Dvoumim se izmedju 2 rase.

Milan1010

Početnik
Poruka
2
Pozdrav, planiram da nabavim psa i dvoumim se izmedju 2 rase.
Nemačkog ovčara ili Američkog stafordskog terijera.Obe rase mi se podjednako dopadaju, ali sam cuo razne price.Psa bih drzao u ogradjenom dvoristu, imao sam iskustva sa psima ali ne i sa ovim rasama.Sada sam u dilemi koju rasu od ove dve da izaberem, molio bih da se javi neko ko ima iskustva sa jednom ili drugom rasom.Hvala :)
 
zavisi šta želiš od psa, te dve rase su prilično različite. staford, na primer, generalno i nije neki čuvar dok je nemački ovčar solidan. staford ume biti tvrdoglav (kao i svi terijeri) dok je nemački ovčar vrlo pogodan za obuku jer je poslušan. nemački ovčar je i inteligentniji. mada opet, danas su skoro sve rase pasa prilično pripitomljenih karakteristika, da tako kažem, zbog orijentacije ka izložbama i eksterijeru tako da navedene razlike i ne moraju biti mnogo izražene. po mom mišljenju, dobar nemački ovčar je definitivno ispred staforda. ali treba naći dobrog a to danas čini mi se i nije baš lako... ako mene pitaš, jedina prednost staforda je u izgledu za ljude koji vole nabijene pse.
 
Ubavuj mu kalcijum i te suplemente sta treba ili dovoljno bogatu hranu i nece imati kravlje noge i ulubljene kukove. Sto se staforda tice moze i na samlevenim pilecim kostima da zivi. Nema dlake i nije velik. Zgodan je ali ne i tako dobar prijatelj kao ovcar mada sve to ovisi od primerka tako da uzmi onog koga volis
 
Hvala na odgovoru, nije mi prioritet da mi pas cuva dvoriste ali opet kao sto si rekao tesko je naci dobrog nemackog ovcara danas.Vecina je onako iskrivljena sto mi se uopste ne svidja ili ima problema sa kukovima dok to za staforda nisam cuo.

Nije vecina NO iskrivljena,to o cemu ti pricas je displazija kukova i ovcari jesu joj skloni ali daleko od toga da je takva vecina,
Ja sam imala vrhunsku liniju,zenka je bila iz porodice Trienzbachtal a muzjak iz jedne nase odgajivacnice.Ako hoces dobrog radnog psa moras da izdvojis veliki novac .

Kod nas dobre stence mozes da nadjes po 200-300e,nije tesko naci dobrog psa nego dobar pas dosta kosta.
Izguglaj odgajivacnice pa ih pozovi da pitas za cenu.

Sto se tice stafa,licno nisam imala neki kontakt sa njim,sada trenutno imam mesanca staforda koji je poprilicno pokupio njihov temperament i to mi se nikako ne svidja.
Rase poput pita i stafa su dosta nepredvidive i to zna da bude nezgodno, mada dobrom socijalizacijom moze to da se sredi.
Svakako ja licno tim psima ne mogu da verujem 100% kao sto sam verovala ovcarima.

Sa druge strane,zavisi za sta tebi pas treba.Mozes da pogledas i malinou iliti belgijskog ovcara,oni su isto radni psi i imaju slicne karakteristike kao NO.
 
NO radne linije, pet kvaliteta, imaju bolju dlaku i bolje podnose našu klimu od AST. A da pogledaš po azilima? Često ima čak i rasnih pasa na udomljavanju, trenutno recimo u KV ima sterilisana pulinka, prepametna i predobra kuja, nekoliko staforda...
 

Back
Top