrzanja uvedeš dilataciju vremena, mislim da ćeš tek onda još zapetljati nebulozne teorije relativnosti!:zcepanje:

Ni ovde nisi ništa razumeo.

Hajde probaj od početka i kaži šta si ti umislio da sam ja napisao :mrgreen:
 
Nisi ni razumeo napisano.



Ni ovde nisi ništa razumeo.

Hajde probaj od početka i kaži šta si ti umislio da sam ja napisao :mrgreen:

Prvo: U misaonom eksperimentu ne treba biti /ne mora biti razlike u gravitaciji jer recimo putnik stalno ubrzava/usporava akceleracijom jedan g i obojica imaju dojam 'gravitacije'

Drugo: Zdravo seljački: Ubrzanje je povećanje brzine u jedinici vremena!
Ako uvedeš usporavanje vremena, ispada da ubrzanje prestaje biti ubrzanje?:hvala:
 

Back
Top