Slikarska tehnologija - KAKO DA SLIKAM

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
hvala....:zskace:

znači to ću pre naći u radnjama gde se prodaje sikarski materijal, nego u farbarama?

u farbarama, koliko ja znam, mozes naci tzv akrilni medijum - bezbojan kad se osusi
iako djeluje bijelo u kutiji
on se mijesa s pigmentima, pijeskom...i cim vec treba da se dobiju odredjeni efekti u moleraju i tako to...
kapiram da za nuzdu ili za bas ekstremno velike formate gdje je cifra bitna stavka, a trajnost i ne...itekako moze posluziti
studentima npr
za slikanje generalno...ne znam sta da ti kazem
mozda je trajan kao i bilo koji slikarski studijski akril, a mozda i nije...treba provjerit kako ga proizvodjac deklarira u tom smislu
tako da bi se ja za manje i srednje formate drzala ipak slikarske verzije ;)

- - - - - - - - - -

i da ne zaboravim - na akrilnoj podlozi mozes opusteno slikati uljanim bojama
obrnuto, kao i doslikavanje uljem na vec guste slojeve akrilne boje moze vec biti problematicno...mada, dobar akril veze i drzi i tu
preparaturu ispod na okupu, kao i lose uljane boje recimo (npr one sto sam svoj majstor slikari ofrlje prave s kojekakvim pigmentima... ili
kojekakve kineske uzase od boja...), al je tehnicki problem ici recimo razrijedjenim akrilom, lazurno, preko uljane boje...missim, prakticno je nemoguce
 
Poslednja izmena:
Pratim vas drustvance sta pisete- i pitanja i savete
:)

ovako, evo sta sam ja planirala...

Davno sam slikala, i imam smisla, (cak sam i skolu zavrsila pre 30 i kusur godina)-ali me zivot odneo na drugu starnu.Sad sam zelela svom decku na poklon, da naslikam sliku na lesonitu veliki format.
Pa me zanima (jer na taj nacin nikada nisam radila) da li recimo da na lesonit nategnem laneno platno , pa ga prepariram, pa slikam ...?
Ili moze samo na lesonitu koji pripremim bojom za beton, odmah da se slika?
Nisam mislila da koristim ulje, vec akrilne boje, pa preko lak,..ili sa lakom da mesam dok slikanje traje?
Ima li neko iskustva sa ovim sto pitam?Molim vas za malu pomoc.
 
Pratim vas drustvance sta pisete- i pitanja i savete
:)

ovako, evo sta sam ja planirala...

Davno sam slikala, i imam smisla, (cak sam i skolu zavrsila pre 30 i kusur godina)-ali me zivot odneo na drugu starnu.Sad sam zelela svom decku na poklon, da naslikam sliku na lesonitu veliki format.
Pa me zanima (jer na taj nacin nikada nisam radila) da li recimo da na lesonit nategnem laneno platno , pa ga prepariram, pa slikam ...?
Ili moze samo na lesonitu koji pripremim bojom za beton, odmah da se slika?
Nisam mislila da koristim ulje, vec akrilne boje, pa preko lak,..ili sa lakom da mesam dok slikanje traje?
Ima li neko iskustva sa ovim sto pitam?Molim vas za malu pomoc.

da i jos jedno pitanje vezano za poslednji zastitni sloj lakom preko slike u akrilu
Ima sjajni lak u spreju u farbari na vodenoj osnovi-zastitni-300,00
A u slikarskoj radnji je 2300 din
Ima i u konzervi 750 ml lak u farbari na vodenoj osnovi =600 din, a u slik radnji je 1800-2000 d
Da li je to isto, ili ne?
 
Kazeinske emulzije
Kazein je belančevina životinjskog porekla. Dobija se iz mleka. Masnoća i kazein se izdvajaju jer su u vodi nerastvoreni.
Kazein u vodi bubri, ali se ne otapa. Rastvara se u vrućoj vodenom rastvoru boraksa, u amonijaku, natrijum karbonatu (soda). Sve ove otopine deluju alkalno a najčešce se koristi boraks-kazein.
Već u srednjem veku bio je poznat lepak pripremljen od mladog sira i gašenog kreča koji ima izvanrednu snagu lepljenja, a posle sušenja je netopiv u vodi. U 12. i 13. veku krečni kazein se koristio kao vezivo na zidu u fresko-seko tehnici. Za štafelajno slikarstvo koristi se kazein koji se dobija iz obranog, odmašćenog ali toplog mleka centrifugiranjem, pomoću kisele surutke.
Veziva pripremljena sa voštanim sapunima, balzamom, rastvorom damara ili mastiksa ne pokazuju nikakve znake promene obojenosti. Emulgiranje je bolje ako se koriste guste tečne materije, ugušćena ulja i viskozniji rastvori smola. Kazeinska tempera se suši brzo i vrlo tvrdo, zato je najbolja tempera emulgirana žumancetom, jer se suši mekše i sporije. Posle sušenja stvara se film koji ostaje netopiv u vodi iako se prilikom rada meša sa vodom.


Ovoliko o kazeinu..
 
https://en.wikipedia.org/wiki/Gesso

ja sam pomenula sinteticku - akrilnu podlogu
meni se pokazala dobra
i vrlo je jednostavno preparirati platna, kartone, ljepenke...tako
elasticna je...
jedina mana koje se mogu sjetiti jeste sto akrilna preparatura ne zateze platno tako lijepo kao tutkalo..
pa se mora pazljivije zatezati...dotezati..ponekad
nisam slikala sto godina na platnu nesto, al mislim da tu klinovi odrade posao

ovaj gesso je domace proizvodnje, al ne vidim sto ne bi bio dobar ko i bilo koji, strani, skuplji proizvod
to je jednostavna tehnologija i trebalo bi da je sasvim ok
prije par godina sam kupovala neki ruski koji je isto bio sjajan

http://www.la-ram.rs/shop/preparatura-gesso-kozmik-1-kg-1305-p-526.html


Akrilna podloga (Gesso), a bez tutkalne impregnacije, se koristi samo za slikanje akilikom. Tada može
da prođe. Međutim, ukoliko se želi slikati uljem po toj preparaciji to nije dovoljno. Preparacija propušta ulje
i vremenom će ulje koje dospije do platna svojim kiselinom pojesti platno. Zamilsi sad, naslikaš veoma
dobru sliku a znaš da će se uskoro raspasti. Eto, tako to radi.

IMPREGNACIJA je osnova, obično se za impregnaciju koristi zečije tutkalo, a u modernim vremenima
neki umjetnici su eksperimentisali sa raznim drugim ljepilima, pa čak i sa drvofiksom kako se kod nas zvao.
Dakle, poenta tutkljenja platna jeste da impregnira vlakna platna, da uđe u svaku poru vlakna kako bi se stvoirila
neprobojna barijera za ulje koje će se nanijeti kao medium uljane bolje.

PREPARACIJA je nešto drugo, ona služi da boji da osnovu, te se u nju stavlja bjelilo, kako bi se dobila ta
pigmentirana podloga na kojoj će boja imati bolji intenzitet, specijalno kada se slika lazurno. Takođe, u preparaciju se
stavlja i dio ulja u zavisnosti kakvo zasićenje umjetnik želi. Neki umjetnici su slikali i bez preparacije, samo na
impregnioranom platnu, pri čemu je boja impregniranog lana bila ton od kojeg su počinjali. Primjer toga je Edvard Munk.

Gesso... to je ono što se podrazumijeva pod preparacijom. Stoga, gesso se može koristiti kao podloga a bez
tutkala samo u slučaju da slikamo isključivo akrilikom. U drugom slučaju ne.
 
Pratim vas drustvance sta pisete- i pitanja i savete
:)

ovako, evo sta sam ja planirala...

Davno sam slikala, i imam smisla, (cak sam i skolu zavrsila pre 30 i kusur godina)-ali me zivot odneo na drugu starnu.Sad sam zelela svom decku na poklon, da naslikam sliku na lesonitu veliki format.
Pa me zanima (jer na taj nacin nikada nisam radila) da li recimo da na lesonit nategnem laneno platno , pa ga prepariram, pa slikam ...?
Ili moze samo na lesonitu koji pripremim bojom za beton, odmah da se slika?
Nisam mislila da koristim ulje, vec akrilne boje, pa preko lak,..ili sa lakom da mesam dok slikanje traje?
Ima li neko iskustva sa ovim sto pitam?Molim vas za malu pomoc.

Lesonit je pun kiseline i mora dobro da se impregnira kako bi toj kiselini spriječio put do slikanog sloja.
Takođe je težak i ne vidim razlog da se upuštaš u taj eksperiment. Ako već misliš o prevlačenju platna preko lesonita,
nije li onda logičnije da koristiš blind ram, te da onda imaš laganu sliku?
 
PITANJE: Kako se ručno prave akrilne boje?
Interesuje me da li za pravljenje akrilnih boja (pored, naravno, pigmenata) može da se koristi akrilna emulzija iz farbare ili se radi o nekoj posebnoj emulziji? Koji i kakav je postupak mešanja pigmenta i emulzije i u kojim razmerama? Da li se dodaje i koliko vode, obične ili destilovane? Da li tako napravljena akrilna boja mora odmah da se koristi ili može da se ostavi u dobro zatvorenim posudama i koliko može maksimalno da traje? Zahvaljujem na odgovoru!
 
Akrilne boje možemo pripremiti i sami mešanjem kvalitetnog akrilnog veziva sa pigmentima.
Ipak su trajnije fabričke boje, a može se konstatovati da su kvalitetne uljane boje u tubama
trajnije od isto tako skupih akrilnih boja. Zato se ne preporučuje praviti veće zalihe materijala
za akrilne tehnike.
Akrilna preparatura je najbolja za akrilik tehniku, ali pokazuje dobra svojstva sa temperom i uljem.
Građa slike je najkvalitetnija kad se koriste premazi na bazi istih ili srodnih veziva. Staro je pravilo “slično sa sličnim”.
Zrno tkanja posle prepariranja mora ostati uočljivo i “živo”, preparatura ne treba prekriti strukturu
platna. Veća površina zbog zrnaste teksture omogućuje i čvršće povezivanje boje sa podlogom.
Dobro izvedena preparatura mora umereno upijati vezivo da bi se čvrsto vezala sa bojenim
slojevima slike. Poznato je da ako odleži svaka preparatura sazreva i postaje kvalitetnija podloga
slike. Na tržištu ima kvalitetnih preparatura, kao što su: Gesso acrylic (Talens), Liquitex gesso
(Lefranc, američka licenca)
Akrilna boja ima u sebi dovoljnu količinu veziva tako da prilikom slikanja u većini slučajeva nije potrebno nikakvo pomoćno sredstvo kao kod uljanog slikarstva.
Akrilne boje se razređuju vodom a medijumi se koriste za posebne efekte.
Specifični medijumi i odgovarajuća pomoćna sredstva otvaraju nove puteve i mogućnosti
ovoj tehnici. Na tržište dolazi svakim danom sve više raznih proizvoda.
Osnovni medijum (akrilik medijum, akrilik vezivno sredstvo, akrilna emulzija) je disperzija
akrilne smole. To je vezivo u fabrički pripremljenim bojama i preparaturi. Koristi se i kao
vezivo za kolaž ili kao fiksativ. Boja razređena akrilnim medijumom ima veći sjaj nego kad je razređena vodom, zato se ovaj osnovni medijum naziva i sjajni medijum.

Pozdrav..ja nisam stručnjak za akrilik,ali eto ovoliko sam mogla da ti pomognem.
 
Nesko
Постоји и варијатнта акрилне препаратуре, као код ових са линка Акрилна препаратура
Slikanje ikona
(najkraća moguća verzija)
Dakle, govorimo samo o tehnologiji, a ne i o duhovnom stanju ikonopisca...
Drvo; treba izabrati lipu ili topolu najbolje iz sredine stabla, zimska seča, najmanje 5 godina sušeno prirodno. Daska se zaobli sa gornje strane u polukrug, a zatim izdubi sa lica da po obodu ostane ram. Sa zadnje strane se horizontalno užljevi "lastin rep" i uglavi letvica od hrasta ili oraha. To sprečava savijanje daske. Ovo treba da uradi dobar majstor. Ima i gotovih dasaka, ali ne smem da reklamiram.
Impregnacija; 7% rastvor tutkala u vodi, rastvarati postepeno u dva lonca (u lonac sa vodom staviti manji lonac sa vodom i u njega dodati tablu tutkala). Impregnaciju nanositi dok je rastvor topao širokom četkom sa mekim dlakama u jednom pravcu, a suvom četkom glačati u suprotnom pravcu. Nakon sušenja u rastvor dodati umrtvljeni gips 2%. Umrtvljeni gips je onaj koji je u dosta vode i sa dosta mešanja izgubio svojstvo stezanja, a ostao praškast. Dobro ga izgnječiti u avanu. Svaki sledeći sloj povećavati količinu gipsa u tutkalnom rastvoru. Slojeva 5-6 što tanjih. Najmanje 30 min. sušenja između dva premazivanja. Premazivati sve površine buduće ikone (i zadnju stranu). Dobro je dodati u rastvor i par kapi formalina. Sprečava napade svega što izaziva biološko propadanje drveta, ali OPREZ! formalin je otrov.
Preparatura; blagi topao tutkalni rastvor i kreda. Opet u tankim slojevima i sušenje po pola sata. Svaki sledeći sloj dodati još krede. Nedelju dana sušenja nakon zadnjeg premaza.
Boje; jajčana tempera: isključivo sveža jaja; izdvojiti žumance od belanca, a zatim izvući žutu tečnost iz opne žumanca (da se razlije) i mešati sa pigmentima. Dobro je dodati na svako žumance po dve-tri kapi vinskog sirćeta, kako bi boja duže bila upotrebljiva. Boja je dobra dok vam ne zasmeta neprijatan miris pokvarenog jajeta. Tada se baca i pravi nova.
Zlato: 24-karatni listići se lepe ili onim belancetom koje je ostalo od jaja ili sokom isceđenim od belog luka (belance umutiti kao za šam,a beli luk istucati u avanu, staviti u najlon čarapu i cediti u staklenu posudicu). Premazati dasku na onim delovima koje ne pokriva crtež i postavljati listiće zlata. Dok se radi sa zlatom ni malo strujanja vazduha ne sme da bude. Ako probate ovo - ubrzo ćete videti zašto. Zlato pažljivo prilepiti nežnom četkicom.
Slikanje: od tamnih tonova ka svetlijim u što tanjim slojevima pokrivajuće boje.
Lakiranje; Nije na odmet. Lakira se izbeljenim pčelinjim voskom rastvorenim u terpentinu (20%). Dobija se polumat zaštita prijatnog izgleda. Tanko, što tanje ili prskanjem u aerosolnom stanju.
Obavezno gotovu osušenu ikonu odneti u pravoslavnu crkvu i ostaviti je da odleži u oltaru bar 3 crvena slova. Ako se ovo ne uradi, ikona nije ikona nego slika nekog sveca.
Uhhhh...........
 
Што се тиче сликања икона, више је варијанти, једни се труде да то буде баш по традицији, мада је тешко данас, када већину производа производи хемијска индустрија добити све материјале, састоје као некад. Готово ј енемогуће. Поред тога користи се и акрилна препаратура, само са њом се мора пазити у почетку, тј. у самом првом слоју кји мора бити баш лазуран, после иде све исто као код традиционалне. Поред тога и носач, даска је врло битна, обично липова. Неки раде на медијапану, али то појефтињује доста спољни утисак, мада је и то одличан носач. Овако изгледају липове даске!
 
ŠTA GDE KAKO KOLIKO
Predlazem da ovde postavljamo sva pitanja vezana za slikarske i ostale tehnologije.Mogu da pitaju oni koji malo znaju, oni koji puno znaju, oni koji pocinju ili pak profesionalci kojima je negde malooo zapelo.Nek svi pitaju i nek svi odgovaraju, pa IZVOLITE!
Može li neko da mi kaže kako se i u kom odnosu mešaju akrilna emulzija i pigmenti da bi se napravila akrilna boja? Da li mogu da kupim običnu akrilnu emulziju koja može da se kupi u farbarama ili se radi o nekakvoj specijalnoj emulziji? Zahvaljujem se na odgovoru!
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top