Nešto o zubima

postoji nacin, samo vas nisam razumela sta podrazumevate pod "zicom"?

ako nedostaje jedna sestica, bilo koja, postoje otprilike sledeci nacini da se to resi:
- brusenjem sedmice i petice: napravi se mostic, fiksni rad (navlake), koji se cementira, i dalje ne skida; cena jedne krune (vama treba tri, u ovom slucaju) je od oko 40 do 120 eur. sestica je zub koji je najvise opterecen pri zvakanju, "stub okluzije", i ovo je obicno najsolidnije resenje - zavisno od vrste zagrizaja, godina pacijenta, stanja ostalih zuba, itd.itd.
- brusenjem samo sedmice, pri cemu se na petici napravi neki oslonac za mostic sedmica/sestica (recimo, inlej u inleju); cena - osim dve krune, moze biti jos oko 80-100 eur za pripremu petice;
- implantat na mestu sestice: o ceni je ovde tesko govoriti (pogledajte ranije teme - pretraga), ali samo okvirno - jedan jednokoreni dvofazni straumann implant moze da kosta do 300 eur, jos toliko ugradnja, i jos oko 200 eur kruna na tom implantu (navlaka). takodje je u pitanju fiksni rad, ne skida se, nista se na radi na susednim zubima, ali je vek trajanja daleko kraci nego kod gornjih varijanti.

ako ste pitali za fiksne radove, znaci - one koji se ne vade iz usta, to bi bilo to. ako vas jos nesto zanima, pitajte :).
 
indigo:
postoji nacin, samo vas nisam razumela sta podrazumevate pod "zicom"?

ako nedostaje jedna sestica, bilo koja, postoje otprilike sledeci nacini da se to resi:
- brusenjem sedmice i petice: napravi se mostic, fiksni rad (navlake), koji se cementira, i dalje ne skida; cena jedne krune (vama treba tri, u ovom slucaju) je od oko 40 do 120 eur. sestica je zub koji je najvise opterecen pri zvakanju, "stub okluzije", i ovo je obicno najsolidnije resenje - zavisno od vrste zagrizaja, godina pacijenta, stanja ostalih zuba, itd.itd.
- brusenjem samo sedmice, pri cemu se na petici napravi neki oslonac za mostic sedmica/sestica (recimo, inlej u inleju); cena - osim dve krune, moze biti jos oko 80-100 eur za pripremu petice;
- implantat na mestu sestice: o ceni je ovde tesko govoriti (pogledajte ranije teme - pretraga), ali samo okvirno - jedan jednokoreni dvofazni straumann implant moze da kosta do 300 eur, jos toliko ugradnja, i jos oko 200 eur kruna na tom implantu (navlaka). takodje je u pitanju fiksni rad, ne skida se, nista se na radi na susednim zubima, ali je vek trajanja daleko kraci nego kod gornjih varijanti.

ako ste pitali za fiksne radove, znaci - one koji se ne vade iz usta, to bi bilo to. ako vas jos nesto zanima, pitajte :).

Puno hvala, odličan odg. Kada sam pomenuo žicu, mislio sa na one proteze koje se skidaju(valjda se tako kaže). Najviše mi odgovara prva varijanta( i zbog cijene i ostalog). Ja nemam tri šestice. Kada bih radio, radio bih dvije, jer mi se prostor na kome je bila treća dosta suzio. Da li se to kasnije primjećuje i da li može da izazove oštećenje kod ostalih zuba, pošto su, čini mi se, prilično dobri. I naravno, da li boli?
 
nasto se tice trece sestice, kod koje je smanjen prostor, ako je prostor sirine, recimo, kao petica ili cetvorka, dovoljno je izbrusiti samo sedmicu da nosi zub koji nedostaje, s tim sto se onda sestica modeluje kao petica, ili cak kao trojka (da nema unutrasnju kvrzicu, manje je opterecenje pri zvakanju).
sto se tice "primecivanja", to sve moze estetski tako lepo da se uradi da se ne razlikuje od vasih zuba; sto se tice funkcije, moci cete da jedete sasvim normalno, s tim sto na higijenu treba obratiti malko vise paznje.
navlake na zubima nosacima ih ne ostecuju, i ne smeju da ih ostecuju, ako je sve korektno uradjeno. mostovi sa solidno osmisljenom statikom, na vitalnim zubima nosacima, traju i decenijama (ja vidjam neke svoje radove od pre 15 godina, i to klasicne mostove, a ne keramicke, da izgledaju sjajno).
iz vaseg teksta nekako nemam utisak da cete nekad biti u drugom stanju ili dojiti dete :), pa i povlacenje desni kao verovatnoca moze da se svede na minimum.
sto se tice svih vasih ostalih zuba, oni ce mnogo vise stradati ako sve ostane ovako kako jeste; em zubi u istoj vilici imaju tendenciju "putovanja" ka srednjoj liniji lica (i time zatvaraju prostor za eventualni protetski rad, kao sto je kod vase trece sestice), em zubi u suprotnoj vilici "isplivavaju", putuju nanize ili navise - tamo gde nemaju "kontru". smisao cele protetike kao nauke je da pacijent ima 2 x 14 zuba, i da svi budu (koliko je moguce) maksimalno jednako optereceni u zvakanju.

sve najbolje :). ako sta jos treba, viknite :).

EDIT: dakle, ako bi se - recimo - brusila sedmica i petica, da nosi dvojku, u varijanti metal-keramike "vita" (vrlo kvalitetna varijanta, gde se metal nigde ne vidi, samo keramika u boji vasih ostalih zuba), to bi okvirno moglo da bude 50-60 eur x 3 zuba, i da bude gotovo maksimalno za oko nedelju dana. ako su prve dve sestice u istoj vilici, moze da se radi zajedno, rok izrade je isti.
 
Hteo bi nesto da pitam zubare. Nesto mi nije jasno. Plemenski narodi kao sto je Masai Tribe of Africa i New Zeland maori nikad nisu imali zubobolju (po naucim istrazivanjem).
A u ono doba nisu postojale cetkice za zube niti pasta. Dok danas, imajuci pristup cetkici za zube, doktoru, najsavremenijim opremama za ciscenje zuba, ljudima ce se idalje kvariti zubi. Kako je to moguce ? Jer mi moze neko objasniti.

P.S. izvinjavam se ako sam skrenuo sa teme, ali nebih da otvaram novi posto zbog ovog pitanja. Samo jedan tacan odgovor bi mi znacio. Hvala
 
ta plemena, kao i mnoga druga, u savremeno doba, imaju sasvim drugaciji nacin ishrane nego civilizovani ljudi; na prvom mestu, mnogo vise zrnaste hrane, i MNOGO manje preradjeno sve ostalo sto jedu. u njihovim ustima, slicno kao i u ustima pracoveka, se vidi mnogo zdravih ili pretezno zdravih zuba - ali koji su veoma abradirani, to vam vec sve govori.
naravno, mogu jos dva dana da rastezem o tome kako ostatak "dobrobiti" civilizovanog zivljenja utice na stomatognatni sistem, kako nacin ishrane utice na metabolicke procese (i sastav i mineralizaciju zuba, stanje desni, sve i svasta)... dovoljno je samo da posmatrate dijabetes, recimo - (zdravi) zubi se gube izuzetno brzo, u odredjenoj fazi bolesti, a dijabetes je (konkretno, u plemenu koje ste pomenuli) nepoznata pojava.
a ne morate ici ni tako daleko - svaki dan vidjam pacijente koji su dosli iz krajine, crne gore, hercegovine, koji su (tamo) imali sjajne zube... dok nisu dosli ovde. a ovde - ni voda, ni hrana, ni vazduh, ni zivot, nisu ni blizu isti...
ili: kao pripravnik sam imala spisak opstina, u okolini apatina, gde se NE SME propisivati fluor deci i trudnicama - jer ga prirodno ima u pijacoj vodi u odgovarajucim kolicinama. naravno, iz tih mesta sam vidjala ljude sa izvanrednim zubima (jedan kolega odande je i kao 40-godisnjak imao sve, savrseno zdrave zube).

nadam se da sam vam bar malko priblizila situaciju; ceo sistem oko nas utice na celokupni organizam, pa samim tim i na zube... i nije nimalo lako jednostavno reci sta je dominantno :).

poz :).
 
jeste, a uzimanje cvrsce i manje preradjene hrane ima zaista neprevazidjeno dejstvo samociscenja, koje je jako potcenjeno danas. i uopste, moje neko privatno uverenje je da jedemo previse preradjene namirnice (da ne govorim o tome sto ih ne lovimo sami :) )

poz :)
 

Back
Top