Slikarska tehnologija - KAKO DA SLIKAM

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
pa brate "sve o uljanom slikanju" :lol: taj film neces gledati :lol:

za ljude koji tek pocinju da se bave slikanjem, najbolje je da qpuju gotove fabricke boje, dok se ne upoznaju malo sa materijalom, pa tek onda sami da prave svoje boje. inace potreba za rucnim pravljenjem boja ne proizilazi samo zbog nize cene, vetj i zbog potreba samog slikara. fabricke uljane boje se pave od pigmenata+laneno ulje, a tome se dodaju i aditivi koji sluze da se ulje ne odvaja od pigmenata u tubama zbog duzeg stajanja u prodavnicama, magacinima i zbog svezine. e sad, nekima (za razlicito tehnicko izvodjenje) ne odgovaraju te klasicne uljane boje, pa ih prave sami; umesto lanenog ulja stave neki medijum, a recepata za medijume ima fakticki bezbroj. tako napravljene uljane boje mogu biti veoma guste, veoma transparentne, za zavrsne slojeve glaziranja, za podslikavanje, za ovo, za ono...sta kome treba.
 
Nisam mislila bukvalno SVE vec ono osnovno sto treba da znam da bih pocela. Na netu sam nasla sledece o pripremi platna: "Platno se premaze "farbom za beton" koja je na bazi vode,kada se osusi to treba oshmirglati,pa ponoviti. Posle drugog shmirglanja to treba premazati "drvofixom"(lepak za drvo), isto osmirglati pa ponoviti postupak sa drvofixom. "
Jel to dobro? Mozete li mi preporuciti neku knjigu?
 
si ti sigurna da je to priprema za platno? :lol:

nego, imas knjigu "tehnologija slikarstva" od nemanje brktj, ima je po knjizarama...ili u platou, ili na akademiji...uglavnom ima da se qpi, tu imas sve lepo objasnjeno; mada ako uspes da nadjes starije izdanje od zivojina turinskog uzmi tu, mnogo je bolja.
isto tako, pobraj da nadjes (bila je na akademiji da se qpi) "recepture za slikare" mala dzepna knjizica, koja zadrzi veliki broj recepata za sve i svasta: boje, medijume, preparature, lakove, medijume....
 
e sad, ja cu ti navesti sta je po mom misljenju (koje ne odudara od proseka) bitno za pocetak slikanja uljanim bojama.

1. pocni sa manjim izborom boja, moja preporuka za pocetak je sledejta:
kadmijum zuta, oker zuta, kadmijum crvena, alizarin kraplak (ili karmin), ultramarin plava, zelena zemlja, sijena, umbra pecena, crna i bela.
kasnije mozes dodavati boje koje zelis, tipa neku nijansu limun zute, onda narandzasta, ljubicasta itd...bitno je za pocetak da steknes osecaj za mesanje boja, a to se najbolje postize kad imas mali izbor na paleti.

2. za razredjivanje boje, mozes da koristis za pocetak (tehnicki) "terpentin", ima ga u slikarskim radnjama; ili mozes da qpis "razredjivac za ulje" koga ima u svim prodavnicama boja i lakova. isto tako, ako hotjes uzmi i bochicu lanenog ulja i probaj sa njim malo da radis. al' svakako ti treba terpentin ili razredjivac za ulje, za pranje cetkica i ostalog pribora. u nedostatku svega toga mozes da uzmes i obichan benzin sa pumpe (al nemoj da ga koristis za razredjivanje boje, vec samo za pranje pribora)

3. sto se tice cetkica, uglavnom se za uljano slikarstvo koriste ravne cetkice od cekinja (svinjske dlake) uzmi par komada takvih u razlicitim velicinama; a za fine detalje koriste se okrugle cetkice ili od sintetike ili od prirodne dlake malih brojeva (00, 1, 2).

4. od ostalog pribora treba ti paleta koju mozes da qpis ili da iskoristis nesto iz kutje (tacnu, poklopac od neceg...) uglavnom se za ulje koristi ravna paleta bez onih udubljenja. treba ti i spahtlica, odnosno slikarski noz. i to mozes da qpis (u raznim varijantama oblika) ali mozes da koristis i obican (kafanski) noz. paletnim nozem mozes da mesas boje, a mozes i njime da nanosis boju na platno. treba ti i krpa (sundjer ili maramice) kojom ces da cistis cetkice za vreme rada. jer ako uzmes npr. plavu i sad hoces da naneses zutu preko nje, umocis cetkicu u razredjivach i obrises je krpom.

e, to ti je sto se tice pribora, ja mislim da sam sve naveo...uglavnom sama tjes ti skapiati sta kako ide, samo radi.

a sto se tiche tehnike samog slikanja, to je previse obimno za 4um. navestju ti samo da mozes da slikas u jednom dahu tzv. "alla prima" ili u slojevima glaziranjem. ovo prvo ti je najbolje za pocetak. uzmi neku najjednostavniju kompoziciju (tipa vaza tri cveta jabuka...) i slikas sve odjednom. slikanje u slojevima zahteva dosta vremena na prvom mestu, a onda i znanja i materijala. mada mozes da probas na pocetku i sa tim, kako hotjes. uglavnom radi se o tome, da naslikas jedan sloj, pa kad se on osusi skroz, preko njega prelazis drugim slojem koji je transparentan. i tu vazi pravilo masno preko posnog. a to znaci da nizi slojevi slike treba da budu sto manje masni (boja razredjena terpentinom je manje masnija od boje sa dodatkom ulja) od gornjih slojeva, najmasniji je zavrsni sloj. ovo pravilo trebas da primenjujes, jer u protivnom moze dodji do pucanja slike i sjebe ti se ceo rad. a isto tako vazno je da se sloj sasvim dobro osusi pre nego sto preko njega pretjes drugim slojem, jer opet moze da popuca slika.
znaci alla prima tehnikom zelenu vazu tjes dobiti tako sto uzmes plavu, uzmes zutu, pomesas ih i obojis vazu. glaziranjem zelena vaza se dobija tako sto prvo naslikas vazu plavom bojom, pa kad se ona skorz osusi, preko nje predjes transparentnom zutom (ili obrnuto).

bilo kako bilo, kad zavrsis sliku treba da cekas par meseci do godinu dana, u zavisnosti od debljine nanosa boja i tek se onda lakira. lakiranje je posebna prica, al ima vremena za to :)
 
Postoje takozvani krakel lakovi, za dobijanje efekta "ispucalosti".
Koriste se u dve faze, prvi krakel lak se nanosi u nesto debljem sloju i posle
susenja od 4-8 sati nanosi se drugi krakel lak, koji dovodi do toga da se pojavljuju pukotine kao na starim slikama.
Posto ti je lokacija Vojvodina, javi se mozda ti mogu obezbediti lak u Novom sadu.
 
tata Nesa:
Postoje takozvani krakel lakovi, za dobijanje efekta "ispucalosti".
Koriste se u dve faze, prvi krakel lak se nanosi u nesto debljem sloju i posle
susenja od 4-8 sati nanosi se drugi krakel lak, koji dovodi do toga da se pojavljuju pukotine kao na starim slikama.
Posto ti je lokacija Vojvodina, javi se mozda ti mogu obezbediti lak u Novom sadu.

Чула сам да се за ефекат "испуцалости" користи и беланце јајета? Јел то тачно?

И ја по мало сликарам, супер је тема ! (Где сам била раније.. :p )
 
Углавном сам све постове прочитала, и хвала на објашњењима који су нама почетницима свакако од велике помоћи.
Приметила сам да се углавном помиње платно везано за уљане боје. Имам фабричке уљане боје, и занима ме могу ли њима бојити по папиру ?
 
Goscica:
Ja cu ti napisati najbrzu i najjeftiniju varijantu, jer klasicnu imas u slik.tehnologijama.Ako insistiras, otkucacu ti i nju.Podloga na koju se platno (gaza) lepi treba da se premaze lepkom (nekada bio drvofix, sada ima raznih proizvodjaca i kupuje se po farbarama) koji se malko razblazi sa vodom.Na njega se stavlja platno i dlanovima fixira da lepo nalegne.Preko toga ponovo ide premazivanje rastvorenim lepkom.Moze 2-3 sloja koja se uvek nanose u razlicitim pravcima sirokom cetkom. Posle toga se nanosi preparatura koja je napravljena od 1 dela tutkala + 2 dela polikolora (opet u farbari videti akrilne boje za unutrasnja krecenja) i malo vode da ne bude previse gusto. Isto kao i pre - nanosenje sirokom cetkom svaki put u suprotnom smeru.Moze se naneti od 3-5 slojeva. Na kraju se uzima fina smirgla kojom se odradi potpuno osusena povrsina.Dok ti se slojevi budu susili, sledeci sloj uvek nanosi dok prethodni nije bas skroz suv vec malko vlazan. Ako lepis platno na lesonit, lepi ga naravno na glatku stranu. Pitaj jos nesto ako ti nije jasno. Mnogo bolja i kvalitetnija preparatura od ove je ona sa prirodnim tutkalom, bolonjskom kredom itd, ali i ova moze da posluzi sasvim korektno.

Да ли сам разумела ово добро: газа залепљена на лесонит је сликарско платно спремно за уљане боје ?
Шта је уствари сликарско платно ? Да ли је то готов производ који се купује у продавницама или се прави? Има пуно објашњења за препарирање, влажење...ал шта је у ствари платно ?
 
mozes da slikash i na papiru sa uljem, al onom cvrstjem i trebalo bi pre toga da ga premazesh rastvorom tutkala ili zelatina.

a platno je platno :) valjda znas kad odes u prodavnicu textila pa vidis da pise "pamucno platno", "laneno platno" ovo ono... postoje gotova pripremljena platna u slikarskim radnjama, a mozes i sama da ih pripremis za slikanje. gotova platna su jeftina i nema potrebe sam da ga pravis, osim ukoliko ti ne treba odredjen format, odredjena podloga.
 
Fixa:
mozes da slikash i na papiru sa uljem, al onom cvrstjem i trebalo bi pre toga da ga premazesh rastvorom tutkala ili zelatina.

a platno je platno :) valjda znas kad odes u prodavnicu textila pa vidis da pise "pamucno platno", "laneno platno" ovo ono... postoje gotova pripremljena platna u slikarskim radnjama, a mozes i sama da ih pripremis za slikanje. gotova platna su jeftina i nema potrebe sam da ga pravis, osim ukoliko ti ne treba odredjen format, odredjena podloga.

A, tu li je kvaka ! Priznajem da sam već slikala uljem ( fabričkim bojama) al na hameru i kad se prosušilo, primetila sam sa zadnje strane papira masne fleke :sad: I ne samo to, nego mi je plavkasta boja dobila neke zelene fleke :sad: :sad:
Naravno, nisam znala ovo što si mi sad rekao za tutkalo ili želatin.
Što se tiče platna, kad se govori o slikarskom platnu to mu deluje kao neko specifično platno.
Dobro kupim u radnji recimo pamučno platno i onda ga "zalepim" na lesonit?
Onako kako je vec u nekom postu objašnjeno, jel tako? Sačekam da se završi proces sušenja, šmirglanja i sve ostalo navedeno. E, sad opet početnički problem: kako se to prenosi crtež sa papira na platno tušem ? Stavim papir na platno i tušem podebljavam konture, ili kako ? Nemojte se smejati glupim pitanjima, jbg, vi ste naučili zanat a mi pokušavamo ono narodno - "ako nisam kumovao, barem sam gledao kroz plot". Pa,sad gledajući "kroz plot" možeš da naučiš nešto, al moraš da pitaš svašta.... :p
Pozdrav
 
Bi2:
A, tu li je kvaka ! Priznajem da sam već slikala uljem ( fabričkim bojama) al na hameru i kad se prosušilo, primetila sam sa zadnje strane papira masne fleke :sad: I ne samo to, nego mi je plavkasta boja dobila neke zelene fleke :sad: :sad:
Naravno, nisam znala ovo što si mi sad rekao za tutkalo ili želatin.
Što se tiče platna, kad se govori o slikarskom platnu to mu deluje kao neko specifično platno.
Dobro kupim u radnji recimo pamučno platno i onda ga "zalepim" na lesonit?
Onako kako je vec u nekom postu objašnjeno, jel tako? Sačekam da se završi proces sušenja, šmirglanja i sve ostalo navedeno. E, sad opet početnički problem: kako se to prenosi crtež sa papira na platno tušem ? Stavim papir na platno i tušem podebljavam konture, ili kako ? Nemojte se smejati glupim pitanjima, jbg, vi ste naučili zanat a mi pokušavamo ono narodno - "ako nisam kumovao, barem sam gledao kroz plot". Pa,sad gledajući "kroz plot" možeš da naučiš nešto, al moraš da pitaš svašta.... :p
Pozdrav
Pravo slikarsko platno je LANENO PLATNO! Sve ostalo su improvizacije.Pamuk nema jaku strukturu kao lan i hoce da popusti, rastegne se i olabavi. Naravno nema se uvek para za laneno i onda se pribegava pamucnim platnima. Laneno, pamucno pa cak i gaza mogu da se lepe na lepenke ili lesonit (shper plocu, medijapan i sl) i onda su to tvrde podloge, ali koje imaju blagu strukturu platna (u zavisnosti u koliko premaza ce se naneti preparatura)Nisam te najbolje shvatila oko ovoga sa tusem, ali ako hoces da preslikas crtez uzmi crni indigo i prebaci crtez - to ti je najjednostavniji nacin.I ne koristi papir za uljane boje niti njega prepariraj vec lepenku (tvrdi karton).
 
Ma, sve što više čitam ove vaše prethodne postove, sve se više plašim ! Ovo je ,bre, čista hemija sa dosta fizikalije ? Mislim, fizičkog rada a ne fizike... :p Pa, tek kad to savladaš dolazi na red četkica i neki talenat. Da li mi se to sad samo tako čini, ili je zaista tako :roll:
Sve jedno, jedva čekam da dovršim ovu moju "mixmediju", koja mi sad deluje smešno, i da se bacim na pravi rad...Pa, šta bude....čuće se.
 
Bi2:
Ma, sve što više čitam ove vaše prethodne postove, sve se više plašim ! Ovo je ,bre, čista hemija sa dosta fizikalije ? Mislim, fizičkog rada a ne fizike... :p Pa, tek kad to savladaš dolazi na red četkica i neki talenat. Da li mi se to sad samo tako čini, ili je zaista tako :roll:
Sve jedno, jedva čekam da dovršim ovu moju "mixmediju", koja mi sad deluje smešno, i da se bacim na pravi rad...Pa, šta bude....čuće se.
Pokušavam da ti pošaljem nekakav materijal ali ne ide na onaj mail,
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top