Neutralizacija električnih polja i vezanje atoma?

Misliš da elektron potone kroz rupu u orbitali?:D
Samo mi još kaži gde će da se zaustavi!:zcepanje:

e.

Logično mi je da se veze ostvaruju između pozitivnog protona i negativnog elektrona!
To nam je za sada jedini poznati mehanizam stvaranja i postojanja atoma.

A sada ti meni objasni koji je mehanizam koji dovodi do udruživanja/uparivanja elektrona?:super:
 
Logično mi je da se veze ostvaruju između pozitivnog protona i negativnog elektrona!
To nam je za sada jedini poznati mehanizam stvaranja i postojanja atoma.

A sada ti meni objasni koji je mehanizam koji dovodi do udruživanja/uparivanja elektrona?:super:

Elektrone jednog atoma privlače protoni jezgra tog istog atoma elektromagnetnom silom, a polje između njih je elektromagnetno.
Kažeš: to je jedini poznati mehanizam stvaranja atoma. Iz toga se pogrešno može zaključiti da su protoni postojali samostalno, i da su elektroni postojali samostalno, pa su se tamo nekad i negde pronašli i okupili jedni oko drugih, mehanizmom privlačenja suprotnih naelektrisanja. :)
Broj protona i elektrona je isti u jednom atomu, jednog elementa. Natrijum ima 11 protona u jezgru i 11 elektrona u energetskim ljuskama. Nema nikakve logike da jezgro ima težnju za privlačenjem još jednog elektrona iz susednog atoma. Pozitivno naelektrisanje u samom jezgru je stabilizovano negativnim naelektrisanjem u orbitalama. Dakle, jezgro nema nikakvu ulogu u građenju veza sa drugim atomima.
Gvožđe ima 26 protona i 26 elektrona. Olovo: 82 protona i 82 elektrona. Možemo tako nabrojiti sve elemente iz periodnog sistema i odnos protona i elektrona je uvek isti za svaki element pojedinačno.
A, opet, atomi nekih elemenata teže da se udružuju/vezuju (međusobno ili sa atomima drugih elemenata), a neki ne. Elektroni kruže u različitim energetskim nivoima/ljuskama oko jezgra. Tačno se zna broj elektrona u svakom nivou. Dalje, viši nivoi imaju svoje podnivoe, i tačno se zna koliko u svakome može stati elektrona.
E, težnja za vezivanjem je posledica broja elektrona u poslednjim energetskim nivoima atoma. Atomi nekih elemenata imaju potpuno popunjene periferne orbitale elektronima, i nemaju potrebe da se udružuju, jer nemaju ni viška ni manjka elektrona u poslednjoj orbitali. Atomi onih elemenata koji imaju različit broj elektrona u poslednim orbitalama, u odnosu na maksimalni mogući, teže za formiranjem veza, otpuštanjem, primanjem elektrona ili građenjem zajedničkih elektronskih parova. A sve to u cilju postizanja stabilne elektronske konfiguracije najbližeg plemenitog gasa u periodnom sistemu.
 
Poslednja izmena:
Elektrone jednog atoma privlače protoni jezgra tog istog atoma elektromagnetnom silom, a polje između njih je elektromagnetno.
Kažeš: to je jedini poznati mehanizam stvaranja atoma. Iz toga se pogrešno može zaključiti da su protoni postojali samostalno, i da su elektroni postojali samostalno, pa su se tamo nekad i negde pronašli i okupili jedni oko drugih, mehanizmom privlačenja suprotnih naelektrisanja. :)
Broj protona i elektrona je isti u jednom atomu, jednog elementa. Natrijum ima 11 protona u jezgru i 11 elektrona u energetskim ljuskama. Nema nikakve logike da jezgro ima težnju za privlačenjem još jednog elektrona iz atoma susednog atoma. Pozitivno naelektrisanje u samom jezgru je stabilizovano negativnim naelektrisanjem u orbitalama. Dakle, jezgro nema nikakvu ulogu u građenju veza sa drugim atomima.
Gvožđe ima 26 protona i 26 elektrona. Olovo: 82 protona i 82 elektrona. Možemo tako nabrojiti sve elemente iz periodnog sistema i odnos protona i elektrona je uvek isti za svaki element pojedinačno.
A, opet, atomi nekih elemenata teže da se udružuju/vezuju (međusobno ili sa atomima drugih elemenata), a neki ne. Elektroni kruže u različitim energetskim nivoima/ljuskama oko jezgra. Tačno se zna broj elektrona u svakom nivou. Dalje, viši nivoi imaju svoje podnivoe, i tačno se zna koliko u svakome može stati elektrona.
E, težnja za vezivanjem je posledica broja elektrona u poslednjim energetskim nivoima atoma. Atomi nekih elemenata imaju potpuno popunjene periferne orbitale elektronima, i nemaju potrebe da se udružuju, jer nemaju ni viška ni manjka elektrona u poslednjoj orbitali. Atomi onih elemenata koji imaju različit broj elektrona u poslednim orbitalama, u odnosu na maksimalni mogući, teže za formiranjem veza, otpuštanjem, primanjem elektrona ili građenjem zajedničkih elektronskih parova. A sve to u cilju postizanja stabilne konfiguracije najbližeg plemenitog gasa u periodnom sistemu.

Elektromagnetizam u atomu!
Slažem se, to je posledica onih promenljivih električnih polja elektrona koji se vrte u krug!?

Recimo da pri eksploziji Supernove postoji svašta!

Iako je u neutralnom atomu broj protona i elektrona jednak, to ne znači da se izvan atoma ne oseća i električno polje jezgre,
rotaciono/periodično 'zaklonjeno/neutralizirano' elektronima u orbitalama?

Opet: Koji je to mehanizam 'popunjavanja' spoljnih orbitala?
 
Elektromagnetizam u atomu!
Slažem se, to je posledica onih promenljivih električnih polja elektrona koji se vrte u krug!?

Recimo da pri eksploziji Supernove postoji svašta!

Iako je u neutralnom atomu broj protona i elektrona jednak, to ne znači da se izvan atoma ne oseća i električno polje jezgre,
rotaciono/periodično 'zaklonjeno/neutralizirano' elektronima u orbitalama?

Opet: Koji je to mehanizam 'popunjavanja' spoljnih orbitala?

Izvan atoma se ne oseća uticaj jezgra! Kako ti to nije jasno?
Naelektrisanje jezgra je stabilizovano naelektrisanjem elektrona koji kruže oko njega.
Čitaš li ti ono što sam ti napisala?
Imaš 11 protona i 11 elektrona, u atomu natrijuma! Gde ti tu vidiš afinitet jezgra za privlačenjem još nekog elektrona? Čime da ga privuče? Jedno pozitivno naelektrisanje može da privuče samo jedno negativno naelektrisanje.

I nemoj stavljati pod navodnike mehanizam popunjavanja spoljašnjih orbitala, jer je to sasvim razumna stvar koja ne zhteva nikakve navodnike.
Ajde, pronađi sam tekstove o jonskim i kovalentnim vezama, pa ako ti nešto nije jasno onda me pitaj. Besmisleno je da ti prepričavam tako prostu stvar. Ako i dalje ne budeš razumeo, pojasniću ti.
 
Izvan atoma se ne oseća uticaj jezgra! Kako ti to nije jasno?
Naelektrisanje jezgra je stabilizovano naelektrisanjem elektrona koji kruže oko njega.
Čitaš li ti ono što sam ti napisala?
Imaš 11 protona i 11 elektrona, u atomu natrijuma! Gde ti tu vidiš afinitet jezgra za privlačenjem još nekog elektrona? Čime da ga privuče? Jedno pozitivno naelektrisanje može da privuče samo jedno negativno naelektrisanje.

I nemoj stavljati pod navodnike mehanizam popunjavanja spoljašnjih orbitala, jer je to sasvim razumna stvar koja ne zhteva nikakve navodnike.
Ajde, pronađi sam tekstove o jonskim i kovalentnim vezama, pa ako ti nešto nije jasno onda me pitaj. Besmisleno je da ti prepričavam tako prostu stvar. Ako i dalje ne budeš razumeo, pojasniću ti.

Električno polje brkaš sa magnetskim kod kojega silnice izlaze iz jednog pola i ulaze u drugi pol, ili su zatvorene u petlju?:dash:

Na brzaka, ako postoje različite vrste veza, postoje i različiti mehanizmi?

Eeee... Jednak broj protona i eleektrona je uslov za neutralnost atoma!
Ali atom može pod određenim uslovima određeno vreme biti i jonizovan, tj. imati manje ili više elektrona?
-------------------
Btw: Tek sam se sada pod stare dane setio kako je ta vasiona fascinantna:
Logika kaže da se u celoj vasioni nalazi jednak broj protona i elektrona!?:super:
 
Poslednja izmena:
Logika kaže da se u celoj vasioni nalazi jednak broj protona i elektrona!?:super:

Tvoja logika kaže nešto drugo?
U čiju korist je vasiona ispunjena: u korist protona ili elektrona?

Što se jonizacije tiče, vidim da ćeš ti nama lepo sad objasniti tu jonizaciju. Možeš nam odmah objasniti i elektrolitičku disocijaciju!
(Usput, nisi ništa pročitao o hemijskim vezama. Je li tako?:D)
 
E, to ti je princip građenja hemijskih veza, dopalo se tebi to, ili ti se ne dopalo.
Komentarisao, ne komentarisao, tako je!

I nemoj izmišljati nove pomove kao što su "gabariti jezgra", i "generalni broj elektrona određenih elemenata". Svaki element ima onoliko elektrona koliko ima i protona u jezgru! :D
Nema generalno-negeneralno!
Pa ja bre nisam botaničar pa da pamtim sva sjedinjenja:zblesav:

A ima tu dosta i o nukleosintezi i manupulisanjem elemenata. Realno, teži elementi su teži, a lakši su lakši i njihovo vezivanje atoma zavisi od različitih faktora. Ali glavni faktor vezivanja atoma je interakcija elektrona sa jezgrom susednog atoma. A elektroni ne prelaze ka drugom jezgru. To se ne dešava ni kod prenosa struje. U tu svrhu je izmišljen slobodan elektron, al to zofr bolje zna da ti objasni.

Uglavnom, ovo što sam napomenuo da nije samo jaka elektro magnetna sila ta koja odrađuje elektron oko jezgra, to je ono što je meni diskutabilno, a za ovo sa sjedinjenjem malo pretraži!

Ne mogu da verujem kake stručnjske mi ovde imamo, pa da neće niko ni proste stvari da ti objasni[emoji53]
 
Ali atom može pod određenim uslovima određeno vreme biti i jonizovan, tj. imati manje ili više elektrona?

Može.
Međutim, i atom i njegov jon imaju isti broj protona u jezgru. Odvaja se elektron ili se prisajedinjuje elektron, pa se ceo proces jonizacije odvija na nivou elektrona. Jezgro se ne menja.

Uglavnom, ovo što sam napomenuo da nije samo jaka elektro magnetna sila ta koja odrađuje elektron oko jezgra...

Jaka elektromagnetna sila je - šta? Postoji li slaba elektromagnetna sila?
Jaka sila je - nuklearna.
 
Nije neutralizacija? A šta je? Kako zoveš ono polje oko protona, a kako ono oko elektrona?
Kako onda dobijemo neutralnost atoma?

Ovo su ti grubi propusti. Bez ljutnje, bez obzira sto mi delujes kao srednjoskolac, svakako cu ti dati odgovor. Neutralizacija polja ne postoji - ni kao pojam ni kao pojava. Nema nikakvog neutralisanja (pretvaranja nečega u ništa, tj nestanka naelektrisanja da bi bilo neutralno) Objasnio sam ti prosto, na primeru sile. (Rezultanta je nula ali sile ipak deluju - nisu nestale). Ništa na ovom svetu nema mogućnost ćiri bu ćiri ba. ( u suprotnom svet ne bih mogao ni zamisliti). Dakle, polje je elektrostatičko (elektromagnetno, u već objašnjenom slučaju). Neutralnos se ne ogleda u tome da on - nema naelektrisanja, već da je ukupno naelekrtrisanje nula. (naelektrisanja uzmi po analogiji, kao silu, a ukupno naelektrisanje, kao rezultantu sila, u prethodnom opisu)

Kako može biti statičko polje u atomu i oko njega ako se elektron vrti?

Pogresno zaključujes stvari. Ustvari gledas na atom kao u 19 veku... to je pitanje s početka 20 veka i odbacivanje klasične elektrodinamike za svet atoma.... To je posebna tema, več sam pisao negde....nekad... na scenu, početkom 20 veka stupa kvantna mehanika i kvantna elektrodinamika....ali premali je ovo prostor za sve to.... Elektron se ne vrti, niti oko sebe niti oko jezgra...a objasnjenje....u svim knjigama kvantne mehanike....

Ovo ću prepustiti maheru kvantne mehanike na ovom forumu, prepoznaće se on odlično.... On ima neku teoriju pletenja pa možda ti i isplete nešto :) Uskoro će zima, pa da isplete nešto nepromočivo :)


Naelektrisanje nije nestalo! A kako zoveš efekat/stanje koji se nalazi tačno na sredini između protona i elektrona?

Stanje čega? čarape? atoma? elektrona?
 
....

Ovo ću prepustiti maheru kvantne mehanike na ovom forumu, prepoznaće se on odlično.... ?

Što se toga tiče, maher sam ja i u celoj nauci, a ne samo na ovom forumu[emoji6]

A teorija pletenja nije moja, moje su moderne čestice, a to sa pletenjem mi se samo uklapa u moj kosmološki model[emoji41]

Nego, jesi čuo da sam i eksperiment zakasnele odluke uvrstio u moju kolekciju:nosijelku:

Mislim, ako uopšte veruješ u taj eksperiment[emoji53]
 
.

Jaka elektromagnetna sila je - šta? Postoji li slaba elektromagnetna sila?
Jaka sila je - nuklearna.

Ja stvarno ne znam šta je sa ovim našim stručnjacima na ovom forumu, što makar oko ovih osnovnih stvari neće se ubace[emoji53]

! Slaba elektromagnetna sila je ništa. To ti je wifi, telekomunikacije i svetlost, rezonance i to. Ona nikakvu ulogu kod sjedinjenja nema. Ni po kom osnovu. Dok jaku elektromagnetnu ne smeš da brkaš sa jakom nuklearnom silom.
Jaka nuklearna sila dejstvuje unutar jezgra između protona i neutrona i niže, a elektron sa jakom nuklearnom silom nema gotovo ništa dok je u orbiti. Tu dejstvuje samo jaka elektromagnetna i još ono nešto što se ne zna šta je...
 
Ja stvarno ne znam šta je sa ovim našim stručnjacima na ovom forumu, što makar oko ovih osnovnih stvari neće se ubace[emoji53]

! Slaba elektromagnetna sila je ništa. To ti je wifi, telekomunikacije i svetlost, rezonance i to. Ona nikakvu ulogu kod sjedinjenja nema. Ni po kom osnovu. Dok jaku elektromagnetnu ne smeš da brkaš sa jakom nuklearnom silom.
Jaka nuklearna sila dejstvuje unutar jezgra između protona i neutrona i niže, a elektron sa jakom nuklearnom silom nema gotovo ništa dok je u orbiti. Tu dejstvuje samo jaka elektromagnetna i još ono nešto što se ne zna šta je...

Jaka i slaba elektromagnetna sila? Kakve su ovo gluposti? :roll:
 
! Slaba elektromagnetna sila je ništa. To ti je wifi, telekomunikacije i svetlost, rezonance i to. Ona nikakvu ulogu kod sjedinjenja nema. Ni po kom osnovu.

:D
Hvala na pojašnjenju!:cool:

Jaka nuklearna sila dejstvuje unutar jezgra između protona i neutrona i niže

Zanima me šta podrazumevaš pod niže, kad je jezgro atoma u pitanju.

elektron sa jakom nuklearnom silom nema gotovo ništa dok je u orbiti. Tu dejstvuje samo jaka elektromagnetna i još ono nešto što se ne zna šta je...

Između elektrona i jezgra ne postoji nikakva nuklearna sila, a ne gotovo nikakva kako ti to želiš da nam sročiš. Mogli bi, u suprotnom, da pretpostavimo da postoje izuzeci.

A o onome što se ne zna nećemo da nagađamo. :D
 
Elektromagnetna sila je jedna od četiri sile koje postoje u prirodi (gravitaciona, elektromagnetna, jaka nuklearna i slaba nuklearna.)
Jednostavno, ne postoji jaka ili slaba elektromagnetna.
A dobro, al imaš naelektrisanje i elektromagnetne talase. Elektromagnetni talasi, kao i elektronika ne čine funkciju u sjedinjenju, dok naelektrisanje to čini! Al na Vasinoj temi mora sve u detalj...
 
A dobro, al imaš naelektrisanje i elektromagnetne talase. Elektromagnetni talasi, kao i elektronika ne čine funkciju u sjedinjenju, dok naelektrisanje to čini! Al na Vasinoj temi mora sve u detalj...

Na naelektrisane čestice deluje elektromagnetna sila. (Deluje i na čestice istog naelektrisanja, na primer - na sve protone u jezgru! Samo što je ta sila daleko manja od jake nuklearne sile, dominantne za jezgro atoma.) Sila je elektromagnetna, interakcija je elektromagnetna, polje je elektromagnetno.
A vezivanje/sjedinjenje atoma, (međusobno, ili sa atomom nekog drugog elementa), već sam objasnila. Dakle, veze se ostvaruju na nivou poslednjih elektronskih orbitala i nemaju veze sa brojem protona u jezgru!

Atom je kao celina - elektroneutralan, ali u njemu postoji elektromagnetno polje. Ako bi rekli da ne postoji, onda bi morali da kažemo i da nema elektromagnetne sile kojom protoni deluju na elektrone (i obrnuto!), što jednostavno nije tačno. Zato je tema o neutralizaciji električnih polja - besmislena!
 
Na naelektrisane čestice deluje elektromagnetna sila. (Deluje i na čestice istog naelektrisanja, na primer - na sve protone u jezgru! Samo što je ta sila daleko manja od jake nuklearne sile, dominantne za jezgro atoma.) Sila je elektromagnetna, interakcija je elektromagnetna, polje je elektromagnetno.
A vezivanje/sjedinjenje atoma, (međusobno, ili sa atomom nekog drugog elementa), već sam objasnila. Dakle, veze se ostvaruju na nivou poslednjih elektronskih orbitala i nemaju veze sa brojem protona u jezgru!

Atom je kao celina - elektroneutralan, ali u njemu postoji elektromagnetno polje. Ako bi rekli da ne postoji, onda bi morali da kažemo i da nema elektromagnetne sile kojom protoni deluju na elektrone (i obrnuto!), što jednostavno nije tačno. Zato je tema o neutralizaciji električnih polja - besmislena!
uU, pa ti ovo sve jedan kroz jedan.
Pa ti kao prvo moraš da ukažeš na neke osnove materijalizacije da bi to sve ovako moglo da se percipira.

Mnoge stvari u strukturi atoma se jednostavno još ne znaju. Uopšte se ne zna potencijal jake i slabe nuklearne, kao što se ne zna ni potencijal elektromagnetne sile i kad uzmeš da je poreklo svima isto, tu je tek zabuna.

A inače ovo oko vezivanja atoma, interakcija elektrona je ista. I sa svojim jezgrom, kao i sa jezgrom susednog atoma i ti tu mašaš gadno...
 
uU, pa ti ovo sve jedan kroz jedan.
Pa ti kao prvo moraš da ukažeš na neke osnove materijalizacije da bi to sve ovako moglo da se percipira.

A, ne!
Ti prvo moraš da pokažeš svoje osnovno poznavanje strukture atoma, sile koje vladaju u njemu; elektronsku konfiguraciju atoma; vrste vezivanja između atoma; jonizaciju...
Eto, samo to!
Nigde ne možeš mrdnuti dalje, ako to ne znaš.
 
Poslednja izmena:
Znači, ti bi odmah hteo da pričamo o onome što nikome nije poznato, a da, pritom, ne znaš ono što se uči u srednjoj školi i što je sigurno (većini) poznato?
Pa mi smo ovde u naučnoj raspravi, a ne u srednjoj školici[emoji6]
U školicu moraš kod MMHuntera

A ja se za atom zanimam u nekom gro planu, po primordijalnoj osnovi! Što znači, kako je on kao takav uopšte proradio. Ono, kad neko hoće da ima kosmološki model, on mora i to. A nukleosinteze i sjedinjenja mi nisu prevashodnost.
Ne znam da li uopšte možeš da imaš predstavu šta neko mora kad hoće da kaže da ima relevantan kosmološki model!
On jednostavno mora da odgovara na ono što se zna da se na zna[emoji53]
 
Poslednja izmena:

Back
Top