Dijagnostika Racunara?

zivke

Zainteresovan član
Poruka
103
Da li postoji software za dijagnostiku racunara? Interesuje me da li moze pomocu drugog racunara preko kabla da se utvrdi kvar? Na pr. Nece da se upali uopste racunar, da li je moguce locirati kvar i onda ga otkloniti? Ne znam da li je ova tema aktivna negde, trazio sam nisam nasao nista slicno. Ako imate neki savet ili predlog, javite.
pozdrav
 
Hmmm.. Sad da ima tih softvera ima.. E sad sto nece da se upali nikako, onda postoji sumnja izvjesna da nesto od hardvera ne valja... Nisi naveo sta tacno, znaci kako nece da se upali, da li gore indikatori napajanja (obicno je zelena dioda) i da li radi ikako HDD (obicno se javlja crvena dioda)... Ako je racunar potpuno nepokretljiv onda prvo sta morad da urdis je da provjeris napajanje, a ako je ono u redu provjeriti da li su kablovi od napajanja dobri na svojim mjestima, dakle izlazni naponski kablovi prema ploci, HDD, CD-u i sl..

Prema tome reci tacno kako se to manifestuje pa cemo da kazemo program koji ti moze odraditi posao..

Inace ako uopste mozes da pokrenes racunar bar iz DOS okruzenja potrazi program AIDA for DOS i reci ce ti sta ima od hardvera.. Ako neki ahrdver imas a ne prijavljuje ga znacilo bi da i ne radi...

Sad ovo je prica napamet..

Poz.
 
Pod jedan: imas Hiren Ultimate Boot CD sa gomilom programa za testiranje racunara.
E sad, onaj drugi deo sa povezivanjem preko kabla mi bas i nije najjasniji. Da bi ti se uredjaj (bilo koji) odazvao na test, mora da je pod naponom. A ako tebi nece ni da se ukljuci... Mislim, daj, kako?
Osim aide (novija verzija je 'prekrstena' u everest, cisto da znas) ima jos gomila drugih programa koji su bas za dijagnostiku, pocev od HDD-a, preko procesora i memorije...
Ali prvo ti proveri napajanje, ko sto rece GZ. Da ne bismo tupili sad ovako, napamet.
 
Ok nisam hteo da vas gnjavim sa problemom, samo sam hteo da saznam ima li dostupnih programa na net-u koji mogu da rade dijagnostiku racunara. Ovo preko kabla sam mislio: racunar na kome se nalazi takav program za dijagnostiku pomocu "kabla" (e sad pitanje je kojeg,ne znam ni ja ) ali sam mislio da vi znate,povezati na racunar na kome postoji izvestan problem sa nekim od hardwera u sklopu konfigutracije i locirati mesto na kome je problem (znaci ako je riknula graficka pa nece da upali monitor, ili ako je nesto sa magistralama, ako je neki problem sa hardom i slicni problemi....) na to sam mislio.
Ako postoje takvi programi, recite.
ako nisam dovoljno jasan, pitajte ponovo.
 
Koliko ja znam, ako neki dio hardvera nije u redu, obicno je to upravo grafika i RAM, prilikom starta kompjutera javljaju se zvucni signali... Znaci, Nakon starta kompa cuje se odredjeno pistanje.. Nisam sasvim siguran ali za grafiku je konstantno pistanje dok za RAM ide u prekidima..

Neko ko se vise razumije u hardver ce to da potvrdi ili demantuje..

Ipak nakon svega mislim da je kod tebe problem ili u samom napajanju ili nesto nije u dure sa sistemom...

Opet nam nisi napisao kako se ponasa komp nakon starta....

Poz.
 
U uputstvu za ploči imaš zvučne kodove (zavise od proizvođača BIOS-a). Možda i nemaš interni zvučnik, ali onda postoje lampice čija kombinacija daje kod greške...
LM, koliko sam shvatio, računar ti ne pokazuje nikakve znake života - kao što reče GZ, proveri prvo napajanje; nema puno vajde od softvera bez struje :)
 
evo ovako: racunar radi, svetli zelena lampica i crvena pa prestane posto digne sistem(verovatno) ali ne pali monitor. Mozda je graficka riknula ili monitor. Iz tog razloga sam pitao. Ali mene interesuje da li je moguce izvrsiti analizu i lociranje kvara sa drugog racunara pomocu nekog software-a i kabla koji ce povezati dva racunara?
 
Covek zeli diagnozu drugog racunara kao sto se radi sa automobilima( prikljucis kola na komp i on izlista predjeni KM,palenje, kompresija , ...itd...itd).
Ne postoji takav program jer da bi to funkcionisalo racunari moraju da komuniciraju,a to nije moguce ako je jedan u kvaru.
Proverom dali je greska hardverskog ili softverskog tipa ,pristupa se otklanjanju greske.
Za proveru ispravnosti hardvera postoje programi a ako je softverska greska o tome te ili "obavesti komp" ili logikom " sve radi sem toga " reinstaliras program.
U tvom slucaju ili odnesi u servis ili nabavi od nekog monitor a svoj odnesi do njega pa proveri.
 
A to je onda druga stvar. Ako ti svetli lampica, znaci da komp ipak daje neke znake zivota. Meni su se tako npr. lampice upalile, samo jednom i posle vise nista nije radilo. Na kraju, kad sam otvorio komp, nije bilo vidljivih znakova kvara, ali kad sam skinuo maticnu, sa druge strane bila je skroz crna, izgorela.
E onda sam kupio nov komp i nabavio UPS.

Ali, za pocetak pogledaj, ako imas LED diode, pozadi na kucistu. Neko je ovde to vec predlozio. Ako su sve 4(ili koliko ih vec ima, a najcesce je to 4) zelene, onda bi trebalo da je sve OK. Ako nema ni zvucnih signala, moguce da je crko monitor...
Probaj da prikacis drugi monitor ili ga nosi u servis.
 
e a hteo sam jos nesto.... sta mislite da li moze da se overclock-uje sledeca konfiguracija i kako? dacu vam i neke podatke o racunaru. U uputstvu nigde ne pise da li je moguce ili nije. da napomenem, racunar je starije generacije.
Motherboard:

--------[ Overclock ]---------------------------------------------------------------------------------------------------

CPU Properties:
CPU Type AMD Duron
CPU Alias Spitfire, Athlon Lite
CPU Stepping A2
CPUID CPU Name AMD Duron(tm) Processor
CPUID Revision 00000631h

CPU Speed:
CPU Clock 747.27 MHz
CPU Multiplier 7.5x
CPU FSB 99.64 MHz (original: 100 MHz)
Memory Bus 99.64 MHz

CPU Cache:
L1 Code Cache 64 KB
L1 Data Cache 64 KB
L2 Cache 64 KB (On-Die, Full-Speed)

Motherboard Properties:
Motherboard ID 09/19/2000-8363-686B-JA6LMC0CC-00
Motherboard Name Chaintech 7AJA (1 ISA, 5 PCI, 1 AGP, 1 AMR, 3 DIMM, Audio)

Chipset Properties:
Motherboard Chipset VIA VT8363 Apollo KT133
Memory Timings 3-3-3-6 (CL-RCD-RP-RAS)

SPD Memory Modules:
DIMM1: Goldstar GMM2645233CTG-7J 32 MB PC100 SDRAM (3.0-2-2-5 @ 100 MHz) (2.0-2-2-4 @ 66 MHz)
DIMM2 128 MB PC133 SDRAM (3.0-3-3-6 @ 133 MHz) (2.0-2-2-4 @ 83 MHz)

BIOS Properties:
System BIOS Date 09/19/00
Video BIOS Date 03/10/31
Award BIOS Type Award Modular BIOS v6.00PG
Award BIOS Message 09/19/2000
DMI BIOS Version 6.00 PG

Graphics Processor Properties:
Video Adapter Asus A9200SE
GPU Code Name RV280 (AGP 4x 1002 / 5964, Rev 01)
GPU Clock 200 MHz (original: 200 MHz)
Memory Clock 164 MHz (original: 166 MHz)
 
Umjesto moderatora, odgovor....

Tema je premjestena iz razloga jer tvoje pitanje je bilo cisto hardverske prirode.. Mozda smo dali neka rjesenja, ali nisi nam isto tako dao i odgovor da li si rijesio problem.. A pored toga na ovom istom mjestu ima i tema cini mi se vezana za overclock.. tako da je sada tema na svom mjestu..

Poz.
 
Najsigurnija varijanta ti je da imas u rezervi graficku koju ces da promenis i da vidi sta je problem. Mrezno ces tesko moci da resis problem, a mozes samo da navuces bedu poput nekog, nedaj boze, virusa. Detekcija se, i po literaturi, jedino radi sa POST-karticama, mada ne znam da tako nesto postoji kod nas, jer ja nisam na to naleteo, a uglavi se u komp pa detektuje kvar. Osim toga se sve svodi na iskustvo i na zdravu logiku na sta mozes da sumnjas. Idi redom: Prvo proveri da li ti graficka dobro lezi u slotu, zatim proveri kabl monitora, ako imas TV-out, vidi da li daje bilo kakvu sliku na TV-u( sto nije garancija da je graficka ispravna), nadji neku polovnu graficku pa probaj s´ njom... Moras da se potrudis ako hoces da se bavis tim poslom.
 
Hvala na savetima, iako sam bas pocetnik u tome zanimaju me stvari oko servisa racunara, otuda sam i postavio ovu temu. Sada cu postaviti jedno pitanje ali molim moderatore da ne premestaju temu jer je isto vezano za harvder i za servis :)
Koja je najbolja skola u bg za obuku pc-servisera?
 
Idi kod zarka radosavljevica, da te nauci za 7 dana D) D) D)

On takodje leci i rak, ako se ne varam, a ocekuje se i njegova tastatura pomocu koje i slepi mogu da kucaju (ne slepo da kucaju, vec brzo, iako su slepi)
Ko zna, mozda covek nadje i lek za sidu...



Iskreno receno, ne znam ni da li postoji takva skola u BG, osim Zareta i NL PRO group (valjda mu se tako zvala skola...)
 
Pazi! Sam priznajes da si pocetnik a opet bi zeleo da se bavis servisiranjem PCa.
Zamisli,neki ljudi se bave sa kompjuterima godinama a neki cak i idu u skolu par godina da bi naucili osnove rada racunara Eeeeej.Znam da je to puko gubljenje vremena ali ...
Najveca zalost je to sto nisi jedini koji zeli da se bavi servisiranjem.
Nemoj samo da padas u depresiju .Rastavi svoj komp pa ga ponovo sastavi pa ako proradi na dobrom si putu za servisere a dosta njih, servisera, vadi pa stavi ,pa kad komp proradi tu je greska.
Prosto ko pasulj samo dosta kosta ako nesto zeznes .
 
zivke:
Da li postoji software za dijagnostiku racunara? Interesuje me da li moze pomocu drugog racunara preko kabla da se utvrdi kvar? Na pr. Nece da se upali uopste racunar, da li je moguce locirati kvar i onda ga otkloniti? Ne znam da li je ova tema aktivna negde, trazio sam nisam nasao nista slicno. Ako imate neki savet ili predlog, javite.
pozdrav

Šta ti misliš da je računar svemoguća stvar? Kako zamišljaš da prikačiš računar za drugi komp i dijagnostiraš kvar? Izgleda da si puno išao kolima u servis i da su ti često dijagnostikovali kvarove pomoću računara, pa sad misliš da to možeš i ovde! E, pa neće moći, šrafciger u ruke i deo po deo, i tako godinama dok ne naučiš, treba rada i tuda da bi se nešto naučilo!!!
 

Back
Top