Škole za talenovanu i naprednu decu u Australiji

NAATI T&I

Zainteresovan član
Poruka
413
Evo nekih korisnih informacija, iz prve ruke, koje će biti naročito korisne novim migrantima sa decom.

Širom Australije (sa izuzetkom Južne Australije), postoje programi za nadarenu i talentovanu decu, svaka država ima svoj način testiranja, tj. odabira te dece. Deca uče po posebnom programu, i dobijaju najbolje obrazovanje koje Australija može da ponudi, BESPLATNO.
S obzirom da sam nastavnik, imam informacije iz prve ruke o obrazovanju i u Srbiji, a i u Australiji. Naša deca, bez puno poteškoća mogu da uđu u taj program, jer je naše školstvo , naročito u matematici opširnije, sa puno mozgalica i logičkih zadataka.
U Zapadnoj Australiji, test se sastoji od Kreativnog pisanja, Razumevanja teksta, Matematike (Quantitative Reasoning ) i Logike (Abstract Reasoning). Zadaci su teški, i ne očekuje se da iko ima 100 % na svakoj komponenti, jer je to praktično nemoguće. Mi smo kasno čuli za program, pa smo propustili prve godine da se prijavimo. Prijava za 2018. godinu se završava Februara 2017., a test se polaže marta 2017.
U Pertu, jedna škola je u potpunosti određena samo za nadarenu i talentovanu decu, i to je Perth Modern School, i ujedno je i najbolja po rezultatima i privatnog i državnog sektora obrazovanja. Ostale državne škole imaju po 1 do 2 odeljenja za nadarenu i talentovanu decu, i mi smo se odlučili za školu koja nije u potpunosti za odabranu decu, nego gde ima i dece iz kraja.
Stariji sin je test polagao marta 2016, za 9.-ti razred, i Bože zdravlja kreće februara u Shenton College. Testiranje se obavlja za 7,8,9,10 i 11 razred.
Po njegovom iskustvu, dovoljno je da ukupan zbir bude na zadovoljavajućrm nivou, s obzirom da mu je engleski strani jezik, imao je dosta lošiji rezultat na pisanju, i lošiji rezultat na razumevanju teksta, ali je sve nadoknadio sa matematikom i logikom, tako da je bio među najboljim učenicima po rezultatu. Koliko sam ja shvatila iz grafikona o njegovom rezultatu i o potrebnom rezultatu za pristup programu, dovoljno je da se ima oko 53 % od maksimalnog broja bodova.
S obzirom da se školarine za kvalitetne privatne škole kreću i do 30k godišnje, ja sam jako zadovoljna što je dobio mogućnost da dobije najkvalitetnije obrazovanje besplatno, i volela bih da što više naše dece uđe u te programe.
Uglavnom Azijati čine 85 % svih polaznika, jer je njima obrazovanje visoka vrednost i u njihovoj je kulturi da se mora učiti i da je poželjno završiti visoke škole.
Neophodno je da ste Permanent Resident da bi aplicirali za učešće u programu. Opisala sam akademski program, postoji i jezički program (strani jezici ), mužički, umetnički, tako da bilo koji talenat da dete ima, može da ga razvija.
Nadam se da ćete aplicirati za program , srećno !
Evo i linka za Zapadnu Australiju
http://www.det.wa.edu.au/curriculum...vigation/parents/selective-academic-programs/
 

Back
Top