Umro sudija koji je osudio arhiepiskopa jovana
Prikazujem rezultate 1 do 12 od 12

Tema: Umro sudija koji je osudio arhiepiskopa jovana

 1. #1
  Zainteresovan član
  Učlanjen
  07.12.2004.
  Poruke
  164
  Reputaciona moć
  49

  Podrazumevano Umro sudija koji je osudio arhiepiskopa jovana

  Примајќи ја веста за прераната смрт на судијата Мишко Стојковски од Битола, човекот којшто го осуди Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г. г. Јован на затворска казна од 18 месеци за кривично дело „распалување на национална и верска омраза, раздор и нетрпеливост”, Светиот Архиерејски Синод на Православната Охридска Архиепископија одлучи врз него да не се прави опело и да нема за него официјални помени во Црквата Божја.

  Иако за време на животот не беше одлачен од Црквата, бидејќи Синодот претходно реши да му даде време на покајание, тој го заврши животот како непокајник и гонител на Црквата. Зеде во свои раце власт којашто природно му припаѓа само на Бога, да и суди на Црквата. Без мандат за тоа, а уште помалку богословско знаење и црковен морал, тој го осуди Архиепископот г.г. Јован на затворска казна само затоа што тој правилно ја исповеда својата вера за единство на Црквата Божја. Со тоа директно Му се спротивстави на Духот Свети и на Самиот Господ Христос, Којшто е Глава на Телото на Црквата. Никој, којшто се осмелил да и суди на Црквата не завршил добро, ниту, пак, има спомен во вечноста. Гонејќи ги, пак, и затворајќи ги Епископите на Црквата или, пак, Христијаните само заради тоа што веруваат така како што веруваат, е исто како да го гониш Самиот Христос (Дела Ап. 9,1-5).

  Бидејќи гореспоменатиот судија се покажа како утврден и непокајан христогонител, Светиот Архиерејски Синод одлучи судијата Мишко Стојковски да го предаде на Божјиот суд, без притоа да врши помени и молби за негово спасение.

  Светиот Архијерејски Синод потсетува дека на денот на објавувањето на Завршниот збор на судењето под претседателство на Мишко Стојковски, Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г. г. Јован, не го проколна судијата Мишко Стојковски и заменикот јавен обвинител Павлина Јанкуловска, како што се зборува во јавноста, туку само констатира дека црковната историја покажала оти секој којшто ја гони Црквата, трпи проклетство за две до три генерации.

  Синодот се обраќа до Судовите во Р. Македонија да престанат да ја гонат Православната Охридска Архиепископија. Катастрофите од гонењата на Црквата по однос на целата држава веќе стануваат многу очигледни. Ниту една држава не успеала да ја победи Црквата, зашто таа е вечна; но, многу држави, а особено многу поединци коишто ја суделе Црквата, успеале да го навлечат врз себе и врз своето потомство Божјиот гнев.

  Затоа молиме да се остави Црквата сама да ги решава црковните работи, а не судовите да ја присвојуваат арбитражата меѓу Црквите за којашто никој не ги овластил. Судејќи ги Епископите и свештениците, се има впечаток дека судот сака да го снижи критериумот за сопствената одговорност на обвинувањата за корумпираност, и да ги претстави црковните службеници како поголеми грешници од судиите коишто имаат власт да ги казнат. Сметаме дека е тоа несовесна злоупотреба на власта, но ние немаме со што друго да се спротивставиме на таквите неправди освен со Словото на вистината - Коешто е Христос. Тој нека биде судија над судиите и цар над царевите во сите векови.

  Светиот Архиерејски Синод изразува нескриена радост за позитивното мислење на Европската Комисија за добивање на статус земја кандидат на нашата татковина Р. Македонија за влез во Европската Унија. Со влегувањето на нашата земја во Европската Унија, конечно ќе престанат сите прогони на Православната Охридска Архиепископија.

  Од Канцеларијата на Светиот Архиерејски Синод на
  Православната Охридска Архиепископија
  Poslednji put ažurirao/la sklopotnica : 15.11.2005. u 10:28 2. #2
  Iskusan
  Učlanjen
  29.12.2004.
  Pol
  muški
  Poruke
  5.231
  Reputaciona moć
  100

  Podrazumevano Re: Umro sudija koji je osudio arhiepiskopa jovana

  Ne mogu da kazem da mi je drago jer nije iako je taj sudija ocigledno bio neki skot, ali jbg...po onoj staroj "sve se vraca, sve se placa"

 3. #3

  Podrazumevano Re: Umro sudija koji je osudio arhiepiskopa jovana

  slazem se sa tobom, urospo

 4. #4
  Domaćin serb_pagan (avatar)
  Učlanjen
  04.10.2005.
  Lokacija
  RAVE the City
  Poruke
  4.439
  Reputaciona moć
  0

  Podrazumevano Re: Umro sudija koji je osudio arhiepiskopa jovana

  sad ce obrazovci da kazu kako ga je bog kaznio zbog grehova prema vladici jovanu...inace jovan marnuo neku lovu izgleda...

 5. #5
  Domaćin commodore (avatar)
  Učlanjen
  17.01.2005.
  Lokacija
  Ambasada
  Poruke
  4.285
  Reputaciona moć
  90

  Podrazumevano Re: Umro sudija koji je osudio arhiepiskopa jovana

  Al radi DB... 'bem ti sunce... :shock:
  "Бре, кад припече звезда око Светог Илије, па мислиш - изгоре све! Па тек ће једне ноћи киша. Летња, плаха, ко ова. А ја кажем мом Проки - Проко, киша, буразере! Па изиђем напоље, па постојим тамо међу шљивама, оно пада - ко Бог да плаче..."

 6. #6
  Poznat Elvin (avatar)
  Učlanjen
  17.04.2005.
  Pol
  muški
  Lokacija
  Faerûn
  Poruke
  9.876
  Reputaciona moć
  145

  Podrazumevano Re: Umro sudija koji je osudio arhiepiskopa jovana

  kakve veze ovo ima sa politikom???

 7. #7
  Domaćin serb_pagan (avatar)
  Učlanjen
  04.10.2005.
  Lokacija
  RAVE the City
  Poruke
  4.439
  Reputaciona moć
  0

  Podrazumevano Re: Umro sudija koji je osudio arhiepiskopa jovana

  Citat Original postavio Elvin
  kakve veze ovo ima sa politikom???
  a jos post napisan na makedonskom...sve ti je danas brate politika

 8. #8
  Domaćin Zarathustra (avatar)
  Učlanjen
  01.04.2005.
  Pol
  muški
  Poruke
  4.689
  Reputaciona moć
  102

  Podrazumevano Re: Umro sudija koji je osudio arhiepiskopa jovana

  Да го Бог поживи владикот Јован !
  Poslednji put ažurirao/la Zarathustra : 15.11.2005. u 16:09

 9. #9
  Domaćin commodore (avatar)
  Učlanjen
  17.01.2005.
  Lokacija
  Ambasada
  Poruke
  4.285
  Reputaciona moć
  90

  Podrazumevano Re: Umro sudija koji je osudio arhiepiskopa jovana

  @ ZaRatSutra

  Da lud li si ... nego da nauchis neki strani jezik i da nam se pridruzis na edukativno - multilingvalnoj temi.
  "Бре, кад припече звезда око Светог Илије, па мислиш - изгоре све! Па тек ће једне ноћи киша. Летња, плаха, ко ова. А ја кажем мом Проки - Проко, киша, буразере! Па изиђем напоље, па постојим тамо међу шљивама, оно пада - ко Бог да плаче..."

 10. #10
  Iskusan King 7 (avatar)
  Učlanjen
  23.05.2004.
  Pol
  muški
  Poruke
  5.307
  Reputaciona moć
  103

  Podrazumevano Re: Umro sudija koji je osudio arhiepiskopa jovana

  Sudija krivo sudi i to ne samo Jovanu nego celoj SPC. Velik greh.

 11. #11
  Domaćin serb_pagan (avatar)
  Učlanjen
  04.10.2005.
  Lokacija
  RAVE the City
  Poruke
  4.439
  Reputaciona moć
  0

  Podrazumevano Re: Umro sudija koji je osudio arhiepiskopa jovana

  ko je ubacio ovu glupu temu?sta je ocekivao,da ce sad svi da likuju zbog smrti nekog makedonskog sudije? jomini,sta cekas,skidaj ovu bezvezariju,nema veze ni sa politikom,ustvari nema veze ni sa cim...

 12. #12
  Buduća legenda jomini (avatar)
  Učlanjen
  18.04.2004.
  Pol
  muški
  Poruke
  33.537
  Reputaciona moć
  0

  Podrazumevano Re: Umro sudija koji je osudio arhiepiskopa jovana

  Vala baš. Čuli se, informisali se, rekli koju... I to je to. Nek' počiva u miru.

Slične teme

 1. Državni vrh osudio krađu hrvatske zastave
  Autor gost 23146 u forumu Politika
  Odgovora: 40
  Poslednja poruka: 11.04.2009., 11:49
 2. Odgovora: 31
  Poslednja poruka: 27.03.2009., 19:45
 3. Euleks uhapsio i osudio albanca na 17godina
  Autor Oberst_simon u forumu Politika
  Odgovora: 2
  Poslednja poruka: 05.03.2009., 20:03
 4. Nikolić: Šešelj me osudio na smrt
  Autor Alekasandar3 u forumu Politika
  Odgovora: 87
  Poslednja poruka: 05.11.2008., 18:20
 5. Odgovora: 43
  Poslednja poruka: 06.08.2008., 06:28

Pravila za slanje poruka

 • Ne možete kreirati novu temu
 • Ne možete poslati odgovor
 • Ne možete dodati priloge
 • Ne možete prepraviti svoju poruku
 •