Srebro

zauzeto

Primećen član
Poruka
533
Dobar dan drage moje!
Da li mozda znate neki nacin na koji se cisti srebro, u kucnim uslovima?
Ili preporuku gde bih mogla da odnesem svoje srebro na ciscenje, u pitanju su mindjuse, prstenje, ogrlice i tako to... I koliko bi to kostalo...
 
Mislim da je princip isti...soda i mnogo ribanja, bolje ti to odnesi na ciscenje negde. Da si u Ljubljani mogla bih da ti preporucim i gde, ovako...
 
Ja sam zlato "iskuvavala" u šerpici sa malo sode bikarbone. Sija kao blesavo. Doduše, nisam probala srebro, ali mislim da je efekat isti. Naravno, "krčkati" par minuta.
 
Zavisi od cistoce srebra. Ono koje nije visoke cistoce, brze oksidise. Mislim da kvalitetnije ne treba cistiti sa sodom. Johnson ima specijalne suve krpice za ciscenje srebra, to je najefikasnije.
 
Nadjoh i ovo na netu:

Ciscenje srebra

Najbolje sredstvo za ciscenje srebra ili slicnih metala je "zivi eksenac(sirce,ocat)" Jednostavno stavite malo sirceta ili octa u solju za kafu , ubacite nakit ili bizuteriju drzite 5-10 min i to je sve. Ukoliko nije dovoljno cisto ponovite vise puta i ostavite malo duze, rezultat je zadovoljavajuci.
 
Ja se gadim nakita na zenama,i na muskarcima.Kada vidim da nosi prsten na malom prstu odma mi se povraca:? .Jos kad vidim da neka kuvarica kuva sa prstenjem:roll: :| :sad: .Dobro nisam bas odgovorio na temu,ali nemojte da ga nosite i necete morati da ga perete:lol: .

Sto volim sto sam pametan:razz:
 
30 minuta stajanja u sircetnoj kiselini (sirce) a zatim soda bikarbona preko svega toga. Ostaviti da stoji dokle god se razvijaju mehurici i penusa. Posle toga istljati komade srebra komadom frotira, i to je to.
 
zauzeto:
Dobar dan drage moje!
Da li mozda znate neki nacin na koji se cisti srebro, u kucnim uslovima?
Ili preporuku gde bih mogla da odnesem svoje srebro na ciscenje, u pitanju su mindjuse, prstenje, ogrlice i tako to... I koliko bi to kostalo...


...probaj...da iskuvas u vodi sa sodom bikarbonom....
 
Eh, dragi moji, krenuh s misijom ciscenja dragog mi srebra i potopim ga u sirce, s namerom da ga posle "obradim" soda bikarbonom, ali.... ZABORAVILA SAM DA NEMAM KUCI ISTE!!!
A mrzi me da izlazim.....
 
zauzeto:
Eh, dragi moji, krenuh s misijom ciscenja dragog mi srebra i potopim ga u sirce, s namerom da ga posle "obradim" soda bikarbonom, ali.... ZABORAVILA SAM DA NEMAM KUCI ISTE!!!
A mrzi me da izlazim.....

Nabavi to i videces da nema greske. To sto je crno, to je patina srebra, odnosno oksidi srebra koji se lako rastvaraju u ugljenoj kiselini. A ugljenu kiselinu dobijas kada reagujes sodom bikarbonom (natrijum hidrogen karbonat) na jacu sircetnu kiselinu.Jaca kiselina istiskuje slabiju iz njene soli tako da se stvara ugljena kiselina. Ugljena kiselina se delimicno raspada na ugljen dioksid i vodu pri cemu mehurici ugljen dioksida dodatno, 'mehanicki' isteruju rastvoreni oksid iz supljina nakita ako je npr. neki filigranski rad u pitanju.
 
snoshaj efendija:
Nabavi to i videces da nema greske. To sto je crno, to je patina srebra, odnosno oksidi srebra koji se lako rastvaraju u ugljenoj kiselini. A ugljenu kiselinu dobijas kada reagujes sodom bikarbonom (natrijum hidrogen karbonat) na jacu sircetnu kiselinu.Jaca kiselina istiskuje slabiju iz njene soli tako da se stvara ugljena kiselina. Ugljena kiselina se delimicno raspada na ugljen dioksid i vodu pri cemu mehurici ugljen dioksida dodatno, 'mehanicki' isteruju rastvoreni oksid iz supljina nakita ako je npr. neki filigranski rad u pitanju.
Probacu sigurno, ali tek sutra...
Hvala, any way!
 
zauzeto:
Dobar dan drage moje!
Da li mozda znate neki nacin na koji se cisti srebro, u kucnim uslovima?
Ili preporuku gde bih mogla da odnesem svoje srebro na ciscenje, u pitanju su mindjuse, prstenje, ogrlice i tako to... I koliko bi to kostalo...
Ja uglavnom nosim srebro pa kad pocrni ostavim ga da prenoci u casi sa sircetom...ujutro operem sa obicnom vodom i sapunom...mada cujem da ima tih sredstava...jedno vreme je Amway nesto reklamirao ne znam kako se zove...
 
Ajde i ja da pitam kad vec hemija ovde cveta : dakle...kako da cistim svoje zlato kombinovano sa pravim biserima...u pitanju je neki rad tako da je nemoguce razdvojiti ta dva i posebno cistiti.Plasim se da otkuvavam jer se bojim da ce se biser mozda istopiti a o nekim hemikalijama ne smem ni da mislim.

A da..i sta sa onim (ovo je uzgredno,nema veze sa temom) da se biseri rastvaraju u vinu??Jel moguce to???
 
u pitanju je rad od hiljadu uvrtenih zicica izmedju kojih se zavukla prljavstina koja ne moze da se obrise ni ispere vodom i sapunom a bogami ni frotirom.a zlato je majdanpekovo.
 

Back
Top