Slikarska tehnologija - KAKO DA SLIKAM

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Fixa:
Bravo.

Ali...

Šta je to? Tehnologija! A ne tehnika. Drugo, sve promene i neželjeni efekti što si pobrojala ne dešavaju se neposredno. Potrebno je određeno vreme da pojedini pigmenti potamne, a neko ko slika napolju siguno nece ostaviti/okačiti sliku napolju. Treće, danas se ne radi, tj. retko kad se radi sa čistim-izvornim pigmentima i to obično rade oni ljudi koji imaju potrebno znanje iz tehnologije i određeno slikarsko iskustvo, kao i iskustvo u pravljenju boja; jer se u današnjim kupovnim bojama odavno nalaze uglavnom zamene. Prema tome, kad čovek uđe u radnju i na primer kupi Cinober, on u stvari kupuje (uglavnom) naftol mešavine pigmenata koji odgovaraju njegovoj nijansi (i približno njegovim osobinama mešanja sa belom). E sad, čak i da je slučaj da se radi baš o ulju, baš sa originalnim pigmentima...i dalje nema razlike u tehnologiji slikao on napolju ili unutra; osim ako neće završenu sliku da urami i okači na neko drvo u parku, zgradu ili gde već, a u tom slučaju u najavi rad je osuđen na propadanje. Što se tiče oslikavanja spoljnih zidova, ja ne znam da ih je neko radio uljem...zna se čime se rade spoljni zidovi, a to opet ne spada po ovu temu unutra-napolje.

iskoristicu ovu priliku da podvučem jednu stvar pojednostavljeno:

TEHNOLOGIJA slikarstva proučava slikarski materijal i način njegove upotrebe.
TEHNIKA slikarstva govori o samom slikarskom postupku-metodama slikanja.

Primer:
Od čega se dobija pigment nijanse pod nazivom ftalocijanin plava. Kako se od tog pigmenta dobija uljana boja, a kako tempera. Kako se uljana ftalo plava ponaša u odnosu na tu i tu boju (da li ima hemijskih interakcija i sl.). Koliko dugo se suši. Da li je pokrovna ili transparentna. Kakav je osušeni premaz, tvrd, mek, lomljiv... - ovo i mnoge druge stvari ne samo vezano za boje, nego i četkice, podloge, medijume....spadaju pod tehnologiju.

Kako od ftalocijanin plave dobiti ljubičastu, a kako zelenu. Kako se radi glaziranje ovom bojom. Kakvu ćemo zelenu boju dobiti ako je mešamo sa kadmijum žutom, a kakvu ako je glaziramo preko mars žute. Kako dobiti nijansu ljudske kože/tena...i mnoge druge stvari ovakvog tipa spadaju pod tehniku.




Ftalo plava je ftalocijanin bakra.Ima taman ton i intezivno boji pa se za slikarske svrhe moze redukovati pigmentima koji su inertni kako bi se prilagodila zeljenoj nijansi.
Postojana je na svetlosti,kiselu i baznu sredinu te se koristi u svim slikarskim tehnikama.
Ukoliko se deluje hloridima dobija se zeleni pigment.

Ne znam da li sam ti pomogla.
 
:roll:

klos:
konačno.eto i to je razjašnjeno,mada je /makar meni/, od početka bilo sve jasno. moje pitanje se odnosilo na tehniku -metode slikanja /obratite pažnju, u svojoj prvoj poruci kažem "... želio bih da saznam što više o tehnici plein-air-a"/. znam da je ova ovdje tema posvećena tehnologiji ali primjer o načinu slikanja /prikazan ovdje,nekoliko stranica ranije/,kao i stručnost sa kojom se raspravlja o nekim slikarskim problemima,naveli su me da pomislim,da od nekog od učesnika mogu dobiti kvalitetan odgovor. kada sam pominjao boje /"...o razlikama u upotrebi boja kod ateljejskog i plenerističkog načina slikanja."/,mislio sam na boje u njihovom spektralnom smislu a ne na pigment i ne na načine njegovog miješanja sa drugim materijalima da bi se dobila uljana boja, tempera...a pogotovo ne na to kako se neka boja koristi u ateljeu a kako ispred ateljea.mislim,čovječe,stvarno... da ne ispadne da volim da citiram sebe,evo, da citiram i vas " TEHNIKA slikarstva govori o samom slikarskom postupku-metodama slikanja."/. ako ste ovo znali,kako ste onda mogli da šaljete onakve odgovore/. a plenerizam jeste tehnika, /samo nemojte sada početi o akvarelu,temperi,pastelu...kao slikarskim tehnikama/ različita od,recimo,flamanskog načina slikanja.ako ne znate, jednostavno se ne javite.nije sramota,niko nije savršen.ne zbunjujte druge,možda neko zna...i da ne zaboravim,nije vam loša ova ideja sa drvetom u parku. samo,ne za sliku. zdušno preporučujem :)

ne gledam u pasulj da bih znao da si ti mislio na boje "u njihovom spektralnom smislu"...a možda bi se rasprava i povela u onom smeru u kome si želeo, da nisi postavio ovakvo pitanje:
klos:
ok. u pravu ste. ja sam to pogrešno postavio. možda je priča trebala da se povede o bojama? tj. o razlikama u upotrebi boja kod ateljejskog i plenerističkog načina slikanja.

...kao što rekoh, baš bih voleo da znam na koji način i zbog čega se razlikuje slikarski postupak između ateljea i plainair-a...i...čim nešto saznaš, javljaj ovde. poz.
 
ha :) ovo mi liči na igru gluvih telefona.no, ionako nije meni namijenjeno,samo primjećujem.

vratio sam se ovdje da se zahvalim snoid-u /ili snoid-i?/na dobronamjernom pokušaju da razjasni problem,ali kao što ste vidjeli iz mog kasnijeg objašnjenja, tačno je ono što ste napisali,samo nijeste dobro pogodili temu.ipak zahvaljujem :)

khm.kad sam već tu. PUCE. pokušajte da nabavite neku od ovih knjiga:

kako nacrtati ono što vidite
autor: rudi de rejna /solidno obradjeno tonsko crtanje i slikanje, jedino ako vas ne odbije očajan kvalitet štampe kao i neki autorovi primjeri,koji su, pa, onako... nikakvi/. cijena oko 15 eura

kako da naučite slikanje i crtanje
autor:hejzel harison /dopada mi se kako je obradjen akvarel a ima i dosta drugih korisnih savjeta/ oko 50 eura

veština crtanja i slikanja
autor:endžela ger /takodje solidno obradjen akvarel kao i uljano slikarstvo/. oko 45 eura

pošto je anatomija ljudske figure jadno obradjena u svakoj od ovih knjiga, evo vam /a nadam se da će i drugima koristiti/ jedna adresa na kojoj ćete naći crteže kao i fotografije namijenjene umjetnicima /onima koji to pokušavaju biti/.dakle: www.conceptart.org
kao što ćete vidjeti ima tamo i mnogo drugih zanimljivih stvari.nadam se da ćete uživati.pozdrav :)
 
Fixa:
:roll

ne gledam u pasulj da bih znao da si ti mislio na boje "u njihovom spektralnom smislu"...a možda bi se rasprava i povela u onom smeru u kome si želeo, da nisi postavio ovakvo pitanje:

fixa,vaš odgovor sam vidio tek pošto sam poslao poruku snoid-u /snoid-i/ i pucetu.
i nije potrebno da gledate u pasulj,već u tekst koji je bio pred vama.ne vidim šta je to bilo zbunjujuće u mom pitanju.uostalom mislim da sam to razjasnio. pa sad,u svijetlu tog razjašnjenja: šta ima ? /da ne gubimo više vrijeme oko ovoga,sad kad smo se konačno razumjeli/.
nadam se da vam je iz moje poruke "pucetu" jasno kakvi su odgovori poželjni,još ako ima nešto za download...
 
113.gif
 
...evo mene opet /reče škot,ulazeći u pab deset godina kasnije/. samo mirno, bez frke, neću više o plenerizmu.skontaću već nešto i sam. :)

što se ovo nešto usporilo na ovom forumu? prošlo ljeto, sredjuju se utisci, možda se i neka izložba sprema, a? ako,ako.

e sad... za one koji i nijesu baš u nekom poslu. VALERI? što više o valerima. više od onoga što se može naći u udžbenicima za osnovnu i srednju školu. više i od onoga što se može naći u inače odličnoj knjizi dr-a pavla vasića /uvod u likovne umjetnosti/. možda razradjenija praktična vježbanja ? valerski ključevi i valerske skale, šta, KAKO ? možda neki praktični primjeri, monohromni, višebojni ?...

eto :) pozdrav
 
Ljudi, ovo sto radite je stvarno odlicno!!! :D
Ja sam nov i odmah da vam kazem, totalni sam laik, ali imam veliku zelju da naucim sto vise od pravih majstora.
Zamolio bih vas da mi prvo kazete, sta je za pocetnike najlakse (akvarel, akril, tempera, pastel .... ili vec nesto peto), pretpostavljam da ulje sigurno nije za pocetnike, i ako mozda znate neki domaci sajt preko koga se mogu kupiti boje, cetkice, papir... tj. ono osnovno sto treba jednom pocetniku (ovo mi je veoma bitno, posto sam iz malog grada u kome nema radnje koja prodaje pravi slikarski materijal). Meni se za sad svidja akvarel, pa mi recite i to da li se akvarel kad je gotov isto prska nekim zastitnim sredstvima pre uramljivanja, i da li je za mene kao pocetnika dobro da pocnem sa akvarelom.
Toliko za sad, pitacu ponovo ako nesto zaskripi
Unapred hvala na odgovorima.
 
Evo da krenem od akvarela - ne prska se - ide pod staklo i to mu je zastita.Akvarel je inace jedna od tezih tehnika, jer nema brisanja, ali je glupo sada ti savetovati da to ne radis, ako ti vec "leze" i volis da ih slikas.Sa uljanim bojama bih sacekala malo, pre njih bih ti preporucila akrilne.Zahvalnije su zbog tehnike i brze se suse.Radi dosta na crtezu, to ti je azbuka, a onda polako i ostalo, pastel, akril, ulje i ostalo.Pastel ti moze sluziti i za crtanje, ali mozda je za pocetak najbolji ugljen, obican, lipov, a moze i tvrdji, presovani.Sajtove probaj da nadjes preko google da bi izbegli reklamu.Pozz.!
 
Evo da krenem od akvarela - ne prska se - ide pod staklo i to mu je zastita.Akvarel je inace jedna od tezih tehnika, jer nema brisanja, ali je glupo sada ti savetovati da to ne radis, ako ti vec "leze" i volis da ih slikas.Sa uljanim bojama bih sacekala malo, pre njih bih ti preporucila akrilne.Zahvalnije su zbog tehnike i brze se suse.Radi dosta na crtezu, to ti je azbuka, a onda polako i ostalo, pastel, akril, ulje i ostalo.Pastel ti moze sluziti i za crtanje, ali mozda je za pocetak najbolji ugljen, obican, lipov, a moze i tvrdji, presovani.Sajtove probaj da nadjes preko google da bi izbegli reklamu.Pozz.!

he he - ima "brisanja" u akvarelu, ali papir mora biti kvalitetan - cist pamuk, duga vlakna, 350 gramski (maltene karton) - e onda mozes sta hoces, mozes sve da "skines" pa sve ispocetka lol

u svakom slucaju - kreni s ugljenom (crtez)
sto se slikanja tice - akvarel je super (kao i tus) da se covjek malo "osobodi"
 
kad smo kod prskanja necim pre uramljivanja. imam dve slike ulje na platnu koje su stare pa sigurno vise od 7 meseci. jos davno mi je mislim Fixa rekao kad prodje nekih 6 meseci da treba da ih prelakiram.
Cime se to radi? Da li postoji gotov lak ili ga moram praviti? Da li kad uramljujem treba da stavim i staklo i ako stavljam staklo da li uopste treba da lakiram? objasnite mi molim vas
 
Hmmmm, ja kao laik mislim da se ulje nikad ne stavlja ispod stakla, mada.... ne smem da tvrdim :--)
Znam da se akvarel stavlja pod staklo, a ulje se 100% stiti nekim preparatima (lakovima). Al' to prepustam strucnjacima da objasnjavaju.

da treba proći vremena da se boja skroz osuši a to opet ovisi o debljini namaza i samoj boji neke se suše brže a neke sporije..sikativi su nužno zlo i ja ga ne koristim radije ne lakiram sliku, neke slike je šteta lakirati pa i u svrhu zaštite,komercijalne brze i sjajne slike koje će biti suhe u dan ili dva možeš raditi tako da boju rijediš s mješavinom lanenog firnajza i sint.razrjeđivaća,trajnost je upitna...Uramljivanje- u principu ulje ne ide u staklo osim za posebne namjene,od ulja pod staklo može ići ulje na papiru (ne na kartonu) ili ulje na platnu koje nije na blind ramu takva se ulja uramljuju s paspaturama poput uramljivanja akvarela i pastela,,
 
kreatori hvala na odgovoru ali kad bi mogao ti ili neko drugi malo bolje da mi objasnis. :???:
koji bi mi preporucili, sa kojim je lakse raditi i koji daje bolje rezultate-ako ne daju iste?
koliko debeo sloj laka treba da bude i koliko posle toga treba da se susi? takodje da li mi je potrebna neka posebna cetka ako se odlucim onaj sto se nanosi cetkom? i koliko mi je laka potrebno za dve slike dimenzija 50x60?

i jos jedno pitanjce. moje slike su ulje na platnu i na ramu su. da li takve slike mogu da stavim pod staklo ( mislila sam ako moze zbog prasine da se ne "prljaju") i ako je moguce da li je onda isto potrebno lakiranje?

i izvinite, znam da sam dosadna ali mi je ovo stvarno potrebno :oops:
 
kreatori hvala na odgovoru ali kad bi mogao ti ili neko drugi malo bolje da mi objasnis. :???:
koji bi mi preporucili, sa kojim je lakse raditi i koji daje bolje rezultate-ako ne daju iste?
koliko debeo sloj laka treba da bude i koliko posle toga treba da se susi? takodje da li mi je potrebna neka posebna cetka ako se odlucim onaj sto se nanosi cetkom? i koliko mi je laka potrebno za dve slike dimenzija 50x60?

i jos jedno pitanjce. moje slike su ulje na platnu i na ramu su. da li takve slike mogu da stavim pod staklo ( mislila sam ako moze zbog prasine da se ne "prljaju") i ako je moguce da li je onda isto potrebno lakiranje?

i izvinite, znam da sam dosadna ali mi je ovo stvarno potrebno :oops:
Bočica od 100ml bila bi dostatna za cca4-5 slika tog formata lakiranih u dva sloja,znači moraš ih lakirati po dva pita i to čistom mekanom četkom kojoj ne ispada dlaka,lakiraš širokim potezima s lijeva na desno i nazad pa gore dolje zatim ujednačuješ namaz mazanjem u jednom smijeru npr samo u desno zatim samo prema gore to mora biti rad laganom rukom.sprej je jednostavniji i na njemu imaš upustvo kako lakirati.drugi namaz radiš tek kad je prvi skroz suh,iskusniji slikari znaju namazom laka usmjeriti i svijetlo da se lomi na nekim partijama slike tako da dobiju posebne efekte. zašto ne pod staklo .u pravilu ne! jedino možda ako će slika stajati vani pa da se zaštiti od vremenskih nepogoda kiša snijeg ali bi brže propadala pod staklom od sunca.Staklo ne i zbog same svjetlosti koja bi kroz stakla drugčije padala na sliku pa bi i slika drugčije izgledala ,uljane slike se lako čiste od prašine onom pajalicom a povremeno ih možeš malo očistiti gazom koju umačeš u mješavinu čistog alkohola i terpentina,ne treba raditi nikakve eksperimente abraziivnim sredstvima kao i onim pričama kako trljanjem crvenim lukom možeš očistiti ulje
 
cao svima,
potrebna mi je vasa pomoc. naime trenutno slikam jedan vodopad - ulje na platnu.
medjutim koliko god se trudila nikako mi vodopad ne izgleda uverljivo, vise mi lici na neku belu povrsinu koja pada sa jednog nivoa na drugi. gledala sam na drugim slikama kako su to odradili profesionalni slikari ali mi prosto ne ide. ako bi mogli da mi kazete kako da to najbolje odradim?
unapred hvala
 
Pozdrav svima. Resih i ja da se ukljucim u diskusiju, tj, da postavim neka pitanja:
1. Zasto se kod pripremanja preparature koristi kreda i cemu sluzi?
2.Gde mogu videti paletu boja, jer mi je glupo da odem u prodavnicu i da pola sata posmatram kako se koja zove, a pri tom nisam ni sigurna da bih bas upamtila sve te strane nazive?
3. Intetersantno bi bilo da imam gde da procitam nesto o onome sto je Fixa pisao o mesanju boja i kako se dobija neki efekat
4.Imam pastel olivke firme Contt koje su mekane i lepo klize i olovke Lambertye koje skripe i zapinju po papiru. Da li to znaci da su ove druge loseg kvaliteta?
5. Imam neke stare uljane Rubensove boje kojima su zapekli zatvaraci. Kako da ih otvorim jer sam neke tube, otvarajuci ih na silu, pokidala?
Pa, aj bas da ne preteram sa pitanjima za pocetak....
 
He he, dosta pitanja, odgovoricu ti na neka.
1.koristi se bolonjska kreda uglavnom i ona zajedno sa tutkalom i vodom daje smesu kojom se platno grundira, tzv. djeso.Kada se platno okrene s druge strane i pogleda prema svetlu ne bi trebalo da ima rupica kroz koje prolazi svetlo.Cesto se dodaje i malo lanenog ulja, u zavisnosti treba li nam posnija ili masnija podloga.
2.pogledaj malo u nekoj literaturi ili progooglaj
3.to ce Fixa da odgovori....
4.Ove druge su verovatno tvrdje, mozda su i presovani pastel, koji daje malo masniji i tvrdji potez.
5.probaj ovako - obmotaj obicnu gumicu (one sto domacice koriste za zimnicu ) vise puta oko zatvaraca i kad je fixiras - probaj da otvoris onda.Druga grublja varijanta su kljesta.
Pozz.!
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top