Nikon D60 ili Nikon D3000?

_psihomehanicar_

Zainteresovan član
Poruka
213
Veliki pozdrav, početnik sam u fotografiji i nikad do sad nisam imao nikakav profesionalni fotoaparat, skupio sam nešto para dovoljno za ove starije modele pa me zanima vaše mišljenje i iskustvo i preporuka, našao sam ova dva modela polovna, prodaja na internetu i lijepo mi izgledaju.Nikon D60, 6000 okidanja, Kit objektiv 18-55mm Nikon, sa torbicom i punjačem za 18300 din i Nikon d3000 sa Nikkon18-55mm VR, torbicom, punjačem za 20200. Cijena je tu negdje ali me više zanima koja je razlika između ova dva aparata, koje prednosti ima ovaj D3000 u odnosu na ovu stariju verziju, ovaj D60 ima samo 6000 okidanja i u savršenom je stanju a i ovaj drugi je u solidnom stanju i ne znam koliko je korišten, da li da gledam i broj okidanja? Evo i fotki pa napišite šta mislite o oba slučaja ;) :) Kasnije ću uzem sebi neki jeftin stativ samo da ne slikam iz ruke i neki okidač i to je to :)

D60

nikon d601.jpg


nikon d602.jpg


nikon d603.jpg


D3000

nikon d3000.jpg
 
Баки, разлика и није велика...
суштински, то су две генерације, једне класе... За упознавање с фотографијом у тим дслр водама, оба су ти добра... мени је тај д60 са тако мало окидања силно сумњив, али то се бар лако да проверити...
да не улазимо у детаљну причу око разлика, моје скромно мишљење је да на првом апарату нећеш ни да их приметиш нити ће да ти играју неку улогу...
Д3000 је технички, наследник Д60 и има нека побољшања која и јесу и нису нарочито битна... овај новији има више аутофокусних тачака, али то и није нека велика ставка, а највише се истиче...
зависи од онога што имаш намеру да радиш с њим...
http://snapsort.com/compare/Nikon_D3000-vs-Nikon_D60/detailed
ту имаш мало детаљније поређење, па све што те занима, слободно питај...
АКо тај д60 стварно има тако мало окидања, онда немаш око чега да се двоумиш, јер су апарати скоро па исти, с тим што је овај ... иако старији, врло вероватно новији по питању истрошћености...
 
Slažem se,.. sasvim :), otkud tako visoke cene?
2012.g. sam nov D3000, u win-win-u platio 340 e. (sa 15% popusta), a u oglasima je bila ponuda polovnog za 140e - sa 15000 okidanja.
I sada se mogu naći po toj ceni ( broj okidanja je, uglavnom, veći), pa i bolji Nikonovi modeli - sa video mod-om i opcijom očitavanja broja uključenja ( i okidanja),..
Jedino mi deluje (pomalo) sumnjivo kada broj okidanja i uključenja nije u (nekom) logičkom odnosu,.. postavlja se pitanje koliko je taj aparat radio u video modu (D3000 nema video mod).
 
Samo treba imati u vidu da nisu za sve klase aparata(i generacije) predvidjeni/ocekivani isto brojevi okidanja..Za polu-profi klasu nppr-Nikon D70s, D80/90 itd ili Canon 20/30/40 D su ugl bile brojke oko 100 000 okidanja...Sad ugl D7100 npr je deklarisan na 150 000...A D3 npr predje i po 300-500 000 sa jednom promenom zavesice...Drugo ti jeftiniji moeli-3200, 3300, 5100/500/5300 *Nikoni) su npr modeli koji imaju-samo jedan tj.glavni ekran, samo jedan kontrolni tockic, dosta manje telo(za moj pojam) itd...Nemaju "srafciger" u telu tj ne radi AF sa starijim objektivima..Znaci-poenta price-nije dzabe sto npr 5200 i D7100 imaju isti senzor npr.ali je AF drugaciji i sve gore navedeno..Zato i razlika u ceni..
 
I da, Opanda Exif viewer se koristo za proveru broja okidanja, iako je meni krajnje sumnjivo kad neko prodaje aparat star 7-8-10 godina sa,,,,15-20 000 okidanja...mislim...nije bas realno...Moj je npr za 1 godina presao 80 000 do zamene zavesice i sad mu je broj okidanja oko 65 000...znaci oko 130 -140 000, sto i jeste realno za deceniju +..
 
Ако си почетник ово ти не треба. Немо се љутиш, али ти мораш много да знаш да би из Д300 извукао више него из обичног, па и мобилног.
Направићу грубо поређење, и молим те да се не увредиш, али за тебе је Д300 исто што и за Цигу Страдиваријус.
 

Back
Top