Ne skidajte domaće filmove sa neta, sigurno će vas uloviti

*Neca Šmeca*

Iskusan
Banovan
Poruka
5.217
Ne skidajte domaće filmove sa neta, sigurno će vas uloviti

U moru zemljopotresnih vesti, iščekivanju reakcija na činjenicu da je Donald Tramp seo na presto "najmoćnije sile na svetu" i još jednog premijerovog obraćanja javnosti, samo su retki primetili saopštenje MUP-a da je N.I. iz Beograda uhapšen zbog neovlašćenog umnožavanja i prodaje filmova domaće i strane kinematografije. Nije prvi put, naravno, svakako ni poslednji. Samo je N.I. za razliku od većine onih koji besplatno koriste internet biblioteku da bi pogledali poslednju epizodu Westworlda ili novi blokbaster, to što "skine" prodavao drugima. Naročito domaće filmove.

Srbija ima važeći ali dosta zastareli Zakon o zaštiti intelektualne svojine koji treba da se osavremeni i menja tokom pregovora o pristupanju Evropskoj uniji. Neke stvari su već promenjene podzakonskim aktima, ali ove birokratske reči, kao i slična saopštenja MUP-a znače, u suštini, da još uvek ne može da vam se desi da vam stigne crveno pismo sa zahtevom da platite hiljade evara jer ste skinuli sa torenta neki novi holivudski hit, kao što se desilo jednom poznaniku u Nemačkoj. Dosadašnji slučajevi kažnjavanja u Srbiji, u najvećem broju su zabeleženi kada se radilo o domaćim "autorskim delima".

- Stiže dosta prijava za pirateriju, ali moje iskustvo pokazuje da se najviše radi o takozvanoj ilegalnoj distribuciji domaćih filmova i serija - kaže mi, uz zahtev da osnate anoniman, jedan policijski službenik koji duži ovaj teren.

Domaći autori, producenti i distributeri su, kaže on, već četiri-pet godina veoma oprezni kada se radi o "zaštiti intelektualne svojine" i opasno se trude da spreče širenje i preprodaju njihovog vlasništva pa je tako ugašeno nekoliko sajtova sa kojih su mogli da se skinu - a samim tim, narežu pa prodaju - filmovi i serije proizvedeni u Srbiji.


- Predstavnici stranih kompanija su takođe agilni u prijavama, ali češće se radi o softver paketima, bar po mom iskustvu - kaže moj anonimni sagovornik.

Dakle, N.I. bi se možda i izvukao da je hteo da zaradi samo na Holivudu. Možda ga niko ne bi ni primetio da se držao samo hitova poput Warcraft 2016, ali je Gorčilo zakucao poslednji ekser u njegov sanduk piraterije, ako je verovati iskustvu mog sagovornika.

I u Hrvatskoj je prošle nedelje uhapšen 31-godišnji Matej Kalanj, vlasnik piratske stranice Filmovita, osumnjičen za krađu i ilegalnu distribuciju filmova i serija u vrednosti od oko pola miliona evra. Optužnica kaže da je Kalanj, čija je stranica bila neka vrsta lokalizovanog Netfliksa, "od početka 2014. godine emitovao 1,251 film bez odobrenja autora". Kalanj nije rezao diskove kao N.I., ali je uložio dosta truda da filmovi koji je puštao na svom sajtu budu pristojno prevedeni i obrađeni, sa detaljno objašnjenim sadržajem. Odmah su eksplodirale i teorije da je Kalanj baš sada uhapšen jer je nudio i hrpu filmova koji propagiraju zabranu abortusa, veoma osetljive teme u većinski katoličkoj Hrvatskoj.

Dobro, većina nas nismo ni N.I. ni Kalanj. Koliko treba da budemo zabrinuti zbog ovakvih vesti svi mi, da se ne lažemo, kojima su adrese torenata i blogova među najvažnijim bukmarcima?

- Onako, možda malo više nego pre dve-tri godine - kaže mi V.P. koji kaže da mesečno skine veliku količinu gigabajta stranih filmova i serija, ali "samo za ličnu upotrebu".

V. P. veruje da za njega i njemu istomisleće nema opasnosti, "jer teško da ugrožavam nečije prihode."

- Ne delim, ne preprodajem, nemam nikakvu zaradu od toga, samo lično uživanje. Ok, mogu da pređem na Netfliks, ali tamo nema svega što mene zanima - kaže.

Razmazile su nas godine slobodnog jahanja po torentima, misli V., pa možda nije loše razmišljati o varijantama koje koriste ljudi u zemljama gde su zakoni strožiji a kazne ozbiljnije. Jer, ako su tačni podaci pokojnog sajta Torrent Freak, Srbija je u vrhu svetske piraterije i teško da će da prepusti tu titulu nekom drugom, bar ako je suditi po komentarima na ovu vest.

V.P. kaže da razmišlja da postane "pošteni pirat", ako bude imao više love.

- To je mali pokret nastao među ljudima koji i sami nešto stvaraju i možda u nekom trenutku i njih pogodi piraterija. Zato su smislili pomalo licemernu, ali relativno "poštenu" ideju - skidaš ono što te zanima, pa kupiš ono što ti se baš svidi - kaže on.

I to je nešto, zar ne? Bar za neko vreme, dok i Srbija ne uplovi u ozbiljnije vode borbe protiv piraterije.

http://www.vice.com/rs/read/ne-skidajte-domaca-remek-dela-sigurno-ce-vas-uloviti

Па се ви и даље играјте.:rtfm:
 
Imam od ranije dosta starih,stranih i domacih filmova.Skidao sam i narezivao,ali nijedan nisam prkopirao.Ako mi neko trazi,ja mu lepo dam adresu odakle sam skinuo i nek skida i narezuje za sebe.vec odavno nisam skinuo ni jedan film.Imam kopernikus net i rograma koliko hoces,pa nema potrebe vice za tim.Skinem neki put pojedine klipove sa You Tube-a,sa muzikom koju volimi tomi stoji u kompu i slusam kad mise cefne,ali to su odrdjene pesme i napravljena play lista.Da ne bi stalno jurio i trazio.ne vidim za potrebu da se to skida presnimava i prodaje,ali vidis kad neko naleti,onda mu je kasno.sedi kodkuce i gledaj filmove i slusaj muziku i nece te niko dirati.
 
Imam od ranije dosta starih,stranih i domacih filmova.Skidao sam i narezivao,ali nijedan nisam prkopirao.Ako mi neko trazi,ja mu lepo dam adresu odakle sam skinuo i nek skida i narezuje za sebe.vec odavno nisam skinuo ni jedan film.Imam kopernikus net i rograma koliko hoces,pa nema potrebe vice za tim.Skinem neki put pojedine klipove sa You Tube-a,sa muzikom koju volimi tomi stoji u kompu i slusam kad mise cefne,ali to su odrdjene pesme i napravljena play lista.Da ne bi stalno jurio i trazio.ne vidim za potrebu da se to skida presnimava i prodaje,ali vidis kad neko naleti,onda mu je kasno.sedi kodkuce i gledaj filmove i slusaj muziku i nece te niko dirati.

Postavi neki sajt dobrih ruskih kriminalnih filmova.
Bio bih ti neizmerno zahvalan....
 
Ja bih bas voleo da antipiraterija postane jaka globalno. Da niko nigde ne moze da skine pirat. Valjda bi se narod opametio i kupovao samo proizvode za koje su sigurni da su dobri i da ce im sluziti. Nov softver? E svaka cast, haj da vidimo sta to stvarno toliko novo ima pa da ga kupim. A ne ne, evo ima ovaj 3 puta jeftiniji i obavlja posao, a ovaj je besplatan i isto tako dobro obavlja posao. Ok nema ono "dugme", ali....
A sto se tice domacih filmova... Nov film drama/ triler/ horor/ komedija, Nikola Kojo u njemu, after effects postprodukcija - komentari - dobra fotografija? Woow, ne hvala.
 

Back
Top