Slikarska tehnologija - KAKO DA SLIKAM

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
znaci samo eksperimentisanje. volela bi da pogledas neke slike koje sam radila i da das svoj komentar.

naravno da postoje knjige praktično o svemu, pogotovu nečemu takom elementarnom, zato je moj odgovor bio ironičan :P u svakom slučaju osećaj i znanje u mešanju i korišćenju boja se stiče radom i samo radom, a svakako da ti neka knjiga o tome daje polaznu osnovu, mada i na ovoj temi imaš neke informacije o tome pa prelistaj. okači slike, pa da vidimo.
 
Odavno nisam radio sa bojama.
Uglavnom sa grafitnom olovklom.
I juče iz nekog neznanog razloga svratim u prodavnicu i kupim krš uljanih boja,platno,četkice raznih vrsta i dodjem kući.
Čujem razne savete o upotrebi uljanih boja i stvarno ne znam kome da verujem.
Koliko treba da se osuše,da li mora da se predhodno nanese taj imprimatur.,da li se koriste sa vodom?Da li se slike rade u kratkom periodu ili može i da sačeka koji dan?
Ko god ima kakav savet neka mi kaže.
Mnogo bi mi značilo!
 
21072008012.jpg


21072008023.jpg


21072008027.jpg


21072008030.jpg


21072008031.jpg
 
@protektor
prvo mi reci da li si prelistao celu ovu temu? :P što se tiče upotrebe uljanih boja, možeš svakom da veruješ jer se u uljanom slikarstvu radi po istim principima i ne može neko da ti kaže na primer da prvo slikaš masno pa onda posno, jer uvek i svi moraju da rade masno preko posnog, ako hoćeš da ti slika ostane čitava. uljane boje se ne suše u klasičnom smislu te reči, tj. iz njih ništa ne isparava, kao na primer kod akrila i tempere dok voda ne ispari...već ulje se u dodiru sa vazduhom polimerizuje, a to je dugotrajan proces. iz toga sledi da što je namaz boje deblji to više vremena treba da isti očvrsne. ako radiš sasvim tanko-lazurno boja će se osušiti nakon nekoliko dana-nedelju-dve na dodir, dok se npr. neki debeli namaz može sušiti po više meseci-godinu-dve-tri. u svakom slučaju, preporučuje se da se slike rađene uljem ne lakiraju najmanje 6 meseci po završetku rada, tj. od onog momenta kada boje postanu suve na dodir.
postoji više načina rada. alla prima je kad sliku uradiš odjednom. slojevito slikanje je kad prvo naslikaš nešto u jednom sloju, pa sačekaš da se on osuši, pa onda preko njega slikaš još jedan sloj, pa sačekaš da se osuši i tako dok ne završiš. tako da su neki stari majstori jednu sliku radili po 4-5 godina, dok su drugi, npr. rubens štancovali slike u veoma kratkom roku.
imprimatura ti je obojena preparatura i nju možeš da koristiš ako želiš, tj. ako znaš zašto hoćeš da ti prvi sloj bude baš takve boje. a preparatura je po mom mišljenju obavezna preko kupovnih platna, jer ta kupovna platna u velikom broju slučajeva imaju lošu preparaturu, tj. previše upijaju...pa se dodatni namaz akrilnim đesom ili uljanom preparaturom preporučuje.
i prelistaj ovu temu, ako ti već mnogo znači...svašta korisno ima :P

@naja
bambus je odličan.
a taj čamac sam i ja slikao kad sam bio mali i čitao tu knjigu :D drago mi je da je imaš, jer je to jedna od najboljih knjiga za početnike, a i za sve...ja je i dalje prelistam ponekad, jer je neiscrpan bunar ideja.
 
Poslednja izmena:
@klos
pokušala sam da pronadjem ovu knjigu, ona ne postoji u beogradu. izdavač je valera koja više ne postoji. da li znas gde moze da se nabavi?

ako nešto saznam javiću
knjiga ima dosta korisnih savjeta uz jedno? ograničenje, naime autor pri analizi koristi pigmente određenog proizvođača /ne sjećam se kojeg / i u tehnici akvarela /drugo ograničenje/, a znamo da se pigmenti različito ponašaju u zavisnosti od veziva, tako da rezultati dobijeni u ulju ne odgovaraju uvijek onim navedenim u knjizi. o ovim ograničenjima pišem da bih ti makar malo olakšao što ne možeš da je nabaviš :D
pozdrav
 
Joj, tema je super!!! Mnogo mi se svidja..... Ja obozhavam da da radim sa temperama, voshtanim bojama i grafitnom olovkom.....Moja sestra je zavrsila srednju Skolu za Dizajn..... Odlichno slika, crta....... Uchila me je neke proporcije, itd. Ali ne znam da slikam(crtam)!!!! I to me jako nervira.....:(:(:(:(:(:(:(
 
Odlicna tema. Ja sam pocetnik i uradila sam nekoliko slika u ulju-na platnu, koristila sam studijske uljane boje koje sam razredjivala iskljucivo lanenim uljem (moja greska). 1) KOLIKO VREMENA TREBA DA SE OSUSE?
2. Koliko je dobar Lliquin original (for Quick dry marke Winsor &Newton) kao medium za uljane boje?
3. A koliko je preporucljiv water mixable oil for fast drying medium (Winsor&Newton)?
3)
 
@dumlex
jeste na taj želatin sam mislio. nije mi sad pri ruci knjiga, ali ću videti da postujem ovih dana kako ide procedura, tj. kako se pravi taj rastvor. pa akrilna preparatura je preparatura od akrila :D ne razumem koji de ti nije jasan.

@zmalesev
a izvini gde ti žuriš? :P radi polako natenane. sušenje zavisi od mnogo faktora, da ih sada ne nabrajam (pošto sam ih nabrojao na prethodnim stranama pa jedno 14 puta)...okvirno, ako je tanak namaz, a razređivan uljem biće suvo na dodir za jedno 10 do 15 dana. neke boje će se pre osušiti, na primer umbra varijante, a neke sporije na primer titan bela.

@AnaSS
u kom god ti odnosu treba. akril možeš razređivati potpuno, da liči na akvarel, a možeš i da dodaješ tzv. paste, koje od akrila čine jako gustu masu, maltene da možeš da vajaš a ne slikaš...kao i sve varijante između toga.
 
Sorry Fixa, zaista ne zurim nigde, samo ne znam gde da ih ostavim da se suse...cini mi se da ni jedno mesto nije dovoljno dobro, ili pada prasina ili mi macka uskoci u "umetnost"...i da sad sam se setila da te pitam jos nesto:
Ovde postoje gotova platna u vidu bloka...samo odcepis list i slikas...pa sta ti mislis da li su takva platna dobra za nas pocetnike?
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top