Apsolutni pocetnik trazi smernice

Eshalon

Početnik
Poruka
1
NIJE SPAM! Znam da ima puno raznih pocetnickih tema ali u ovoj temi pitam za 2 pristupa, ne detaljno objasnjavanje wd-a.

Ove godine zavrsavam srednju skolu, dakle nadam se da nije rano da pocnem sa ucenje web dizajnom. Spreman sam da investiram 6 sati dnevno ako ne i vise. Svestan sam, da je, kao i u svakoj struci, potrebno godina i godina do posla.

Primetio sam da se termin "web dizajner" ne koristi vise toliko - koliko front end developer. No, sledece me zanima:

Vidjam razne nacine na koji ljudi kreiraju websajt, mene konkretno zanima, kao pocetnika, da li je prakticnije i efikasnije PRVO nauciti HTML/CSS + responsive /JS ili PRVO savladati Photoshop i/ili Illustrator grafiku (pravljenje sajta pa zatim PSD to HTML odnosno ucenje htmla i cssa) ? U sustini po terminologiji dizajnerov posao je samo rad u fotosopu a developer-ov kodovanje (tj tag) u html/css/ i programiranje (js)...jel sam upravu?
Kakva su Vasa iskustva i sta biste preporucili pocetniku, kakav pristup u startu, html css ili dizajn u PS/Illustratoru?

Na razlicitim forumima ljudi preporucuju da se radi sta nam jednostavno "lezi", ako nam ne lezi dizajniranje sajta u fotosopu da se odma bacimo na html/css...

Svestan sam da moram pratiti trendove svakodnevno, i da se stvari jako brzo menjaju i da nove stizu, pogotovo u front end svetu. Takodje sam pogledao webflow sajt i svidja mi se, pruza mi opciju dizajniranja sajta bez znanja fotosopa ili llustratora...no postoji mnogo iskustava i opcija pa Vas opet pitam za iste. Znam da svako ima svoj nacin, postavio sam na stackoverflow pitanje medjutim 2 odgovora sam dobio i pitanje mi se brise po drugi put (ne znam ni sam zasto).

Ne trazim tutorijale i resurse da mi pisete, u sustini cu praktikovati knjiga + video + interaktivni tutorijal tipa codeacademy (stvarno mi se svidja princip rada i veoma je prakticno za pocetnika), khanacademy itd...

Koristicu Atom program tj editor za html css i js kod, vec sam poskidao svakakve dodatke i precice za njega sa githuba.

Hvala unapred! Nadam se da Vas mogu pitati sve sto me zanima. Svako dobro
 
Poslednja izmena:
Vidim da imas dobro razmisljanje, ili si se dobro uputio u ovu temu. Pa ovako ti jednostavno moras sam da odlucis sta zelis, jer ako udjes u tu problematiku pa vjerovatno ces kao ja dan danas da razmisljas da li i dalje da ucim laravel, ili da pocnem sa ruby and rails ili mozda bolje da ucim c# pa da radim sa xamarin ili da ucim swift.

Jednostavno postavi sebi cilj, ja najbolje ucim tako sto zadam sebi neki projekat, i krenem u realizaciju ako zapnes tu je google, nema tog problema koji ce ti se desit da neko vec nije nesto pitao vezano za to, a i da se desi tu si ti da se potrudis da rijesis. Takodje imas na youtube ogroman broj kvalitetnih uputstava pa npr. nadjes kako da napravis npr temu za wordpress, gdje je neko to objasnio i pratis. Sto se tice odakle krenut, opet se vracamo na onaj prvi dio sta ti se od toga svidja i volio bi da znas da radis. Tako ces najbolje znat odakle da krenes, i sta da ucis, to ce se kroz vrijeme mijenjat i ici ces napred, neces se zaustavit npr samo na HTML i CSS, ako je to ono sto zelis vec ces posle savladat i JavaScript. Trenutno u svijetu barem ovo sto ja pratim JS je sve vise popularan i ima ga svuda, sad trenutno je trend vue.js i react. Ali da te ne bunim dalje, eto mogu ti rec jos da ja npr. koristim PhpStorm i Sublime Text, kad vec pomenu Atom. Prvo radim u Ps dizajn ili barem kako bi to trebalo da izgleda posle koristim Bootstrap, najvise mi sluzi za pozicioniranje naravno i responsive nav itd. to bi bilo to, zelja su mi mobilne aplikacije mislim da je tu buducnost, zato planiram da krenem sa react native ili swift.
 
Poslednja izmena:
Nazalost, kod nas je tako da moras da budes sve, manje-vise.
Sad ako si umetnicki nastrojen, kreativan, umes da crtas, mozes da radis Photoshop i Illustrator.

Ako ti ne lezi to, baci se na HTML, CSS, ali ako radis solo, obicno ces sam morati prvo da pravis i layout sajta. Neretko na freelance sajtovima imaju i gotov layout samo treba da se iskodira, ali nije lose da znas da napravis nesto od nule.
 
Kreni sa w3school i sa Codecademy samo da pohvataš konce. Uzmi neki gotov projekat i čačkaj, menjaj vrednosti, vidi šta se dešava. Kasnije osmisli neki projekat i kreni u realizaciju. Kada radiš kreneš projekat NEMOJ raditi copy/paste. Nemoj da misliš e ja ovo znam, ovo ću c/p. Kôd mora da prolazi kroz prste. Ostavi mail/skype/fb ili šta god, ako negde zapneš mogu malo da ti pomognem.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Back
Top