Slikarska tehnologija - KAKO DA SLIKAM

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Uh...koliko posla oko jedne jabuke...:) Nikad od mene slikara...:D
Sjecam se jednog casa likovnog iz srednje skole,crtali smo portret jednog druga iz razreda...
Ja kao totalni antitalenat za crtanje,ajde da je bilo sta drugo ,pa i nekako,al portret,nema sanse...:) nacrtam jednu liniju,a profesor obilazi okolo i kaze...odlicno ste poceli,samo tako nastavite...Meni sad zao da pokvarim i nista ne diram...Kad naidje on drugi krug,i docrta jos jednu liniju i kaze nesto u stilu...pogledajte kako je spusten ocni kapak na modelu ... A ja ne vidim ni oci...:) I tako ja i dalje sjedim i cekam...i on obidje jos par krugova i nacrta citav portret...Pogodite koju sam ocjenu dobila...:-D
Meni ni danas nije jasno kako je uspio obicnom olovkom da docara plave oci...:roll:
E sad bojim se da ovo nema nikakve veze s tehnologijom,al pade mi nesto na pamet...:)
 
Hm, ne bih ja toliko podcenjivala ni najobičniju hemisku, karikaturisti bi teško opstali bez nje, čini mi se. Mnogo ideja bi propalo da ona nije u pravi čas pri ruci. :) Sad me nećete popljuvati, valjda, što njima pridajem važnost :mrgreen:, ali čini mi se da su 'crtači', da ne kažem - ilustratori, obično drugorazredno tretirani u likovnom svetu.
Sjajna vam je tema! :D
Da niste mislili možda na Branu Jovanovića, na prethodnoj stranici?
 
Nisam nigde osetio podcenjivanje na ovom topiku. Ovde su sve pravi ljudi koji govore o lepim stvarima i na lep način. Što je najvažnije, ne bežimo da ono malo što znamo podelimo sa drugima.
Što se hemijske olovke tiče, reći ću sledeće:
Moj veliki učitelj, Cvetko Lainović, predamnom je nacrtao portret (po modelu, naravno) hemijskom olovkom. Taj mi portret i dan-danas zuji u glavi. To je toliko dobro bilo, a nacrtano je na komadiću hartije ne većem od A6 formata. Toliko o hemijskoj olovci.
Ilustratori su ponekad pravi virtuozi. Strip-artisti čuda prave. Na žalost, zapostavili smo strip i naši dobri majstori rade za velike svetske kuće, a u SCG su obični anonimusi.
Ima jedna druga stvar, polazim od sebe, kada je u pitanju izbor materijala i tehnike slikanja. Kada sednem pred platno sa četkicom i uljem u rukama, imam, nekako, veći osećaj odgovornosti. Mada, kad rasprostrem svoje gotove crteže, slike, akvarele... i ako sam treba da napavim selekciju, među odabranim radovima ne bi bila samo ulja. :)
 
Ja cu ti napisati najbrzu i najjeftiniju varijantu, jer klasicnu imas u slik.tehnologijama.Ako insistiras, otkucacu ti i nju.Podloga na koju se platno (gaza) lepi treba da se premaze lepkom (nekada bio drvofix, sada ima raznih proizvodjaca i kupuje se po farbarama) koji se malko razblazi sa vodom.Na njega se stavlja platno i dlanovima fixira da lepo nalegne.Preko toga ponovo ide premazivanje rastvorenim lepkom.Moze 2-3 sloja koja se uvek nanose u razlicitim pravcima sirokom cetkom. Posle toga se nanosi preparatura koja je napravljena od 1 dela tutkala + 2 dela polikolora (opet u farbari videti akrilne boje za unutrasnja krecenja) i malo vode da ne bude previse gusto. Isto kao i pre - nanosenje sirokom cetkom svaki put u suprotnom smeru.Moze se naneti od 3-5 slojeva. Na kraju se uzima fina smirgla kojom se odradi potpuno osusena povrsina.Dok ti se slojevi budu susili, sledeci sloj uvek nanosi dok prethodni nije bas skroz suv vec malko vlazan. Ako lepis platno na lesonit, lepi ga naravno na glatku stranu. Pitaj jos nesto ako ti nije jasno. Mnogo bolja i kvalitetnija preparatura od ove je ona sa prirodnim tutkalom, bolonjskom kredom itd, ali i ova moze da posluzi sasvim korektno.
 
daklem..prvo pozdrav svima..da krenem...ovako:nabavio sam akrilne boje,i gotovo platno..zanima me kako se radi s njima..pa ako netko tko ima iskustva napiše nešto...tipa:dal se miješaju s vodom.itd....ajmo reć da nisam totalni početnik što se slikanja tiče...ali ovo mi je prvi susret s tim bojama, pa eto molio bih za pomoć...hvala unaprijed..
 
Glupisnupi ti je u stvari sve rekla.Nema tu mnogo filozofije i price. Boje se doste brzo suse.Zbog toga i cetkice brzo stradaju jer se boja na njima brzo susi, pa se savetuje da se odmah stave u vodu i tu drze stano dok se slika.Inace imas da kupis gotove akrilne boje, a mozes i sam da ih pravis sa pigmentima i akrilnim vezivom.U tom slucaju, na kraju sliku i "lakiras", tj. prelazis samim akrilnim vezivom koje se razblazi u zavisnosti kakav efekat hoces da dobijes - vise veziva, manje vode - slika ce vise sijati i obrnuto.Postupci slikanja su kao i kod uljanog slikarstva, samo sto se ovde slojevi mnogo brze suse i nema mirisa, tako da je prakticno za one koji slikaju u stanu, a nemaju atelje.Eto, a ti sad pitaj jos nesto ako treba.
 
pa ako koristis samo akrilne boje i vodu, nema cake osim ovo sto su ti vec rekli, dakle da se brzo suse, da moras cetkice da drzis u vodi (sa onima sa kojima trenutno ne radis), i da, ne smes cetkice posle da peres toplom vodom, jer se akril na njima stvrdne i sjebe ti cetkicu...

ali, ako koristis akrilne medijume, onda tu ima raznih caka...i tako...
 
Molim vas, da li neko zna da mi da recepturu za pravljenje uljanih boja. Pravim belu boju u kombinaciji litapona i lanenog ulja, ali ne znam koje pigmente da koristim da bih dobio i druge boje (zutu, crvenu). Probao sam sa tekstilnim bojama ali se ne rastvaraju u ulju. Pomoziteeeeeeeeeee!
 
pa,
pigmenti se prave od raznih materijala u fabrikama :D postoji citava podela pigmenata na organske i neorganske itd... neki pigmenti se dobijaju hemijskim putem u laboratorijama kap npr. ftalocijanin plava, dok se drugi dobijaju mlevenjem minerala kao npr. ultramarin plava, onda se neki se dobijaju iz same zemlje kao npr. oker i tako dalje i tako dalje...
pigmente mozes da kupis u radnjama slikarskog materijala. imaj u vidu da cena pigmenta varira od vrste do vrste. najjeftiniji su zemljani pigmenti, a medju najskupljima su kobaltovi. znaci, odes u radnju, trazis taj i taj pigment; dodjes kuci i napravis boju prema onom uputstvu. el ti sad jasnije, il da crtam? :D
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top