Studying in USA, help, how to get?

AndrijaBlacky

Početnik
Poruka
1
Zdravo , Trenutno sam Treca Godina Srednje skole , citav zivot (ovih 18 godina haha ) mi je zelja da zivim u americi i sebe ne mogu da zamislim ovde , jer se nikada nisam u klopio u nas sistem i ljude , svi mi govore da licim na amerikance , jer izgledam tako a i volim njihov nacin zivota .... Engleski znam do perfekcije imam C2 stepen . Pa ovako moje pitanje je kako otici u Ameriku , (ja ciljam an kaliforniju ali bicu zadovoljan bilo kojim State-om dok ne dobijem drzavljanstvo ) , kako do drzavljanstva , kako otici , planirao sam da upisem neki njihov koledz icicu od decembra na pripremu za SAT i TOEFL , za njihove prijemne (za koledze ) , ali problem mi je sto idem u jednu od najtezih gimnazija u vrv Srbiji , i kod nas treba 80 posto za dva pa mi prosek nije bas najbolji prosao sam prvu i drugu godinu sa 3.00 prosekom planiram da prodjem 4.00 trecu i cetvrtu . A nesto bas i nemam mnogo novca da platim celo skolovanje tamo pa ciljam na stipendiju . Ako neko moze da mi pomogne oko ovih problema/pitanja bio bih mu zahvalan . I kakve su mi sanse . Unapred hvala
 
svi mi govore da licim na amerikance , jer izgledam tako a i volim njihov nacin zivota ....

Interesantno :mrgreen: Prosvetli nas, molim te, kako to ti izgledaš, a kako "izgledaju Amerikanci" i u čemu se ogledaju tolike sličnosti?



Engleski znam do perfekcije imam C2 stepen .

Zaista? Lepo. A gde si ti to tačno "polagao" taj tvoj "C2 stepen"? Koji je to tačno certifikat i od koga izdat, na kome stoji "C2 stepen"? Za nemački jezik je uobičajeno da se polaže za upravo za stepen (A1, B2, C2, itd.), ali za engleski mi to nije poznato. Za engleski jezik, certifikati imaju "imena" - TOEFL, IELTS, Cambridge First, Advanced i Proficiency...

Ili biće da ti to sam ceniš da ti je engleski na nivou C2? :think:


Pa ovako moje pitanje je kako otici u Ameriku , (ja ciljam an kaliforniju ali bicu zadovoljan bilo kojim State-om dok ne dobijem drzavljanstvo ) , kako do drzavljanstva , kako otici , planirao sam da upisem neki njihov koledz icicu od decembra na pripremu za SAT i TOEFL , za njihove prijemne (za koledze ) ,

Upisati "neki" koledž nije problem, treba samo imati dovoljno novca, i po potrebi dobre rezultate na SAT i TOEFL, to si već naveo. Za studiranje u USA, generalno ti novac treba i za školarinu (ume da košta i do 60.000e godišnje, zavisno od škole i smera studija), i za život (treba negde i spavati, nešto i jesti, itd, tokom studija). Ako nemaš novca, možeš da se nadaš stipendijama, a za to generalno moraš da budeš veoma uspešan na raznim (internacionalnim) takmičenjima u matematici, fizici, hemiji i sličnom, ili da budeš veoma perspektivan i već uspešan atleta (atletika, košarka, am. fudbal, plivanje, itd.). Bez nekog od ovih preduslova, biće teško platiti i preživeti 4-5 godina studija u USA, iskreno rečeno.


ali problem mi je sto idem u jednu od najtezih gimnazija u vrv Srbiji , i kod nas treba 80 posto za dva pa mi prosek nije bas najbolji

Wow, pa otkrij nam, koja je to "jedna od najtežih gimnazija u Srbiji"? Recimo, ja sam (davno :deda:) bio đak sigurno najzahtevnije gimnazije u Srbiji, Matematičke Gimnazije u Beogradu, ali je i tada bilo još par jakih i dobrih gimnazija u Srbiji, sa orijentacijom na matematiku, fiziku, hemiju, informatiku..., mora da je jedna od tih? :think:


Inače, u USA nije moguće tek tako "otići", inače bi pola sveta već otišlo. Moguće je studirati, neke od uslova za to sam ti već naveo gore. Moguć je i work & travel program na određeno vreme (recimo, kao spasilac na bazenu preko leta). Moguće je i ostati određeno vreme kao praktikant u nekoj od USA firmi (obično ti treba završen fakultet za ovo). Međutim, nijedna od ovih viza ti ne omogućuje da ostaneš i radiš u USA "zauvek", već samo da privremeno boraviš tamo. Slično je i sa H1B vizom, za nju moraš da završiš faks, nađeš posao u USA (i to posao za koji je potreban faks, ne pranje sudova i slično) i, pre svega, US firmu koja je spremna da ti sponzoriše H1B vizu i prođe kroz celo drndanje (i troškove). Tek kada to nađeš, imaš pravo da uđeš u H1B lutriju sa milion Indijaca i sličnih, ako te izvuku imaš pravo da ograničeno vreme radiš u USA za datu firmu. Ako te ne izvuku, ništa, nema vize i shodno tome, nema posla u USA.


Za stalnu vizu, dakle boravišnu i radnu (zvanu "green card", zelena karta), postoji generalno samo nekoliko realnih mogućnosti:

- Igraš (besplatnu) green card lutriju na dvlottery.state.gov (Electronic Diversity Visa Lottery). Prijavljivanje za ovu godinu je upravo završeno (poslednji dan je bio 7. novembar), ali to u tvom slučaju nije bitno, jer bi tek za 2 godine ispunjavao osnovne uslove za lutriju (min. 18 godina, min. završena srednja škola)

- Oženiš se U.S. građankom (ili građaninom, po ukusu)

- Završiš faks, zaposliš se u firmi koje ima ispostavu u USA, radiš tamo par godina, pa te kao expat-a premeste u U.S. poslovnicu, posle nekoliko godina obično je moguć "upgrade" na green card status, ako se firma angažuje

- Skupiš par stotina hiljada US$, napraviš ozbiljan biznis plan i daš ga na ocenu u U.S. konzulat, dobiješ E2 investor vizu, odeš u USA, zasnuješ firmu, zaposliš x U.S. državljana, i ako uspeš, nastaviš da produžavaš E2 vizu na svakih 5 godina


U.S. državljanstvo se, naravno, ne može tek tako dobiti - obično je preduslov barem nekoliko godina života i rada u U.S. sa nekom od boravišno-radnih viza, obično sa green card.
 
Poslednja izmena:
Новац заправо није велики проблем.Што је боља школа која те прими, то је богатија. Што је богатија, то је процес примања и процес финасирање одвојена ствар. То значи прво те приме онда се гледа где су паре. Е сада где су паре. Постоји формулар где се гледа који су породични приходи. Одатле има формула колико могу да се приушти за колеџ. Ево на пример нека је то 30% прихода (компликованије је формула у стварности). То значи ако ти породица зарађује 500 евра, или 6,000 годишње, можеш приуштити 1,200 еура годишње. Међутим трошак је 50,000$ годишње, дакле постоји GAP 48,800$. Ово се покрива или преко need based scholarship (you are allready admited, so it means you should be good enough), или добијеш кредит, student loan, који отплаћујеш након дипломирање. Е сада што бољи факултет то већа шанса за стипендију, кредит је више за америчке грађане.
 
Sinovac mlad si i ne zamlacuj se, na ovakav nacin ti je USA jos uvek nedostizan.
Uclani se na Serbian date.com sajt je u svetskom sistemu, a posto govoris i razumes englis, nece ti biti tesko da slatkorecivo urazumis neko zensko americko celjade i ona ce biti toliko srecna da se uda za tebe :)
 

Back
Top