Savremen crnogorac

ebo~korisnichko~ime

Primećen član
Poruka
988
ISPOVEST VATRENOG BORCA ZA RAVNOPRAVNOST POLOVA. NA CRNOGORSKI NAČIN...
Vatreni sam borac protiv muškog šovinizma.
Zastupnik sam ženskijeh interesa i pristalica ravnopravnosti polova.
Odnos prema ženama pokazujem prije svega u svojoj kući i prema svojoj ženi. Ne bih želio da pomislite kako se hvališem, pa ću navesti nekoliko istinitih primjera iz svog braka i života.
Naravno, ni kod mene nije sve idealno. Kao i u svakom braku, izmedu mene i moje žene ima sitnih nesuglasica. Ipak, sve uspijevamo da regulišemo sporazumno:
· Ako je bolesna, mogu da se okupam i sam.
· Ako završi sve poslove, može da štrika do mile volje.
· Ako sam pročita' novine, odmah sjutradan može da ih čita i ona, pod uslovom da ne komentariše to što pročita.
· Ako nijesam kod kuće, može da uključi radio ili TV čim počne jeftina struja.
· Ako noću primijetim da sam otkriven, pokrijem se sam, a š njom o tom propustu razgovaram u pogodno vrijeme.
· Ako na pantalonama naiđem na dupli šav, ne prelazim odmah na fizički obračun, vec mirno pokušavam da utvrdim što je tome razlog: da li je to znak da nije normalna, ili u obzir dolaze i druge olakšavajuæe okolnosti. Silu primjenjujem samo ako se iznerviram ili se uvjerim da to radi namjerno.
· Ako se dijete prehladi, sama bira koga da bijem - nju ili njega.
Ako se kâ ljudi dogovorimo, kod mene sve more:
· Može da kupi sve što ja odobrim.
· Može da joj slučajno pregori sijalica.
· Može da pali ringlu i kad kuva kafu.
· Može da se kupa i kad sam ja loše raspoložen.
· Može da se javlja na telefon ako ja nijesam kod kuće.
· Može da se šminka, pod uslovom da ne kupuje šminku.
· Može da pozove u goste svoje rođake, ali da pričaju tiho i da postoje ozbiljni razlozi za njihov dolazak.
· Može da pegla i da pere prozore kad ona hoće, pod uslovom da uvijek sve bude čisto i opeglato.
Trudim se da na pažnju uzvratim pažnjom: da je, kad zasluži, nagradim i istaknem ono što je za isticanje. Nikad ne zaboravljam da je to moja žena i da smo u svemu ravnopravni.
· Našem petom djetetu i ona je smjela da predloži ime, koje zamalo nije usvojeno.
· Za praznik uvijek sjedi sa nama za stolom.
· Svaka tri mjeseca teram je da kupi novu metlu.
· Ukoliko pronađu usisivače sa prigušivačem, i to ću joj nabavit'. Ovako smo mirniji ako prašinu skuplja rukama.
· Jednom je rekla nešto što mi nije bilo sasvim glupo, što mi se skoro dopalo, čak mi je bilo i simpatično, što sam joj kasnije na odrijeđeni način stavio do znanja. Nasamo.
· Da bi imala socijalno, prijavio sam je kao kućnu pomoćnicu.
· Sredio sam joj da poslije podne može čuvat' i tuđu djecu.
· Često se događa da potegnem do kuhinje samo zato da bih ručao, ne insistiram da mi se ručak uvijek servira u postelji.
· Dva puta sam joj galantno ustupio okrajak.
· Od Nove godine oslobodio sam je obaveze da mi vraća žute metalne pare.
Mnoge obaveze preuzeo sam na svoja pleća:
· Putovanja u inostranstvo, odlazak na godišnji odmor, izlaske u kafane, sa društvom, a bogumi i sam...
Brinem o njenom dostojanstvu. Trudim se da nikad ne povrijedim njenu ličnost:
· Samo kad sjedim, ona stoji - čim legnem, ona može sjesti i nastaviti sa radom.
· Nikad je ne istjerujem na ulicu - samo na terasu.
· Kad je gađam tanjirom, i u najvećem bijesu vodim računa o tome da ne okrnjim novi servis; za njeno dobro uveo sam plehane tanjire.
· Da bih sačuva' njen ugled, nikad je ne bijem pred djecom i gostima.
· Pošto zbilja nema potrebe da perem noge svakog dana, i njene obaveze su smanjene na dva puta nedeljno.
Naravno, to nije sve. Nikada nijesam zadovoljan postignutim. Nikada neće bit' dovoljno ravnopravnosti!
 

Back
Top