Slikarska tehnologija - KAKO DA SLIKAM

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pitala sam ga par puta sta bih ja kao pocetnik trebala da uradim ali sam dobila krajnje sture i neprecizne odgovore,kao da covek jednostavno ne zeli da mi kaze..samo me je posavetovao da kupim gotovo platno,malog formata,uljane boje i terpentin..i to je sve.I kao nacrtas olovkom obrise na platnu i slikas..jes trt milojka..
.. mislim da je čovek krajnje dobronameran ..
.. ja slikam po kolonijama .. slikarskim .. amater među profijima ..
.. najdobronamerniji su oni saveti koji ti ostavljaju slobodu ..
.. i mislim da je najbolje otkrivati sam ..
.. a druge .. posmatrati kako rade .. i "kupiti fazone" ..
.. kad kreneš tako .. tragati sama .. onda će ti se iskristalisati jasna pitanja .. na koje ćeš moći dobijati precizne odgovore ..

.. među tim ljudima s kojima slikam .. su recimo .. ovaj .. i ovaj .. i ovaj ..


.. ne verujem da se bilo ko od njih boji konkurencije .. od strane moje malenkosti ..
.. a ni inače ..
.. osnovno što ti kažu je .. igraj se .. istražuj ..
.. kroz tu igru dolaziš do onoga šta zaista hoćeš .. a kad znaš šta hoćeš .. onda će tvoja pitanja biti jasno usmerena .. pa će i odgovori biti jasni .. i precizniji ..
 
.. mislim da je čovek krajnje dobronameran ..
.. ja slikam po kolonijama .. slikarskim .. amater među profijima ..
.. najdobronamerniji su oni saveti koji ti ostavljaju slobodu ..
.. i mislim da je najbolje otkrivati sam ..
.. a druge .. posmatrati kako rade .. i "kupiti fazone" ..
.. kad kreneš tako .. tragati sama .. onda će ti se iskristalisati jasna pitanja .. na koje ćeš moći dobijati precizne odgovore ..

.. među tim ljudima s kojima slikam .. su recimo .. ovaj .. i ovaj .. i ovaj ..


.. ne verujem da se bilo ko od njih boji konkurencije .. od strane moje malenkosti ..
.. a ni inače ..
.. osnovno što ti kažu je .. igraj se .. istražuj ..
.. kroz tu igru dolaziš do onoga šta zaista hoćeš .. a kad znaš šta hoćeš .. onda će tvoja pitanja biti jasno usmerena .. pa će i odgovori biti jasni .. i precizniji ..

Mislim da si pogresno shvatila sta ona hoce.
Ona hoce da slika realizam,a za to su ipak potrebna znanja.
Naravno da treba experimentisati,to vazi,i za realizam,i za bilo koji pravac.
Ali sa experimentisanjem u realizmu bez osnovnih znanja moze da isfrustrira toga ko to pokusava.
Da potpuno sam ucis,iz svojih experimenata mozes ako zelis da slikas naivu,abstrakciju...i sl. pravce.
Ali mipak dobro je sto je neko odgovorio ko ima drugaciji stil slikanja,i ko slika drugaciji pravac.;):ok:
 
Evo i ja da se pridruzim. Ja kao da dolazim iz " Djurine "kuhinje.Domaci "recepti "za slikanje.

Priprema platna ili papira za slikanje , impregnacija;

psenicno brasno 1 deo
hladna voda 3dela
topla voda 3 dela

priprema; razmutiti brasno u hladnoj vodi . Sipati ga u vodu koja vri.Kuvati dok ne postane prozirno.Mazati cetkicom platno .Ostaviti da se osusi pa nanositi uljane boje.

NPR: jedna rakijska casica brasna, tri rakijske casice hladne vode, tri vrele.
 
Mislim da si pogresno shvatila sta ona hoce.
Ona hoce da slika realizam,a za to su ipak potrebna znanja.
Naravno da treba experimentisati,to vazi,i za realizam,i za bilo koji pravac.
Ali sa experimentisanjem u realizmu bez osnovnih znanja moze da isfrustrira toga ko to pokusava.
Da potpuno sam ucis,iz svojih experimenata mozes ako zelis da slikas naivu,abstrakciju...i sl. pravce.
Ali mipak dobro je sto je neko odgovorio ko ima drugaciji stil slikanja,i ko slika drugaciji pravac.;):ok:
.. ko je naučio prve slikare koji su slikali .. realu ..? :)
 
Sanja,
i ja mislim tako. Koji je nacin slikati sa njima?
U stvari, kako slikati u slikarskoj koloniji, ako nisi profesionalni slikar.
JAko me zanima to iskustvo..
.. pa meni se trefilo slučajno .. ja sam išla da gledam kako slikaju ..
.. i bio jedan lokalni što zna da ja tako volim .. mrljobrljati .. i kaže .. hajd uzmi i slikaj ..
.. ja se snebivala .. a onda oni navalili đuture .. uzmi pa uzmi ..
.. i ja uzmem ..
.. i eto ..

.. a doživljaj je sjajan .. lepo druženje .. i svako voljan da pomogne i da objasni ..
 
Е,драги наши форумаши!Сита сам се изначитала дивних текстића,правих и добронамјерних савјета...И одлучила да и ја покушам нешто да нажврљам.На ше мало "мисто" има и простор и стручњака за обуку у сликању,али,на жалост,нема заинтересованих...Ја сама,једина а потпуно неука...И још к томе "матора"...Има ли одговора на питање:је ли касно да неко сасвим неук у четрдесетим започне да учи нешто за шта још из дјетињства зна да је надарен,али да никада није бар покушао да се посвети учењу и развијању тога дара?И,пошто нема изгледа да ће се још ко јавити за обуку,је ли могуће да сама нешто покушам,уз вашу помоћ,надам се?Хоће ли тај начин стицања знања бити дјелотворан,сврсисходан?...
Као што сте,претпостављам,могли уочити,нова сам на овом форуму,али ипак морам нешто да кажем.Наиме,када је у питању "конкуренција" међу умјетницима уопште,мислим да она не постоји,у ствари,не би требало да постоји.Сваки умјетник има своју духовну визију и снагу изражавања не зато да би другима показао да је бољи,моћнији,већ да је другачији,јединствен,непоновљив...У праву су они који тврде да од мајстора не треба тражити да обучавају друге,већ их само пустити да раде,а заинтересовани за исто да само посматрају и "упијају" оно што виде,тако и да уче.
 
Likovna umetnost je stanje uma tako da, za bavljenje istom, nikad nije kasno! Svakodnevne radnje kao sto su namestanje kreveta, kombinovanje garderobe, organizovanje sopstvenog dana ili bilo koje druge aktivnosti ne izvodite rutinski, klica su kreativnosti koju samo treba negovati. Legitiman je zid, pod, ili papir...legitimni su flomasteri, hemijske ili tempere...da se izrazite!
 
Poslednja izmena od moderatora:
Za sve one koji zele da slikaju imam savet da slobodno krenu cak i sami bez icije pomoci...sve mozete sami da naucite kroz rad,ali lakse je kad imate nekoga da vas uputi i da neke smernice...bitno je zapazanje i analiza onoga sto zelite da radite i da razmisljate o tome kako i na koji nacin...onda odgovori i dodju.
Evo,ja nikada nisam ucio da slikam niotkoga. Nikoga nista nisam pitao...krenuo sam i... www.pnforum.net (kultura,umetnost-,,prodajem,radim slike ulje na platnu,,) pa,ako neko ima nekih konkretnih pitanja tu sam.
Cetkice u ruke,platno,boje i ajmo!
I bez nepotrebnog filozofiranja sujetnih ,,umetnika,,.
Slikanje je samo zanat, a umetnost apstraktan pojam koji sluzi obmani onih koji ne razmisljaju svojom glavom ,vec gutaju sta im se servira.
,,larte,larte ili rapimento del arte,, to je za folirante.
 
Poslednja izmena:
Pozdravljam sve na ovom forumu! Nemate predstavu koliko nama laicima i neznalicama koji pritom vole da saraju znace ovakve informacije i sva vas iskustva! Hvala vam svima od srca!

Ja sam definitivno neznalica sto se tice slikanja..svi su mi uvek govorili prvo crtez,prvo crtez i tako ja vec dve godine crtam pa sam odlucila da se konacno uhvatim u kostac i sa bojama..i to uljanim! Ja sam samouko dete i imam milion pitanja..i iako sam procitala sve sa foruma meni glupoj:rumenko: i dalje nisu jasne osnovne stvari pa vas molim da imate strpljenja sa mnom! E pa ovako:

1. Kupila sam platno,usla sam u radnju sa tim stvarcicam trazila platno za slikanje i donela ga kuci :-) kada sam procitala sve ovo sa foruma ( a procitala sam svaki red ) zinula sam od iznenadjenja.. sta to znaci '' preparirano" platno i da li je vazno da je to radjeno 2 ili 3 puta? Moje je belo, lepo zategnuto na ramu ( koji pozadi ima neke male drvene delove u kesici koji nemam pojma zasto sluze)???:sad2:

2. Da li je zaista potrebna imprimatura (obojena preparatura ) ako hocu da naslikam pejzaz? Moram li li bas to da radim ili mogu direktno da nanosim boju na to moje lepo belo platno??Ja ni ne znam sta je damar..:sad2:

3. Koja je razlika izmedju terpentinskog ulja i terpentina? Na mojoj flasici pise samo trepentin ni slovo vise..i cime ja sad da razredjujem boju? Dodje mi da je samo nanosim direktno iz tube...:sad2:
...a najvise od svega mi dodje da placem jer mi sve to tako zvuci komplikovano a ja nemam pojma ni kako da pocnem...ugljen je zakon..samo ne mogu doveka da bezim od boje..ne bih da se hvalim svi kazu da imam talenta za crtanje ali dzabe kad ne znam nista o tehnologiji i tehnici slikanja uljanim bojama..a to je moj san..

4. I jos samo ovo ; Da li ja mogu da prenesem svoj crtez na platno slobodnom rukom,nikakvim indigom ili projektorom? Pa ja ni nemam to cudo!

Izvinite sto sam vas smorila sve svojim neznanjem ali stvarno u blizoj okolini nemam koga ni da pitam..moj bivsi nastavinik likovnog ne zna nista o svemu ovom sto me je bas iznenadilo i rastuzilo..:sad2:Ako niko ne bude odgovorio, razumecu..kad procitam ovo dodjem mi samoj sebi da kazem ; mala gubi se sa naseg igralista ovo nije mesto za tebe..

Pomozite, molim vas!
Hvala unapred!
 
Pozdravljam sve na ovom forumu! Nemate predstavu koliko nama laicima i neznalicama koji pritom vole da saraju znace ovakve informacije i sva vas iskustva! Hvala vam svima od srca!

Ja sam definitivno neznalica sto se tice slikanja..svi su mi uvek govorili prvo crtez,prvo crtez i tako ja vec dve godine crtam pa sam odlucila da se konacno uhvatim u kostac i sa bojama..i to uljanim! Ja sam samouko dete i imam milion pitanja..i iako sam procitala sve sa foruma meni glupoj:rumenko: i dalje nisu jasne osnovne stvari pa vas molim da imate strpljenja sa mnom! E pa ovako:

1. Kupila sam platno,usla sam u radnju sa tim stvarcicam trazila platno za slikanje i donela ga kuci :-) kada sam procitala sve ovo sa foruma ( a procitala sam svaki red ) zinula sam od iznenadjenja.. sta to znaci '' preparirano" platno i da li je vazno da je to radjeno 2 ili 3 puta? Moje je belo, lepo zategnuto na ramu ( koji pozadi ima neke male drvene delove u kesici koji nemam pojma zasto sluze)???:sad2:

2. Da li je zaista potrebna imprimatura (obojena preparatura ) ako hocu da naslikam pejzaz? Moram li li bas to da radim ili mogu direktno da nanosim boju na to moje lepo belo platno??Ja ni ne znam sta je damar..:sad2:

3. Koja je razlika izmedju terpentinskog ulja i terpentina? Na mojoj flasici pise samo trepentin ni slovo vise..i cime ja sad da razredjujem boju? Dodje mi da je samo nanosim direktno iz tube...:sad2:
...a najvise od svega mi dodje da placem jer mi sve to tako zvuci komplikovano a ja nemam pojma ni kako da pocnem...ugljen je zakon..samo ne mogu doveka da bezim od boje..ne bih da se hvalim svi kazu da imam talenta za crtanje ali dzabe kad ne znam nista o tehnologiji i tehnici slikanja uljanim bojama..a to je moj san..

4. I jos samo ovo ; Da li ja mogu da prenesem svoj crtez na platno slobodnom rukom,nikakvim indigom ili projektorom? Pa ja ni nemam to cudo!

Izvinite sto sam vas smorila sve svojim neznanjem ali stvarno u blizoj okolini nemam koga ni da pitam..moj bivsi nastavinik likovnog ne zna nista o svemu ovom sto me je bas iznenadilo i rastuzilo..:sad2:Ako niko ne bude odgovorio, razumecu..kad procitam ovo dodjem mi samoj sebi da kazem ; mala gubi se sa naseg igralista ovo nije mesto za tebe..

Pomozite, molim vas!
Hvala unapred!


Zdravo, Galathae
zelim kao novoj clanici da ti pozelim dobrodoslicu na Forum Krstarice, nadam se da ce ovo biti pocetak jednog lepog druzenja.
Izvini ako si malo duze cekala na odobrenje posta, ali procedura je takva. Svaki novi clan mora da saceka da mu se od administracije odobri prvih par postova kako bi mogao da pise po forumu.

Vidim da si se malo zbunila, sto je i normalno. I ja se osecam tako kad sam na pocetku neceg. najbitnije ti je da se opustis i uzivas u tome sto radis.
Evo pokusacu da ti odgovorim na tvoja pitanja, ako nesto preskocim slobodno neka me neko od forumasa dopuni.

*Platno koje si ti kupila je sinteticko platno, na kome moze najopustenije da se slika. Preparatura koja je pominjana se stavlja na platna koja zelimo sami preparirati.
Drvene delove (koji se nalaze u kesici) koje si pomenula, nazivaju se kusaci. Njih bi trebalo zakucati u ugao rama(videces ostavljena manja udubljena za njih). Oni suze da bi se vremenom sprecilo krivljenje platna i rama\slike.

*nije ti potrebna obojena preparatura.
Damar se koristi za lakiranje

*Terpentin je terpentin.

*naravno da mozes crtez da prenosis svojom rukom. ne znam u kom kontekstu je neko pominjao projektor, ali predpostavljam da se odnosilo na velike formate i crtanje po zidu. projektor je dobra stvar kad se radi npr. odlikavanje crkve, onda projektor postavlja crtez na zid a mi ga samo ponovimo po tim linijama. kada su u pitanju manji formati projektor je nepotreban. sto se indiga tice, njega ljudi uglavnom koriste kad hoce nesto da iskopiraju, najvise se koristi u izradi ikona. indigo je los jer vremenom ima tendenciju da boje(plava sa indiga) izbija na povrsinu bojanog sloja i da se na njoj ocrta.


Nadam se da sam ti bar malo pomogla, najbitnije je da se opustis i a radis. Slikarstvo treba da ti bude uzivanje.
Pozdrav!
i obavezno da nam pokazes kako je ispalo na kraju :)))
 
Hvala na dobrodoslici Virginija:-) ja sam se vec bila zabrinula da nesto nije u redu...
Beskrajno hvala na svim odgovorima sad sam se malo smirila i lepo sam postavila crtez na platno samo jos da pocnem..bila sam jako zbunjena svime sto sam procitala ovde ali ti si u pravu, prvo cu ja lepo da se opustim i pocnem pa cemo videti kako ce sve ici dalje..
Cim budem imala nesto da pokazem i malo odmaknem sa radom postavicu fotografije obecavam:-)
Ako usput budem imala neko pitanje opet cu malo zapitkivati i tako:-)
Bice sve u redu :-)) Hihihihi kao bodrim sebe:-)
HVALA HVALA HVALA NA ODGOVORU:-)
 
2. Da li je zaista potrebna imprimatura (obojena preparatura ) ako hocu da naslikam pejzaz? Moram li li bas to da radim ili mogu direktno da nanosim boju na to moje lepo belo platno??Ja ni ne znam sta je damar..:sad2:

3. Koja je razlika izmedju terpentinskog ulja i terpentina?

u principu ti je VIRGINIJA sve rekla, samo bih ja da dodam par stvari
ta kupovna platna iz prodavnica su previše upijajuća i dobro bi bilo kada bi ga premazala još jedno 2-3 puta preparaturom, kupiš običnu akrilnu preparaturu. a imprimatura je stvar izbora, daje neki poseban efekat ako se slika u slojevima, a neki je stavljaju zato što ih belina platna ometa u rasuđivanju valera (tj. belina platna čini boje da izgledaju tamnije). terpentin koji se prodaje po prodavnicama je fabrički prerađeno terpentinsko ulje, jako je i smrdi :) danas se uglavnom taj tehnički terpentin koristi jer je terpentinsko ulje skupo i njega uglavnom koriste umetnici za ručnu izradu medijuma (kod nas terpentinsko ulje ni nema da se kupi)
 
Pozdrav svima , ja sam nova na forumu i nadovezala bih se na prethodni odgovor imam nekoliko pitanja nije mi bas jasno kakvom preparaturom se mazu kupljena platna (ja sam cula da se premazuju razblazenim tutkalom) da li je to ispravno, ako jeste cime dalje mazati platno
2.sta je to akrilna preparatura i da li moze da se napravi i kako
3.mislim da gresim u pripremi jer mi se desavalo da mi slika pukne, ako moze neko da mi pomogne i objasni postupak pripreme do nanosenja uljanih boja(pocetak slikanja).
UNAPRED HVALA
 
Pocela sam sam tehnikom slikanja starih majstora( mrtva priroda).
Gotovo,pripremljeno platvo sam 6-10 puta premazala sa GESSO,pa sam smirglala,ali ne uspijevam da bude 100% kao staklo.Vide se brazde od cetkice.Kako postici potpunu glatkocu povrsine?
Ovdje na ovoj temi sam citala da se imprimitura pripremi sa damerom:2% + 98% terpentin.Kako cu znati koliko je 2 %? Da li je to jedno zrno,malo vece npr.i 1/3 soljice od espresso kafe terpentina?I zasto se damer ne rastvori u terpentinu i kako postici da se rastvori? Da li vam je poznato "izbjeljivanje" ili "osvjetljavanje" pojedinih povrsina sa "jajcanom temperom"koje trebaju da budu svjetlije,a odnosi se ovu tehniku?1 jaje+Medium+kasika vode,stavi se u bocicu,te se uzima pomalo prilikom slikanja zamo gdje treba da bude svjetlije?

Pozdrav!
 
Pocela sam sam tehnikom slikanja starih majstora( mrtva priroda).
Gotovo,pripremljeno platvo sam 6-10 puta premazala sa GESSO,pa sam smirglala,ali ne uspijevam da bude 100% kao staklo.Vide se brazde od cetkice.Kako postici potpunu glatkocu povrsine?
Pa platno nesme da bude 100% glatko.Na cega mislis da se vata boja?
Koliko se ja secam negde u ovoj temi je bas o tome bilo rec.(ustvari neznam da li bas na ovoj teli,ali ima na forumu).
Ovdje na ovoj temi sam citala da se imprimitura pripremi sa damerom:2% + 98% terpentin.Kako cu znati koliko je 2 %? Da li je to jedno zrno,malo vece npr.i 1/3 soljice od espresso kafe terpentina?I zasto se damer ne rastvori u terpentinu i kako postici da se rastvori?
Pa ja ne znam bas da li su stari majstori imali sa cim da mere male kolicine materijala.Pre bih rekao da se tu radi o odnosu,nego o tacnoj meri.
Jedino ako nemislis koristiti pipetu pa brojati kapi,i onda da racunas 1 kap,1 zrno.
Znaci 98 kapi naspram 2 zrna.
Nisam nikada radio sa damarom,ali evo nasao sam:
Дамар лак: има сјај и користи се за лакирање уљане слике и темпере. Користи се као фиксатив и ствара заштитни слој на слици. Добија се тако што се у терпентин потопи дамар зрно: 1/2 дамар зрна + 1/2 терпентина = чекамо да се топи и сваки дан мућкамо. Пропустимо све заједно кроз чарапу и добијамо дамар смолу, која се користи за прављење дамар лака. А за премазивање слике, мора се додати још терпентина.

A sto se tice jajcane tempere nikad nisam radio sa njom.

Mislim da ce i ovo makar nesto pomoci :D
 
Pa platno nesme da bude 100% glatko.Na cega mislis da se vata boja?
Koliko se ja secam negde u ovoj temi je bas o tome bilo rec.(ustvari neznam da li bas na ovoj teli,ali ima na forumu).
Pa ja ne znam bas da li su stari majstori imali sa cim da mere male kolicine materijala.Pre bih rekao da se tu radi o odnosu,nego o tacnoj meri.
Jedino ako nemislis koristiti pipetu pa brojati kapi,i onda da racunas 1 kap,1 zrno.
Znaci 98 kapi naspram 2 zrna.
----------------------


Bilo je na ovoj temi o tehnici starih majstora sa ovim procentima ,pa nisam bas razumila kako to izmjeriti.A tema je bila Kako slikati jabuku",na stranici br.2 ove teme.Posto se radi lazurno,ne bi trebalo da postoje brazde i neravnine pa se zbog toga smirgla,slicno kao kada se radi Ikona na lipovoj dasci.A za jajcanu temperu ti saljem link sa objasnjenjem ali na Njemackom.

http://www.scheinheiliger.de/WebMaler/html/lasuren.html

http://flowers.over-blog.de/categorie-11276548.html

Pozdrav!
 
Ne znam ja da se smirgla,ali nesme da bude 100% kao staklo.Boja na taku povrsinu nemoze da se drzi.
I kada se slika po gvozdju sa akrilnima(koje vataju na svasta) mora da se prvo izgrebe gvozdje.
Kada sam rekao da ima na forumu mislio sam(da je vec jedan forumas preparirao platno na taj nacin da bude platno glatko,i pogresio).
E da skontao sam gde si pogresila(mislim da jesam).
Pogledaj ovaj video(ti kada si cetkicom nanela nisi to poravnala,kao ovaj lik na videu?) :

Steta neznam nemacki,nikako :D
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top